NOWE POSTY | NOWE TEMATY | POPULARNE | STAT | RSS | KONTAKT | REJESTRACJA | Login: Hasło: rss dla

HOME » DLA POCZĄTKUJĄCYCH » PRACA NA RADIOSTACJI POD NADZOREM OSOBY LICENCJONOWANEJ

Przejdz do dołu strony<<<Strona: 2 / 14>>>    strony: 1[2]34567891011121314

Praca na radiostacji pod nadzorem osoby licencjonowanej

  
sp3qfe
20.05.2018 11:45:13
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)Grupa: Użytkownik

QTH: JO92he

Posty: 3493 #2547477
Od: 2009-11-11


Ilość edycji wpisu: 1
  kamilcw pisze:

  (...) Mam kilka osób (młodych i starszych) w rodzinie, którzy ode mnie się bakcylem zarazili i też chcieliby kiedyś uruchomić własne radiostacje, lecz póki co albo nie mają czasu, albo nie mają funduszy na sprzęt.
  (...)


Sprawa jest prosta:
a) zwracasz się do np. do PZK o to by założyć klub "rodzinny" lub szerzej działający w ramach PZK - z którego działalności będziesz się sprawozdawał do PZK. Wówczas w oparciu o to PZK może wystąpić o pozwolenie radiowe dla Twojego klubu i wskazać Ciebie jako operatora. Tu jesteś zwolniony z opłaty za wydanie pozwolenia - ale musisz raportować do PZK. Ponadto zaletą jest, że masz obsługę kart QSL.

b) możesz uczynić podobnie z inną "osobowością prawną" (w tym LOK, ZHP, OPOR etc.).

c) możesz w rodzinie założyć "stowarzyszenie zwykłe" - chyba trzy osoby - i w oparciu o to wystąpić o pozwolenie radiowe dla tego stowarzyszenia. Wasze trzy osoby decydują o przynależności do stowarzyszenia i o korzystaniu ze sprzętu odbiorczo-nadawczego. Wadą tego rozwiązania może okazać się prowadzenie księgowości - a ta niestety jest konieczna, ze względu na składki i trzeba zapłacić za pozwolenie - a tego trzeba chyba dokonać ze środków stowarzyszenia, a nie z własnej kieszeni - tak twierdzi US (urząd skarbowy). To co jest wymagane i musisz pamiętać, to doprowadzić do tego by rozliczyć się w US. A dokładniej o ile pamiętam to należy odpowiedni formularz (chyba CIT-8) złożyć do US jako rozliczenie z podatku dochodowego od osób prawnych za dany rok do 31 marca następnego roku. Dotyczy to także tych organizacji, które są zwolnione z płacenia tego podatku.

„Każda zarejestrowana organizacja pozarządowa ma obowiązek rozliczenia się z podatku dochodowego od osób prawnych do 31 marca (za rok poprzedzający) – nawet jeśli nie miała żadnych przychodów w danym roku oraz jeśli jest zwolniona z płacenia tego podatku.”
Jeśli Cię to przeraża, to w takim układzie możesz wrócić do pkt. b) i poszukać jakiegoś lokalnie działające stowarzyszenia i podłączyć się pod nie... np. „Stowarzyszenie na rzecz miasta X”.

W przypadku b) i c) mimo, że nie jesteś członkiem PZK, możesz wystąpić do OT PZK z prośbą o włączenia Twojego klubu w obsługę kart QSL. Zazwyczaj PZK wyraża zgodę - pod warunkiem - przysyłania raz w roku sprawozdań (chyba listopad) oraz w tym samym czasie wniosków o przedłużenie obsługi przez biuro QSL. O kartach piszę, bo to wielka frajda jak na początku za pierwsze łączności młody człowiek dostanie swoją kartę. Ponadto jest też certyfikat wydany przez PZK (oraz Polski Klubu Radiowideografii - PK RVG, wspólnie z Fundacją Copernicus Project i ARISS) za wykonanie swojej pierwszej łączności, który podbiera ze strony PZK operator z klubu krótkofalarskiego (niekoniecznie PZK) i swoim podpisem certyfikuje, że taka a taka osoba nawiązała swoją pierwszą łączność w tym dniu i w takim klubie. Wiem, że osoby z tego korzystają, a ponadto też wiem, że niebawem ma być dokonana aktualizacja tego certyfikatu.

Nie jestem prawnikiem - więc jeśli coś uprościłem, to proszę innych o wyrozumiałe "wyprostowanie".


_________________
Armand, SP3QFE, (SWL: SP3 27 235)

Do U want to be HAM? Remember: Play fair on the air.
  
Electra18.12.2018 22:03:37
poziom 5

oczka
  
sp3qfe
20.05.2018 11:45:28
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)Grupa: Użytkownik

QTH: JO92he

Posty: 3493 #2547478
Od: 2009-11-11


Ilość edycji wpisu: 3
Inną alternatywą dla Twoich domowników jest "wkuć" teorię i jednocześnie, słuchać jak Ty pracujesz, porobić własne nasłuchy (bez nadawania) na Twoim sprzęcie - spisywać raporty stacji bez nadawania - jak ktoś zbierze już 200 takich pełnych nasłuchów, to wejdzie mu w krew, jak słychać na różnych pasmach KF, oraz jak nie należy prowadzić łączności. Zacznie się denerwować, ze czegoś nie odebrał przez czyjś błąd, niechlujne literowanie, nie powtórzenie czegoś - a sam nie może poprosić.

Pozna jak się rozchodzą fale radiowe - że nie słyszy swojego korespondenta obok na 40, czy 20m, za to słyszy doskonale tylko stacje odległe (często z innych kontynentów - co też na początku robi wielkie wrażenie) i wówczas będzie wiedział, że na takich pasmach warto powtarzać nie tylko znak korespondenta, ale również i inne elementy rozmowy.

Innymi słowy proponuję udostępnić domownikom sprzęt z wyłączonym nadawaniem lub odłączonym mikrofonem, aby prowadzili nasłuchy z notowaniem obu raportów i innych danych rozmówców . Po 200 spisanych raportach będą już mieli niezłe doświadczenie i będą umieli słuchać, i nieśiadomie wpajają sobie jak poprawie prowadzić łączności. A żeby im się nie nudziło, to niech pobawią się w akcje dyplomowe dla SWL.


Jak domownicy chcą ominąć etap słuchania na pasmach ze zrozumieniem (czego w wielu przypadkach nie popieram i człowiek omijając etap SWL często samo sobie wyrządza krótkofalarską krzywdę) to mogą wkuć samą teorię i zdać egzamin, wystąpić o własne indywidualne pozwolenie radiowe i wtedy się szkolić i korzystać z Twojego sprzętu w domu. Każdy pracuje na swoje konto (np. zawody, dyplomy za powiaty, rzeki, lokatory etc.), w przeciwieństwie do "klubu".

Powodzenia!
_________________
Armand, SP3QFE, (SWL: SP3 27 235)

Do U want to be HAM? Remember: Play fair on the air.
  
SP1AP
20.05.2018 12:55:19
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)Grupa: Użytkownik

QTH: Restricted Area

Posty: 5512 #2547493
Od: 2011-5-3

  EI2KK pisze:

   sp3suz pisze:

   No to powiedzcie mi już "łopatologicznie" czy jak moja wnuczka skończy 6 lat to mogę Jej dać mikrofon do ręki czy nie? Pod moim znakiem oczywiście. Bo żeby dzieciaka wyuczyć o ile będzie chciała to nie mam zamiaru zakładać klubu. Nie tędy droga. A wiem że nawet posiadanie odbiornika przez takie dziecko nie daje takiej satysfakcji jeśli nie może sobie popracować. Kreci gała i oczy sie zapalają- tego znam! Z tym rozmawiałam! itd. itp. tak że warto by zrobić jakąś furtkę prawną typu dodatkowe zezwolenie aby dziadkowie mogli uczyć wnuki na pasmach.trzeba by o tym pomyśleć.
  'Furtką' będzie np praca jako M/SP3SUZ. ,)


Guzik prawda. W myśl aktualnych przepisów znak M/SP3SUZ oznacza stację polską pracującą z terenu Great Britain. pomysł
A jak wnuczka powie, źe nadaje z Strzelc Krajeńskich, to w eterze pełna konsternacja. zdziwiony
_________________
Zbig CW-fun :D
CW is Great! CW TO JEST TO!
SWL SP1-1171 z 1967/SP1KAA
"W kraju gdzie burak pan pyszni się ponad stan, a ziemniak mu wtóruje"(Sł.Cierniewski).
NIE CIERPIĘ NAWIEDZONYCH HEJTERÓW! Obrazek
---------------------------------------------------------------------------------------
ObrazekObrazekObrazek
  
jfr
20.05.2018 12:57:28
poziom 3

Grupa: Użytkownik

QTH: JO90WA

Posty: 164 #2547495
Od: 2017-11-3
  EI2KK pisze:

   jfr pisze:

   Ciekawa sprawa. Na YouTube jest sporo filmików jak to kilkulatek (a więc bez świadectwa) robi łączność pod instruktaż osoby dorosłej (ojca?). Czyżby to było niezgodne z obowiązującymi regulacjami? Byłoby szkoda, bo śmiem przypuszczać, że spora część ojców właśnie tak zarażała radiem swe pociechy i jeszcze niejeden tak zrobi. Zwłaszcza, że szkodliwość społeczna zerowa i przynajmniej młody od początku wie o co w tym chodzi i wie jak się zachować w eterze.


  Czy masz na myśli wyłącznie filmy 'ze znakiem SP'?


Tak, w tym temacie akurat referuję do filmów polskich. Zagranicznych też nie brakuje ale rozumiemy, że "co kraj to obyczaj" (tu: przepisy).


_________________
StefanPawełDziewięćPawełAdamZygmunt
  
sp3qfe
20.05.2018 14:21:48
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)Grupa: Użytkownik

QTH: JO92he

Posty: 3493 #2547527
Od: 2009-11-11


Ilość edycji wpisu: 1
  jfr pisze:

  Na YouTube jest sporo filmików jak to kilkulatek (a więc bez świadectwa) robi łączność pod instruktaż osoby dorosłej (ojca?). (...)


  jfr pisze:

  Tak, w tym temacie akurat referuję do filmów polskich. (...)


Podziel się proszę linkami.

  jfr pisze:

  (...) Czyżby to było niezgodne z obowiązującymi regulacjami? (...)


Jak podzielisz się linkami, to będzie można zobaczyć o czym jest mowa.
_________________
Armand, SP3QFE, (SWL: SP3 27 235)

Do U want to be HAM? Remember: Play fair on the air.
  
SQ5KLN
20.05.2018 14:37:31
poziom 6Grupa: Użytkownik

Posty: 1195 #2547532
Od: 2012-7-10


Ilość edycji wpisu: 3
  sp3qfe pisze:


   SQ5KLN pisze:

   Formalnie za artykułem 149 Prawa telekomunikacyjnego obsługiwanie urządzenia nadawczego lub nadawczo-odbiorczego w służbie radiokomunikacyjnej amatorskiej wymaga posiadania świadectwa radiooperatora (i wbrew temu co pisze Armand, pozwolenie klubowe nic tu nie zmienia, zasady są te same) więc "zarażeni" mogą "gadać do mikrofonu" ale teoretycznie urządzenie powinieneś obsługiwać Ty.(...)


  Piotrze, czy teraz moja wypowiedź jest bardziej zrozumiała?


Tak, jest zrozumiała, ale piszemy o różnych rzeczach. Ty piszesz o wymogu wynikającym z art. 143 PT czyli o pozwoleniach radiowych (i z tym nie polemizuję) ale w ustawie jest też wymóg wynikający art. 149, czyli posiadanie świadectwa radiooperatora przez osobę obsługującą urządzenie nadawcze. Czyli moim zdaniem wg prawa możliwa jest praca tak jak to robicie w ramach ARISS (czyli wy obsługujecie sprzęt, a nielicencjonowani tylko mówią do mikrofonu) ale nie jest możliwa sytuacja taka, jaka jest tradycyjnie praktykowana w klubach (że osobie bez świadectwa pozwala się samodzielnie, choć "pod czujnym okiem", obsługiwać urządzenie radiowe). Moim zdaniem to bubel prawny, który przy najbliższej okazji dobrze byłoby wyeliminować (edit: nawet jeśli UKE "mówi na głos", że się tego czepiać nie będzie - ok, teraz nie ma nic przeciwko, ale zmieni się Prezes i może się zmienić interpretacja przepisów, tak już przecież było w kwestii interpretacji możliwości pracy stacji poza miejscem wskazanym w pozwoleniu).

Co do mojej wypowiedzi, że nie ma różnicy czy pozwolenie jest "klubowe" czy indywidualne, to chodziło mi o to, że art. 149 (ani żadne znane mi rozporządzenie) nie robi pod względem świadectw radiooperatora żadnego rozróżnienia - osoba obsługująca stację ma mieć świadectwo niezależnie od tego czy korzysta z pozwolenia indywidualnego czy "klubowego".

PS: W ramach dygresji: znak określa stację a nie operatora - jeśli na przykład przyjedzie do mnie jakiś kolega krótkofalowiec i postanowimy razem wystartować w zawodach, to ów kolega może pracować na mojej stacji i używać mojego znaku nawet jeśli mam pozwolenie indywidualne, tak samo ów kolega może w dowolnym klubie pracować pod znakiem klubowym nawet jeśli formalnie członkiem tego klubu nie jest (wystarczy że ma świadectwo radiooperatora) - pod tym względem różnicy między pozwoleniami indywidualnymi i klubowymi nie ma.
_________________
Piotr
  
kamilcw
20.05.2018 15:15:53
Grupa: Użytkownik

Posty: 7 #2547550
Od: 2018-3-24


Ilość edycji wpisu: 1
o kurczę, widzę, że nieświadomie wszcząłem swego rodzaju konflikt. nie czytałem jeszcze informacji które tutaj zawarliście, ale za chwilę zacznę czytać i spróbuje wyciągnąć z tego wnioski. dziękuję za tak ogromne zainteresowanie tematem pan zielony
  
SP1AP
20.05.2018 15:19:04
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)Grupa: Użytkownik

QTH: Restricted Area

Posty: 5512 #2547551
Od: 2011-5-3

Ciekawa dyskusja się wywiązuje, więc dorzucę garść informacji o moich uprawnieniach i jak to się ma do teorii, hi!
Otóż ja legalnie pracuję w eterze jako indywidualny nadawca ponad 45 lat i nigdy swego świadectwa uzdolnienia ani nie dostałem do ręki, ani go nawet z bliska na oczy nie widziałem. Mam wprawdzie jego skan na twardym dysku, ale przysłany mi dopiero w 2011 roku przy zmianie znaku. Egzamin zdawałem w czasach t.zw. "komuny" w 1972 roku i nie dano nam, ani nie doręczono pocztą świadectw, tylko zostały one przez komisję egzaminacyjną dostarczone bezpośrednio do PIR, a stamtąd otrzymaliśmy gotowe pozwolenia radiowe kat. 1-ej, a świadectwa pozostały u nich. Niby więc mając pozwolenie mam też jednocześnie uprawnienia operatorskie, ale świadectwa radiooperatora nie posiadam. W pozwoleniu radiowym nie ma też żadnej wzmianki, że spełnia ono wymogi świadectwa radiooperatora. Czyli mogę pracować na własnej stacji, ale na klubowej już nie, ponieważ nie mam świadectwa radiooperatora?
Niby pozwolenie radiowe jest "na używanie radiowych urządzeń nadawczych lub nadawczo-odbiorczych w służbie radiokomunikacyjnej amatorskiej", ale czy to jest równoznaczne ze "świadectwem radiooperatora? poruszony
No bo wspomniany art. 149 mówi o wymogu posiadania świadectwa radiooperatora, a takiego ja nie posiadam. pan zielony
_________________
Zbig CW-fun :D
CW is Great! CW TO JEST TO!
SWL SP1-1171 z 1967/SP1KAA
"W kraju gdzie burak pan pyszni się ponad stan, a ziemniak mu wtóruje"(Sł.Cierniewski).
NIE CIERPIĘ NAWIEDZONYCH HEJTERÓW! Obrazek
---------------------------------------------------------------------------------------
ObrazekObrazekObrazek
  
EI2KK
20.05.2018 15:22:03
poziom 6Grupa: Użytkownik

Posty: 1079 #2547554
Od: 2012-8-7


Ilość edycji wpisu: 1
  SP1AP pisze:

   EI2KK pisze:
   'Furtką' będzie np praca jako M/SP3SUZ. ,)


  Guzik prawda. W myśl aktualnych przepisów znak M/SP3SUZ oznacza stację polską pracującą z terenu Great Britain. pomysł
  A jak wnuczka powie, źe nadaje z Strzelc Krajeńskich, to w eterze pełna konsternacja. zdziwionyDokładnie, pracując z terenu England pod takim znakiem jak podałem może nadzorować wnuczkę.
Skąd ci się wzięło że M/SP3SUZ będzie nadawać z terenu SP doprawdy nie wiem. To tylko twoja wyobraźnia...

Jeśli chcesz być już taki dokładny, to M/... oznacza z terenu England, proponuje uzupełnić wiedzę podstawową o England, Great Britain, United Kingdom...

Jak zwykle kulą w płot... pomysł
_________________
DMR TG 2600 (2720126)
--podpis nieczytelny--

UWAGA: Chodzenie po bagnach wciąga!
  
SP1AP
20.05.2018 15:29:09
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)Grupa: Użytkownik

QTH: Restricted Area

Posty: 5512 #2547556
Od: 2011-5-3

[quote=EI2KK]
  SP1AP pisze:

   EI2KK pisze:
   'Furtką' będzie np praca jako M/SP3SUZ. ,)


  Guzik prawda. W myśl aktualnych przepisów znak M/SP3SUZ oznacza stację polską pracującą z terenu Great Britain. pomysł
  A jak wnuczka powie, źe nadaje z Strzelc Krajeńskich, to w eterze pełna konsternacja. zdziwionyDokładnie, pracując z terenu England pod takim znakiem jak pidałem może nadzorować wnuczkę.
Skąd ci się wzięło że M/SP3SUZ będzie nadawać z terenu SP doprawdy nie wiem.

Jak zwykle kulą w płot... pomysł[/quote]


Bo zarówno on, jak i wnuczka mieszkają w SP i tu ją Władek zamierza przyuczać, bo chyba w tym celu nie musi jej wywozić do Anglii, to tak trudno zrozumieć?
Ale się nie dziwię, bo podobno Einstein nie potrafił przyszyć sobie urwanego guzika, he, he! pan zielony

PS: Człowiek czasem trafia kulą w płot, ale "płotem w kulę" to tylko trafiają "mądrzy inaczej". zdziwiony
_________________
Zbig CW-fun :D
CW is Great! CW TO JEST TO!
SWL SP1-1171 z 1967/SP1KAA
"W kraju gdzie burak pan pyszni się ponad stan, a ziemniak mu wtóruje"(Sł.Cierniewski).
NIE CIERPIĘ NAWIEDZONYCH HEJTERÓW! Obrazek
---------------------------------------------------------------------------------------
ObrazekObrazekObrazek
  
SQ5KLN
20.05.2018 15:29:41
poziom 6Grupa: Użytkownik

Posty: 1195 #2547557
Od: 2012-7-10


Ilość edycji wpisu: 2
  SP1AP pisze:

  Ciekawa dyskusja się wywiązuje, więc dorzucę garść informacji o moich uprawnieniach i jak to się ma do teorii, hi!
  Otóż ja legalnie pracuję w eterze jako indywidualny nadawca ponad 45 lat i nigdy swego świadectwa uzdolnienia ani nie dostałem do ręki, ani go nawet z bliska na oczy nie widziałem. Mam wprawdzie jego skan na twardym dysku, ale przysłany mi dopiero w 2011 roku przy zmianie znaku. Egzamin zdawałem w czasach t.zw. "komuny" w 1972 roku i nie dano nam, ani nie doręczono pocztą świadectw, tylko zostały one przez komisję egzaminacyjną dostarczone bezpośrednio do PIR, a stamtąd otrzymaliśmy gotowe pozwolenia radiowe kat. 1-ej, a świadectwa pozostały u nich. Niby więc mając pozwolenie mam też jednocześnie uprawnienia operatorskie, ale świadectwa radiooperatora nie posiadam. W pozwoleniu radiowym nie ma też żadnej wzmianki, że spełnia ono wymogi świadectwa radiooperatora. Czyli mogę pracować na własnej stacji, ale na klubowej już nie, ponieważ nie mam świadectwa radiooperatora?
  Niby pozwolenie radiowe jest "na używanie radiowych urządzeń nadawczych lub nadawczo-odbiorczych w służbie radiokomunikacyjnej amatorskiej", ale czy to jest równoznaczne ze "świadectwem radiooperatora? poruszony
  No bo wspomniany art. 149 mówi o wymogu posiadania świadectwa radiooperatora, a takiego ja nie posiadam. pan zielony


Wymieniając pozwolenie w 2011 roku UKE wystawiło Ci świadectwo radiooperatora (że nie przysłali papierka tylko podesłali e-mailem PDF-a to inna rzecz) i na podstawie numeru tego świadectwa otrzymałeś pozwolenie radiowe - wszystko jest w porządku, masz i świadectwo i pozwolenie radiowe. Posiadanie świadectwa/pozwolenia to nie posiadanie papierka, tylko skuteczne dostarczenie informacji o decyzji administracyjnej podjętej przez UKE (niektórzy koledzy mają nawet pozwolenia radiowe w postaci wysłanych przez UKE plików PDF a nie kartki papieru).

edit: Zauważ, że posiadacze starych pozwoleń obecnie mają "przedłużoną" drogę formalną, bo będąc w takiej sytuacji jak Ty w 2011 roku, muszą najpierw uzyskać/odnowić świadectwo radiooperatora (co nie znaczy, że muszą ponownie zdawać egzamin), bez tego UKE nie wystawia pozwoleń.
_________________
Piotr
  
Electra18.12.2018 22:03:37
poziom 5

oczka
  
SP1AP
20.05.2018 15:33:18
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)Grupa: Użytkownik

QTH: Restricted Area

Posty: 5512 #2547558
Od: 2011-5-3Ilość edycji wpisu: 1
Piotrek znów pokręciłeś. Mi nie przysłano skanu "świadectwa radiooperatora", tylko "świadectwa uzdolnienia", które także dla zdobycia świadectwa radiooperatora było wymagane. Czytaj uważniej proszę.
Nigdy nie miałem świadectwa radiooperatora, jasne? zdziwiony

Nie myl świadectwa uzdolnienia ze świadectwem radiooperatora! pomysł
_________________
Zbig CW-fun :D
CW is Great! CW TO JEST TO!
SWL SP1-1171 z 1967/SP1KAA
"W kraju gdzie burak pan pyszni się ponad stan, a ziemniak mu wtóruje"(Sł.Cierniewski).
NIE CIERPIĘ NAWIEDZONYCH HEJTERÓW! Obrazek
---------------------------------------------------------------------------------------
ObrazekObrazekObrazek
  
EI2KK
20.05.2018 15:35:19
poziom 6Grupa: Użytkownik

Posty: 1079 #2547559
Od: 2012-8-7
  SP1AP pisze:


  No bo wspomniany art. 149 mówi o wymogu posiadania świadectwa radiooperatora, a takiego ja nie posiadam. pan zielony


Posiadasz pozwolenie i własny znak.
Nie posiadsz zrozumienia tematu.
_________________
DMR TG 2600 (2720126)
--podpis nieczytelny--

UWAGA: Chodzenie po bagnach wciąga!
  
SP1AP
20.05.2018 15:37:21
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)Grupa: Użytkownik

QTH: Restricted Area

Posty: 5512 #2547560
Od: 2011-5-3

  EI2KK pisze:

   SP1AP pisze:


   No bo wspomniany art. 149 mówi o wymogu posiadania świadectwa radiooperatora, a takiego ja nie posiadam. pan zielony


  Posiadasz pozwolenie i własny znak.
  Nie posiadsz zrozumienia tematu.


Znowu strzał "płotem w kulę"! zdziwiony
_________________
Zbig CW-fun :D
CW is Great! CW TO JEST TO!
SWL SP1-1171 z 1967/SP1KAA
"W kraju gdzie burak pan pyszni się ponad stan, a ziemniak mu wtóruje"(Sł.Cierniewski).
NIE CIERPIĘ NAWIEDZONYCH HEJTERÓW! Obrazek
---------------------------------------------------------------------------------------
ObrazekObrazekObrazek
  
sp7xft
20.05.2018 15:39:18
poziom 5

Grupa: Użytkownik

QTH: KO00HU

Posty: 518 #2547562
Od: 2008-3-28
Panie Armandzie,
"Sprawa jest prosta"....i podajesz "receptę" na pół strony, która ma się nijak do meritum sprawy.
Dlaczego tak komplikujesz proste zagadnienie? Skupianie się na "pozwoleniu radiowym" to omijanie zasadniczego wymogu.
Przepisy wyraźnie stanowią (i o tym wspominało już tutaj kilku kolegów), że jedynym dokumentem uprawniającym do obsługi urządzeń radiowych przeznaczonych dla służby radiokomunikacyjnej amatorskiej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest świadectwo operatora odpowiedniej klasy.
Nie ma wymogu posiadania "swojego" pozwolenia radiowego! Znak wywoławczy, który uwidoczniony jest w pozwoleniu identyfikuje stację a nie osobę. Tak więc jeśli ja posiadam pozwolenie radiowe to każda osoba, która ma świadectwo operatora (a nie ma "swojego" pozwolenia radiowego) może pracować na moim urządzeniu identyfikując stację znakiem widniejącym w pozwoleniu mi wydanym. I może to być nawet 1500 osób i ten sam znak tej samej stacji.
Kolego kamilcw: Masz świadectwo operatora, pozwolenie radiowe i swój sprzęt. Możesz go legalnie udostępnić każdej osobie, która zdała egzamin i posiada świadectwo operatora. Taka osoba nie musi mieć własnego sprzętu,
nie musi występować o własne pozwolenie radiowe. Ale musi mieć świadectwo....

A odpowiednie przepisy wydano w 2015 roku i poprzedzały je różnego rodzaju konsultacje i opiniowania. Należało wtedy zadbać o to (PZK i inne organizacje czy stowarzyszenia), aby znalazły się w nich odpowiednie zapisy umożliwiające "naukę jazdy bez prawa jazdy".
pozdrawiam,
Paweł
  
EI2KK
20.05.2018 15:41:45
poziom 6Grupa: Użytkownik

Posty: 1079 #2547564
Od: 2012-8-7
  SP1AP pisze:
  Bo zarówno on, jak i wnuczka mieszkają w SP i tu ją Władek zamierza przyuczać, bo chyba w tym celu nie musi jej wywozić do Anglii, to tak trudno zrozumieć?
  Ale się nie dziwię, bo podobno Einstein nie potrafił przyszyć sobie urwanego guzika, he, he! pan zielony

  PS: Człowiek czasem trafia kulą w płot, ale "płotem w kulę" to tylko trafiają "mądrzy inaczej". zdziwiony


Zbyszku, nie pogrążaj się już... nie zrozumiałeś, coś wymyśliłeś, teraz brniesz w to szaleństwo.

Wołaj posiłki...SP3SUZ pytał też o cb radio w Austealii i szkoły tą drogą prowadzone, może to tam właśnie jest z wnuczką?

P.S.
Wróć do mojego posta o m/.. przeczytaj jeszcze raz, zwróć uwagę ba ostatnie dwa znaki, pomyśl...ni już sie nie pogrążaj... bo za chwile strzelisz focha żebym się do twoich wpisów nie odnosił.
_________________
DMR TG 2600 (2720126)
--podpis nieczytelny--

UWAGA: Chodzenie po bagnach wciąga!
  
EI2KK
20.05.2018 15:43:24
poziom 6Grupa: Użytkownik

Posty: 1079 #2547567
Od: 2012-8-7
[quote=SP1AP]
  EI2KK pisze:

   SP1AP pisze:


   No bo wspomniany art. 149 mówi o wymogu posiadania świadectwa radiooperatora, a takiego ja nie posiadam. pan zielony


  Posiadasz pozwolenie i własny znak.
  Nie posiadsz zrozumienia tematu.


Znowu strzał "płotem w kulę"! zdziwiony[/quote]

Czyli co?
Nie posiadasz pozwolenia ani znaku, za to posiadasz zrozumienie? zdziwiony
_________________
DMR TG 2600 (2720126)
--podpis nieczytelny--

UWAGA: Chodzenie po bagnach wciąga!
  
SQ5KLN
20.05.2018 15:52:05
poziom 6Grupa: Użytkownik

Posty: 1195 #2547571
Od: 2012-7-10


Ilość edycji wpisu: 1
  SP1AP pisze:

  Piotrek znów pokręciłeś. Mi nie przysłano skanu "świadectwa radiooperatora", tylko "świadectwa uzdolnienia", które także dla zdobycia świadectwa radiooperatora było wymagane. Czytaj uważniej proszę.
  Nigdy nie miałem świadectwa radiooperatora, jasne? zdziwiony

  Nie myl świadectwa uzdolnienia ze świadectwem radiooperatora! pomysł


Ok, to nie masz, czyli załapałeś się jeszcze na wymianę pozwolenia przed wejściem nowych przepisów. Poczytaj natomiast ten wątek http://sp7pki.iq24.pl/default.asp?grupa=75798&temat=416259&nr_str=1 - teraz każdy musi mieć świadectwo i to dostatecznie "świeże", nawet jeśli ma świadectwo radiooperatora (nie "świadectwo uzdolnienia") wydane przed jakąś tam datą (nie pamiętam już w tej chwili jaką), to musi je odnowić/wymienić bo pozwolenia radiowego (czy to na świadectwo uzdolnienia czy stare świadectwo radiooperatora) nie dostanie.
_________________
Piotr
  
EI2KK
20.05.2018 16:08:08
poziom 6Grupa: Użytkownik

Posty: 1079 #2547576
Od: 2012-8-7
  SQ5KLN pisze:

  teraz każdy musi mieć świadectwo i to dostatecznie "świeże", nawet jeśli ma świadectwo radiooperatora (nie "świadectwo uzdolnienia") wydane przed jakąś tam datą (nie pamiętam już w tej chwili jaką), to musi je odnowić/wymienić bo pozwolenia radiowego (czy to na świadectwo uzdolnienia czy stare świadectwo radiooperatora) nie dostanie.Zbig dostanie pomysł
_________________
DMR TG 2600 (2720126)
--podpis nieczytelny--

UWAGA: Chodzenie po bagnach wciąga!
  
SP1AP
20.05.2018 16:27:44
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)Grupa: Użytkownik

QTH: Restricted Area

Posty: 5512 #2547587
Od: 2011-5-3Ilość edycji wpisu: 1
Specjalista od gmatwania i rozwalania każdego wątku się odezwał. zdziwiony
Należałoby przyznać pseudonim "wikłacz".cool
_________________
Zbig CW-fun :D
CW is Great! CW TO JEST TO!
SWL SP1-1171 z 1967/SP1KAA
"W kraju gdzie burak pan pyszni się ponad stan, a ziemniak mu wtóruje"(Sł.Cierniewski).
NIE CIERPIĘ NAWIEDZONYCH HEJTERÓW! Obrazek
---------------------------------------------------------------------------------------
ObrazekObrazekObrazek
  
Electra18.12.2018 22:03:37
poziom 5

oczka

Przejdz do góry strony<<<Strona: 2 / 14>>>    strony: 1[2]34567891011121314

  << Pierwsza     < Poprzednia      Następna >     Ostatnia >>  

HOME » DLA POCZĄTKUJĄCYCH » PRACA NA RADIOSTACJI POD NADZOREM OSOBY LICENCJONOWANEJ

Aby pisac na forum musisz sie zalogować !!!

randki | własny sklep internetowy | promocje | CyberCiekawostki | darmowe forum | sklepy
opinie, testy, oceny | katalog stron | toplsta