NOWE POSTY | NOWE TEMATY | POPULARNE | STAT | RSS | KONTAKT | REJESTRACJA | Login: Hasło: rss dla

HOME » TECHNIKA, KONSTRUKCJE AMATORSKIE » PANELE SŁONECZNE

Przejdz do dołu strony<<<Strona: 4 / 15>>>    strony: 123[4]56789101112131415

Panele słoneczne

Odkrywamy prawdę o energii elektrycznej ze Słońca
  
sp3qfe
24.03.2013 17:13:57
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)



Grupa: Użytkownik

QTH: JO92he

Posty: 5097 #1259733
Od: 2009-11-11
Grześ wielkie dzięki!


PS, A jak to jest z podawanymi w opisach paneli sprawnościami (wyrażanymi w procentach)? O czym informują te liczby? Na przykład sprawność panela to 15,5%. Może ktoś coś wie i o tym?

Wielkie dzięki w imieniu wielu czytających ten watek.
_________________
Armand, SP3QFE, (SWL: SP3 27 235)
PS. Z osobami, które nie chcą mi się przedstwić (nawet prywatnie) i "ukrywają swoja toższamość" nie dyskutuję. Nie chcesz publicznie, to przedstaw się poza forum.

Do U want to be HAM? Remember: Play fair on the air.
  
Electra26.04.2024 06:56:40
poziom 5

oczka
  
sp8nth
24.03.2013 18:32:03
poziom 5



Grupa: Użytkownik

Posty: 716 #1259889
Od: 2008-9-2
Tu chodzi o sprawność zamiany "energii słonecznej" (jak to należy rozumieć najlepiej poszukać google) na elektryczną, ale w szczegóły nie będę się wdawał, są od tego mądrzejsi.
Grzegorz
  
nowy
24.03.2013 19:01:50
poziom 6

Grupa: Użytkownik

Posty: 1182 #1259931
Od: 2011-6-20
Pewnie będę pesymistą ale wziąwszy choćby oświetlenie ogniw w czasie doby,ilość dni słonecznych w roku, małą jeszcze sprawność sprzętu i jego dużą cenę oraz obecnie niską cenę i niechętnie kupowaną nadwyżkę przez monopol energetyczny oraz brak zainteresowania ustawodawców promowaniem produkcji energii to nie należy się spodziewać sukcesu finansowego.Ciągle lepiej jest czerpać wysoki VAT niż się go pozbyć. To też jest przyczyna. Działanie w tym zakresie to raczej hobby i eksperyment.
Panowie poruszyli ciekawe zagadnienie o którym się niewiele jeszcze słyszy.
  
sp8nth
24.03.2013 20:03:41
poziom 5



Grupa: Użytkownik

Posty: 716 #1260041
Od: 2008-9-2
U mnie dotychczas rachunki wyraźnie w dół - ale poza panelami wpłynęła na to zamiana żarówek na led i zdyscyplinowanie rodziny do rozsądnego korzystania z energii elektrycznej.

Co do wyłączeń prądu to fajnie wygląda jeden oświetlony dom w 15 tysięcznym mieście !!!

Grzegorz

  
sp3qfe
24.03.2013 20:05:30
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)



Grupa: Użytkownik

QTH: JO92he

Posty: 5097 #1260046
Od: 2009-11-11
    nowy pisze:

    Pewnie będę pesymistą ale wziąwszy choćby oświetlenie ogniw w czasie doby,ilość dni słonecznych w roku, małą jeszcze sprawność sprzętu i jego dużą cenę oraz obecnie niską cenę i niechętnie kupowaną nadwyżkę przez monopol energetyczny oraz brak zainteresowania ustawodawców promowaniem produkcji energii to nie należy się spodziewać sukcesu finansowego. Ciągle lepiej jest czerpać wysoki VAT niż się go pozbyć. To też jest przyczyna. Działanie w tym zakresie to raczej hobby i eksperyment.
    Panowie poruszyli ciekawe zagadnienie o którym się niewiele jeszcze słyszy.


Wiesz, to zależy kto co che uzyskać.... jeden pragnie zasilić dom, inny sprzedać energię elektryczną, a jeszcze inni chcą zasilić urządzenie tam, gdzie nie ma obecnie dostawcy prądu. Wymagania są różne.... mianownik może być wspólny... w tym przypadku zamiana promieniowania naszej najbliższej gwiazdy na prąd elektryczny.

Czy się opłaca, czy nie, to niech się wypowiadają osoby które tu już wcześniej zaprezentowały swoje instalacje. Ja o bilansie energetycznym swoich układów nie będę się jeszcze wypowiadał, bo za krótko się tym bawię... choć moje eksperymenty i ich wyniki wiele mnie już nauczyły.

To każdy sam sobie zakłada cele i robi bilans zysków i inwestycji. Jednemu się opłaca innemu nie. Aby tego dokonać należy:
a) zlecić to specjaliście (mieć kasę lub znajomości)
b) wykonać to samemu (mieć wiedzę)

Chcę natomiast poznać tak jak wielu z czytelników blaski i cienie tychże rozwiązań, tak by nie popełnić podstawowych i elementarnych błędów z tymi rozwiązaniami.... Tak więc zapraszam do dyskusji merytorycznych. Ewentualnie jak ktoś chce to może sobie publicznie przeprowadzić bilans energetyczny wesoły Na przykład dla zasilenia urządzenia powiedzmy żarówki 230V/100W wesoły

_________________
Armand, SP3QFE, (SWL: SP3 27 235)
PS. Z osobami, które nie chcą mi się przedstwić (nawet prywatnie) i "ukrywają swoja toższamość" nie dyskutuję. Nie chcesz publicznie, to przedstaw się poza forum.

Do U want to be HAM? Remember: Play fair on the air.
  
nowy
24.03.2013 23:05:06
poziom 6

Grupa: Użytkownik

Posty: 1182 #1260362
Od: 2011-6-20


Ilość edycji wpisu: 1
Na tematy techniczne mogłem tylko , dzięki kolegom praktykom, otworzyć szeroko oczy. Tak wiele interesujących zdań tu padło. Natomiast Armand zapytał o koszty. Ja bym uściślił moim pytaniem o konkrety: ile kosztuje montaż tych paneli samemu t.j. bez obcej usługi czyli możliwie niski koszt inwestycji np. 1 kW czy 2kW a potem zastanawiał się jak długo eksploatując panele następuje zwrot. Wydaje mi się, że można policzyć cenę zakupu prądu w ZE = 65 gr. (jak w/g Włodka), bo najpewniej większość z nas nie będzie robić tego dla bussinesu tylko dla siebie.Wiem, że u nas nie jest przyjęte podawanie cen, wszyscy to wstydliwie albo bezpiecznie traktują więc może wykaz koniecznych, najkosztowniejszych ,głównych materiałów. Z pewnością można będzie po swojemu , sobie wyliczyć bilans. Albo poproszę na pw. Teoretycznie, prawdziwa jest jedna ekonomiczna kalkulacja opłacalności w tych samych warunkach. Ja widziałbym zastosowanie do ew. grzania domu ale przy zasilaniu sprężarki gruntowej pompy ciepła . Na razie droga energia powoduje jej nieopłacalność.
  
sp3qfe
24.03.2013 23:38:28
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)



Grupa: Użytkownik

QTH: JO92he

Posty: 5097 #1260389
Od: 2009-11-11
Oto wypowiedź użytkownika Boungler http://boungler.pl/forum/member.php?action=profile&uid=2 na forum Projketu Boungler w wątku: Autonomiczny system zasilania energią słoneczną


Jak już wczoraj wspomniałem, dzisiaj zaprezentuję pełną specyfikację autonomicznego systemu zasilania naszego domu, opartego wyłącznie na ogniwach fotowoltaicznych.

Słowem wstępu zaznaczę że budowa takiego systemu z całą pewnością nie będzie dostępna dla każdego z nas - nawet jeżeli uda nam się otrzymać 50% dofinansowanie na realizację takiego projektu, to wydatek, przynajmniej dla mnie jest to spory a przedstawione poniżej wyliczenia przedstawiam Wam celem zaznajomienia się wstępnie z tematem alternatywnego/autonomicznego zasilania.
Nie jest również powiedziane że trzeba budować od razu duży i rozległy system. Zestawy autonomiczne mogą być projektowane na prawdę małe i za pieniądze, które większość z nas ma.
Pamiętajmy również że nikt w tak rozbudowanych strukturach nie stosuje energochłonnych sprzętów. Cały dom musi być również zoptymalizowany (energooszczędne żarówki, urządzenia rtv, agd działające na niskim poborze prądu, ogrzewanie, sprzęty eko.) celem poczynienia oszczędności:

1. W możliwie najmniejszej konsumpcji energii w czasie korzystania z takiego autonomicznego systemu.
2. W sporych oszczędności związanych z samą budową zespołu.

Teraz konkrety.

Jeżeli czytaliście mój wcześniejszy wpis, który znajduje się tutaj, to zapewne znacie już swoje zapotrzebowanie na energię elektryczną. Moje - zgodnie z wcześniejszym wyliczeniem wyniosło 1 680 Watt poboru aktywnego i to na nim dzisiaj będziemy opierali poniższą symulację, którą dokładnie skonsultowałem z instalatorem budowy tych układów, domagając się wszelkich możliwych wyjaśnień.

Dane do symulacji:
- Domek jednorodzinny z dachem skośnym
- Swobodny dostęp do słońca przez cały dzień
- Aktywne zapotrzebowanie na pobór mocy 1680 Watt
- Wymuszone działanie systemu przez 365 dni w roku

A. Określenie względnego zapotrzebowania w energię
Dom nie pobiera przez 24 godziny takiej ilości energii, niemniej jednak pobierana ona jest przez zdecydowaną większość czasu. Jeżeli idziemy spać nie korzystamy z większości urządzeń/odbiorników, gasimy światła, wyłączamy komputer, telewizor, sprzęt audio. Całość pozostaje co najmniej w strefie standby, pobierając symboliczną ilość energii dla urządzeń pracujących w twz. stanie czuwania.

Możemy w takim układzie przyjąć średnią czasu aktywnego poboru wyżej wymienionej ilości mocy na 17 godzin na dobę. Dodatkowo w ramach pewnego zabezpieczenia, podniosę ją do 1 800 Watt (1,8 kW) aby w razie błędu pozostał mi jeszcze margines.

Sumując: nasz dom pobierać ma 1800 Watt średnio przez 17 godzin na dobę.

Wstawiamy to do wzoru:
(Moc 1 800 Watt) x (Czas 17 godzin) = Watogodziny 30 600


B. Obliczenie potrzebnej ilości i mocy ogniw fotowoltaicznych
Znając już naszą wartość zapotrzebowania w energię (30 600 Wh)
musimy dobrać odpowiednią ilość ogniw fotowoltaicznych. Tutaj musimy naturalnie brać pod uwagę dwie pory roku. LATO w czasie którego produktywne nasłonecznienie naszych ogniw będziemy mieli średnio przez 10-11 godzin, oraz ZIMĘ gdzie ten czas skróci się o ponad połowę. W praktyce wygląda to tak że latem jak i zimą - tygodniami możemy mieć pochmurne niebo, i wspomniane wcześniej prognozy należy traktować jako wielce optymistyczne. Wyliczenie ilości ogniw oraz ich sumarycznej mocy powinno bazować na najtrudniejszych warunkach, a takie oczywiście występują w porze zimowej.

Nasze dzienne zapotrzebowanie: 30 600 Wh

W pierwszej kolejności musimy obliczyć wartość mocy jaką uzyskamy w absolutnie minimalnym cyklu ładowania. Ilość potrzebnych paneli słonecznych obliczymy przy użyciu przykładowych ogniw fotowoltaicznych o mocy 140 Watt / 1 szt.

Obliczanie ilości potrzebnych ogniw:
30 600 Wh : 5 godzin ładowania w porze zimowej = 6 120 Watt
= ~44 ogniwa po (140 Watt każdy)

C. Obliczenie zaplecza zespołu akumulatorów
Ilość potrzebnych nam akumulatorów, które zmagazynują energię elektryczną obliczamy posługując się z kolei najwyższym możliwym wskaźnikiem ładowania, a ten występuje w lecie. Optymalną pojemność 1 akumulatora, który obsługiwał będzie nasz system przyjąłem jako 185 Ah. Do symulacji wybrałem akumulatory typu AGM ze względu na cenę.

Najpierw liczymy prognozowaną moc otrzymywaną z ogniw:
44 ogniwa x 140 Watt każde = 6 160 Watt sumarycznej mocy całego zespołu
6 160 Watt x 10 godzin pracy w porze letniej = 61 600 Wh
…teraz przeliczymy to na Amperogodziny…
61 600 Wh : 12V (napięcie pracy akumulatorów) = 5 133 Ah

5 133 Ah - jest wynikiem bardzo pasywnym i niestety nie możemy go zastosować ,gdyż w praktyce pojemność zespołu akumulatorów musi być zdecydowanie większa. Mnożymy nasz pasywny wynik przez współczynnik bezpieczeństwa, który przyjmuje się jako wartość (1,5) zatem…

5 133 Ah x (1,5) = ~7 699 Ah
… teraz możemy policzyć ilość potrzebnych akumulatorów…
7 699 Ah : (185 Ah) = ~42 szt.


D. Pozostały osprzęt
Do obsługi zespołu akumulatorów potrzebny będzie regulator ładowania. Ponieważ ich moc jest znacznie ograniczona (przynajmniej tych które sam szukałem i oglądałem) musimy skorzystać z co najmniej 12 regulatorów po 45 Amper każdy do obsługi 44 ogniw słonecznych.

Na sam koniec całą energię magazynowaną biernie w akumulatorach musi przetworzyć odpowiedni inwerter, który odpowiada wielkości mocy aktywnego zapotrzebowania. Inwerter jest urządzeniem, które zamienia prąd stały wielkości 12V w sinusoidę 230 V i podaje je do wewnętrznej sieci zasilania naszego domu. Pozostaje okablowanie i sama instalacja.
To w zasadzie wszystko.

Koszty:
44 x ogniwo słoneczne 140 Watt 24 V (950 zł 1 szt) = 41 800 zł
42 x akumulator AGM 185 Ah (860 zł 1 szt) = 36 120 zł
12 x regulator ładowania (1299 zł 1 szt) = 15 588 zł
1 x inwerter obsługujący nasze zapotrzebowanie = 25 097 zł

Razem: 118 605 zł

W kosztach nie uwzględniłem potrzebnego okablowania i pracy przy całej instalacji.
Jeżeli powyższą kwotę podzielimy przez połowę (dofinansowanie) to i tak pozostaje spora sumka około 50 000 zł. Słyszałem nawet gdzieś o programach w których zwracają całość, ale nie podaję detali bo muszę doczytać i potwierdzić czy tak jest faktycznie.

Wnioski końcowe
Kwota w zasadzie nie jest taka straszna, jednak pamiętajmy że ta symulacja oparta została o wartość zapotrzebowania na 30 tyś Wh mocy. Prawda jednak jest taka że nasz dom nie potrzebuje aż tak wysokiego przydziału. Z góry mogę założyć że po optymalizacji zmniejszyłby się 3 a nawet 4-krotnie, a tym samym ilość potrzebnych komponentów i wymagana klasa sprzętu. Możemy oczywiście szukać tańszych rozwiązań, konkurencyjnych ofert lub budować taki system na raty w czasie. Ceny ogniw są jeszcze wysokie i chyba będziemy musieli trochę poczekać zanim będą dostępne na każdą kieszeń, choć np. na "Alle drogo" znalazłem ogniwo 140 Watowe za 850 zł? To samo tyczy się akumulatorów, przetwornic czy regulatorów napięcia. Do wyboru do koloru. Niższa cena nie koniecznie zapewni nam wystarczającą jakość i niezawodność a wysoka nie zawsze pozwoli na realizację całego projektu.
Innym rozwiązaniem wydaje się budowa systemu hybrydowego opartego np na dodatkowych turbinach wiatrowych i częściowo na panelach. Uwierzcie mi - rozwiązań jest tak wiele że można się w tym pogubić.

_________________
Armand, SP3QFE, (SWL: SP3 27 235)
PS. Z osobami, które nie chcą mi się przedstwić (nawet prywatnie) i "ukrywają swoja toższamość" nie dyskutuję. Nie chcesz publicznie, to przedstaw się poza forum.

Do U want to be HAM? Remember: Play fair on the air.
  
sp3qfe
25.03.2013 00:28:36
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)



Grupa: Użytkownik

QTH: JO92he

Posty: 5097 #1260426
Od: 2009-11-11
Jaki jest aspekt prawny produkowania prądu na własny użytek?
_________________
Armand, SP3QFE, (SWL: SP3 27 235)
PS. Z osobami, które nie chcą mi się przedstwić (nawet prywatnie) i "ukrywają swoja toższamość" nie dyskutuję. Nie chcesz publicznie, to przedstaw się poza forum.

Do U want to be HAM? Remember: Play fair on the air.
  
sp3qfe
25.03.2013 01:49:24
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)



Grupa: Użytkownik

QTH: JO92he

Posty: 5097 #1267142
Od: 2009-11-11
    SP5XHQ pisze:

    Diody jedynie zastępują okresowe działanie nie aktywnych ogniw w ciągłości obwodu zasilania i nie mają nic wspólnego z ich bezpośrednim zabezpieczeniem.


Dziś miałem okazję spojrzeć na obraz z kamery termowizyjnej skierowanej na baterie słoneczną na którą padał cień z przewodów - takie sobie linie.... ogniwa niezabezpieczone diodami w miejscu cienia przewodu były bardzo mocno nagrzane, co potwierdził poniżej Łukasz i Jarek.

    SP3SWJ pisze:

      Sarwil pisze:

      Fotoogniwo jest półprzewodnikiem. Gdy jest niedoświetlone, ma większą przerwę złącza P-N (większą rezystancję), na którym prąd płynący w obwodzie powoduję wydzielenie ciepła. Gdy ogniwo się zaciemnia i zwiększa swój opór wew., prąd obwodu zaczyna płynąć przez połączone równolegle diody zabezpieczające, omijając zacienione ogniwo.

      Łukasz


    ... o ile są zamontowane te zabezpieczające diody równolegle do każdego ogniwa... ( wersja optymistyczna ) bardzo szczęśliwy



Jareczku bardzo Ci dziękuję za cenne wskazówki i sugestie.... dzięki nim odkryłem wiele nowych aspektów o których nawet nie myślałem, że są tak bardzo istotne oczko

Teraz pojawia się moje pytanie, czy faktycznie należy każde jedne ogniwo zabezpieczać diodą, czy lepiej podzielić to na sekcje. Pytam się, bo w literaturze znalazłem silne sugestie, że zabezpieczanie każdego jednego ogniwa osobno, poza generowaniem kosztów, obniża wydajność całej baterii słonecznej. Jak to jest? Jeśli sekcje, to czym według Was należy się kierować?

PS. Jak należy przechowywać baterie słoneczne, aby nie uległy one uszkodzeniu od światła słonecznego?
_________________
Armand, SP3QFE, (SWL: SP3 27 235)
PS. Z osobami, które nie chcą mi się przedstwić (nawet prywatnie) i "ukrywają swoja toższamość" nie dyskutuję. Nie chcesz publicznie, to przedstaw się poza forum.

Do U want to be HAM? Remember: Play fair on the air.
  
sp7hlq
26.03.2013 11:09:10
poziom 2

Grupa: Użytkownik

Posty: 94 #1285525
Od: 2012-12-27
Ostatnie niemile w temacie cena solara doniesienia.
  
sp7hlq
26.03.2013 11:09:58
poziom 2

Grupa: Użytkownik

Posty: 94 #1285526
Od: 2012-12-27
Sory nie dolaczylem linku http://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje/swiat,27/upadek-giganta-wrozy-klopoty-w-branzy-paneli-slonecznych,81297,1,0.htmlzawstydzony
  
Electra26.04.2024 06:56:40
poziom 5

oczka
  
SP7TBU
26.03.2013 17:52:59
poziom 6



Grupa: Użytkownik

QTH: KO00JI58

Posty: 1247 #1286008
Od: 2011-1-25
No to będzie drożej.
Ja to kiedyś liczyłem na dom i wychodziło mi bardzo drogo i inwestycja praktycznie się nie zwróci.
Uwzględniałem też nasłonecznienie w PL.
_________________
'73
Krzysztof

DMR

  
usuniety20130717
26.03.2013 21:00:53
poziom 6

Grupa: Użytkownik

QTH: Warszawa. KO02MF

Posty: 982 #1286227
Od: 2012-1-24



UŻYTKOWNIK ZABLOKOWANY
    SQ9TBU pisze:

    No to będzie drożej.
    Ja to kiedyś liczyłem na dom i wychodziło mi bardzo drogo i inwestycja praktycznie się nie zwróci.
    Uwzględniałem też nasłonecznienie w PL.

zawsze było drogo, z Chińczykiem czy inną nacją, patrząc na ceny oferowanych kąponetów, licząc koszty zakupu oraz dodatkowy koszt, wynikający z eksploatacji, chociażby już w dalszej eksploatacji, (określano,
żywotność Baterii.) Błędne koło, gdyż tym samym zarabia tu dystrybutor sprzętu a pseudo optymista ma to co ma, okresowo jedynie hurra optymizm a po czasie otrzeźwienie.
  
sp3qfe
26.03.2013 22:43:24
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)



Grupa: Użytkownik

QTH: JO92he

Posty: 5097 #1286347
Od: 2009-11-11
Panowie, narzekacie tylko. Jeden wafel klasy A monochromatyczny krzemowy kosztuje w detalu poniżej 6 zł! Przy większy ilościach są zniżki, a ponadto sprzedawca dodaje gratis taśmy srebrzane (albo srebrne nie pamiętam) różnych szerokości oraz diody zabezpieczające. Trzeba do tego dokupić lut, ramę i warstwę ochronną przed deszczem. Łączny koszt baterii słonecznej około 100W jest niższy niż kupienie oryginalnej obecnie najtańszej baterii słonecznej dostępnej na allegro. A jeśli projektuje się baterie na 1kW +, to zniżki są jeszcze większe i bardziej się opłaca. Owszem trzeba w to włożyć trochę pracy.

Tyle ekonomii, niech każdy sam sobie porachuje, co trzeba. Powyżej przytoczony bilans był wykonany przez człowieka z założeniem wersji minimum.... w warunkach rzeczywistych symulacje wykazały, że paneli i innych elementów wystarcza dużo mnie, aby układ zasilania w Polsce był autonomiczny. Ale ja nikogo nie mam zamiaru przekonywać.

Druga sprawa do Włodka, Grzesia i innych osób dysponujących wielkimi polami baterii słonecznych. Dziś i wczoraj na swoich małych panelach słonecznych w jednej z lokalizacji zauważyłem, że chyba baterie ładują się w nocy. Możecie to proszę sprawdzić u siebie, jak wypada u Was bilans w nocy przy niskiej temperaturze i pełni Księżyca? Bardzo Wam dziękuję!

Dla innych czytających im niższa temperatura, tym wyższa sprawność baterii słonecznych, jeśli tego się nie uwzględni w projektowaniu i planowaniu układu, to przy mrozach można sobie w niektórych przypadkach uszkodzić zasilany sprzęt.
_________________
Armand, SP3QFE, (SWL: SP3 27 235)
PS. Z osobami, które nie chcą mi się przedstwić (nawet prywatnie) i "ukrywają swoja toższamość" nie dyskutuję. Nie chcesz publicznie, to przedstaw się poza forum.

Do U want to be HAM? Remember: Play fair on the air.
  
sp8nth
26.03.2013 22:58:36
poziom 5



Grupa: Użytkownik

Posty: 716 #1286361
Od: 2008-9-2


Ilość edycji wpisu: 1
Witam
Mój zestaw w nocy przy pełni księżyca daje napięcie ok 0.5V więc nie ma mowy o jakimkolwiek ładowaniu aku.
Wzrost napięcia na zaciskach aku spowodowany jest reakcjami chemicznymi zachodzącymi w aku po zakończeniu procesu rozładowania. U mnie też przez noc potrafi napięcie wzrosnąć o parę dziesiętnych Volta.
I jeszcze jedno na temat mojego systemu:
Bez słońca w dzień średnio pochmurny przez cały dzień panele władują w aku ok 40-50Ah.
Dzisiaj słońca było dosyć mało ale mimo to system władował 115 Ah w aku i prawie 2 kWh w sieć.
Kolejny miesiąc używania systemu solarnego i średnie zużycie dzienne spadło mi z ok 10kWh w styczniu do 9kWh w lutym oraz do 7kWh w marcu liczone na dzień dzisiejszy, nie jest to rewelacja ale i tak się cieszę. Bliżej lata będzie na pewno lepiej.
Grzegorz

  
nowy
26.03.2013 23:09:47
poziom 6

Grupa: Użytkownik

Posty: 1182 #1286370
Od: 2011-6-20
Po tym co napisałeś Grzegorzu, to jest to podobne do bilansu z bateriami solarnymi.Sezon dobrze zaczyna się w lutym.
  
sp3qfe
26.03.2013 23:37:54
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)



Grupa: Użytkownik

QTH: JO92he

Posty: 5097 #1286407
Od: 2009-11-11


Ilość edycji wpisu: 1
Super Grześ.... dzięki za informacje. Faktycznie jak w nocy dom żyje (ogrzewanie, oświetlenie itp), to faktycznie bilans może być pod kreską. A jak wygląda u Ciebie napięcie przy nowiu? Sprawdź proszę za te dwa tygodnie.

A teraz trochę teorii vs. praktyka. Wrócę teraz do mojej instalacji eksperymentalnej numer 2. Panel jest niefortunnie zamontowany - inaczej nie można - od rana korzysta jedynie ze światła rozproszonego.

Przeprowadziłem kilkudniowe testy. Oczywiście są to tylko moje zabawy nie prowadzone w ścisłych warunkach o odpowiednim reżimie i urządzeniami odpowiednio wyskalowanymi. Wyniki z dwóch dni eksperymentu (o podobnym nasłonecznieniu) zestawiłem razem i prezentuje Wam poniżej. Do testów wykorzystałem ten sam akumulator o małej pojemności tak dobranej, aby jego pojemność nie wystarczyła na całą noc podłączonego do układu urządzenia odbiorczego. Układ regulujący odcina zasilanie z akumulatora przy napięciu akumulatora 11.4 V i niżej.

Obrazek

Strefy dzienne oznaczyłem kolejno literami A, B i C. Obszary A i C to tylko i wyłącznie światło rozproszone. Obszar B to światło bezpośrednie.

Wykres górny jest dla baterii słonecznej zamontowanej pod optymalnym kątem dla obecnego położenia słońca na niebie. Niestety co jakiś czas cześć baterii była przysłaniana przez cień z drutów. Jak widać maksymalne napięcie akumulatora było 13.8V.

Wykres dolny odnosi się do tego samego układu, ale bateria słoneczna została zamontowana poziomo, jednak żaden drut nie rzuca na nią cienia. Na dolnym wykresie widać strefę przejściową pomiędzy A i B - odpowiadającą maksimum dla wykresu górnego. Ta strefa przejściowa to powolne wychodzenie z cienia słońca i tylko częściowe oświetlanie baterii. Proszę też zwrócić uwagę na wydłużenie działania urządzenia z około 30 min do prawie 4h!

Wniosek publiczny na forum jest jeden - strzeżcie się cieni rzucanych na baterie słoneczne (ogniwo fotogalwaniczne). Na szczęście baterie słoneczne komercyjne często zabezpieczane są diodami jak to napisał ze szczegółami Jarek. Cienie nie zmniejszają efektywności i wydajności baterii liniowo, cienie zazwyczaj powodują wyłączenie całej sekcji chroniąc w ten sposób poszczególne wafle baterii słonecznej przed uszkodzeniem.

Na koniec przypomnę swoje pytania, na które warto poznać odpowiedź:

    sp3qfe pisze:


    (...) czy faktycznie należy każde jedne ogniwo zabezpieczać diodą, czy lepiej podzielić to na sekcje. Pytam się, bo w literaturze znalazłem silne sugestie, że zabezpieczanie każdego jednego ogniwa osobno, poza generowaniem kosztów, obniża wydajność całej baterii słonecznej. Jak to jest? Jeśli sekcje, to czym według Was należy się kierować?

_________________
Armand, SP3QFE, (SWL: SP3 27 235)
PS. Z osobami, które nie chcą mi się przedstwić (nawet prywatnie) i "ukrywają swoja toższamość" nie dyskutuję. Nie chcesz publicznie, to przedstaw się poza forum.

Do U want to be HAM? Remember: Play fair on the air.
  
SP7TBU
27.03.2013 11:51:53
poziom 6



Grupa: Użytkownik

QTH: KO00JI58

Posty: 1247 #1286816
Od: 2011-1-25
Jak szukałem to 100W panel kosztował 249zł. Potrzebowałbym ich pewnie z 10 na samo oświetlenie bo tak planowałem.
_________________
'73
Krzysztof

DMR

  
sq2hcz
27.03.2013 15:38:37
poziom 6

Grupa: Użytkownik

QTH: Bydgoszcz

Posty: 833 #1287085
Od: 2009-12-30
Trzeba tylko pamiętać że w większości przypadków podawane moce dla paneli słonecznych są w Polsce nie osiągalne.
Maksymalne nasłonecznienie w Polsce na 1 m2 to około 1000W. Zakładając bardzo optymistycznie że tanie panele mają 10% sprawności to uzyskamy z 1m kwadratowego paneli maksymalnie 100W i to maksymalnie przez kilka godzin dziennie.
Co do opłacalności to nie ma o czym mówić - jest to alternatywa tylko dla tych którzy nie mają dostępu do energii elektrycznej. Nawet kolektory słoneczne do podgrzewania ciepłej wody których sprawność wynosi powyżej 50% w wielu instalacjach CO nie mają w Polsce uzasadnienie ekonomicznego.
http://www.tanie-ogrzewanie.pl/poradniki-abc/kolektory-sloneczne/kolektory-sloneczne-ozdoba-na-dachu-czy-oszczednosc-063.html

Sławek
_________________
http://sq2hcz.wordpress.com
http://www.eo.net.pl
  
SP2LIG
27.03.2013 16:03:49
moc !!!
wydawało się ze wiecej już sie nie da ale jednak !



Grupa: Użytkownik

QTH: GDYNIA

Posty: 13005 #1287105
Od: 2009-3-16
Czyli sprawa jest aż nadto jasna,panele słoneczne raczej poprawiają dobre samopoczucie inwestora niż jego kondycję finansową.
___________
Greg SP2LIG
  
Electra26.04.2024 06:56:40
poziom 5

oczka

Przejdz do góry strony<<<Strona: 4 / 15>>>    strony: 123[4]56789101112131415

  << Pierwsza     < Poprzednia      Następna >     Ostatnia >>  

HOME » TECHNIKA, KONSTRUKCJE AMATORSKIE » PANELE SŁONECZNE

Aby pisac na forum musisz sie zalogować !!!

TestHub.pl - opinie, testy, oceny