NOWE POSTY | NOWE TEMATY | POPULARNE | STAT | RSS | KONTAKT | REJESTRACJA | Login: Hasło: rss dla

HOME » INNE » POTRZEBNA WIEDZA I DOŚWIADCZENIE ELEKTRYKA - ZEROWANIE I UZIEMIENIE

Przejdz do dołu stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

Potrzebna wiedza i doświadczenie elektryka - zerowanie i uziemienie

  
SQ8OQE
28.06.2013 21:03:06
poziom 6

Grupa: Użytkownik

Posty: 1074 #1514181
Od: 2013-4-8
Chicałbym się zapytać jakiegoś elektryka z praktyką o następującą sprawę:
mam w domu jednorodzinnym instalację 3-fazową z wyłącznikiem różnicowoprądowym w złączu budynkowym. Do domu z słupa wchodzi 5 przewodów. Mam uziom z bednarki do którego w złączu głównym mam podłączone (najprawdopodobniej) zerowanie i uziemienie. Dodatkowo mam w w piwnicy podłączony gruby drut do instalacji wodnej metalowej (ocynk) - rura idzie kilka metrów w ziemi do studni. Nie mam pojęcia gdzie on jest podłączony z drugiej strony.
Uziemiłem radio i skrzynkę antenową do bolca uziemienia w gniazdku - wszystko działało poprawnie poza tym, że grzebiąc przy drutach uziemiających i fiderach antenowyc w transieverze czułem na palcach jakiś mały prąd - zrzucałem to na karb nieuziemionego zasilacza impulsowego (pewnie błędnie) - zasilacz podłączony do gniazda bez bolca (inaczej się nie dało). Antena (druty Windom) uziemiona tylko i wyłącznie przez skrzynkę antenową - czyli można założyć, że antena uziemiona do bolca uziemienia w gniazdku.
I teraz mam coś takiego:
- przenoszę cały shack do innego pomieszczenia - nie mam w nim ŻADNEJ możliwości podłączenia się do jakiegokolwiek bolca uziemiającego (brak w pobliżu, chyba, że dziurawię ściany) - elektryk przypuszczalnie oszczędzał kable. Ale za to mam w tym pomieszczeniu rury miedziane od kaloryferów, które są galwanicznie połączone z rurami wodnymi (sprawdzone wizualnie) a rury wodne - jak wcześniej pisałem - wchodzą do ziemi. A więc pomyślałem, że podłącze się do tych rur - ponieważ jest późno i nie mam czym zapiąć się do tej rury (pewnie jutro poszukam jakiejś porządnej obejmy i się do miedzanej rury dolutuje) więc wykombinowałem sobie, że się uziemie do zerowania w gniazdku - w końcu zerowanie i uziemienie łączą się u mnie w złączu głównym na bednarce wkopanej wokół burynku.
I niechcący zwierając zerowanie do rury grzejnika powoduję wybicie różnicówki - pytanie moje jest takie: czy to jest normalne, a jeśli nie jest to gdzie jest (potencjalnie) problem?
Zmierzyłem omomierzem czy rury i zerowanie są galwanicznie połączone - i są - omomierz pokazuje zero.
Połączyłem sobie fakty kopania mnie po rękach w starym shacku i to wywalanie różnicówki w nowym. Dodatkowo jutro przy sobocie wieszam nową antenę G7FEK w miejsce windoma (ciekawy jestem efektów) a istotną różnicą pomiędzy tymi antenami będzie to, że G7FEK będzie miał przeciwwagi w ziemi - jeśli mam różnicę potencjałów pomiędzy zerowaniem a uziemieniem (miernik pokazuje kilkanaście miliwoltów - ale może to być wymysł samego niezbyt dokładnego miernika) to narobią się jakieś cuda.
Czy mam wołać elektryka i szukać jakiegoś mikrozwarcia gdzieś w sprzętach/instalacji? Czy zwieranie zera i uziemienia może powodować wybijanie różnicówki?
Sorry za rozwlekły post, ale coś z tym muszę zrobić?
Czy najlepiej będzie jak pociągnę (sam nie wiem jak) jakoś kabel do bednarki i takim uziomem uziemię cały shack? Może wystarczy złapanie się do rur ogrzewania?
Co Panowie na to ?
Z góry dzięki za wszystkie odpowiedzi i wyrozumiałość ;-0
_________________
Tomek SQ8OQE
  
Electra28.04.2024 07:25:27
poziom 5

oczka
  
sq1psl
28.06.2013 21:22:40
poziom 2



Grupa: Użytkownik

QTH: Świdwin

Posty: 88 #1514201
Od: 2011-5-25
TAK! Zwieranie przewodu N "zera" z przewodem ochronnym, czyli w tym wypadku rurą, może powodować zadziałanie wyłącznika różnicowoprądowego. Wystarczy 30mA prądu wyrównawczego przepływającego od zera do rury i uziemienia.
Jeśli "kopie" to raczej tylko zasilacz impulsowy, bo ma na wejściu filtr z kondensatorami, który wymaga uziemienia. Podłącz zasilacz do gniazda bez uziemnienia, a OBUDOWĘ zasilacza do rury.
_________________
Battlelore...
  
SQ5KVS
28.06.2013 21:34:01
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)



Grupa: Użytkownik

QTH: Warszawa/Gocław

Posty: 2323 #1514209
Od: 2011-9-28


Ilość edycji wpisu: 1
Witam.
Jeśli zwierasz zero w gniazdku(nie bolec uziemienia) z czymś co moze powodować odpływ prądu do ziemi - jak najbardziej tak sie dzieje.
Wyobraźmy sobie jak działa "różnicówka". CAŁY (z dokładnością do mA) prąd jaki wszedł przez różnicówkę do domu przewodem fazowym, musi przez te różnicówkę wrócić przewodem zerowym. Jeśli teraz gdzieś w mieszkaniu połączysz zero z uziemieniem, nie zawsze cały prąd wróci, bo część różnicówkę ominie. Jeśli nie masz w danej chwili nic w tej fazie włączonego - nie ma prądu, nic do ziemi nie odpływa, jest fajnie. Ale włączy sie terma, czajnik, czy nawet lodówka - różnicówka pstryka, mamy ciemno. Zwróć uwagę ze tu są naprawdę małe prądy, wystarczające do wyłączenia bezpiecznika różnicowego - bo w zamyśle ma to ratować życie. Dlatego używa się transformatorów separujacych. Dodatkowo, o ile mnie dobrze uczyli, nie wolno "uziemiać" radiostacji do uziemienia w gniazdku, a tym bardziej - do zera .
Pozdrawiam

PS: Nie jestem elektrykiem, dla jasności.

Sq1psl - pisałem kiedy ty odpowiedzialeś. Przepraszam za dublowanie.


_________________
Karol SQ5KVS
  
SQ8OQE
28.06.2013 21:35:36
poziom 6

Grupa: Użytkownik

Posty: 1074 #1514211
Od: 2013-4-8


Ilość edycji wpisu: 1
serdeczne dzięki za odpowiedź - trochę mnie koledzy uspokoili (wybijająca różnicówka).
czyli uziememiam cały shack (zasilacz, skrzynka, transciever) do rury wodnej i z głowy.

Jeszcze raz dziękuję - bałem się troche, że coś nie jest do końca tak z moją instalacją.
pozdrawiam
_________________
Tomek SQ8OQE
  
sq1psl
28.06.2013 22:03:54
poziom 2



Grupa: Użytkownik

QTH: Świdwin

Posty: 88 #1514268
Od: 2011-5-25
Dokładnie tak. A swoją drogą to instalacje, w których wykorzystuje się różnicówkę muszą mieć 3 przewody. Stąd Twoje problemy. Chyba, że najpierw powstała instalacja, a potem dołożono różnicówkę. A elektryk faktycznie dał ciała... Urządzenia, które wymagają uziemienia mają odpowiednią wtyczkę, a jeśli przewód zasilający jest odłączany, to mają gniazdko "komputerowe" z trzema bolcami.

SQ5KVS - W tym temacie to lepiej powiedzieć za dużo niż za mało...
_________________
Battlelore...
  
sq9sq9
28.06.2013 23:23:33
poziom 3

Grupa: Użytkownik

Posty: 100 #1514367
Od: 2013-4-30
Jeszcze bardziej cofając się z wyjaśnieniami:
<<ZEROWANIE>> to stara forma przeciwdziałania przebiciom (fazy na obudowę urządzenia), w gniazdkach z bolcem był dodatkowy 2cm drucik który łączył biegun zerowy z bolcem.
<<OCHRONA>> to współczesna forma zabezpieczenia przed przebiciem, porażeniem, niepożądaną upłynnością prądu - przewód ochronny (żółto-zielony) ciągnięty od złącza kablowego (od uziemionego punktu) do licznika i wszystkich urządzeń elektrycznych, gniazdek a nawet żyrandoli.Do tego przewodu łączy się właśnie bolce gniazdek i wszystkie obudowy urządzeń elektrycznych a także wszystkie metalowe rury.Łączy się wszystko aby nie wystąpiła różnica potencjałów między jakimikolwiek dwoma punktami instalacji elektrycznej i wod-kan. Pewnie pamiętasz, że kiedyś jak złapałeś kran i pralkę to dało się wyczuć płynący prąd, takie sytuacje były na porządku dziennym. Teraz to jest niemożliwe jeśli wszystko jest wykonane fachowo.
<<UZIOM>> czy tez uziemienie to ten punkt w złączy kablowym od którego ciągnie się przewód ochronny. Uziom to także element instalacji odgromowej.
Resztę koledzy już opisali.
  
SQ5KVS
29.06.2013 00:02:28
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)



Grupa: Użytkownik

QTH: Warszawa/Gocław

Posty: 2323 #1514412
Od: 2011-9-28
Tak, pisząc "uziemienie" w gniazdku miałem na myśli właśnie ochronny.
Mi samemu takie sytuacje sie zdarzały dawno temu.. Instalacja 2-przewodowa, wystarczyło przypadkiem dotknąć ekranem kabla z wejścia line-in w PC do kaloryfera. Oczywiście, żeby potencjał komputera nie "pływał" ktoś połączył w gniazdku zero z bolcem.
Pozdrawiam

_________________
Karol SQ5KVS
  
sq7hum
29.06.2013 15:06:36
poziom 3

Grupa: Użytkownik

Posty: 111 #1515181
Od: 2008-12-16
Panowie elektrycy, temat nie dokończony, szczególnie odpowiedż na ostatnie pytanie.
  
SQ8OQE
29.06.2013 16:38:51
poziom 6

Grupa: Użytkownik

Posty: 1074 #1515256
Od: 2013-4-8
Ja u siebie już skończyłem
- radio i skrzynka uziemiona do rury od ogrzewania - rura od ogrzewania połączona galwanicznie z rurami od wody, a rury od wody idą w grunt a potem wprost do studni - wszystko z metalu. Dodatkowo do tej samej rury wodnej mam od wieków podłączony uziom od instalacji elektrycznej.
- antena Windom jedyne uziemienie jakie ma to to od skrzynki
- antena G7FEK - w trakcie kombinowania masztu do niej - będzie uziemiona przez własne przeciwwagi wkopane w ziemie no i podobnie jak Windom - przez skrzynkę.

W niedługim czasie wieszam na zewnątrz budynku skrzynkę z własnym uziemieniem - będzie to albo wkopana osobno bednarka, albo zapnę ją do istniejącej bednarki, która uziemia mi całą instalację elektryczną (piorunochronów nie mam wcale). Do tej skrzynki będą iść fidery, tam będą uziemiane i jednym fiderem (przez przełącznik antenowy) wszystko będzie szło do shacka.
W przypadku burzy idę do skrzynki i odkręcam wszystkie kable. Tak wymyśliłem sobie własną instalację uziemiającą. Mam nadzieje, że będzie w miarę skuteczna.
Obecnie nie mogę się doczekać zakończenia wieszania G7FEK i porównania jej z Windomem Fd3

pozdrawiam i jeszczę raz dziękuję za informacje o wybijającej różnicówce
_________________
Tomek SQ8OQE
  
SQ9KPD
30.06.2013 18:35:29
Grupa: Użytkownik

Posty: 4 #1516969
Od: 2011-3-3
Uziemienie poprzez metalowe rury instalacji wodnej lub CO kiedyś było normalne. Dzisiaj powiedzmy ze jest dopuszczalne pod warunkiem ze pamiętamy o zbocznikowaniu linką lub bednarką wodomierza oraz wykonaniu pomiaru rezystancji takiego uziomu. Może się okazać że zaczną "kopać" krany.

Ponadto w instalacjach elektrycznych z wyłącznikiem RCD powinno się stosować instalację 3 przewodową L,N,PE. Wszystkie gniazda powinny być z bolcem. Pozdrawiam.
  
sp6gvu
01.07.2013 14:32:35
poziom 4

Grupa: Użytkownik

Posty: 295 #1518246
Od: 2009-2-9


Ilość edycji wpisu: 1
Witam

Koledzy wszyscy piszecie madre slowa , jednak nikt nie zapytal kol. SQ8OQE czy instalacja grzewcza jest przypadkiem
napedzana gazem ??
A gdyby tak ?? To co wtedy ?
Powodzenia !


_________________
tel. 887 73 88 73
  
Electra28.04.2024 07:25:27
poziom 5

oczka
  
SQ9KEJ
01.07.2013 15:23:11
poziom 5



Grupa: Użytkownik

QTH: Knurów

Posty: 688 #1518329
Od: 2010-12-9
    sp6gvu pisze:

    Witam

    Koledzy wszyscy piszecie madre slowa , jednak nikt nie zapytal kol. SQ8OQE czy instalacja grzewcza jest przypadkiem
    napedzana gazem ??
    A gdyby tak ?? To co wtedy ?
    Powodzenia !


A co by miało być? Nic!

_________________
Darek, SQ9KEJ
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
SP9KAG, VHF 145,2875
  
sp3nyu
01.07.2013 15:55:03
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)



Grupa: Użytkownik

QTH: Iłowa JO71OL

Posty: 2536 #1518392
Od: 2011-2-8
    sp6gvu pisze:

    (...) czy instalacja grzewcza jest przypadkiem
    napedzana gazem ??
    A gdyby tak ?? To co wtedy ?
    Powodzenia !


Łupnie fest !!! - ale tylko w przypadku gazu łupkowego... wesoły
_________________
vy 73! Janek SP3NYU
------------------------------------------------------
Obrazek Warto przeczytać...
  
SQ8OQE
01.07.2013 19:03:01
poziom 6

Grupa: Użytkownik

Posty: 1074 #1518587
Od: 2013-4-8
nie jest napędzana gazem ;-)
przepisy (chyba???) zabraniają, ale zgodnie z tym co powiedział Darek SQ9KEJ, nie wydaje mi się, aby cokolwiek się mogło stać - uziemiam się do rury od grzejnika, nie rury gazowej.
_________________
Tomek SQ8OQE
  
SP820126
01.07.2013 19:10:53
poziom 4



Grupa: Użytkownik

QTH: PL-LOP D-ROW

Posty: 302 #1518615
Od: 2012-3-12
Metalowe rury gazowe rowniez przylacza sie do listwy wyrownania potencjalow, nie ma roznicy.
_________________
biegiemzamarzeniami.pl
  
djrobson
03.07.2013 10:23:42
poziom 1

Grupa: Użytkownik

QTH: Sokołów Podlaski

Posty: 41 #1520816
Od: 2011-9-13
Może nie jestem elektrykiem bo samą instalację robił mi elektryk z uprawnieniami i doświadczeniem ale podejście do ochrony życia i sprzętu aniołek mam trochę inne. Nie mam zamiaru podłączać na pewno nic do rurek grzejnika czy kranu, przecież teraz przyłącza robi się z rur z tworzywa. Ja od siebie dodałbym kwestie, niejednokrotnie poruszaną na elektrodzie, awarii (np niedokręcenie w skrzynce, lub wypaleniu) przewodu N w instalacji i związanych z tym prądów międzyfazowych, brakiem zadziałanie różnicówki itp cyrków. Zakładam, że w domku jednorodzinnym instalacja podzielona jest z 3 faz na jakieś tam obwody. Ja osobiście zastosowałem różnicówkę selektywną jako główną a za nimi RCD 30mA z funkcją tzw. nadnapięciową. Poza funkcją działania zwykłej różnicówki ma to działać tak, że odłączy zasilanie po przekroczeniu ustawionego zakresu napięć. Gdzieś po drodze jest też automatyczny przełącznik faz, który "wybiera" sobie najlepszą fazę i z niej zasila mało obciążone obwody. Listwa wyrównawcza plus 4 przewód pociągnięty do urządzeń z metalowa obudową są (bednarka w ziemi około 30m). pozdrawiam
  
Electra28.04.2024 07:25:27
poziom 5

oczka

Przejdz do góry stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

  << Pierwsza      < Poprzednia      Następna >     Ostatnia >>  

HOME » INNE » POTRZEBNA WIEDZA I DOŚWIADCZENIE ELEKTRYKA - ZEROWANIE I UZIEMIENIE

Aby pisac na forum musisz sie zalogować !!!

TestHub.pl - opinie, testy, oceny