NOWE POSTY | NOWE TEMATY | POPULARNE | STAT | RSS | KONTAKT | REJESTRACJA | Login: Hasło: rss dla

HOME » INNE » Z NOTATNIKA NASŁUCHOWCA

Przejdz do dołu stronyStrona: 1 / 2>>>    strony: [1]2

Z notatnika nasłuchowca

jak to się działo we Wrocławiu
  
sq6acm
13.03.2012 19:30:41
poziom 5



Grupa: Użytkownik

QTH: JO80RU

Posty: 587 #891870
Od: 2008-7-20


Ilość edycji wpisu: 1
Jedną z podstawowych technik kontrwywiadowczych – już od lat 30. XX wieku – był i w dalszym ciągu pozostaje nasłuch radiowy. Rosnące znaczenie rozpoznania radiowego w historii konfliktów, wojen i konfrontacji różnych systemów politycznych potwierdzają powoli udostępniane historykom archiwa, poczynając od okresu II wojny światowej. Przykładowo: znakomity opis działalności wywiadu wojskowego USA, oraz jego znaczenie w ataku Japończyków na Pearl Harbor opracował Robert B. Stinnett w książce "Dzień kłamstwa. Prawda o Pearl Harbor" (Wydawnictwo Magnum, 2001 r.). Jednym z najciekawszych epizodów walki elektronicznej ubiegłego wieku są udokumentowane działania Polskiego Wywiadu Wojskowego w czasie wojny polsko-bolszewickiej 1920 r. [A. Pepłoński, "Wywiad w wojnie polsko-bolszewickiej 1919-1920", Wydawnictwo Bellona].

Nasłuch radiowy Milicji Obywatelskiej oraz Służby Bezpieczeństwa w latach 80. był jednym z kilku cennych źródeł informacji o działaniach aparatu represji dla wielu struktur podziemnych w Polsce. W przypadku Solidarności Walczącej, która jako jedyna organizacja opozycyjna lat osiemdziesiątych prowadziła systematyczne działania wywiadowcze i kontrwywiadowcze skierowane przeciwko działaniom Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, niezwykle trudno jest odnaleźć materialne ślady tej działalności.

Podstawowy powód takiego stanu rzeczy jest prosty: działacze SW bardzo poważnie traktowali sprawy bezpieczeństwa i rygorystycznie przestrzegali zasad konspiracji. Zwłaszcza kiedy działania kontrwywiadowcze uświadomiły skalę i realność zagrożeń. Chociaż praca zespołu nasłuchowego polegała na nagrywaniu rozmów prowadzonych w eterze, a następnie na analizie nagranego materiału w celu przygotowania raportów, nie zachowały się praktycznie żadne nagrania z tamtego okresu.

Z powodu zagrożenia, jakie stanowiłyby takie nagrania w przypadku dekonspiracji, nie archiwizowano ich. Pojedyncze kasety magnetofonowe przeznaczone do nagrywania były po odsłuchaniu i sporządzeniu raportów kasowane w polu magnetycznym w specjalnie skonstruowanym urządzeniu do szybkiego czyszczenia zapisów. Taki zabieg pozwalał też na uniknięcie pomyłek, do jakich mogłoby dojść w przypadku nadgrywania świeższych nasłuchów na starsze rozmowy. Trzeba też pamiętać, że PRL lat osiemdziesiątych cechował permanentny niedobór wszelkich towarów i kasety magnetofonowe były dobrem rzadkim i drogim.

Tak więc o działalności "wywiadu elektronicznego" Solidarności Walczącej mogą świadczyć dziś jedynie: ocalały sprzęt (odbiorniki, konwertery, skanery, czasami... instalacje antenowe) oraz relacje tych nielicznych osób, które tę działalność prowadziły.

Prowadzony przez SW nasłuch radiowy różnych służb stał na tyle wysokim poziomie, że kwestią czasu było, kiedy inne organizacje dysponujące odpowiednim potencjałem technicznym oraz personalnym mogły skorzystać z tej swoistej "szkoły SW". I to właśnie po tych innych organizacjach prowadzących nasłuchy pozostało trochę notatek. We Wrocławiu, oprócz SW, nasłuch radiowe prowadziły: RKS, NZS oraz Międzyszkolny Komitet Oporu.

Dzięki mniej rygorystycznemu podejściu do spraw bezpieczeństwa niż w SW ocalało do dziś kilka stron z pewnego wrocławskiego notesu nasłuchowego, którego wybrane fragmenty możemy opublikować.

Aby zrozumieć zawarte w nich informacje, niezbędna jest minimalna garść wiedzy technicznej: w latach siedemdziesiątych aż do pierwszych tygodni stanu wojennego funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa pracowali na częstotliwościach w paśmie 100 MHz, które w krajach zachodnich było przeznaczone dla radiofonii publicznej (tak jak i obecnie w Polsce). Posługując się zatem standardowym odbiornikiem radiowym na zachodni zakres FM, można było prowadzić podsłuch SB (co opisuje np. Benjamin Weiser "Ryszard Kukliński. Życie ściśle tajne", Świat Książki, 2005).

Z oczywistych zatem powodów SB "wyprowadziła" się z tego pasma na wyższe częstotliwości (pasmo 164-166 MHz), na których pracowała aż do momentu rozwiązania w 1990 r.

Prezentujemy kilka wybranych stron z notatnika nasłuchów, który zawiera rozpisane częstotliwości poszczególnych kanałów radiowych w paśmie VHF (po "przeprowadzce"), wykorzystywanych przez służby MSW: SB, Straż Graniczną, a także Milicję Obywatelską.

Tabele częstotliwości pochodzą z Wrocławia, chociaż zawierają również informacje z okolicznych miast, jak np. Wałbrzych, Świdnica, Jelenia Góra itp.

Pierwsza kolumna zawiera wykaz częstotliwości, które odpowiadają tzw. kanałom radiowym wykorzystywanym przez poszczególne służby. Odstęp międzykanałowy wynosił 25kHz i o taki przyrost częstotliwości zmieniają się poszczególne linie. Dla uproszczenia pierwszy człon częstotliwości, jeśli nie ulega zmianie, pomijany jest w kolejnych linijkach.

We Wrocławiu SB używała trzech głównych kanałów roboczych: 7, 11 i 15. Kanałowi nr 7 przypisana była częstotliwość 164,675 MHz, kanałowi nr 11 – 164,775 MHz, a kanał nr 15 to częstotliwość 164,875 MHz. Znajomość częstotliwości pracy poszczególnych służb, a nawet przypisanie numeracji kanałów do konkretnych częstotliwości było niezbędne do prowadzenia efektywnej działalności nasłuchowej, ponieważ zarówno analogowe odbiorniki radiowe, jak i cyfrowe skanery radiowe posługują się częstotliwością, jako podstawową informacją niezbędną do zaprogramowania lub zestrojenia odbiornika.

Oprócz wykazu częstotliwości dla poszczególnych numerów kanałów notatki zawierają kryptonimy używane przez służby, a nawet niektórych funkcjonariuszy, np. "1900" (dziewiętnaście-zero-zero) to kryptonim "bazy", czyli siedziby SB przy placu Muzealnym. "85" to funkcjonariusz o przezwisku "Mały", a "102" to pan Zbigniew L.

Obrazek
Obrazek

"Tawerna", "Apteka", "Kambuz", "Baszta", "Wyspa", "Bistro", "Krzyż", "Eden", "Giewont", "Kosmos" – to stałe kryptonimy pewnych obiektów, miejsc na terenie Wrocławia, np. "Apteka" to punkt obserwacji Politechniki Wrocławskiej przy skrzyżowaniu Wyb. Wyspiańskiego z ul. Norwida – siedziba studenckiej knajpy "Tawerna", a "Tawerna" to punkt obserwacyjny na skrzyżowaniu ówczesnej ul. Świerczewskiego z Sądową (na I piętrze – nad ówczesną apteką). Kryptonim "Watykan" oznaczał, oczywiście, okolice Katedry Wrocławskiej.

Nasłuchy były prowadzone z wykorzystaniem porządnej instalacji antenowej zlokalizowanej na dachu wieżowca we Wrocławiu. Zdarzało się więc, zwłaszcza w warunkach podwyższonej propagacji radiowej, że skaner nasłuchowy odbierał rozmowy Straży Granicznej (np. Graniczny Punkt Kontroli Lubawka), a nawet jakieś rozmowy Czechów (oznaczone "pepiki").

Po prawej stronie notatnika zaczyna się tabela częstotliwości używanych przez Milicję Obywatelską.

Obrazek

Obrazek

Uwagę zwraca ilość kanałów wykorzystywanych przez ZOMO. "Pogotowie" to oczywiście "Pogotowie Milicji", czyli patrole dyspozytora, który zgłaszał się pod telefonem 997.

Obrazek

Dzięki gadulstwu pracowników MSW notatki zawierają podane czasami w eterze nie tylko imiona przypisane do kryptonimów (np. "52" – Czarek), ale nazwiska, a nawet adresy funkcjonariuszy.

Obrazek

Wykaz komend i posterunków MO we Wrocławiu wraz z używanymi numerami kanałów, a także numerami telefonów oficerów dyżurnych. Numery telefonów były przydatne w celu "wysłania" (za pomocą anonimowego zgłoszenia z budki telefonicznej) patroli i sprawdzenia "czasu reakcji", czyli dojazdu radiowozu w okolice miejsc, w których planowane były akcje ulotkowe i malowanie murów.

Wrocławska MO używała standardowo 9 kanałów radiowych (10 częstotliwości), nie licząc kanałów używanych przez ZOMO "w czasie akcji", czyli podczas zwalczania manifestacji ulicznych.

Doskonałym uzupełnieniem powyższych notatek są załączone fragmenty nagrań z aktywności ZOMO, ROMO i MO w czasie manifestacji z 31 sierpnia 1982 r.

Nagranie to zostało wykonane przez ekipę p. Krzysztofa Witczaka, jeszcze poza strukturą Solidarności Walczącej. Nagrywanie było przeprowadzone na magnetofonie szpulowym, a cyfrową wersję do opublikowania w Internecie przygotowano z kasety, będącej kopią nagrania źródłowego.



Nagrania z 31 sierpnia 1982 r.

(w formacie mp3 – sprawdzono programem antywirusowym)

http://www.sw.org.pl/mp3/wsparcie-niezbedne.mp3 Wsparcie niezbędne

http://www.sw.org.pl/mp3/wsparcie-niezbedne.mp3 Brakuje amunicji

http://www.sw.org.pl/mp3/wykorzystac-kamienie.mp3 Wykorzystać kamienie

http://www.sw.org.pl/mp3/dominikanski.mp3 Plac Dominikański

http://www.sw.org.pl/mp3/jak-uzgodniono.mp3 Jak uzgodniono- drugi rzut

Na podstawie materiałów Obrazek

Dodam od siebie, że niektóre kanały z pasma 172 MHz są w użytkowaniu nadal przez te same komendy. Ale z wiadomych powodów nie podam które to kanały.
  
Electra29.03.2024 09:21:28
poziom 5

oczka
  
SQ5OMU
13.03.2012 20:25:21
poziom 4



Grupa: Użytkownik

QTH: KO02lh

Posty: 305 #891938
Od: 2009-9-24
Świetna robota, bardzo fajny materiał ;-)
_________________
SQ5OMU Konrad
można mnie spotkać na 439.350 MHz i 145.575 MHz FM - Wawa, oraz APRS.Fi :)i D-Star 434.900
  
SQ7BCE
13.03.2012 20:25:52
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)



Grupa: Administrator 

QTH: Kielce

Posty: 2174 #891939
Od: 2007-5-10
Bardzo fajny materiał !!!
_________________
Pozdrawiam
  
SQ5OMU
13.03.2012 20:43:15
poziom 4



Grupa: Użytkownik

QTH: KO02lh

Posty: 305 #891965
Od: 2009-9-24
Gratulacje za pomysł i wyszperanie tematu o ile dobrze pamietam kolega chyba nie pierwszy raz nas raczy tematami historyczno-radiowymi
Ps. Nagrania b ciekawe.
_________________
SQ5OMU Konrad
można mnie spotkać na 439.350 MHz i 145.575 MHz FM - Wawa, oraz APRS.Fi :)i D-Star 434.900
  
SQ2OSK
13.03.2012 20:51:04
poziom 3

Grupa: Użytkownik

QTH: JO92MP

Posty: 182 #891979
Od: 2011-3-5
Gdzieś parę lat temu widziałem dokładnie ten sam artykuł co SQ6ACM napisał... ale nie mogę sobie skojarzyć gdzie...
  
sq6ade
13.03.2012 20:58:56
moc !!!
wydawało się ze wiecej już sie nie da ale jednak !



Grupa: Użytkownik

QTH: Wrocław (Breslau) Party-n

Posty: 15107 #891992
Od: 2008-3-21
Mi się zdaje że tu na FO już to było.
_________________
Wiosna się budzi w całej naturze
Witana rzewnym słowików pieniem,
W zielonym gaju, ponad strumieniem,
Kwitną prześliczne dwie róże.

Obrazek
  
sp3myx
13.03.2012 21:25:42
poziom 5

Grupa: Użytkownik

QTH: jo82ki

Posty: 427 #892059
Od: 2010-7-1


Ilość edycji wpisu: 1
Bardzo fanie opisane !!!
Nawiązując do wstępu tego postu, mogę polecić zainteresowanym dwie książki traktujące o polskim radiowywiadzie zorganizowanym i rozbudowywanym już od 1918r przez Piłsudskiego. Były to zalążki polskiej szkoły dekryptażu, dzięki której złamano sowiecki szyfr "Rewolucja" - to dzięki temu znane były plany Tuchaczewskiego i ruchy wojsk. Nie byłoby "cudu nad Wisłą" gdyby nie informacje pozyskane przez radiowywiad, które nota bene dawały polskiemu dowództwu całościową wiedzę i obraz sytuacji, podczas gdy do dowódców sowieckich docierały informacje selektywne, przeznaczone tylko dla nich. Efektem tego było to, że poszczególni dowódcy nie byli między sobą zorientowanymi w sytuacji...
Reszty można dowiedzieć się z publikacji na którą składają się dwie książki:

"Zanim złamano „Enigmę”...Polski radiowywiad podczas wojny z bolszewicką Rosją 1918–1920" 1064 stron
Obrazek
oraz
"Zanim złamano "ENIGMĘ" ... rozszyfrowano "REWOLUCJĘ". Polski radiowywiad podczas wojny z bolszewicką Rosją 1918-1920" 1408 stron
Obrazek

73!
  
sq5azk
13.03.2012 22:00:08
poziom 2

Grupa: Użytkownik

Posty: 67 #892114
Od: 2011-11-23
Cześć; ja ten tekst wynalazłem może 2, może półtora roku temu na

http://www.sq6nsc.pl.tl/Nas%26%23322%3Buch-i-pods%26%23322%3Buch.htm
  
Nutcracker
13.03.2012 22:15:35
poziom 4



Grupa: Użytkownik

QTH: JO81LD

Posty: 262 #892127
Od: 2010-10-8
    SQ2OSK pisze:

    Gdzieś parę lat temu widziałem dokładnie ten sam artykuł co SQ6ACM napisał... ale nie mogę sobie skojarzyć gdzie...


Szukaj po nazwisku Piotr Serwadczak.Gostek zajmuje się kontrwywiadem SW a nawet jeszcze ciekawszą historią, czyli udostępnienia przez USA "nieczynnego" już satelity Oskar do dyspozycji podziemia Solidarności Walczącej.
Niedługo ukaże się publikacja wrocławskiego historyka Szczepana Rudki,w której to, opisane są działania opozycyjnego podziemia radiowego Dolnego Śląska a także wiele ciekawych materiałów z byłego NRD.
Jak się okazuje polski radiokontrwywiad MSW dość mocno był wspomagany przez Stasi.
We wrocławskim konsulacie mieli "centrum" a w terenie masę sprzętu stałego i mobilnego.Zresztą można było ich krótkie rozmówki usłyszeć w okolicach 165 MHz.
Bratniej pomocy udzielała też czeska MSW np. montując na przemienniku TV (bodajże na Czarnej Horze) urządzenia systemu radiopelengacji-zasięg aż prawie pod Poznań.
_________________
Pozdrawiam serdecznie,

Krzysztof
SQ6VP
  
sp6nic
13.03.2012 23:35:55
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)

Grupa: Użytkownik

QTH: Okolice Milicza

Posty: 1894 #892207
Od: 2009-6-23



UŻYTKOWNIK ZABLOKOWANY
Wrocławskie "podziemie" w okresie stanu wojennego było chyba najmocniejsze w kraju. Zarówno zwykła "S" jak i "SW", bardziej radykalna i bardziej zakonspirowana. Spora liczba ówczesnych jak i obecnych krótkofalowców "maczała" w tej działalności ręce. Szczególnie tej dotyczącej podziemnego radiawesoły Miała miejsce poważna walka podziemia ale działała też taka trochę mniejsza konspira. Konspira małolatów") W klubie SP6ZDA po wprowadzeniu przez WRON stanu wojennego i zabraniu nam radiostacji, naszym nowym hobby stało się podsłuchiwanie rozmów MO i ZOMO, szczególnie w czasie tak zwanych "zadym" i demonstracji. Z rozmów tych można było się zorientować gdzie jest "najciekawiej" i tam biegliśmy" wesoły Powalczyć z ZOMO-zą !wesoły Albo przynajmniej poobserwować. Komuna zabrała radiostacje ale zostawiła odbiorniki. Akurat w klubie mieliśmy na stanie R-313
Obrazek
Pokrywał ten odbiornik pasmo aż do 300Mhz bodajże. Pózniej mieliśmy co w szkole opowiadać i wśród kumpli chodziliśmy w glorii " bojowników podziemia" !wesoły
Po zmianie systemu dowiedziałem się iż w naszym klubie nie tylko nasłuchem się zajmowano. Drukowano też gazetki i ulotki. Ale o tym wówczas, nas "nielatów" nie informowano. Pozostał nam po tym powielacz spirytusowy. Może jeszcze będzie potrzebny?oczko Niestety odbiornik r-313 gdzieś wcieło.
73 Marek sp6nic
_________________
73 Marek sp6nic
  
SP9LWH
13.03.2012 23:42:28
poziom 5

Grupa: Użytkownik

QTH: Zabrze

Posty: 583 #892211
Od: 2011-11-14
Kombatanctwo,rewolty,poszanowanie prawa,praworządność, hobby i inne misje...
Powód do dumy czy wstydu?
  
Electra29.03.2024 09:21:28
poziom 5

oczka
  
sp3sul
14.03.2012 06:25:51
poziom 5

Grupa: Użytkownik

QTH: Strzelce Kraj. JO72SV

Posty: 507 #892278
Od: 2009-4-1
Kol. SP9LWH

Już wcześniej zabrałeś głos w tym samym stylu. W innym,choć podobnym temacie. Jeżeli Ciebie to nie interesuje - odejdź proszę od komputera,lub zmień stronę. Nie trudno zaobserwować,że bardzo tęsknisz za SYSTEMEM. Prawda? Nie bądź małostkowy - powrotu już nie ma i nie będzie! Twoje prywatne zdanie jest mało interesujące. To co tu przytoczyli inni Koledzy,jest malutką drobiną działalności "radiowców" z tamtego okresu,ale tak naprawdę,niewielu wie cokolwiek na ten temat. Dziękuję Wam Koledzy! To jest bardzo dobry temat! Pozdrawiam - Mirek SP3SUL.
  
SQ5OMU
14.03.2012 07:10:52
poziom 4



Grupa: Użytkownik

QTH: KO02lh

Posty: 305 #892309
Od: 2009-9-24
Czyżby dawny funkcjonariusz MO, ZOMO, SB?
Przepraszam, ale gardze takimi ludźmi :-/
_________________
SQ5OMU Konrad
można mnie spotkać na 439.350 MHz i 145.575 MHz FM - Wawa, oraz APRS.Fi :)i D-Star 434.900
  
sp3sul
14.03.2012 07:36:41
poziom 5

Grupa: Użytkownik

QTH: Strzelce Kraj. JO72SV

Posty: 507 #892320
Od: 2009-4-1
Nigdy Kolego Konradzie nie wiesz i nie wiadomo,kto czyta te nasze posty. Ale ja od dawna zauważyłem tu obecność panów w ciemnych okularach. Szukają "wspomnień czar". Hi! Mirek SP3SUL.
  
sq6acm
14.03.2012 08:28:39
poziom 5



Grupa: Użytkownik

QTH: JO80RU

Posty: 587 #892362
Od: 2008-7-20


Ilość edycji wpisu: 2
    sp3sul pisze:

    Nigdy Kolego Konradzie nie wiesz i nie wiadomo,kto czyta te nasze posty. Ale ja od dawna zauważyłem tu obecność panów w ciemnych okularach. Szukają "wspomnień czar". Hi! Mirek SP3SUL.


Zapomnialeś dodać, że "ten dreszczyk emocji" to było bezcenne. Hihi


Dodam jeszce, że adresy komend i kanały na których działają do dnia dzisiejszego jeszcze funkcjonują (lub funkcjonowały do niedawna). Zmieniły sie tylko kryptonimy i sprzęt oczywiście nic poza tym. To też jest zastanawiające, że od 30 lat pozostało to bez zmian.
  
SP9LWH
14.03.2012 08:50:39
poziom 5

Grupa: Użytkownik

QTH: Zabrze

Posty: 583 #892382
Od: 2011-11-14


Ilość edycji wpisu: 3
    sp3sul pisze:

    Kol. SP9LWH

    Już wcześniej zabrałeś głos w tym samym stylu. W innym,choć podobnym temacie. Jeżeli Ciebie to nie interesuje - odejdź proszę od komputera,lub zmień stronę. Nie trudno zaobserwować,że bardzo tęsknisz za SYSTEMEM. Prawda? Nie bądź małostkowy - powrotu już nie ma i nie będzie! Twoje prywatne zdanie jest mało interesujące.


? zdziwiony
Pomyśl, po wielokroć.
? ? ?
  
SP2LIG
14.03.2012 09:25:50
moc !!!
wydawało się ze wiecej już sie nie da ale jednak !



Grupa: Użytkownik

QTH: GDYNIA

Posty: 12994 #892414
Od: 2009-3-16


Ilość edycji wpisu: 1
Cyt ""Zanim złamano „Enigmę”...Polski radiowywiad podczas wojny z bolszewicką Rosją 1918–1920" 1064 stron
oraz
"Zanim złamano "ENIGMĘ" ... rozszyfrowano "REWOLUCJĘ". Polski radiowywiad podczas wojny z bolszewicką Rosją 1918-1920" 1408 stron" koniec cytatu.

SP3MYX.

Zwracam sie do Ciebie per znak bo nie podałes imienia.
Może wiesz gdzie te obie książki można nabyć?

Temat jak każdy historyczny jest ciekawy,tym bardziej że wielu z nas doskonale pamięta tamte badziewskie czasy.
___________
Greg SP2LIG
  
sp3myx
14.03.2012 10:45:43
poziom 5

Grupa: Użytkownik

QTH: jo82ki

Posty: 427 #892499
Od: 2010-7-1
    SP2LIG pisze:

    Cyt ""Zanim złamano „Enigmę”...Polski radiowywiad podczas wojny z bolszewicką Rosją 1918–1920" 1064 stron
    oraz
    "Zanim złamano "ENIGMĘ" ... rozszyfrowano "REWOLUCJĘ". Polski radiowywiad podczas wojny z bolszewicką Rosją 1918-1920" 1408 stron" koniec cytatu.

    SP3MYX.

    Zwracam sie do Ciebie per znak bo nie podałes imienia.
    Może wiesz gdzie te obie książki można nabyć?

    Temat jak każdy historyczny jest ciekawy,tym bardziej że wielu z nas doskonale pamięta tamte badziewskie czasy.
    ___________
    Greg SP2LIG


Ja obie książki zakupiłem od wydawcy tutaj: http://www.rytm-wydawnictwo.pl/index.php?s=wyniki&k=autor&id=9 Wystarczyło napisać maila, dokonać przelewu i przysłali na swój koszt. Książki są pięknie wydane a treść warta ceny.

73!
  
SP2LIG
14.03.2012 11:00:52
moc !!!
wydawało się ze wiecej już sie nie da ale jednak !



Grupa: Użytkownik

QTH: GDYNIA

Posty: 12994 #892505
Od: 2009-3-16
Dzięki za link,książki będę zamawiał.
___________
Greg SP2LIG
  
SQ1PTO
14.03.2012 11:17:58
poziom 5

Grupa: Użytkownik

Posty: 485 #892511
Od: 2010-6-7
    SP9LWH pisze:

    Kombatanctwo,rewolty,poszanowanie prawa,praworządność, hobby i inne misje...
    Powód do dumy czy wstydu?


Moze to Cie zaintersuje, przypomisz sobie dziecinstwo
http://nonsensopedia.wikia.com/wiki/Poradnik:Jak_zosta%C4%87_komunist%C4%85


Sorry ale nie wytrzymalem
_________________
Jakub SQ1PTO
  
Electra29.03.2024 09:21:28
poziom 5

oczka

Przejdz do góry stronyStrona: 1 / 2>>>    strony: [1]2

  << Pierwsza      < Poprzednia      Następna >     Ostatnia >>  

HOME » INNE » Z NOTATNIKA NASŁUCHOWCA

Aby pisac na forum musisz sie zalogować !!!

TestHub.pl - opinie, testy, oceny