NOWE POSTY | NOWE TEMATY | POPULARNE | STAT | RSS | KONTAKT | REJESTRACJA | Login: Hasło: rss dla

HOME » BUDOWA, KONSERWACJA I EKSPLOATACJA PRZEMIENNIKÓW FM » CTCSS VS 1750HZ

Przejdz do dołu strony<<<Strona: 2 / 4>>>    strony: 1[2]34

CTCSS vs 1750Hz

Dlaczego CTCSS-u coraz więcej?
  
SQ2MMV
07.08.2011 09:38:44
poziom 4



Grupa: Użytkownik

QTH: Nowa Wieś (Dobczyce)

Posty: 365 #745875
Od: 2010-8-13
    SQ6DXP pisze:



    Niestety nie mogę się z tym zgodzić,ja jako konstruktor stosuję się do pewnych zasad,które powinny być fundamentalne.Gdybyśmy tak pochodzili do tematu inni koledzy mieliby utrudnione pole działania.
    Przemiennik Sr6f qth Wysoka k/g św.Anny 145.750Mhz lokator JO90BL podnośna 71.9hz.(województwo opolskie,przemiennik "autostradowy")
    Dzięki właśnie zastosowaniu ctcss-u koledzy w Krakowie mogli uruchomić przemiennik Sr9k w miejscowości Siercza.Przemiennik pracujący na tej samej częstotliwości,dodajmy jedynej możliwej dla tego regionu. Odległość ok.150km,co dla zawieszenia anten(ok.420m.n.p.m) powoduje zazębianie zasięgu.


Bardzo dobry przykład inne okręgi i inne tony ctcss na tej samej freq. /byłbym za ujednoliceniem rodzaju tonu w danym okręgu - ułatwi to wejście stacjom przemierzającym okręg znając tylko częstotliwość tonu jednego przemiennika można odszukać większość w okolicy.

    SQ6DXP pisze:

    Właśnie ten przykład opisany wyżej.Nie ważne,że Sr6f został uruchomiony prawie 20 lat temu,myślimy o innych i chcemy,aby sieć przemiennikowa była płynna w całym kraju i dostępna w miejscach,gdzie mogłoby dochodzić do "kolizji"(odległość mniejsza niż przyjmowana 200km).


Co oznacza "płynna" - jadę przez 3 okręgi nie zmieniam częstotliwości tylko zmieniam tony? A o czym ja pisze - chodzi tylko o ustalenie konkretnych tonów, a nie dowolnie wybieranych przez konstruktorów.

    SQ6DXP pisze:

    Nie zgodzę się,np okręg "6" to obszar ciągnący się od województwa opolskiego,aż po chyba okolice Zgorzelca czyli dość spory kawał.Mieszkam w Opolu,ale codziennie mogę pracować przez Sr6j i zakładając potrzebę wykorzystania tej samej częstotliwości bez różnych tonów ctcss zazębiam zasięgi i powoduję kolizje.O takich rzeczach należy myśleć wcześniej i stosować zabiegi wykluczające taki stan.Ale na tak dużym obszarze jest czasem potrzeba wykorzystania jednej i tej samej częstotliwości.Nie wdając się w szczegóły i intencje operatora należy powiedzieć,że istnieje coś takiego jak skanowanie tonów ctcss i można łatwo dowiedzieć się jaki ton obowiązuje na danym przemienniku.Tak jak napisałem wcześniej,dla mnie to temat fikcja,sztuczny problem.Żyjemy w 21 wieku,ludzie mają internet w komórce,radiotelefony w zegarkach,a co niektórzy borykają się z podstawowymi sprawami.Mój kolega,krótkofalowiec,czynny od ponad 20-stu lat mówi tak:"jak zdałeś egzamin to coś powinieneś umieć,skoro większość zagadnień krótkofalarskich spędza Ci sen z powiek to zmień hobby,najlepiej na szachy,tam dużo czasu do przemyśleń,a i ryzyko małe".
    Tym miłym akcentem zakończmy tą dyskusję,a "fachowców" od tonów ctcss-u i 1750hz namawiam do tego,aby nie byli bierni tylko zajęli się budową przemienników,pracą przez nie,albo do rezygnacji z korzystania skoro nie wiedzą co zrobić by przemiennik uaktywnić.


Wcześniej ok ja jestem dopiero od kilku lat na pasmach - poruszyłem tylko problem który będzie się nasilał z każdym nowym RPT.
Co do powracającego egzaminu - nadal nie rozumiem wspólnego gruntu z tą dyskusją. Zdając egzamin nie uczę się tonów na pamięć ani uruchamiania ich w pięciu losowo wybranych radiach. Będąc miesiąc temu w Szczecinie podparłem się telefonem z internetem aby odszukać przemiennik - gdyby było to ujednolicone dla okręgu podejrzewam że RPT znalazł bym dużo szybciej, łatwiej i może bez zatrzymywania auta.
Nie rozmawiamy tu o umiejętności otwierania - tylko o sposobie - każdy operator radia powinien znać jego podstawowe funkcje.
Kończąc apeluje "fachowców" o sprawdzenie jaki ton ctcss byłby najodpowiedniejszy przed uruchomieniem przemiennika.
_________________
SQ2MMV - Maciej
145,550 MHz

Trzech synów matka miała, dwóch słynęło z mądrości, a trzeci co był głupi poszedł do Łączności... TITATA TITITATA TITATATITITATA a trzeci co był głupi poszedł do Łączności.

https://www.facebook.com/siedemsmutkow/

Zarabianie na wypełnianiu ankiet:
http://rejestracja.opinie.pl/zapros.htm?u=76286090

Polecam:
https://www.game.vot.pl/
  
Electra22.11.2024 04:22:32
poziom 5

oczka
  
SQ9APD
07.08.2011 09:39:42
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)



Grupa: Użytkownik

QTH: Kraków, KO 00 AC

Posty: 1600 #745878
Od: 2008-3-17


Ilość edycji wpisu: 2
    nasluchowiec_sp9 pisze:

    Witajcie Koledzy. Jesli jestescie fachowcami od łaczności i budowy przemienników - co daje CTCSS w przypadku silnej interferencji na tej samej czestotliwosci nosnej...? Kto ma pożytek z tego subtonu?


Nic nie daję i nikt nie ma pożytku, jeżeli ta interferencja jest silna. To tak jak z PMR: cudowne, 304 możliwości przeprowadzenia łączności (8 kanałów x 38 tonów) - jak piszą producenci i reklamują sklepy. A ja teraz mówię, żeby postawić na boisku 3 pary z radiami ustawionymi na tym samym kanale, z różnymi tonami i zaczęły ze sobą równocześnie rozmawiać - co nam wyjdzie? Jazgod! I wracamy do tylko 8-miu, bezkolizyjnych kanałów.

    nasluchowiec_sp9 pisze:

    profesjonalizm to nie zatkanie radia CTCSSem ale taki dobór parametrów częstotliwości nośnej i urządzeń aby sobie wzajemnie nie przeszkadzać


No niby racja, ale tak wybierać sobie możemy na 70cm, a nie na 2m. Oczywiście są kanały co 12,5kHz, tylko trzebaby wymusić i na wszystkich projektantach przemienników i użytkownikach, żeby stosowali odpowiednie urządzenia. Nie zawsze stać kogoś ba wymianę starego ale dobrego radia, na nowe, które "obsłuży" selektywnością ten "połówki".

Wiadomo, że CTCSS nie jest po to, żeby rozdzielić kanał na czworo, ale po to, żeby nie wchodzić nie potrzebnie na dwa RPT, na jednym rozmawiać z korespondentem, a na drugim z powietrzem. A od ewentualnych interferencji i tak nie uciekniemy.

Kiedyś, parę lat temu jak wchodził u nas CTCSS na RPT, był dobry zwyczaj żeby przemiennik był otwierany i tak, i tak - ale gdzieś to umarło śmiercią naturalną - a szkoda.

    SQ2MMV pisze:

    byłbym za ujednoliceniem rodzaju tonu w danym okręgu


Nie wiele Ci da ta zmiana z lokatora na okręgi. Owszem czasami na drogach są tabliczki: "Witamy w woj. X". Ale nie na każdej drodze tak jest, zawsze można przegapić taka tablice, i wtedy i tak nie wiesz jaki obecnie obowiązuje Cię ton. Poza tym, ujednolicenie nie dotyczy tylko SP, ale innych krajów też, więc musiałbyś to zmienić "wszędzie". Jeżeli jeździsz często, to wykorzystaj pamięci w radiu i wpisz sobie większość przemienników, będziesz mieć kłopot z głowy, albo zrób sobie mapkę polski z podziałem na lokatory i zaznacz w którym masz jakie kody, dla podpowiedzi: http://hpc.amu.edu.pl/~armand/blog/?p=731
_________________
Pozdrawiam
nasłuch: FM 145.550 MHz
  
SQ2MMV
07.08.2011 10:30:17
poziom 4



Grupa: Użytkownik

QTH: Nowa Wieś (Dobczyce)

Posty: 365 #745899
Od: 2010-8-13


Ilość edycji wpisu: 1
    SQ9APD pisze:

    Jeżeli jeździsz często, to wykorzystaj pamięci w radiu i wpisz sobie większość przemienników, będziesz mieć kłopot z głowy...


Nie wszystkie radia pozwalają na zapisanie w komórce pamięci tonu CTCSS oddzielnie dla każdej komórki. Zapisują tylko iż owy "system" ma być włączony a częstotliwość tonu jest wspólna dla wszystkich komórek i ustawiana najczęściej w jakimś podmenu...

Dobra nic nie wymyślimy - podyskutowaliśmy sobie, z praktyki wiem, że stosując rożne sposoby wejścia na przemiennik (ton. 1750Hz i ctcss) zaprosimy dodatkowe grono krótkofalowców do rozmów - te którym brakuje jednej z funkcji w RTX-ie. Dbajmy oto żeby każdy przyjezdny mógł się odezwać na przemienniku który ma kluczowe położenie - Władysławowo, Kołobrzeg, Gdańsk, Zakopane, Kraków itp. Dbajmy o jak najwięcej kluczowych informacji zawartych w beaconie...

Pozdrawiam serdecznie i do usłyszenia...

P.S. Tabela z blogu nie pokrywa się z rzeczywistością...
_________________
SQ2MMV - Maciej
145,550 MHz

Trzech synów matka miała, dwóch słynęło z mądrości, a trzeci co był głupi poszedł do Łączności... TITATA TITITATA TITATATITITATA a trzeci co był głupi poszedł do Łączności.

https://www.facebook.com/siedemsmutkow/

Zarabianie na wypełnianiu ankiet:
http://rejestracja.opinie.pl/zapros.htm?u=76286090

Polecam:
https://www.game.vot.pl/
  
SQ9APD
07.08.2011 11:49:10
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)



Grupa: Użytkownik

QTH: Kraków, KO 00 AC

Posty: 1600 #745940
Od: 2008-3-17
    SQ2MMV pisze:

    Nie wszystkie radia pozwalają na zapisanie w komórce pamięci tonu CTCSS oddzielnie dla każdej komórki.


No fakt, ale już takie leciwie radia np. FT-411 miały możliwość zapisania wszystkich danych dla poszczególnych komórek. Wiem, trudno zmuszać kogoś do zmiany radia tylko dlatego, że świat idzie do przodu. Z drugiej strony zawsze się mówiło, że krótkofalowiec powinien utrzymywać swój radioshack na najwyższym poziomie technicznym. Jeżeli potrafimy wymieniać konfiguracje komputerów (dokładać pamięci, zmieniać procki, dyski, itp), zmieniać telewizory na "plazmy" 42 cale, komórki jak rękawiczki - to może najwyższy czas zmienić sprzęt radiowy na nowszy... Ja też jak prawie każdy borykam się z finansami, jednak staram się dostosować sprzęt do warunków technicznych jakie mamy. Za chwilę wszyscy przejdziemy na D-STAR, bo nie będzie się dało w analogu rozmawiać. IKE już informuję, że normy dotyczące urządzeń elektronicznych zostaną zmienione i będziemy mieli coraz więcej zakłóceń: od impulsówek, plazm, itd. Cóż, w dobie kryzysu firmy/handlowcy/koncerty wreszcie rządy wymuszą te zmiany, żeby interes się kręcił...

    SQ2MMV pisze:

    Dobra nic nie wymyślimy


Już wymyślili to za nas wcześniej, CTCSS/1750 tylko nie wszyscy chcą się dostosować.

    SQ2MMV pisze:

    P.S. Tabela z blogu nie pokrywa się z rzeczywistością...


Tylko podziękować konstruktorom. Kiedyś w Krakowie był SR9C z CTCSS-em 123Hz, na moje pytanie dlaczego taki, dostałem odpowiedź, "bo k.... tak!"
_________________
Pozdrawiam
nasłuch: FM 145.550 MHz
  
SQ6DXP
07.08.2011 12:38:13
poziom 6



Grupa: Użytkownik

QTH: Opole JO80XQ

Posty: 1118 #745969
Od: 2010-10-3
Koledzy,zapominacie,że sieć przemienników w paśmie 2m istnieje od lat i nie zawsze jest gdzie wcisnąć bezkolizyjnie jakiś lokalny RPT pracujący np na terenie miasta mocą 1-5W.
Kiedyś,jakieś 20 lat temu kiedy powstawały pierwsze przemienniki ta sieć wyglądała nieco inaczej,ale też sprawność tych przemienników była inna.
W tej chwili na przemiennikach są czułe odbiorniki,anteny z zyskiem,przewody o niskim tłumieniu i to wszystko sprawia,że zasięgi znacznie wzrastają.
Tu mogę podać przykład miejskiego przemiennika opolskiego SR6OP 439.325Mhz na którym ustawiona jest moc 1.5W co daje zasięg 30-50km.(najbliższy RPT na tej qrg oddalony ponad 100km).
Ktoś napisał,że na 70cm jest dużo miejsca,oczywiście wszystko zależy od lokalizacji,w województwie śląskim,opolskim i dolnośląskim jest dość duże zagęszczenie przemiennikami i wcale nie jest łatwo coś sensownego znaleźć(w naszym małym województwie opolskim jest 5 przemienników w paśmie 70cm).
Osobiście,uważam,że powiązanie tonu ctcss z lokatorem to dobre rozwiązanie,dużo jeżdżę samochodem i nie mam problemu z odnalezieniem odpowiedniego tonu,tak jak pisałem wcześniej,jest 21 wiek i znalezienie czegoś w internecie zajmuje kilka minut,do tego przemienniki umieszczane są na mapie APRS i można odczytać ich parametry.
Podany przez kolegów przykład z PMR-ami i ewentualnych interferencji jest nieadekwatny do sytuacji panującej w pasmach amatorskich.Proszę mi pokazać taką sytuację gdzie obok siebie znajdą się operatorzy pracujący na tej samej qrg z innym tonem?Operator pracujący przez swój lokalny przemiennik na pewno nie będzie miał tak silnego sygnału,aby nawet tylko 100km dalej przeszkadzać innym korespondentom na ich lokalnym przemienniku.W całym okresie pracy SR6F(JO90BL) z ctcss raz mieliśmy sytuację,że kolega z Katowic w tym czasie pracował przez przemiennik SR9K,do przemiennika SR6F miał 67km,ale korespondenci pracujący w tym czasie przez SR6F mieli dużo mniejszą odległość do przemiennika i po tym sygnale nie było śladu w postaci jakiejkolwiek interferencji.
_________________
Paweł Opole.
  
SQ9APD
07.08.2011 18:25:19
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)



Grupa: Użytkownik

QTH: Kraków, KO 00 AC

Posty: 1600 #746095
Od: 2008-3-17


Ilość edycji wpisu: 4
Pawle:
1) nikt nie napisał, że interferencje, to chleb powszedni, ale jak są warunki podobne do wczorajszych, to się zdarza - chociażby wczoraj: u mnie w kraku SR9A i SR9S; choć wielu kolegów nawet w normalny dzień ma problem np. z SR9P i OK0D;
2) są przemienniki lokalne i nielokalne pan zielony - chociażby wspomniane powyżej przeze mnie SR9P i OK0D;
3) nikt nie neguje stosowania CTCSS, ale przydałaby się alternatywa, a tłumaczenia, że się nie da, jest tylko oznaką lekceważenia pozostałych (to nie do Ciebie, bo Ty nie napisałeś, że się nie da);
4) jeżeli już chcemy się wspierać skanerem tonów, to dobrze by było, żeby RPTs również generowały ton! Myślę, że w dobie, jak napisałeś coraz lepszych urządzeń stosowanych w stacjach przekaźnikowych, da się zrobić bez zająknięcia;
5) argumenty dlaczego CTCSS już znamy, dlaczego nie 1750 - też, a teraz może argumenty dlaczego nie CTCSS i 1750?

_________________
Pozdrawiam
nasłuch: FM 145.550 MHz
  
sq5ebm
07.08.2011 20:12:33
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)



Grupa: Użytkownik

QTH: KO02PD

Posty: 1621 #746122
Od: 2011-7-24
Jak dla mnie,to CTCSS i DCS (wole DCS) pozwalaja (na juz wczesniej wspomniana) prace na pare RPT na 1 QRG. Oczywiscie sam tez wole uzywac DCS lub CTCSS na tzw QRG lokalnej. Mniej smieci. Co do RPT,to drastycznym przykladem bezsensu 1750hz i jakosci koordynacji przemiennikow byla (dla mnie)przygoda na Luboniu Wielkim. Pare lat temu wybralem sie tam z moim kuzynem. Ft8800 i X50N (podobna). Warunki niesamowite. QSO bezposrednie po 400km. Na 145,750 staralem sie zrobic QSO z Wawa,ale uruchamiajac przemiennik tonem uruchamialem przy okazji ze 2 inne. Musialem czekac,az sie pozamykaja,aby uslyszec Wawe. Klopot rozwiazalby sie sam przy uzyciu CTCSS... no ale wtedy jeszcze (ca 2007r) panujaca argumentacja bylo "No,ale wiesz jest wielu kolegow ze starszymi trx i oni wtedy nie beda mogli uzywac przemiennikow"
_________________
Maciej "Miles" Muszalski
SQ5EBM / SN5V
QRV: Lokalnie najczęściej na 145.500
Przemiennikowo najczęściej na SR5WZ.
YT: http://www.youtube.com/user/sq5ebm
  
SQ9APD
07.08.2011 20:39:42
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)



Grupa: Użytkownik

QTH: Kraków, KO 00 AC

Posty: 1600 #746125
Od: 2008-3-17


Ilość edycji wpisu: 1
    sq5ebm pisze:

    Klopot rozwiazalby sie sam przy uzyciu CTCSS...


Póki ktoś lokalnie, nie otworzyłby Ci niepożądanego przez Ciebie przemiennika, choć też zablokowanego (innym) tonem. No ale na to i tak nie ma rady.

A może dodatkowo oprócz RPT's z shiftem 7,6 używać z 1,6 w przedziale 430-432MHz? Czy w SP było by to możliwe? Trochę dodatkowych kanałów by się uzyskało!

DCS? Z tym "pitoleniem"? To taki fetysz, a'la służby profesjonalne? Mówiąc szczerze w GOPR-ze tak było i było to z lekka irytujące.
_________________
Pozdrawiam
nasłuch: FM 145.550 MHz
  
sq5ebm
07.08.2011 20:48:07
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)



Grupa: Użytkownik

QTH: KO02PD

Posty: 1621 #746127
Od: 2011-7-24


Ilość edycji wpisu: 1
    SQ9APD pisze:

      sq5ebm pisze:

      Klopot rozwiazalby sie sam przy uzyciu CTCSS...


    Póki ktoś lokalnie, nie otworzyłby


i tak komfort qso lepszy

    SQ9APD pisze:

    DCS? Z tym "pitoleniem"? To taki fetysz, a'la służby profesjonalne? Mówiąc szczerze w GOPR-ze tak było i było to z lekka irytujące.



Sorry,ale nie zalapalem dygresji dot. sluzb. Chodzi o to,ze niektore Motki maja DCS?
DCS to cyfrowo kodowany squelch, dostepny w sprzecie HAM od ponad 9 lat(ja sie z nim spotkalem w 2002 r). Kazdy TRX fabryczny ma DCS (twoj Alinco tez). W Wawie,imho, przepuszcza mniej smiecia niz ctcss.
_________________
Maciej "Miles" Muszalski
SQ5EBM / SN5V
QRV: Lokalnie najczęściej na 145.500
Przemiennikowo najczęściej na SR5WZ.
YT: http://www.youtube.com/user/sq5ebm
  
SQ9APD
07.08.2011 21:22:26
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)



Grupa: Użytkownik

QTH: Kraków, KO 00 AC

Posty: 1600 #746145
Od: 2008-3-17
A tam Maćku dygresja - raczej sarkazm i ironia... pan zielony
Wiem, wiem, sam 11-12 lat temu używałem DCS-u (STANDARD C-528), ale nie ze względu na zakłócenia, ale wywoływania grupowego. Potem jednak się wyłączało DCS, bo przy 1-2 godzinnej pogaduszce, to "pitolenie, plumkanie", czy jak to tam nazwiemy było męczące, ale fakt: skuteczne.
_________________
Pozdrawiam
nasłuch: FM 145.550 MHz
  
sq5ebm
07.08.2011 22:32:49
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)



Grupa: Użytkownik

QTH: KO02PD

Posty: 1621 #746221
Od: 2011-7-24


Ilość edycji wpisu: 1
    SQ9APD pisze:

    Awyłączało DCS, bo przy 1-2 godzinnej pogaduszce, to "pitolenie, plumkanie", czy jak to tam nazwiemy było męczące, ale fakt: skuteczne.


To chyba mylisz DCS z jakims dziwnym czyms, moze Select5? http://www.youtube.com/watch?v=pSg1dg5e3PM .O zadnym selektywnym czy grupowy wywolaniu nie ma mowy nie liczac tego,ze kazdemu na QRG otworzy sie squelch wesoły. Zarowno Kenwood, Icom jak i Yeasu posiadaja DCS i nie ma zadnego plumkania. Od paru lat w QSO "na lokalnej" pracujemy w DCS i czasami slychac (na samej nosnej) przesylane dane,ale i tak mniej niz buczenie ctcss.
_________________
Maciej "Miles" Muszalski
SQ5EBM / SN5V
QRV: Lokalnie najczęściej na 145.500
Przemiennikowo najczęściej na SR5WZ.
YT: http://www.youtube.com/user/sq5ebm
  
Electra22.11.2024 04:22:32
poziom 5

oczka
  
SQ6OWF
08.08.2011 00:32:51
poziom 5



Grupa: Użytkownik

QTH: JO81lc

Posty: 586 #746270
Od: 2011-7-2


Ilość edycji wpisu: 1
Heheee. W pracy mam Select5.. Przekleństwo.... Jakby jeszcze był CCIR 20 a to 100ms!! Jak kto ma głośniej rozkręcone radio, to pól miasta słyszy oczko.
No dobra...My i wy tu gadu, gadu, pierdu pierdu, ale jakie wnioski? Co z tego wszystkiego w końcu wynika?
Każdy swoje, każdy inaczej, co jeden to inna wizja. Może by wypracować jakiś consensus.
Bo widzę, że każdy ma coś do powiedzenia, nie przeczyta dokładnie przedmówcy i powiela jako swoje pomysły..
Operatorzy przemienników i tak oleją nasze postulaty, ale jak kto ma coś mądrego do powiedzenia, to warto posłuchać...
_________________
Michał
SQ6OWF
  
SQ6DXP
08.08.2011 02:11:18
poziom 6



Grupa: Użytkownik

QTH: Opole JO80XQ

Posty: 1118 #746283
Od: 2010-10-3


Ilość edycji wpisu: 1
Koledzy,oczywiście,że da się zrobić wyzwalanie przemiennika zarówno jakimś tonem ctcss jak i tonem 1750hz,przykładem niech będzie przemiennik Sr9b na Skrzycznem.To kwestia techniczna,która jest do opanowania,ale w mojej ocenie system,który ma Sr9b nie jest dobry.Jeden korespondent pracuje bez podnośnej inny z podnośną,za chwilę przemiennik go wyrzuca i łączność zostaje przerwana,ale to pewnie byłoby do rozwiązania.
W mojej ocenie każdy RPT powinien być zabezpieczony przed przypadkowym otwarciem,głównie chodzi mi o sygnał dostający się na wejście przemiennika bez znaczenia czy pochodzi od sygnału nadawcy na innym przemienniku na skutek podwyższonych warunków czy od zakłóceń.
Minimum to ten stary ton 1750hz,jednak w mojej ocenie lepiej stosować tony ctcss-zalety były podane w postach wcześniejszych.Co do interferencji miałem na myśli te ewentualnie pojawiające się na wejściu przemiennika i takie sytuacje opisywałem.Jednak z założenia wychodzę,że skoro mój "lokalny" SR6F pracuje dość blisko mnie to np SR5W czy SR9K pracujące na tej samej qrg nie przeszkodzą mi w przypadku gdy będę chciał pracować przez SR6F,a co więcej SR6F i SR9K będą milczeć kiedy ja będę pracował na SR5W bo przecież ew.ton ctcss lub sama nośna(nie wiem czym teraz wyzwala się SR5W)będą inne niż te 71.9 i 103.5 hz.Proszę wziąć to pod uwagę,że to już jest selektywny wybór pracy z którego było mi dane skorzystać.
Jeżeli chodzi o moje graty które pracują to zawsze nadajnik przemiennika emituje ton ctcss i skaner łatwo wyłapie podnośną,też nie żałuje opisu do internetu tak aby inni nie musieli długo szukać parametrów.
U nas sporo kolegów ma wymieniony sprzęt,dużo różnej maści ręczniaków,tych z chin nie brakuje więc temat ctcss-u przestał dawno stanowić zaporę techniczną.Radmory lampowe FM 302 i nowsze odmiany "żyją" na kanałach simpleksowych.
_________________
Paweł Opole.
  
sq6ade
08.08.2011 08:15:04
moc !!!
wydawało się ze wiecej już sie nie da ale jednak !



Grupa: Użytkownik

QTH: Wrocław (Breslau) Party-n

Posty: 15172 #746298
Od: 2008-3-21
    sq5ebm pisze:


    To chyba mylisz DCS z jakims dziwnym czyms, moze Select5?


Pomylił z Code Squelch opartym na DTMF. Leciały 3 pary tonów po naciśnięciu patataja i wtedy
inne TRXy odblokowywały audio.
Starsze TRXy miały takie coś.

Obrazek
_________________
Wiosna się budzi w całej naturze
Witana rzewnym słowików pieniem,
W zielonym gaju, ponad strumieniem,
Kwitną prześliczne dwie róże.

Obrazek
  
sq5ebm
08.08.2011 09:16:32
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)



Grupa: Użytkownik

QTH: KO02PD

Posty: 1621 #746327
Od: 2011-7-24
[quote=sq6ade][/quote]

Pomylił z Code Squelch opartym na DTMF.
[/quote]

Ztcp moj stary FT-3000M mial mozliwosc odblokowania RX po odebraniu sygnalu DTMF. Takie selektywne wywolanie,ale to bylo wieki temu,wiec pamiec zawodna.
_________________
Maciej "Miles" Muszalski
SQ5EBM / SN5V
QRV: Lokalnie najczęściej na 145.500
Przemiennikowo najczęściej na SR5WZ.
YT: http://www.youtube.com/user/sq5ebm
  
sq6acm
08.08.2011 13:54:52
poziom 5



Grupa: Użytkownik

QTH: JO80RU

Posty: 587 #746506
Od: 2008-7-20
Kupujecie złomy z zachodu a potem macie pretensję. Tam to wystprzedają bo u nich tez nieużyteczne heh.
A 1750 to jakieś nieporozumienie w dzisiejszych czasach.
  
sq6ade
08.08.2011 14:09:06
moc !!!
wydawało się ze wiecej już sie nie da ale jednak !



Grupa: Użytkownik

QTH: Wrocław (Breslau) Party-n

Posty: 15172 #746515
Od: 2008-3-21
Wiele osób ma starszy sprzęt kupiony kiedyś za grube siano i ciężko im się pozbyć grata
z powodów np. przywiązania do sprzętu albo choćby wyuczonej obsługi.
_________________
Wiosna się budzi w całej naturze
Witana rzewnym słowików pieniem,
W zielonym gaju, ponad strumieniem,
Kwitną prześliczne dwie róże.

Obrazek
  
sq5ebm
08.08.2011 14:21:16
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)



Grupa: Użytkownik

QTH: KO02PD

Posty: 1621 #746523
Od: 2011-7-24


Ilość edycji wpisu: 1
    sq6ade pisze:

    Wiele osób ma starszy sprzęt


"kiedys norme ustalal ogol a nie margines" ;-) cytujac klaska
_________________
Maciej "Miles" Muszalski
SQ5EBM / SN5V
QRV: Lokalnie najczęściej na 145.500
Przemiennikowo najczęściej na SR5WZ.
YT: http://www.youtube.com/user/sq5ebm
  
stm1
08.08.2011 14:25:05
poziom 4

Grupa: Użytkownik

Posty: 321 #746528
Od: 2010-2-1


Ilość edycji wpisu: 1
A ja proponuje rozwiązanie które już kilka tygodni temu przedstawiłem. Nie przypominam sobie aby ktoś znalazł w nim jakąś słabość.


1. Wszystkie przemienniki mają ctcss ( tony oczywiście różne niekolidujące )

2. wszystkie przemienniki mają dekoder 1750.

3. Jeżeli przemiennik usłyszy ton 1750 to ma nadać informację przynajmniej o swoim znaku i tonie i wyłączyć się. ( najlepiej nagranym głosem, w ostateczności CW )

4. Jeżeli przemiennik słyszy synał z dobrym tonem to jest on retransmitowany.

5. Przemiennik nie retransmituje niczego co nie zawiera dobrego tonu ctcss.

6. Nadajnik przemiennika emituje ton ctcss tylko wtedy gdy trwa retransmisja.

7. gdy przemiennik nie jest używany to co jakis czas podaje znamiennik (identycznie jak przy pobudzeniu tonem 1750.)


  
Jacek_sp7vmz
08.08.2011 14:29:07
poziom 6



Grupa: Użytkownik

Posty: 948 #746539
Od: 2008-10-8
    sq5ebm pisze:

      sq6ade pisze:

      Wiele osób ma starszy sprzęt


    "kiedys norme ustalal ogol a nie margines" ;-) cytujac klaska


Kiedyś budowano radia pasmowe a dziś szerokopasmową sieczkę bardzo szczęśliwy Trudno winić posiadaczy innej klasy sprzętu, że się go nie pozbywają.
_________________
de sp7vmz!
  
Electra22.11.2024 04:22:32
poziom 5

oczka

Przejdz do góry strony<<<Strona: 2 / 4>>>    strony: 1[2]34

  << Pierwsza     < Poprzednia      Następna >     Ostatnia >>  

HOME » BUDOWA, KONSERWACJA I EKSPLOATACJA PRZEMIENNIKÓW FM » CTCSS VS 1750HZ

Aby pisac na forum musisz sie zalogować !!!

TestHub.pl - opinie, testy, oceny