NOWE POSTY | NOWE TEMATY | POPULARNE | STAT | RSS | KONTAKT | REJESTRACJA | Login: Hasło: rss dla

HOME » ANTENY » BOG - BEVERAGE ON THE GROUND

Przejdz do dołu stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

BOG - beverage on the ground

moje doświadczenia, sukces i porażka
  
SP3NYC
03.03.2017 11:47:36
poziom 2

Grupa: Użytkownik

QTH: Poznań

Posty: 97 #2403068
Od: 2013-2-27
Witajcie, chciałbym skonfrontować swoje doświadczenia z anteną BOG z waszymi.

Od kilku miesięcy chodziło mi po głowie coś co umożliwi mi poprawienie swoich wyników na niższych pasmach (głównie 80 m). Dotąd używałem anteny INV V zarówno jako nadawczej jak i odbiorczej. Efekty były takie sobie, wisi nisko i to jeszcze wzdłuż skosu dachu, wiec rewelacji nie było.

Potem zainstalowałem INV L z kilkoma przeciwwagami, nawet podłączyłem drut od siatki ogrodzeniowej jako przeciwwagi, ale znowu rewelacyjnej poprawy nie było, niby było czasami lepiej, ale nie była to szalona różnica. (może ktoś ma również doświadczenia i jakieś triki dotyczące INV L ??)

Nadarzyła się okazja wynajęcia działki która graniczy ze mną, a nie jest obecnie użytkowana, więc zacząłem się zastanawiać czy by mi na niej się coś nie zmieściło, najpierw myślałem o K9AY, ale nie mogę postawić więcej niż 1 ramkę (łącznie mam ok 1000 m2), opinie o efektach uzyskiwanych z pojedynczej ramki są hmmm dyskusyjne. Więc pomyślałem o beverage, Niestety za długich drutów nie jestem w stanie położyć więc wybór padł na BOG.

Nie byłem do końca przekonany czy to będzie działać, więc zastosowałem rozwiązanie stricte budżetowe.
Maksymalny drut jaki może mi się zmieścić to 70 m, użyłem PKL, dokupiłem pierścionki dwuotworowe na allegro i pudełko skręcane, do tego w sklepie w pobliżu 2 pręty gwintowane i łącznik do niego na uziom. Zastanawiałem się jaki przewód koncentryczny użyć, a ponieważ niestety może zostać skradziony a nie chciałem być za bardzo stratny użyłem typowego RG59 75 Ohm tyle że w kolorze czarnym. W sieci jest dużo informacji o takiej konfiguracji i o tym że nie ma większego znaczenia czy to jest 50 czy 75 Omowy kabel.

Niby wszystko mam, trzeba było nawinąć transformator i znowu problem, o transformatorkach 9:1 jest wiele w sieci, ja potrzebowałem 4:1 więc musiałem to przeliczyć, nie rozwlekając wyszło 2 zwoje na 4 zwoje.

Został ostatni element – rezystor na końcu. I znowu po przeczytaniu kilku artykułów w sieci w „normalnym” beverage nie zainstalowanie rezystora powoduje to, że antena działa w dwie strony, o BOG nie pisze nic, zaryzykowałem i stwierdziłem, że jestem jak najbardziej zainteresowany „łapaniem” obu kierunków więc nie montowałem rezystora.

Zostało wybranie kierunku (a właściwie sprawdzenie na jakim kierunku swojego BOG mogę położyć) polecam Google earth i funkcję linijka – rewelacja do planowania drutów. Wyszło 250 stopni.

I pewnie po tym przydługim wywodzie ciekawi jesteście efektów ?
Powiem tak – jak dla mnie rewelacja. Do testów użyłem JT65. Łatwo sprawdzić przełączając w trakcie transmisji antenę który sygnał rośnie a który maleje.
Na 7 MHz porównywałem BOG z rotary dipol, sygnały z Ameryki południowej były o jakieś 3 -5 decybeli lepsze niż na dipolu. Tył był identyczny (sygnały były takie same) a cała reszta mocno w dół.
Na 3.5 MHz efekty były jeszcze bardziej spektakularne, Ameryka południowa, na INV V nawet się nie pojawiała jako ślad na wodospadzie, po przełączeniu na BOG w JT65 wychodziła na -15 -18 dB.
Poskutkowało to kilkoma łącznościami z Venezuelą, Suriname, US Virgin Islands, stacje których nigdy nie słyszałem (możecie zerknąć na mój log na QRZ.com lub HRDlog).

Zachęcony doświadczeniem postanowiłem położyć to samo (znaczy się drugi BOG w tej samej konfiguracji) ale w innym kierunku. Tym razem na USA. Znowu próby na Google earth i wyszło mi 310 stopni, niby OK. Tym razem drut szedł pomiędzy budynkami i wzdłuż siatki ogrodzeniowej, efekt ??? prawie „0”, niby kierunkowość jest, ale sygnały wcale nie wychodzą lepiej niż Inv V.

I teraz pytanie czy miał ktoś doświadczenia z BOG szczególnie w „trudnym” terenie ?? Nie mam jak inaczej tego położyć, a kierunek mnie dość mocno interesuje.

Pozdrawiam

Artur SP3NYC
  
Electra17.04.2024 00:13:33
poziom 5

oczka
  
sq6ms
03.03.2017 12:33:05
poziom 4

Grupa: Użytkownik

QTH: JN23qf

Posty: 361 #2403084
Od: 2010-10-15


Ilość edycji wpisu: 2
    SP3NYC pisze:



    I teraz pytanie czy miał ktoś doświadczenia z BOG szczególnie w „trudnym” terenie ?? Nie mam jak inaczej tego położyć, a kierunek mnie dość mocno interesuje.

    Pozdrawiam

    Artur SP3NYC


Czesc Artur

Jesli po drodze sa jakies ploty z siatki czy inne spore metalowe obiekty to niestety nie mam dla ciebie
dobrych wiesci. Nie zaglebiajac sie w teorie BEV w kazdej postaci tego nie lubi i moze byc klopot. Poza tym
nie wiem jaki masz pozim zaklocen z okolicznych domostw, ale z reguly przejscie anteny RX w poblizu gospodarstwa domowego
wyposazonego w roznej masci sprzet RTV psuje caly efekt. Nie wiem tez jaki ksztalt ma ta twoja dzialka 1000m2 ale jesli
jest wystarczajaco dluga aby zmiescil sie 70m BOG to mysle ze powinines jednak sprobowac z K9AY zamiast kombinowac
z drutami miedzy budynkami. Nie kieruj sie negatywnymi opiniami z internetu. Przy dopracowanej instalacji masz szanse
uzyskac duzo lepszy efekt niz na 70m BOG (dla pasm 80/160m) Przez dopracowana instalacje rozumiem maksymalne oddalenie
od zabudowan, duzych konstrukcji metalowych, optymalne rozmiary ramek oraz rezystancje rezystora zamykajacego ramke.
Mozesz skontaktowac sie z Andrzejem SP6AEG ktory stosuje te antene z bardzo dobrym skutkiem od wielu lat dx-ujac na low bands.

A swojego obecnego BOG mozesz zawsze pozostawic jako dodatkowa antene.

Troche w podobnej sytuacji do twojej jakis czas temu byl Maciek SP2XF

http://www.otpzk26.org/index.php?pokaz=sub/tech/antxf


Powodzenia !



_________________
vy73 de Maciek SQ6MS/F4VSQ

  
SP3NYC
03.03.2017 12:38:24
poziom 2

Grupa: Użytkownik

QTH: Poznań

Posty: 97 #2403088
Od: 2013-2-27
Jest tak jak piszesz, poziom sygnału (jak sprawdzałem SSB) wyrównywałem przedwzmacniaczem z radia. Co do JT65 nie wiem dokładnie co mierzy program, natomiast jakiekolwiek manewry przedwzmacniaczem w tej emisji nie zmieniają odczytu dB w programie (obstawiam że jest to poziom sygnał/szum), na BOG te odczyty różniły się o kilka decybeli przy przełączanu anten na 3,5 to była różnica dobrze odbieranego sygnału do jego całkowitego braku.

Pozdarwiam

Artur
  
SP3NYC
03.03.2017 12:56:47
poziom 2

Grupa: Użytkownik

QTH: Poznań

Posty: 97 #2403101
Od: 2013-2-27
Hej Maćku, byłem na tej stronie, jest tam też fragment który niespecjalnie mnie przekonuje do K9AV (porównanie Bev do K9AV). Co do działki to jej wymiar to 40 na 25 m. 70 m BOG wchodzi na nieużywaną działkę obok z rosnącymi krzakami (kolejne 20m czyli 60 x 25 po skosie). Ponieważ to PKL'ka więc położona na ziemi z definicji jest niewidoczna wesoły
Natomiast nie mam szans na inny kierunek, aby wyjść na ok 300 stopni muszę przejść koło budynków, ogrodzeń i ... pod gruntową drogą.

Artur SP3NYC
  
sq6ms
03.03.2017 15:30:16
poziom 4

Grupa: Użytkownik

QTH: JN23qf

Posty: 361 #2403159
Od: 2010-10-15
    SP3NYC pisze:

    Hej Maćku, byłem na tej stronie, jest tam też fragment który niespecjalnie mnie przekonuje do K9AV (porównanie Bev do K9AV).


Nie za bardzo rozumiem ktory to fragment ciebie nie przekonuje ? Chodzi o to ze na K9AY nie slychac slabych stacji ?
Owszem, to prawda. To jest tylko kilkanascie m. drutu i sila rzeczy tak musi byc. Kolokwialnie mowiac to antena ma dobry F/B ale jest troche tepa.
Ten problem mozna jednak czesciowo rozwiazac stosujac przedwzmacniacz przy samej antenie. Z tego co pamietam Maciek tego nie robil.


    SP3NYC pisze:

    Co do działki to jej wymiar to 40 na 25 m. 70 m BOG wchodzi na nieużywaną działkę obok z rosnącymi krzakami (kolejne 20m czyli 60 x 25 po skosie). Ponieważ to PKL'ka więc położona na ziemi z definicji jest niewidoczna wesoły
    Natomiast nie mam szans na inny kierunek, aby wyjść na ok 300 stopni muszę przejść koło budynków, ogrodzeń i ... pod gruntową drogą. Artur SP3NYC


W kwadracie 20x20m zmiescilo by ci sie cos takiego :

http://www.sp3key.com/060505_1.htm

I to by bylo bardzo dobre rozwiazanie dla ciebie.

Albo mniej ramek ale :

http://www.aytechnologies.com/TechData/K9AYLoopArrays.pdf

Napisales ze nie mozesz postawic wiecej niz jednej ramki K9AY ale uwierz mi ze jesli chcesz miec pokryty kierunek USA
to BOG polozony wzdluz kraweznika na ulicy czy pod plotem miedzy domami nie zalatwi sprawy.

W ten weekend masz doskonala okazje na eksperymenty bo beda zawody ARRL SSB i pasmo bedzie pelne zarowno silnych
jak i slabych stacji Amerykanskich.

A Macka 2XF poprosze aby rowniez zabral glos w temacie.






_________________
vy73 de Maciek SQ6MS/F4VSQ

  
SP3NYC
03.03.2017 16:07:09
poziom 2

Grupa: Użytkownik

QTH: Poznań

Posty: 97 #2403172
Od: 2013-2-27
Dzięki Maćku za zaangażowanie.

Oglądalem wersje 4xK9AY, mam z nią 4 problemy:
1. Ja mam dokładnie 24,5 m szerokości, wychodziłbym na ulicę aby utrzymać odległości pommiędzy ramkami
2. Zbliżyłbym się bardzo do sąsiadów, co mogło by powodować pytania i być może niepotrzebne zamieszanie.
3. Jedna z ramek byłaby jakieś 2 metry od masztu od Inverted L. co jak piszą może zepsuć cały efekt.
4. Nie jest to proste do wykonania smutny


Jeśli idzie o cytat: (prawa autorskie Macieja SP2XF wesoły)

"Ten gość zazwyczaj nie wychodzi zbyt mocno, na dipolu rzadko go słyszę. Niestety, przy słabym otwarciu praktycznie nie słychać go też na K9AY, podczas gdy już na 120 metrach drutu, rozciągniętych w kierunku 35 stopni jest on zawsze czytelny."

Ja rozumiem to tak, że przedwzmacniacz niczego tu nie załatwi bo nie ma czego wzmacniać, ale może się mylę ?

BOG dla mnie jest na dzisiaj najprostszym rozwiązaniem, ale nie wykluczam pomysłu na cokolwiek innego, co nie będzie się za bardzo rzucało w oczy.

Co do zawodów... właśnie pod nie układałem ten drugi drut, co prawda warunki są paskudne i nie wiadomo czy będzie szansa na zrobienie jakieś większej liczby łączności.

Przy okazji mam pytanie w którym miejscu uziemiacie ekran fidera ?? Niektórzy piszą, że dopiero przy stacji inni że jakieś 10 m od transformatora ?? Jakieś doświadczenia ??


Artur SP3NYC
  
SP2XF
03.03.2017 20:11:25
poziom 5

Grupa: Użytkownik

Posty: 474 #2403306
Od: 2011-4-12


Ilość edycji wpisu: 2
Witam,

Cytowany artykuł na stronie OT26 ma chyba z 10lat... Dzisiaj, po zmianie QTH w 2011r mam trochę inną perspektywę i do tekstu przydałoby się pewnie niejedno uzupełnienie / poprawka..

Jeśli już mam okazję - to podstawowa korekta: kwestia używanych fiderów. Nawet jeśli jest to nieduży odcinek (np. kilkadziesiąt metrów) - stosujcie porządne kable. Żadne podróbki RG58, których cena rolki 100m zbliża się do ceny flaszki. Taki fider wyłączył z użytku niejedną dobrą antenę RX. Druga sprawa - nie patrzcie na tabelki tłumienia. W realu to wygląda zupełnie inaczej. Przy odległościach większych od 100m zdecydowanie kabel typu RG11. Generalnie te przewody 75om są lepsze od 50om, mają mniejsze straty i są tańsze.

    SP3NYC pisze:


    Ja rozumiem to tak, że przedwzmacniacz niczego tu nie załatwi bo nie ma czego wzmacniać, ale może się mylę ?


Dokładnie tak. Jeśli K9AY daje zbyt niski poziom sygnałów (co widzimy np. porównując ją do ant nadawczej) to warto podeprzeć się przedwzmacniaczem, ale.. "z pustego i Salomon nie naleje" ;-)

    SP3NYC pisze:


    Przy okazji mam pytanie w którym miejscu uziemiacie ekran fidera ?? Niektórzy piszą, że dopiero przy stacji inni że jakieś 10 m od transformatora ?? Jakieś doświadczenia ??


Ja uziemiam obecnie dopiero "w bazie" czyli tam gdzie stoi ustrojstwo przełączające wszystkie Bev's, K9AY etc. Unikałbym jakichkolwiek uziomów ekranu blisko punktu zasilania anten.

Powodzenia!

73 de SP2XF
  
SP3NYC
04.03.2017 18:25:28
poziom 2

Grupa: Użytkownik

QTH: Poznań

Posty: 97 #2403673
Od: 2013-2-27
Witaj Maciej, dziękuję za informację, korzystając z pogody przełożyłem drugi BOG na azymut 270 st.
Niestety teraz oba BOG się krzyżują nie wiem na ile to wpłynie na pracę, są zawody i jest okazja sprawdzić.
Wczoraj w nocy jak sprawdzałem to i tak ten położony na 250 st. dużo czyściej odbierał amerykanów niż Inv V i Inv L. Ten wzdłuż budynku wykazywał "0"sygnału.

Fider stosuję 75omowy żelowany, odleglości mam po ok 30-40m więc nie duże. fidery mam uziemione przy stacji.

Może masz jeszcze jakieś uwagi czy aktualizacje swojego artykułu ?



Artur SP3NYC
  
sq6ms
04.03.2017 22:59:41
poziom 4

Grupa: Użytkownik

QTH: JN23qf

Posty: 361 #2403763
Od: 2010-10-15
    SP3NYC pisze:

    Dzięki Maćku za zaangażowanie.

    Oglądalem wersje 4xK9AY, mam z nią 4 problemy:
    1. Ja mam dokładnie 24,5 m szerokości, wychodziłbym na ulicę aby utrzymać odległości pommiędzy ramkami
    2. Zbliżyłbym się bardzo do sąsiadów, co mogło by powodować pytania i być może niepotrzebne zamieszanie.
    3. Jedna z ramek byłaby jakieś 2 metry od masztu od Inverted L. co jak piszą może zepsuć cały efekt.
    4. Nie jest to proste do wykonania smutny



Wiem że to jest trudne. Antena jest dużo bardziej skomplikowana niż zwykły bev. i jeśli któreś z pudelek
w polu ulegnie zniszczeniu lub kradzieży to nie jest tak łatwo o odtworzenie zestawu. Nie namawiam cie od razu
na stawianie 4sq. To jest taka opcja maximum. Odległości miedzy ramkami są ważne ale nie aż tak krytyczne.
Powiedzmy +/- 2m nie stanowi problemu. Antenę nadawcza na czas odbioru możesz rozstrajać (przesuwając rezonans
do góry)

Na ARRL mógłbyś zrobić próby nawet z jedną ramką przełączaną przód-tył w klasycznej konfiguracji.


    SP3NYC pisze:


    Jeśli idzie o cytat: (prawa autorskie Macieja SP2XF wesoły)

    "Ten gość zazwyczaj nie wychodzi zbyt mocno, na dipolu rzadko go słyszę. Niestety, przy słabym otwarciu praktycznie nie słychać go też na K9AY, podczas gdy już na 120 metrach drutu, rozciągniętych w kierunku 35 stopni jest on zawsze czytelny."

    Ja rozumiem to tak, że przedwzmacniacz niczego tu nie załatwi bo nie ma czego wzmacniać, ale może się mylę ?


Z tym przysłowiowym Salomonem to racja bo chodzi o różnicę w kształcie charakterystyki w elewacji, dlatego napisałem że problem mozna rozwiązać tylko częściowo. Jeśli masz odpowiednią ilość terenu to na dzień dzisiejszy nie ma alternatywy dla bev. U ciebie jednak taka sytuacja nie ma miejsca (?) i podejrzewam że każda małogabarytowa antena odbiorcza będzie lepsza niż ten BOG między domami.

    SP3NYC pisze:


    Przy okazji mam pytanie w którym miejscu uziemiacie ekran fidera ?? Niektórzy piszą, że dopiero przy stacji inni że jakieś 10 m od transformatora ?? Jakieś doświadczenia ??

    Artur SP3NYC


Ja nigdy nie badałem takiego przypadku. Na dobrych transformatorach 9:1 z separacją galwaniczną ant-rx i zakopanym fiderze uziemia się
z jednej strony antenę, a potem to tak jak napisał Maciek - przy jakiejś bazie z przełącznikiem itp. U ciebie fider jest rzeczywiście krótki i dobrej jakości dlatego nie powinieneś mieć kłopotów z przenikaniem sygnału spoza anteny. Natomiast przy kiepskiej jakości fiderze lub jego uszkodzeniu i odległości do anteny/bazy rzędu 100-300m sygnał odbierany na samym fiderze przewyższa kilkukrotnie sygnał z samej anteny ale wówczas żadne uziemienia i choke baluny nie pomogą, trzeba po prostu wymienić/naprawić ten kabel.





_________________
vy73 de Maciek SQ6MS/F4VSQ

  
SP3NYC
05.03.2017 17:47:16
poziom 2

Grupa: Użytkownik

QTH: Poznań

Posty: 97 #2403990
Od: 2013-2-27
Witajcie, dziękuję za wszystkie uwagi, przełożyłem trochę inaczej drut biegnący między domami,mam azymut zamiast 310 gdzieś około 270 stopni. Efekt ? antena ożyła, w ARRL zrobił się problem odwrotny wesoły ja słyszę amerykanów bez problemu, oni mnie niestety nie, ale to akurat jest dość trudne do rozwiazania smutny na inną antenę nadawczą niż INV V i INV L nie mam pomysłu, a mocy nie chcę zwiększać.

Ogólnie jeśli ktokolwiek ma choć kawałek ziemi gdzie może rozłożyć ok 60 drutu bezpośrednio na ziemi bez jakiegokolwiek terminatora na końcu (PKL'ka z definicji jest niewidoczna) to polecam, koszt wręcz groszowy a efekty są niezwykłe.


Artur SP3NYC
  
Usunity_09_11_2018
05.03.2017 18:00:26
poziom 5

Grupa: Użytkownik

QTH: Dobrzeń Wielki

Posty: 624 #2403993
Od: 2010-6-8



UŻYTKOWNIK ZABLOKOWANY
    SP3NYC pisze:

    Witajcie, dziękuję za wszystkie uwagi, przełożyłem trochę inaczej drut biegnący między domami,mam azymut zamiast 310 gdzieś około 270 stopni. Efekt ? antena ożyła, w ARRL zrobił się problem odwrotny wesoły ja słyszę amerykanów bez problemu, oni mnie niestety nie, ale to akurat jest dość trudne do rozwiazania smutny na inną antenę nadawczą niż INV V i INV L nie mam pomysłu, a mocy nie chcę zwiększać.

    Ogólnie jeśli ktokolwiek ma choć kawałek ziemi gdzie może rozłożyć ok 60 drutu bezpośrednio na ziemi bez jakiegokolwiek terminatora na końcu (PKL'ka z definicji jest niewidoczna) to polecam, koszt wręcz groszowy a efekty są niezwykłe.


    Artur SP3NYC

Artur, zainspirowałeś mnie.
Przede wszystkim wykonałeś, przetestowałeś i masz namacalne dowody na skuteczność takiego rozwiązania.
W nadchodzącym okresie letnim spróbuję BOG na miedzy między polami uprawnymi w kierunku ~45'
Jest tam miejsce na około 150m drutu. Na zawody jak znalazł.
_________________
Miłosierdzie okazane wilkowi okrucieństwem dla owiec.
  
Electra17.04.2024 00:13:33
poziom 5

oczka
  
SP3NYC
05.03.2017 21:17:10
poziom 2

Grupa: Użytkownik

QTH: Poznań

Posty: 97 #2404042
Od: 2013-2-27
Sławku po to jest to forum aby inspirować innych, sam podchodziłem do tej anteny kilka lat, odstraszały mnie odległości po kilkaset metrów, teraz żałuję, 2 lata temu mogłem położyć druty prawie w dowolnych kierunkach teraz się już teren zabudował, nie byłem przekonany, że jakiekolwiek 60-70 metrów drutu coś zdziała, a jednak wesoły
Teraz siedzę na google earth i się zastanawiam gdzie jeszcze coś wcisnę wesoły, mam fajne pole naprzeciwko i pewnie z rolnikiem byłbym w stanie się dogadać, ale muszę przejść przez drogę (na szczęście gruntowa) i zastanawiam się co przez nią puścić fider czy kabel antenowy.

Wszysko co potrzebujesz kupisz za naprawdę niewielkie pieniądze w sklepach internetowych (to najtańsza antena jaką zrobiłem), a powiem Ci, że PKL'kę "przypiąłem" do gruntu drutem wygiętym w U tak aby ktoś o to się nie potknął, na wiosnę wszystko zarośnie trawą. Nie zmienia to nic w jej działaniu.

Jak byś miał pytania to pisz śmiało.

Artur SP3NYC
  
sq6ms
08.03.2017 12:45:45
poziom 4

Grupa: Użytkownik

QTH: JN23qf

Posty: 361 #2405111
Od: 2010-10-15
Czesc.


    SP3NYC pisze:

    Witaj Maciej, dziękuję za informację, korzystając z pogody przełożyłem drugi BOG na azymut 270 st.
    Niestety teraz oba BOG się krzyżują nie wiem na ile to wpłynie na pracę, są zawody i jest okazja sprawdzić.
    Wczoraj w nocy jak sprawdzałem to i tak ten położony na 250 st. dużo czyściej odbierał amerykanów niż Inv V i Inv L. Ten wzdłuż budynku wykazywał "0"sygnału.


Fajnie ze zadzialalo. Krzyzowanie bev jest jak najabrdziej dozwolone, najczesciej jest to tez konieczne. Malo kto ma wolny kawalek
terenu o srednicy 600m aby sobie ulozyc wszystkie kierunki w tzw. gwiazde oczko Unikaj tylko sytuacji gdzie bevs sa rownolegle wzgledem siebie.
Idealnie byloby gdyby sie przecinaly pod katem prostym, ale nie jest to krytyczne.

Co do nadawania to niestety tutaj juz nie ma prostych rozwiazan. Nie mozna polozyc anteny na ziemi oczko Ale idzie minimum takze niskie pasma beda w dobrej kondycji i jesli tylko slyszysz to proboj wolac. Na 150-200W w CW spokojnie mozna zrobic co silniejsze stacje, a czasem i jakis dx sie udaje. Oczywiscie trzeba wolac o odpowiednich porach no ale to juz jest osobny temat.



_________________
vy73 de Maciek SQ6MS/F4VSQ

  
Usunity_09_11_2018
14.11.2017 22:05:34
poziom 5

Grupa: Użytkownik

QTH: Dobrzeń Wielki

Posty: 624 #2486429
Od: 2010-6-8



UŻYTKOWNIK ZABLOKOWANY
    SP3NYC pisze:

    Sławku po to jest to forum aby inspirować innych, sam podchodziłem do tej anteny kilka lat, odstraszały mnie odległości po kilkaset metrów, teraz żałuję, 2 lata temu mogłem położyć druty prawie w dowolnych kierunkach teraz się już teren zabudował, nie byłem przekonany, że jakiekolwiek 60-70 metrów drutu coś zdziała, a jednak wesoły
    Teraz siedzę na google earth i się zastanawiam gdzie jeszcze coś wcisnę wesoły, mam fajne pole naprzeciwko i pewnie z rolnikiem byłbym w stanie się dogadać, ale muszę przejść przez drogę (na szczęście gruntowa) i zastanawiam się co przez nią puścić fider czy kabel antenowy.

    Wszysko co potrzebujesz kupisz za naprawdę niewielkie pieniądze w sklepach internetowych (to najtańsza antena jaką zrobiłem), a powiem Ci, że PKL'kę "przypiąłem" do gruntu drutem wygiętym w U tak aby ktoś o to się nie potknął, na wiosnę wszystko zarośnie trawą. Nie zmienia to nic w jej działaniu.

    Jak byś miał pytania to pisz śmiało.

    Artur SP3NYC

Popełniłem tę antenę ale nie zaterminowaną na końcu. Tak, by mieć dwa kierunki.
Pierwsze wrażenia - rozczarowanie. Zabrałem się za dobór pierścieni na trafo i wyszło mi, że ten pierwej zastosowany jest najlepszy.
Drugie działania doprowadziły mnie do wniosku, że izolowane uzwojenia trafa to czysta strata. Popełniłem autotrafo.
Pobawiłem się też z doborem transformacji, by wyszło na "drut" ~600 Ohm. Również ilość zwoi dobierałem do optimum.
Przeanalizowałem antenę maxem i wychodzi mi, że jest zbyt krótka (100m) dla 7MHz, lub zbyt długa - kierunek ~135/315'.
Pogrzebałem w necie i doczytałem się że mają być krotności L. Nie bardzo mi to pasuje. Wydawało mi się, że krotności L/2 też będzie prawidłowo.
Jest jak dla mnie już późno. Rano do QRL-u. Będę dalej rzeźbił i drążył temat. W międzyczasie będę sprawdzał zachowanie się anteny o różnych porach na odpowiednich kierunkach.
Dam jeszcze znać, jak postępy. Jeśli dopracuję się zadawalających wyników, to następna będzie na kierunkach ~45/225'

_________________
Miłosierdzie okazane wilkowi okrucieństwem dla owiec.
  
Usunity_09_11_2018
16.11.2017 07:35:21
poziom 5

Grupa: Użytkownik

QTH: Dobrzeń Wielki

Posty: 624 #2486799
Od: 2010-6-8



UŻYTKOWNIK ZABLOKOWANY
Zlikwidowałem ten drut na kierunku ~135/315' a położyłem coś około 250m na kierunku ~45/225' - przewód 1,5mm2 w izolacji 750V.
Pobawiłem się też z dopasowaniem i zjechałem z transformacją w okolice 300 Ohm - zgodnie z tym co pisał Maciek SP2XF Sprawdziłem też kabel zasilający, zamiast puszki dopasowującej terminując go 50 Ohm. Pomiary robiłem MAX-em więc zakładam, że ich wynik jest jak najbardziej wiarygodny. Za uziom posłużyła mi bednarka odgromienia budynku - punkt przyłączenia około 30 cm nad gruntem.
Testy na słuch i s-metr potwierdzają bardzo mocne tłumienie "boków" oraz mocne tłumienie na użytecznym kierunku. To tłumienie jest dla mnie nieakceptowalne i na tym etapie odpuszczam leżący drut na gruncie.
Jedna bardzo istotna uwaga: to co napisałem powyżej wcale nie dyskryminuje BOG jako dobrej anteny odbiorczej a to dlatego, że jako punkt odniesienia służyły mi trzy dopieszczone, fazowane Verticale ze słuszną ilością przeciwwag. Zapewne inaczej to porównanie wyglądałoby w stosunku do dipola.
Rezygnuję z tego rozwiązania, bo w moim przypadku BOG jest bezużyteczny.



_________________
Miłosierdzie okazane wilkowi okrucieństwem dla owiec.
  
sq5gvy
16.11.2017 07:45:22
poziom 5

Grupa: Użytkownik

QTH: sq5gvy

Posty: 766 #2486807
Od: 2009-3-29
    SP3NYC pisze:



    Wszysko co potrzebujesz kupisz za naprawdę niewielkie pieniądze w sklepach internetowych (to najtańsza antena jaką zrobiłem), a powiem Ci, że PKL'kę "przypiąłem" do gruntu drutem wygiętym w U tak aby ktoś o to się nie potknął, na wiosnę wszystko zarośnie trawą. Nie zmienia to nic w jej działaniu.


Artur, PKL jest nietrwała. To paradoks bo wydawałoby się że wojskowy kabel polowy powinien być niezniszczalny. Ale okazuje się że nie. Po pewnym czasie pęka izolacja i koroduje. Zrobiłem system radiali do inv L z PKL'ki i zamierzam się wycofać z tego pomysłu. Z wszystkich drutów jaki wiszą u mnie na zewnątrz PKL okazała się najmniej trwała.

Pozdrawiam
Andrzej SQ5GVY
  
sq6ms
16.11.2017 15:35:34
poziom 4

Grupa: Użytkownik

QTH: JN23qf

Posty: 361 #2486919
Od: 2010-10-15


Ilość edycji wpisu: 1
Czesc.

Temat umarl na prawie 10 m-cy i chyba troche sie pogubilem

    SP3NYC pisze:


    Popełniłem tę antenę ale nie zaterminowaną na końcu. Tak, by mieć dwa kierunki.
    Pierwsze wrażenia - rozczarowanie. Zabrałem się za dobór pierścieni na trafo i wyszło mi, że ten pierwej zastosowany jest najlepszy.
    Drugie działania doprowadziły mnie do wniosku, że izolowane uzwojenia trafa to czysta strata. Popełniłem autotrafo.


Jakie rdzenie zastosowales pierwej, a jakie po ? Dlaczego twierdzisz ze transformator z izolowanym uzwojeniem to czysta strata ?

    SP3NYC pisze:


    Pobawiłem się też z doborem transformacji, by wyszło na "drut" ~600 Ohm. Również ilość zwoi dobierałem do optimum.
    Przeanalizowałem antenę maxem i wychodzi mi, że jest zbyt krótka (100m) dla 7MHz, lub zbyt długa - kierunek ~135/315'.
    Pogrzebałem w necie i doczytałem się że mają być krotności L. Nie bardzo mi to pasuje. Wydawało mi się, że krotności L/2 też będzie prawidłowo.
    Jest jak dla mnie już późno. Rano do QRL-u. Będę dalej rzeźbił i drążył temat. W międzyczasie będę sprawdzał zachowanie się anteny o różnych porach na odpowiednich kierunkach.
    Dam jeszcze znać, jak postępy. Jeśli dopracuję się zadawalających wyników, to następna będzie na kierunkach ~45/225'


100m dlugosci dla pasma 40m to jest ponad 2 lambda - bardzo dobra dlugosc. Nie wazne jakie zastosujesz krotnosci. Aby to dzialalo
w miare dobrze na danym pasmie to musisz polozyc/zawiesic drut o dlugosci minimum 1-2 lambda.

_________________
vy73 de Maciek SQ6MS/F4VSQ

  
Usunity_09_11_2018
16.11.2017 19:44:32
poziom 5

Grupa: Użytkownik

QTH: Dobrzeń Wielki

Posty: 624 #2487011
Od: 2010-6-8



UŻYTKOWNIK ZABLOKOWANY


Ilość edycji wpisu: 1
    sq6ms pisze:

    Czesc.

    Temat umarl na prawie 10 m-cy i chyba troche sie pogubilem
    ...
    Jakie rdzenie zastosowales pierwej, a jakie po ? Dlaczego twierdzisz ze transformator z izolowanym uzwojeniem to czysta strata ?
    ...
    100m dlugosci dla pasma 40m to jest ponad 2 lambda - bardzo dobra dlugosc. Nie wazne jakie zastosujesz krotnosci. Aby to dzialalo
    w miare dobrze na danym pasmie to musisz polozyc/zawiesic drut o dlugosci minimum 1-2 lambda.

Cytowałeś moje SP6ZC zapiski.
Pierwej zastosowałem zakupione lat temu jakieś 40-ści, rdzenie rozprowadzane w ówczesnym ZOW PZK Opole.
Dalej, myśląc, że coś nie tak na rzeczy z rdzeniami, ćwiczyłem co było pod ręką.
Dopiero zdezorientowany miernymi osiągami postanowiłem pomierzyć rdzenie na MAX-ie.
Wyszło, że te zorganizowane dla potrzeb rzeszy HAM-sów przez Andrzeja SP6CC lat temu dawno, są najlepsze.
Przenoszenie od około 3MHz w górę HF w zasadzie bez strat. Nie znam symbolu rdzenia.
Pomiar polegał na transformacji izolowanej 1:1 obciążonej 50 Ohm rezystorem w funkcji pomiaru anteny na MAX-ie 6.
Ten sprzed 40 lat wypadł najlepiej (tnx Andy!)

Czemu izolacja uzwojeń to czysta strata?
Ano, wyznacznikiem skuteczności wykonanej anteny miała być użyteczność.
Cóż z tego, że tnie niemiłosiernie boki, szumów z anteny w ogóle albo prawie w ogóle, jeśli stacji na żądanym kierunku również brak.
Spróbowałem zmiany na autotrafo i pozostał autotrafo.
Szumy wzrosły, a jakże, ale pojawiły się również stacje których na izolowanym nie było słychać.

W uzupełnieniu wcześniejszych informacji - porównanie z triple GP - Wczoraj, 15 listopada wieczorem na verticalach przy IPO Off i 6db tłumiku VK9MA na S5, podczas gdy na 250m BOG sygnał z Melish Reef był ledwie słyszalny. Nie zrobiłbym go, gdybym stosował do odbioru 250mb BOG na kierunku 45'. Wszak wiązka przy 250m nie może być węższa niż 30' - mylę się?

Pisałem na zakończenie również, że moje spostrzeżenia nie mogą być brane pod uwagę w przypadku porównań z antenami lepszymi niż dipol.
Ktoś, gdzieś również o tym w publikacjach o BOG wspominał.

_________________
Miłosierdzie okazane wilkowi okrucieństwem dla owiec.
  
Electra17.04.2024 00:13:33
poziom 5

oczka

Przejdz do góry stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

  << Pierwsza      < Poprzednia      Następna >     Ostatnia >>  

HOME » ANTENY » BOG - BEVERAGE ON THE GROUND

Aby pisac na forum musisz sie zalogować !!!

TestHub.pl - opinie, testy, oceny