NOWE POSTY | NOWE TEMATY | POPULARNE | STAT | RSS | KONTAKT | REJESTRACJA | Login: Hasło: rss dla

HOME » ANTENY » ELEMENTY NOŚNE DO ANTEN

Przejdz do dołu strony<<<Strona: 2 / 4>>>    strony: 1[2]34

Elementy nośne do anten

pod anteny quad, spiderbeam, itp.
  
usuniety8_02_2021
23.11.2011 21:23:10
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)



Grupa: Użytkownik

QTH: Suszec JO90JB

Posty: 9221 #806937
Od: 2008-10-24
Dałem 2 propozycje we wcześniejszych postach.

Bambus albo włókno szklane, według mnie nic innego nie wchodzi w rachubę.
  
Electra30.04.2024 08:03:54
poziom 5

oczka
  
sp3sul
23.11.2011 22:21:55
poziom 5

Grupa: Użytkownik

QTH: Strzelce Kraj. JO72SV

Posty: 507 #806980
Od: 2009-4-1
Witam!
Nie chciałbym zabierać czasu jak i słowa niepotrzebnie. Janek - SQ9JXB - zauważyłem po raz kolejny Twoje złośliwe docinki. Jeżeli tylko tyle potrafisz,to jesteś mało ciekawą postacią. Nie wystarczy stać z boku i "wciskać" wszędzie swoje krytyczne pięć groszy. Pokaż mi swoją antenę a uwierzę,że robiłeś próby z fiberglassem. Jeżeli jednak nie wykonałeś żadnej anteny na bazie wędek z tego włókna,to stój spokojnie jak na młodego przystało i tupaj sobie nóżkami. Później zabieraj dopiero głos - OK? Przez ten okres czasu - bardzo malutki staż - od kiedy stałeś się krótkofalowcem,posiadłeś już całą wiedzę na temat budowy anten?! Nie żartuj proszę i nie pchaj się przed pierwszy szereg! Kolega prosił (w dobrej wierze,licząc na szczere słowa i podpowiedzi wynikające z praktyk własnych),o pomoc w tym temacie. Są tu Koledzy,którzy takie anteny testowali,budowali na bazie różnych materiałów i stawiali je na różnych wysokościach. Na zdanie tych Kolegów liczył i na Ich dobre rady. Ja tak uważam i jak sądzę nie mylę się w tym. Dlatego moje słowa na temat wykorzystania nie drogiego materiału i wypełnienia go pianką. Udzieliłem podpowiedzi na tyle uczciwie,że krytyki się nie obawiam. Jeżeli potrafisz zaoferować coś lepszego,to nie wahaj się z podpowiedzią. Jeżeli jednak nie znasz zagadnienia,to czytaj spokojnie i wyciągaj dla siebie wnioski.
Zapewniam wszystkich,że na dzień dzisiejszy,jest cała gama pianek rodzimych jak i sprowadzanych z "zewnątrz". Mają najprzeróżniejsze zastosowania i właściwości. Dlatego moje słowa o zapytanie się sprzedawcy o pomoc w wyborze odpowiedniej pianki,przydatnej dla naszych potrzeb. Ponadto - na każdej tubie jest opis zastosowania tego wyrobu oraz jakie ma właściwości. Wypełnianie wędzisk tym materiałem,jest również mało problematyczne. Zapewniam wszystkich krytykujących ten sposób jak i niedowiarków. Chciałem opisać jak to się sprawnie wykonuje,lecz po takich uwagach,zastanawiam się,czy warto cokolwiek napisać i cokolwiek komuś doradzić. Poprzestanę więc na tym co napisałem a dokończenie pozostawiam dla wszystkich zainteresowanych. jeszcze parę uwag odnośnie połamanego CQ w klubie SP3KEY. Na tak dużą wysokość na jakiej stoi ta antena,ja osobiście wybrałbym mocniejszy,bardziej wytrzymały materiał. Po drugie - jest to Cubical Quad płaski. Mało kto zauważa różnicy,lecz jest naprawdę jedna zasadnicza. Gdyby był to Cubical Quad ostrosłupowy lub ostrosłupowy Cubical D-Quad,jest konstrukcją bardziej wytrzymałą na silne wiatry od formy płaskiego Cubical Quada. Dodatkowo jest możliwość naciągnięcia wszystkich boków tego sześcianu,poprzez napięcie linkami usztywniającymi. Tworzy wówczas taka figura,zwartą bryłę sześcienną. Przy formie płaskiej - niestety tego nie można w ten sposób uzyskać i ja osobiście odradzał bym wykonywanie w takiej właśnie konfiguracji tę antenę. Ale to moje tylko uwagi i spostrzeżenia. Resztę uwag i podpowiedzi,można przeczytać w ogólnie dostępnej literaturze lub w sieci. Warto skorzystać. To tyle co miałbym do powiedzenia w tym temacie i przepraszam jeżeli kogoś uraziłem swoimi słowami. Jarek - SQ9OUB - wierzę,że dokonasz właściwego wyboru materiału i na pewno dasz sobie z tym radę. Weź zawsze pod uwagę parę rzeczy - na jaką antenę się zdecydowałeś,na jakiej wysokości będzie ona docelowo zainstalowana,ile będzie miała elementów itp.. A wówczas pod te i kilka dodatkowych jeszcze uwag,możesz ze spokojem dobierać materiał. Pozdrawiam - Mirek SP3SUL.
  
SQ6OWF
23.11.2011 22:28:12
poziom 5



Grupa: Użytkownik

QTH: JO81lc

Posty: 586 #806985
Od: 2011-7-2


Ilość edycji wpisu: 1
Jeśli poczytać wypowiedzi i je przemyśleć, to przychylam się do Twojego Janie (sq9jxb) zdania. Szczególnie jeśli istnieje dostęp do odpowiednich materiałów. Co prawda nie podają w owej firmie cen (chyba żebyś po cichu wspomniał ile mniej więcej taki materiał u nich kosztuje i czy można dostać go w detalu). Z tabel wyczytałem iż np. profil rurowy o fi=35mm/s=3,5mm waży jedynie 0,56kg/m, ciekawe jak ze sztywnością na odcinku tych kilku metrów...
Natomiast co do rurek PP itp, to wybaczcie, ale miałem kilka w ręku i nie byłem zachwycony. Ciężkie i plastyczne.
Można by z nich robić jakieś proste i małe anteny wykorzystując warstwę aluminium. Coś takiego jak pomysły sp3swj na ostatnim spotkaniu w Burzęcinie...

PS..
Mirku SP3SUL...
Niepotrzebnie się unosisz. Sztuka bycia dobrym pedagogiem polega na zniżeniu się do poziomu pytającego, oraz braniu pod uwagę zdania innych, nawet jeśli w Twoim mniemaniu się mylą. Wybacz małą krytykę z mojej strony jako być może młodego stażem krótkofalowca, ale jednocześnie prywatnie człowieka z ponad trzydziestokilkuletnim doświadczeniem życiowym oczko(to tak na wypadek abym nie został nazwany młokosem). Z tego co zauważyłem, to jesteś strasznie drażliwym człowiekiem jeśli podważać Twoją opinię. Naprawdę szkoda wprowadzać niepotrzebną nerwowość do dyskusji i wyzywać ludzi od młokosów i małych dzieci tupiących nóżkami. To takie protekcjonalne....

Ale wracając do tematu wędek. Twój pomysł jak mówiłem, jest ciekawy, tylko dalej pozostaje problem pękania segmentów na łączniach. Zauważ iż większość uszkodzeń anten typu Rybaków sprowadza się właśnie do tego słabego punktu. Przyczynia się do tego właśnie cienka ścianka tuby, oraz to że wewnętrzna część napiera niejednorodnie na krawędzie zewnętrznej rurki.
Jako rozwiązanie tymczasowe pewnie się sprawdza, ale z "inżynierskiego" punktu widzenia najlepsza była by jednorodna lub lekko cieniowana kształtka bez łączeń.
Co do wytrzymałości mechanicznej "płaskich" i przestrzennych CQ to oczywiście masz całkowitą rację, pomijając fakt, iż "płaski" łatwiej wykonać co kusi wielu potencjalnych konstruktorów.
_________________
Michał
SQ6OWF
  
sp3sul
24.11.2011 07:31:41
poziom 5

Grupa: Użytkownik

QTH: Strzelce Kraj. JO72SV

Posty: 507 #807088
Od: 2009-4-1
Witam!
Drogi Michale - przyznaję Ci rację. Choć może nie w 100%. Krótko dlaczego. Nie lubię i nie znoszę wypowiedzi kogoś,kto pisze tylko po to,aby pisać. Nie zna zagadnienia a na odpowiedzi pomocne osobie wprowadzającej temat,upatrzy sobie osobę i próbuje "z marszu" rady takie krytykować. Nie wystarczy być sceptykiem,trzeba coś wiedzieć na dany temat. Dlaczego napisałem tak jak napisałem.... Wyłącznie dlatego,że osobie podważającej moje zdanie,minęło zaledwie 3 lata stażu jako krótkofalowca i już wie wszystko na temat anten. Śmiech na sali! Inaczej - gdy miałem już dawno pierwsze łączności za sobą,to ta osoba dopiero zaczęła tupać nóżkami. Minęło sporo lat i przyznam się szczerze,że nadal nie wiem wszystkiego o antenach. Tak. Tak wygląda prawda. Tego nie da się zmienić w tak krótkim czasie jakim jest okres 3 lat u tamtego Kolegi. I aby było ciekawiej - do łączności cyfrowych,wystarczy "parasol" za oknem a temat anten nadal będzie w powijakach. Co więcej. Ja w dalszym ciągu chylę czoła przed starszymi Kolegami i mam dla Nich duży szacunek. A tego nie widać tu na forum. Ostatnio jeden z Kolegów,starał się coś zarzucić znanemu krótkofalowcowi i konstruktorowi,jednemu z czynnych na pasmach amatorskich,nestorowi naszego krótkofalarstwa w Polsce - Kol. Julianowi SP3PL. Mało mnie krew nie zalała! Mam trochę lat stażu,lecz przy Julianie jestem malutki pikuś. Nie mogę więc zrozumieć kogoś,dlaczego pisze coś na forum,mając nie wystarczającą wiedzę na temat i krytykując innych. Tak to należy odebrać. Gdy jednak ktoś napisze o tym,że ma jakiś problem i prosi o pomoc i radę - należy trzymać się tematu i zwięźle,treściwie dać tej osobie odpowiedź. Czy nie po to między innymi,Koledzy założyli te forum? A zabawę w przeciąganie liny czy rzucanie bumerangiem,zostawmy sobie na czas letni i gdzieś na plażę czy inne równie przyjemne miejsce do zabawy. Ale dość tego i pozwolę sobie na parę zdań jeszcze w temacie bezpośrednim.
Tyczki - kije wędkarskie z fiberglassu - wypełnione pianką,są nie tylko bardzo lekkie. Są usztywnione i to dość znacznie. Przestały być wędziskiem,który wygina się jak przysłowiowy bat. Druga rada. Jeden z Kolegów napisał o pomalowaniu farba odporna UV. Można. Nic nie stoi na przeszkodzie,aby to wykonać. Światło zielone - wolna jazda! Kolejna podpowiedź. W zakładach energetycznych używa się koszulek termokurczliwych (jeżeli tak można to nazwać),o dość grubych ściankach,które świetnie nadają się na pokrycie tyczek bambusowych czy wędzisk. Tyczki bambusowe po zaimpregnowaniu,nałożeniu na nie koszulek o których wspomniałem,są świetnym materiałem do budowy anten o które pyta się Kolega. Takie koszulki można dostać w hurtowniach z materiałami elektrycznymi. Co najciekawsze - są one "z metra". Czyli łatwo można obliczyć,jaka długość nas interesuje i jaką mamy zakupić. Kolejna podpowiedź. Wędziska wypełnione pianką,są naprawdę bardzo mało podatne na pęknięcia w miejscu złączeń. Są sztywne i zarazem mają pewną,ograniczoną elastyczność w tych miejscach również. Kolejna rada. Miejsca połączeń poszczególnych segmentów,łatwo można skleić klejem z gatunku żywic epoksydowych. Dodatkowo nałożyć tylko na te miejsca,koszulki termokurczliwe. Lub taśmy termokurczliwe - jak kto woli,lub co na te potrzeby kupił. Cena. Bagatela! Tyczki - tak jak je nazwałeś:jednolite - są jak najbardziej produkowane. Jeżeli masz trochę "drobnych",to znajdziesz na pewno w sieci producenta. Koledzy sprowadzają z DL,ponieważ po przeliczeniu,maja mniejszą cenę. Nie chciałbym jednak wprowadzać w błąd i prosiłbym o kontakt osobisty z producentami. Jeszcze jedna podpowiedź. Wędziska z fiberglassu,są nadal produkowane i proszę o zasięgnięcie pełnej informacji w hurtowniach lub także u producentów. Najważniejsza sprawa,to waga i oczywiście bardzo często cena (koszt całkowity) zakupu jak i wykonania całej anteny np. Cubical Quad. Podpowiem na koniec,że w 7 Okręgu,w 5 Okręgu - wielu Kolegów ma z takiego materiału wykonane anteny i pracują - zapewniam - nie 4 lata na nich,ale troszkę dłużej. Na koniec rzecz niby błaha,ale dla zainteresowanych na pewno ważna. Dlaczego ci właśnie Koledzy nie zabierają głosu tu - na forum? Odpowiem za Nich. Nie po to aby ukrywać prawdę czy nie podzielić się z innymi Kolegami swoja wiedzą - nie! Nie chcą być krytykowani napastliwymi pytaniami i pouczani jak to się powinno zrobić,wykonać itd.,itp.. Przepraszam za moje słowa i więcej w tym temacie nie chciałbym głosu zabierać. Pozdrawiam serdecznie - Mirek SP3SUL.
  
SP6IX
24.11.2011 08:23:53
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)



Grupa: Użytkownik

Posty: 8134 #807112
Od: 2008-3-18
Koledzy przeczytałem te elaboraty o małej wartości i treści .Mirku SP3SUL masz poniekąd rację z koszulkami termo ale moim zdaniem lepszy efekt zabezpieczenia po szczególnych elementów ma nawinięcie nici (szpagatu szewskiego )na połączenie i zabezpieczenie lakierem UV .Koszulki termo nie zawsze są odporne na UV a zapytany sprzedawca nie zawsze powie prawdę a na lakierze masz specyfikację i zalety .Tak zabezpieczyliśmy kolanka bambusa na naszym CQ wtedy nie było innych materiałów dziś co innego sam stosuje tyczki produkowane przez firmę produkującą siatki bezpieczeństwa dla narciarzy (polska firma)pozyskanych z demobilu po sezonowego ,jedyny mankament to że rzadko się łamią i są malowane na pomarańczowo.Ale domniemam że takie można zakupić gdzieś w Polsce tylko trzeba poszukać .To tyle uwag na ten temat a trwałość anteny zależy od tego jak sumiennie się ją wykona.
_________________
http://sp6ix.pl.tl

W pieniaczej ziemi jest miasto Pysków. Tam jęzorami robi się wszystko, męstwo w jęzorze, siła w jęzorze, jęzor tam miele, piele i orze.

Nie znoszę nieuków i arogantów.
  
usuniety8_02_2021
24.11.2011 10:35:54
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)



Grupa: Użytkownik

QTH: Suszec JO90JB

Posty: 9221 #807195
Od: 2008-10-24
Janek - SQ9JXB - zauważyłem po raz kolejny Twoje złośliwe docinki. Jeżeli tylko tyle potrafisz,to jesteś mało ciekawą postacią. Nie wystarczy stać z boku i "wciskać" wszędzie swoje krytyczne pięć groszy. Pokaż mi swoją antenę a uwierzę,że robiłeś próby z fiberglassem. Jeżeli jednak nie wykonałeś żadnej anteny na bazie wędek z tego włókna,to stój spokojnie jak na młodego przystało i tupaj sobie nóżkami. Później zabieraj dopiero głos - OK?

No to od początku.

Delta by M0PLK - 2 moja wersja właśnie z wędek z fiberglasu bez domieszek. Teraz używa jej Kolega Roman SP9BFC i sobie ją chwali.
A gdzie Kolego Mirosławie SP3SUL widzisz w tym co napisałem krytykę? Pręty jak i rury z fiberglassu kupisz w Polsce bez problemu, tyczki bambusowe też. Według mnie wypełnienie rur z fiberglassu pianka to nie porozumienie. Ale to tylko Moje zdanie
Po pierwsze - sztywność i podatność na złamanie przy silnych wiatrach zwłaszcza na łączeniach owych wędek.
Po drugie - trudność dokładnego wypełnienia tych wędek pianką. Wystarczy jedno wolne miejsce bez pianki np. w połowie długości tyczki i złamanie pewne.

Jeżeli Dla Ciebie Kolego SP3SUL wiek 54 lata to młokos to pogratulować dobrego humoru.

Co prawda licencje mam od 2008 roku ale trochę anten zrobiłem i pracują do tej pory bez problemu.

A najważniejsze jest to, że zabieram głos wtedy jak mam na dany temat wiedzę.
Dlaczego pisałem o bambusie?
Ano dlatego że byłem wędkarzem długie lata, sam robiłem wędziska z bambusa, używałem ich też do połowów muchowych. Duża wytrzymałość, elastyczność i trwałość.Nawet słynne wędziska teleskopowe rosyjskie z włókna szklanego wysiadały przy bambusowych nasuwanych. A łatwo w latach 70 było dostać dobre wędziska np. firmy SHIMANO?
jedynie na zachodzie jak ktoś miał znajomości.

Zadam takie pytanie.
Co lepiej pracuje i ma większą wytrzymałość i elastyczność?
Wędka z fiberglasu wypełniona pianką czy wędka z fiberglassu bez pianki, albo pręty z fiberglassu czy rury z tegoż materiału?

Widzisz krytykować to nie problem, ale pierw trzeba człowieka poznać. Staż krótkofalarski nie ma znaczenia, ważne że ktoś ma wiedzę na dany temat zdobytą wcześniej przy okazji innego hobby czy nawet pracy.

I aby było ciekawiej - do łączności cyfrowych,wystarczy "parasol" za oknem a temat anten nadal będzie w powijakach.

Jesteś tego pewien? I może małe wyjaśnienie , rzadko pracuję na fonii dlatego że mam wadę wymowy, i słabo znam j.angielski. Jak potrafię to pomagam innym Każda forma łączności jest dobra jak traktujemy to jako hobby a nie pogoń za podmiotami DXCC aby chwalić się że mamy ich 200 czy 300. Ja to traktuję jak HOBBY w wolnym czasie. Anteny robię sam, inny osprzęt jak potrafię to też. Ale NIGDY i NIKOGO nie krytykuję i nie ośmieszam co mi zarzucasz. Pokaż mi wędke z fiberglassu wypełnioną pianka jak się zachowuje przy silnych wiatrach np. 100km/h, no może 60km/h, jak długo wytrzymają?

Jak masz książkę Amatorskie Anteny KF i UKF to otwórz na stronie 397 Rozdział 5.6.5 i poczytaj jak taki CQ jest zbudowany i co można w zamian zastosować i w jaki sposób.

To tyle w tym temacie, widac że niektórzy Koledzy starsi stażem krótkofalarski wyznaję jedną zasadę.
- jak ma niski staż krótkofalarski to niedouczony i najlepiej niech siedzi cicho. Bo za mało wie.
  
sq9oub
24.11.2011 11:04:33
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)



Grupa: Użytkownik

QTH: JO90GA

Posty: 4084 #807204
Od: 2011-4-11


Ilość edycji wpisu: 2
Ja tu nic nie napiszę panowie ponieważ akurat tu nie mam doświadczenia z wędkami, bambusami fiberglasami ale lektura jest ciekawa, i ja i wiele innych osób na niej skorzysta. Każdy ma większą czy mniejszą rację i doświadczenie w tej kwestii jak widać. Różnica zdań zawsze będzie. A jak wygląda sprawa przy elementach pojedynczych o długości rzędu 6.5metra? Czy wędki czy bambusy zdołają udźwignąć druty? Mam w głowie parę projektów i szukam rozwiązania taniego, lekkiego i w miarę wytrzymałego "szkieletu" jak zapewne większość z nas.
_________________
Jarek
"nawet papier toaletowy się rozwija"
Tel: 100011110001110101010110101101
http://sq9oub.pl.tl
  
sp3sul
24.11.2011 11:34:07
poziom 5

Grupa: Użytkownik

QTH: Strzelce Kraj. JO72SV

Posty: 507 #807217
Od: 2009-4-1
Miałem więcej niczego nie pisać na ten temat,ale jako ostatni ten wpis traktuję.
Tak Kolego - mnie Twój akurat wiek najmniej interesuje. Tu się rozchodzi wyłącznie o staż w naszym hobby. Spotkałem się nie pierwszy raz z Twoimi uwagami,więc zapytałem się spokojnie - czy wykonałeś taką antenę. Jeżeli nie wypełniałeś wędzisk pianką,to lepiej nic nie pisz na ten temat i nikomu nie odradzaj. Chciałem opisać tę metodę (krok po kroku),lecz tak jak wspomniałem wcześniej,rezygnuję z podpowiedzi na Twoją korzyść i niech każdy dokona wyboru wg. własnego uznania. Krótko - masz Kolego bardzo mgliste pojęcie na ten temat i nie wiesz jak się za to zabrać. Podsumuje - każdy materiał jest dobry,gdy był już wcześniej wykorzystywany do wykonania podobnej konstrukcji i oczywiście się sprawdził. Ja podałem ten właśnie wariant,aby zyskać głównie na wadze całej anteny. Ale jak to zwykle u zapatrzonych w swoje EGO ludzi bywa,jeszcze się taki nie narodził,aby drugiemu dogodził. Jeżeli wykonasz prawidłowo proces wypełniania tyczek wędkarskich pianką,przestaniesz zadawać puste pytania. W ostatnim poście podałem info.,że w 5 i 7 Okręgu,takie konstrukcje stoją i pracują. Dodam jeszcze,że te anteny znacznie dłużej pracują,jak Ty zajmujesz się krótkofalarstwem. Proszę nie krytykować jeżeli się wie mało na ten temat,lub nie wie nic. Mirek SP3SUL.
  
sq9oub
24.11.2011 11:48:37
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)



Grupa: Użytkownik

QTH: JO90GA

Posty: 4084 #807223
Od: 2011-4-11


Ilość edycji wpisu: 1
Mirku SP3SUL opisz jak napełniasz wędziska pianką. Wszystkie uwagi i doświadczenia są cenne.
_________________
Jarek
"nawet papier toaletowy się rozwija"
Tel: 100011110001110101010110101101
http://sq9oub.pl.tl
  
SP6IX
24.11.2011 12:05:35
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)



Grupa: Użytkownik

Posty: 8134 #807227
Od: 2008-3-18
Mirek widzę że zachowujesz się jak maluch w piaskownicy "obraziłem się biorę zabawki i idę",nie tędy droga .Jak tylko dostałem licencje zajmowałem się antenami uważając że to najlepszy wzmacniacz i tak też zostało czy to na KF czy UKF i mając staż kilkudziesięcio letni nigdy nie powiem że pytanie jest puste ,nie ma głupich (czyt. pustych) pytań tylko są głupie i nieodpowiedzialne odpowiedzi to stara prawda o luckości .Jak by każdy tu na forum nie wywyższał się tylko podał swoje doświadczenia to to forum było by kopalnią wiedzy a tak jest jak jest .Przepraszam że może kogoś uraziłem ale nie było to moją intencją a wręcz obiektywnym spostrzeżeniem ,jeszcze raz przepraszam i zachęcam do podzielenia się swoimi wiadomościami dla dobra ogółu .lollollol
_________________
http://sp6ix.pl.tl

W pieniaczej ziemi jest miasto Pysków. Tam jęzorami robi się wszystko, męstwo w jęzorze, siła w jęzorze, jęzor tam miele, piele i orze.

Nie znoszę nieuków i arogantów.
  
sp3sul
24.11.2011 12:54:49
poziom 5

Grupa: Użytkownik

QTH: Strzelce Kraj. JO72SV

Posty: 507 #807268
Od: 2009-4-1
Właśnie tu jest cały tego interes. Jak wypełnić całkowicie i jaką pianką wędziska z fiberglassu. Po raz kolejny otrzymałem kubeł zimnej wody na głowę i dlatego powstrzymam się od dalszej nad tym tematem . Jeżeli ktoś w dalszym ciągu uparcie twierdzi,że pękają,że nie nadają się i odradza zastosowanie tego materiału,to po co mam się produkować?! Gdzie jest sens tego i logika?! Wie lepiej - niech przedstawi swoje stanowisko. Słowo,że uczciwie chciałem podać przykład wykonania tego "zabiegu". Co mnie skłoniło do tego,że zacząłem metodą prób,rozwiązać jakoś ten problem. Waga anteny,łatwość montażu nawet jednej osobie,naprawdę zdecydowanie dużo mniejsze pieniądze i co równie ważne - wykorzystanie taniego obrotu. Doszedłem do tego po wielu kombinacjach i spacerach po sklepach i hurtowniach. Powiem tak - waga całego Cubiucal Quada,dwa elementy w wersji ostrosłup na 5 pasm - oczywiście bez obrotu,tylko zwarta bryła sześcianu - wynosi niewiele ponad 14 kg.. W zależności od użytego przewodu antenowego. W tym akurat projekcie 10 ramek na 5 pasm. Czyli zwykły najtańszy obrót,jest w stanie taką anteną swobodnie obracać. A koszt takiego obrotu,to około 220 złotych. Kolejne pieniądze zaoszczędzone na wydatek np. obrotu z Żyrardowa. W tym jednak przypadku,należy zastosować hamulec do tego obrotu. Każdy indywidualnie taki może wykonać,bez jakiegoś specjalnego wysiłku. Czy będzie to elektromechaniczny,czy tylko mechaniczny - każdy zastosuje taki jaki będzie uważał za stosowny i szybki do wykonania. Dlatego "upierałem się" nad moim projektem wykorzystania lekkiego materiału. Z podanej jednak wcześniej przyczyny i powodu,powstrzymuję się z od dalszego prowadzenia dyskusji nad tym tematem. Mirek SP3SUL.
  
Electra30.04.2024 08:03:54
poziom 5

oczka
  
sq9oub
24.11.2011 13:18:10
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)



Grupa: Użytkownik

QTH: JO90GA

Posty: 4084 #807282
Od: 2011-4-11


Ilość edycji wpisu: 3
Widzisz Mirku mam już prawie opracowaną antenę (kilka opcji), prostą i ciekawą, gdzie zysk jej w wolnej przestrzeni ma 9.2 dBd lub 11.35 dBi jak kto woli a nad ziemią (maszcie) ponad 17dBi. Co porównując z Yagi to to samo co 6 elementów a CQ to chyba ze 4 lub 5. Jeżeli konstrukcja "szkieletu" wyjdzie lekka, w miarę trwała (kilka lat) to tak jak pisałeś- dużo kasy można zaoszczędzić poczynając od masztu (nie musi być kratownica)idąc dalej przez obrót po samą konstrukcję. Dlatego chętnie ja i nie tylko ja będę mógł oprzeć się na doświadczeniach osób które temat "przegryzły". Ale poczynisz jak uważasz. Każda informacja każdej osoby która miała do czynienia z przedmiotem w temacie jest bardzo mile widziana.
_________________
Jarek
"nawet papier toaletowy się rozwija"
Tel: 100011110001110101010110101101
http://sq9oub.pl.tl
  
sp3nyu
24.11.2011 14:08:26
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)



Grupa: Użytkownik

QTH: Iłowa JO71OL

Posty: 2536 #807304
Od: 2011-2-8
    sq9oub pisze:

    Mirku SP3SUL opisz jak napełniasz wędziska pianką. Wszystkie uwagi i doświadczenia są cenne.

- nie napełniałem jeszcze, ale robiłbym to w następujący sposób:
Na "dzień dobry" potrzebna będzie rurka z tworzywa o długości jednego segmentu wędki, i o takiej średnicy, aby dała się założyć na pojemnik z pianką (ok.7-8mm). Myślę że pasowałby odpowiedni kawałek koszulki termokurczliwej.
Następnie należałoby "otworzyć" wędkę u dołu i włożyć rurkę od pianki w środkowy segment i nacisnąć zawór, jednocześnie wyciągając rurkę. Po napełnieniu, wyciągamy napełniony segment. W powstałe miejsce wkładamy rurkę z pianką i powtarzamy czynności, aż do rozłożenia całej wędki. Prędkość wyciągania rurki z pianką musi być odpowiednia do średnicy napełnianego segmentu.

To takie moje teoretyczne rozważania. Jakby co, proszę o potwierdzenie, ew. korektę...
_________________
vy 73! Janek SP3NYU
------------------------------------------------------
Obrazek Warto przeczytać...
  
SP8LBK
24.11.2011 14:08:43
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)

Grupa: Użytkownik

QTH: Kraśnik KO10CX

Posty: 5366 #807305
Od: 2010-8-3


Ilość edycji wpisu: 1
W SP3KEYu 6-metrowe wędki z włókna węglowego, podobno bardziej wytrzymałego i z zastosowaniem linek podciągających nie wytrzymały nawet ciężaru ramek i szadzi, która się na nich pewnego razu osadziła.
http://www.sp3key.com/crash/key/index.html
A tak się kończy pośpiech i pozorne oszczędzanie
http://www.sp3key.com/uld/uld.html
Wszystkie materiały i technologie są dobre ale jak widzimy tylko do tego jednego dnia.
Oszczędności na materiałach to tylko pozory. Ten kto budował np dom czy naprawiał samochód u "kolegi" dobrze o tym wie.
Lepiej zrobić coś powoli a dokładnie i nie myśleć czy antena już odleciała czy tylko ją połamało.

Przypomniałem sobie swój przypadek. Dwa lata temu na 10 stopniowym mrozie podciągałem inverteda na 80m na 16m maszcie (2 ostatnie segmenty usunięte) z fiberglasu by Spiderbeam. Maszt usztywniony na 3 poziomach, na górze bloczek. W pewnej chwili był trzask i 1/3 masztu z anteną i kablem leżała na ziemi. I wcale segment nie pękł w punkcie połączenia z drugim. Dobrze, że okna w domu się ostały.
W lecie taki maszt stawia jedna osoba. Wygina się prawie w kształt litery i nic sie nie dzieje ale w zimie wszystko "sztywnieje" bo materiały zmieniają swoje właściwości i o tym trzeba pamiętać.
Wystarczy prosta próba. Zwykła doniczka plastikowa. W lecie ugina sie pod palcami a w zimę nawet przy niewielkim nacisku pęka.
_________________
Vy 73
Andrzej SP8LBK
  
sq5tf
24.11.2011 16:17:28
poziom 1

Grupa: Użytkownik

QTH: Ostrów Mazowiecka

Posty: 48 #807371
Od: 2008-12-16
witam.
Jakies 6 lat temu zbudowalem cubical quada.jako tyczki zastosowalem wlasnie wedki z wlokna szklanego.Wypelnilem je od srodka pianka mniej wiecej takim sposobem jak podaje Kolega SP3NYU, z ta roznica ze ja wypellnialem ja po calkowitym rozlozeniu i zabezpieczeniu zlacz "szmata" z wlokna szklanego i zalepieniu zywica epoksydowa.antena dziala do dzis(oczywiscie "po drodze" bylko kilka przebudow i modernizacji).Przeszla naprawde wiele ,przewrocone drzewo na maszt,oblodzenie z silnym wiatrem i nawet po sierpniowym huraganie w mojej okolicy nic jej sie nie stalo.Mieszkam prawie w szczerym polu i tylko "za plotem" maly lasek,a wiec jak wieje to i mi sie dostaje wesoły.Jesli mialbym budowac taka antene jeszcze raz to uzylbym tego samego materialu na tyczki,z tym ze zabezpieczylbym je przed dzialaniem UV.
Pozdrawiam
Piotr SQ5TF
  
SQ5W
24.11.2011 18:04:32
poziom 6

Grupa: Użytkownik

Posty: 1177 #807434
Od: 2010-3-17



UŻYTKOWNIK ZABLOKOWANY
Witam.
Koledzy, proponuję zajrzeć na stronę http://www.krintex.pl/pretygaleria2.html, wybrać co potrzeba i zamówić.
Kiedyś dzwoniłem do tego producenta i mogę powiedzieć, że bardzo rzeczowy człowiek.
Pozdrawiam.
  
usuniety8_02_2021
24.11.2011 18:47:29
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)



Grupa: Użytkownik

QTH: Suszec JO90JB

Posty: 9221 #807466
Od: 2008-10-24
Michał SQ6OWF - odpowiem na Twoje pytanie teraz, nie miałem wcześniej czasu.
Rura fi 35 i ścianka 3.5mm to cena 30-40 PLN/mb ale w zamówieniach HURTOWYCH w tej Firmie KRINTEX.
Nie interesują ich zamówienia jednostkowe(np. 10 rur 4mb każda)
Informacja z dnia dzisiejszego z godziny 10:10. Kontakt telefoniczny na podany nr. telefonu komórkowego


Kolegę Mirosława SP3SUL przepraszam jeżeli naruszyłem jego godność osobistą swoimi postami tu na Forum.

A do Kolegów Krótkofalowców starszych stażem mam gorącą prośbę.

Nie traktujcie nas młodych krótkofalowców jako nieudaczników, niedouczonych i ignorantów w tym Hobby.

Bo tego typu wpisy na Forum

Nie lubię i nie znoszę wypowiedzi kogoś,kto pisze tylko po to,aby pisać. Nie zna zagadnienia a na odpowiedzi pomocne osobie wprowadzającej temat,upatrzy sobie osobę i próbuje "z marszu" rady takie krytykować. Nie wystarczy być sceptykiem,trzeba coś wiedzieć na dany temat. Dlaczego napisałem tak jak napisałem.... Wyłącznie dlatego,że osobie podważającej moje zdanie,minęło zaledwie 3 lata stażu jako krótkofalowca i już wie wszystko na temat anten. Śmiech na sali!

nie wystawiają niektórym Kolegom dobrego świadectwa.
Bo niektórzy z nas zapewne mają więcej wiedzy od Starszych kolegów , co to tylko potrafią ganić młodych , a jak padają proste pytania lub własne zdanie innych to zabierają zabawki i do domu.


A Prywatnie zapytam Kolegę Mirosława SP3SUL - ma Kolega staż krótkofalarski 53 lata?
Bo z tego wpisu Inaczej - gdy miałem już dawno pierwsze łączności za sobą,to ta osoba dopiero zaczęła tupać nóżkami. tak wynika. No Nestorów należy słuchać, oby tylko nie samych krytyk.
  
sq9oub
24.11.2011 19:16:21
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)



Grupa: Użytkownik

QTH: JO90GA

Posty: 4084 #807484
Od: 2011-4-11


Ilość edycji wpisu: 2
Znalazłem coś takiego;
http://www.e-sklep.krosglass.com.pl/eSklep/PROFILE-POLIESTROWO-SZKLANE-PREY-Z-WLOKNA-SZKLANEGO(2,9467,).aspx
http://www.e-sklep.krosglass.com.pl/eSklep/PROFIL-RURA-FI-39-X-2-5(3,9467,10140).aspx
Wydaje się że powinno być ok ?
_________________
Jarek
"nawet papier toaletowy się rozwija"
Tel: 100011110001110101010110101101
http://sq9oub.pl.tl
  
SP6IX
24.11.2011 20:06:39
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)



Grupa: Użytkownik

Posty: 8134 #807534
Od: 2008-3-18
SQ9OUB dzięki nawet mnie nie opłaca się jeździć do Szczyrku po odzyski ,z tego co widzę to są te same pręty .I o co kruszyć kopie zakup prawie jak kupno wędek czy bambusu tylko robić .lolpomysł
_________________
http://sp6ix.pl.tl

W pieniaczej ziemi jest miasto Pysków. Tam jęzorami robi się wszystko, męstwo w jęzorze, siła w jęzorze, jęzor tam miele, piele i orze.

Nie znoszę nieuków i arogantów.
  
sq9oub
24.11.2011 20:54:54
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)



Grupa: Użytkownik

QTH: JO90GA

Posty: 4084 #807581
Od: 2011-4-11


Ilość edycji wpisu: 5
Jak to mówią na śląsku u nas sąsiedzie? Te łone to łone? Kapturki by się przydały od deszczu i śniegu. Woda zamarznie w nich i mogą ważyć po 5kg jedna rurka. I wtedy łone się załonaczą i będzie po łonych.
_________________
Jarek
"nawet papier toaletowy się rozwija"
Tel: 100011110001110101010110101101
http://sq9oub.pl.tl
  
Electra30.04.2024 08:03:54
poziom 5

oczka

Przejdz do góry strony<<<Strona: 2 / 4>>>    strony: 1[2]34

  << Pierwsza     < Poprzednia      Następna >     Ostatnia >>  

HOME » ANTENY » ELEMENTY NOŚNE DO ANTEN

Aby pisac na forum musisz sie zalogować !!!

TestHub.pl - opinie, testy, oceny