NOWE POSTY | NOWE TEMATY | POPULARNE | STAT | RSS | KONTAKT | REJESTRACJA | Login: Hasło: rss dla

HOME » ANTENY » STROJENIE ANTEN - METODY : PLUSY I MINUSY

Przejdz do dołu strony<<<Strona: 2 / 5>>>    strony: 1[2]345

Strojenie anten - metody : plusy i minusy

  
SP9O
07.12.2012 15:55:46
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)



Grupa: Użytkownik

QTH: `A-ów`

Posty: 3699 #1066388
Od: 2008-9-26
Podpowiedzi owszem wzory wzorami,ale nie ma jak to widzieć na wizji w danym miejscu zawiesić pomierzyć i wtedy wychodzi jak jest w rzeczywistości.
_________________
Kenwood,Icom,Yaesu: 1980r.--2005r.Pierwsza klasa.
Mariusz// VY 73 ALL


  
Electra01.05.2024 07:30:22
poziom 5

oczka
  
sq8z
07.12.2012 18:00:22
poziom 6

Grupa: Użytkownik

Posty: 1211 #1066477
Od: 2011-11-18



UŻYTKOWNIK ZABLOKOWANY
""Dociąganie" anteny do rezonansu, w taki czy inny sposób, zawsze będzie kompromisem
a tych chcemy unikać jeżeli tylko jest taka możliwość."

Chcialbym zwrocic uwage , ze w sumie kazdy uklad antenowy to jeden wielki zbior kompromisow nie do unikniecia.
Straty wynikajace z dopasowania ukladem LC czy w ukladzie L czy Pi .. i straty z tego wynikajace sa smiesznie niskie w porownaniu z osiagnietym celem.
Proponuje pamietac ze , fider =strata, filtry pasmowe w RX = strata, ba! filtr kwarcowy w naszym TRX to tez strata ;-) i coz z tego?
Wszyscy mam nadzieje zdajemy sobie sprawe ze po stronie odbiorczej w pasmach o ktorych tu piszemy 7Mhz i nizej chetnie stracilibysby nawet 24 dB w zamian za czyste pasmo, mniejsze zaklocenia etc.
WIec dazenie do jak najmniejszych strat i super dopasowania ;-), przeraszam ale to opowiesci dla uzytkownikow CB ( potencjalnych kilentow do zestrojenia im anteny).
Podalem w poprzednim poscie przyklad anteny half delta na 80m i nie jest to moj chory wynalazek, bo zaczerpnalem pomysl z lakonicznego opisu w ON4UN ksiazce.
Podobna konstrukcja wykonana wedlug zalecen kolegi jest.... denna, nijaka i maloskuteczna . pomijam fakt ze o ile pamietam po przkroczeniu pewnych proporcji wymiarowych ( w dazeniu do sciagniecia fizycznie do rezonansu) zaczyna "swiecic w niebo, z polaryzacja H i nadaje sie do dyskusji o uprawie winorosli na 3.720 oraz pozwoli wpasc w zachwyt po dowolaniu se do staci EA, CT ;-).
Przypomnialem sobie jeszcze cos, otoz czesto koledzy pisza:
powies sobie dipola, inv V i bedzie o.k., a juz uwaga powies to na wysokosci 30m !!!!! jest hmmm bez komentarza, my < standardowi wiesniacy jesli mamy warunki do powieszenia czegos na 15m nad ziemia to juz jest dobrze wiec anteny takie hmm nie bede komentwac.
My tu musimy kombinwac z antenami w pewnym sensie " wspolpracujacymi z ziemia |" ze wzgledu na niski pulap zawieszenia.. i czesto druty czy konstrukcje ktore w wolnej przestrzeni prezentuja sie przyzwoicie w naszych warunkach do niczego sie nie nadaja. Ale tu pojawia sie kolejny problem w skrocie ziemia o bardzo roznych wlsciwosciach, przeszkody terenowe i pozostaje kombinowanie.
A przyklad z antena full size i skracana jest na miejscu , zaznaczyc tylko nalezy ze full size na 40m beam posadowiony na maszciku 10..15m nad ziemia bedzie tak samo dobry jak kompromisowy zestaw drutowych inv, L postawiony na ziemi i dozo gorszy mimo swoich ponad 100kg alumninium niz np. trzy sfazowane w kierunku anteny GP..
do czego zmierzam, otoz do tego ze podawanie prawd teoretycznych, bez uwzgledniania wszelkich odstepstw czy nastepstw blskosci ziemi to w sumie rada wprowadzajaca zamieszanie i kolejny "szum" trche jak zlocone zlaczki UC.
Pozdrawiam
Krzysztof SQ8Z
Praktykow do tablicy wolam, koledzy, nie ma praktykow????
I na koniec jedno pytanie czy jest tu ktos kto antene wykonal scisle wedlug zalecen kalkulatora i wzorow i nie musial niczego dostrajac, poprawiac?? Pytanie dotyczy pasm 7MHz i ponizej ... bo te od 14MHz w gore to nieco inna bajka.
Pozdrawiam
Krzysztof SQ8Z


_________________
test II

moj sprzet:
25 kg drutu , srubek, tranzystorow etc, ulozych wlasnorecznie w TRX i PA
moje anteny:
250kg aluminium, okolo 600m drutu, troche fiberglasu, w zmienianych co jakis czas konfiguracjach.
  
SQ7PGO
07.12.2012 18:36:47
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)



Grupa: Użytkownik

QTH: lokator: JO92OB

Posty: 2726 #1066500
Od: 2010-6-19
SQ8Z @ ANtene taka praktycznie powiesilem dokladnie wedlug przedstawionego opisu, skrocilem o 20cm uzyskjac Xs - na poziomie okolo 4 ( dla 7.150) , nastepnie zapialem uklad L zlozony z C = 380pF i cewki okolo 0,5uH. to zasilam kablem 50 ohm.
Analizator w domu pokazuje Xs 3....20 , impedancje Z 37...57 ohm , swr ponizej 1:1.25.


To czyli tutaj zastosowałeś 3-cią kombinację czyli i uciąłeś i dopasowałeś LC. Nurtuje mnie pytanie dlaczego bo :


SQ8Z @ ...ze o ile pamietam po przkroczeniu pewnych proporcji wymiarowych ( w dazeniu do sciagniecia fizycznie do rezonansu) zaczyna "swiecic w niebo, z polaryzacja H...

Własnie ten ostatni akapit wydaje mi sie najistotniejszym argumentem dla mojej ostatniej koncepcji że byc może najwłaściwszym sposobem dostrajania takich anten jest ich dopasowanie LC. Nie będę ukrywał że faktycznie mówimy tutaj o antenach na pasma niskie czyli 40 no i może 80m. Jak słusznie zauważył Krzysztof mało kto z nas ma możliwość powieszenia takiej anteny na wysokości 1/2 lambda czyli chociaż 20m i to na maszcie "prawiewolnostojącym" lol . Niestety poziome delty owszem pracują tyle ze "świecą" nam w niebo i z DX'owaniem niewiele maja wspólnego. Oczywiście dopasowanie LC powinno sie odbywać po starannym przygotowaniu modelu. Uwzględnić należy w miare wszystkie elementy wokół anteny, przemysleć gdzie i jak bedzie powieszona itd. Nastepnie najczęściej po powieszeniu okazuje sie że antena ma rezonans .... no właśnie i tu jest sedno sprawy: ciąć, wydłużać czy LC.
Jesli chodzi o straty LC - ano właśnie: mamy oto taka hipotetyczna antene 40m która po powieszeniu ma R=100 Ohm / jX= -50 Ohm - zobaczmy jak będzie wygladał LC: oto rysunek
Obrazek

Kto potrafi obliczyc czy oszacować straty w tym układzie? Czy one będą w jakis sposób istotne?
_________________
Petroniusz
3el- beam Yagi 20m by SQ7PGO,
Delta 12/15/17m by SQ7PGO
FD4 Fritzel / 10-80m

GL VY 73! SQ7PGO / SO7B
SPDXC #0908
  
sq8z
07.12.2012 19:25:13
poziom 6

Grupa: Użytkownik

Posty: 1211 #1066529
Od: 2011-11-18



UŻYTKOWNIK ZABLOKOWANY
:-)
ja Petroniusz nie umiem i nawet nie che ;-)
jak widzisz i tu i prv.. ma jedna zasade, zamoast dywagowac o tym czy 1% czy 10% podlaczam zestrojona antene, wlaczam radio i albo QSO , albo odsluchy na DSR'ach po swiecie.
No niech mi ktos powie, a co mnie do jasnej obchodzi ze w ukladzie LC moge miec straty chocby i 20% co jest niemozliwe, jesli w porownaniu z innymi calkiem przyzwoicie chodzacymi antenami badana daje mi odbior wlasnego sygnalu na antypodach o 3..4S lepiej niz poprzedniczka???
CO mnie obchodza teorie i dzielenie zapalki na cztery, jesli w pileu wlasnie wytluklem kilku YB z raportami 57...59, a w net u jakiegos nieca kilka minut wczesniej robie VE6 i niemiec prowadzacy net slyszy go gorzej niz ja ;-), tzn on lepiej slyszal QRM,y z Europy ktore mu tego VE zaklocaly.
O czym w sumie ma byc dyskusja skoro chodzi nam a antene na DX'y ;-)???/
Jesli jedna pozioma delat SP odbiera na S9+20 a half delta w tym czasie tych samych polakow na S5, i odwrortnie na SDR w USA poziom prawie nic a half delta S5...S6 to co mnie obchodzi ile mam strat w ukladzie LC????? Strach pomyslec jak mnie bedzie slysca jak normane PA podlacze bo te mizerne 250..350W to co najmniej 1S mnniej ;-).
A powaznie obliczenia stosuje tylko w celach orientacyjnych, dopasowanie na zywca w konkretnej wiszacej antenie ;-)... .
Roznica miedzy tym co policzy Mmana a rzeczywistosc jest dosc znaczaca w wielu przyadkach, dlatego cewke zawsze robie lekko na wyrost, dobieram na ktorym zwoju , precyzyjnie sciska albo rozciagam.. kondensatory i tak daje na mniej wiecej jak wyjdzie ze ma byc 377 to dostanie 330+39 ) bo 47pF nie mam i tez jest o.k.
wiosna jak sie cieplo zrobi to moze dostroje to bardziej precyzyjnie... a anteny wyszly mi tak ze strach cokolwiek zmieniac zeby nie popsuc ;-).
SQ8Z

p.s.
nie chce na pasmie zwracac glowy, ale bylbym wdzieczny za jakiegos sked'a i porownanie anten na 80m

_________________
test II

moj sprzet:
25 kg drutu , srubek, tranzystorow etc, ulozych wlasnorecznie w TRX i PA
moje anteny:
250kg aluminium, okolo 600m drutu, troche fiberglasu, w zmienianych co jakis czas konfiguracjach.
  
Jacek_sp7vmz
07.12.2012 19:53:32
poziom 6



Grupa: Użytkownik

Posty: 948 #1066566
Od: 2008-10-8
    SQ7PGO pisze:


    No jakis tam wzór pewnie istnieje konkretny że kompensujemy skłądową pozorną pojemnościową odpowiednią wartością indukcji która bedzie miała skłądową pozorną indukcyjności skierowaną w przeciwna stronę itd co da nam w rezultacie jX=0 no i tak dalej.
Pytanie jest czy warto i czy Twoje radio "zniesie" niedopasowanie bo może okazać się, że straty mocy w obwodzie dopasowującym będą większe niż te wynikłe z niedopasowania.
    SQ7PGO pisze:

    Dawno temu koledzy radiowcy powtarzali że dłuższa antena zawsze bedzie bardziej skuteczna niż krótka, dlatego tak niechetnie przystepuje do skracania drutów i szukam innego ale równie skutecznego rozwiązania.
Trzeba poczytać o wysokości skutecznej bądź aperturze anteny. To powinno rozjaśnić wszelkie wątpliwości.
_________________
de sp7vmz!
  
sq8z
07.12.2012 20:07:19
poziom 6

Grupa: Użytkownik

Posty: 1211 #1066571
Od: 2011-11-18



UŻYTKOWNIK ZABLOKOWANY


Ilość edycji wpisu: 1
:Trzeba poczytać o wysokości skutecznej bądź aperturze anteny. To powinno rozjaśnić wszelkie wątpliwości. "

Jacku jesli polecasz, to pewnie poczytales, a jesli poczytales to juz wiesz, wiec, miast polecac temat jako taki, bez wskazanie konkretnego zrodla, osiwec nas biednych ciemnych dlubaczy slowami prostymi i zrozumialymi, wszak o to w tym temacie chodzi.
Inna sprawa ciekaw jestem jak to sie ma do np. Rombic antenna
bardzo szczęśliwy
a na marginesie, czemu w USA, w Japonii czy nawet u niemcow, pada pytania i od razu masa linow, odpowiedzi, konkretnych rozwiazan, konkretnych spostrzezen, a u nas hmm
teoretycznie gadulstwo i nierobstwo kroluje ;-)
mlody amerykanin pyta, zaraz ma poodpowiedz, robi i idzie na pasma bawic sie radiem,
u nas na pasmach nie za glosno bo kupa ludzi w necie "dyskutuje" wyzszosc swiat jednych nad drugimi a anteny jak nie bylo , tak nie ma ;-)... n ie wspomne o tym ze wielu "doradcow" to nie bardzo czym ( QSO i DX'y) ma podeprzec swoje super teoretyczne anteny.
Delikatnie i grzeczne przypomne, QSO robi sie na chocby bele jakich ale rzeczywistych drutach, na wirtualnych t sobie mozna snic o idealnej antenie i super DX'ach.
Gdzie praktycy? Czyzby zrobili co trzeba i miast na forum grafomanic poszli radiem sie bawic??
vy 73!
SQ8Z

p.s.
i w sumie w tle chodzi nam o anteny pracujace DX'owo ;-)
bo sznurki aby moca 10W "krolowac" w SP i okolicy na 80 i 40m to my juz zrobic umiemy ;-).
_________________
test II

moj sprzet:
25 kg drutu , srubek, tranzystorow etc, ulozych wlasnorecznie w TRX i PA
moje anteny:
250kg aluminium, okolo 600m drutu, troche fiberglasu, w zmienianych co jakis czas konfiguracjach.
  
Jacek_sp7vmz
07.12.2012 20:35:20
poziom 6



Grupa: Użytkownik

Posty: 948 #1066586
Od: 2008-10-8
Widzisz u nas strach cokolwiek napisać więc lepiej odesłać do książek gdzie mądrzy ludzie wyjaśnili sprawy w sposób rzeczowy. Ja tam w roli nauczyciela się śle czuję i nie mam zamiaru "wykłócać" się o to czy użyte sformułowanie czy przytoczony wzór jest poprawny lub bo gdzieś w internecie ktoś napisał inaczej a właściwie to najlepsza jest GP ale ze 120 przeciwwagami. oczko
Co do linków to mam tylko takie prowadzące do mojej półki z książkami. aniołek
_________________
de sp7vmz!
  
sq8z
07.12.2012 20:49:31
poziom 6

Grupa: Użytkownik

Posty: 1211 #1066591
Od: 2011-11-18



UŻYTKOWNIK ZABLOKOWANY
Jacku , spokojnie
od jakiegos czasu staram sie wzruszyc mozliwosc pisania, bo doprowadzilismy do tego ze "jedynie sluszni" znawcy tematow wszelakich tepia eksperymentatorow , a ze ludzie ktorzy cos robia , nie maja czasu przec na szklo wiec... coraz trudniej cos konkretnego sie dowiedziec.
Ja tylko czekam , po wystapieniach w watku Delta M0PLK na kilku kolegow, wtedy nie symulowalem tej anteny w Mmana i nie polemizowalem z oponentami, dzis wiem ze pisali bzdury, i do tematu M0PLK tez wrocimy ale konkretnie ;-).
CO do strat w dopasowaniu ukladem LC bardzo szczęśliwy hmm a nic nie powiem,
moze tyle robie druty dluuuuugie i wielkiej przestrzeni wymagajace, strace na dopsowniu, ale z 20dBi mam z czego tracic ;-)i tak bede mial lepiej niz 3 el yagi tyle ze sobie raczej nie pokrece ta antena ;-)..


sq8z
_________________
test II

moj sprzet:
25 kg drutu , srubek, tranzystorow etc, ulozych wlasnorecznie w TRX i PA
moje anteny:
250kg aluminium, okolo 600m drutu, troche fiberglasu, w zmienianych co jakis czas konfiguracjach.
  
SP3UQE
08.12.2012 07:38:25
poziom 4

Grupa: Użytkownik

QTH: Kalisz (JO91as)

Posty: 217 #1066734
Od: 2010-9-6
Alez panowie,
antena 5/8 lambda sama w sobie też jest sporo poza rezonansem i trzeba kompensować składowa urojona indukcyjnością u podstawy. Przyjmijmy sobie zatem, ze w przypadku anten mamy do czynienia z dwoma, odrębnymi czynnościami:
dostrojenie anteny - czy to do rezonansu czy to oczekiwanej przez nas np. charakterystyki promieniowania (patrz 5/8)
dopasowanie anteny do linii zasilającej.
inna sprawa, ze musimy jeszcze brać pod uwagę skuteczność anteny. Skróconego GP o rezystancji promieniowania 1 Ohm da sie dopasować do linii 50Ohm, ale większośc energi stracimy na grzanie ziemi.
_________________
Piotr
SP3UQE

DMR ID 2603212
  
sp5mnj
09.12.2012 20:18:00
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)

Grupa: Użytkownik

Posty: 3964 #1068243
Od: 2009-12-19
Petroniusz SQ7PGO

........

Przykład prostego i powszechnie stosowanego obliczenia dopasowania w kształcie litery L w obwodzie LC.

    SQ7PGO pisze:


    Obrazek



W dwóch polach z prawej strony, wpisz zintegrowane parametry Z anteny i wprowadź częstotliwość roboczą (domyślne ustawienia, są podstawione z ostatnich wyliczeń anteny).
W lewym polu wprowadź impedancję linii transmisyjnej (domyślnie - z jakich korzystasz do obliczeń).
W połowie rysunku pojawi się C, wskazując wielkości i wartości reaktancji.
W widoku, należy wybrać odpowiednio, C, dla konfiguracji obwodu: kondensator równoległy lub szeregowy.
Może to być istotne, jeżeli stosujesz zmienny kondensator z uziemionym rotorem.


...........

...to fragment opisu z podręcznika

czy teraz będzie łatwiej??
...aha...zachowaj kolejnośc.

Andrzej
  
sq9mda
09.12.2012 21:22:36
poziom 6



Grupa: Użytkownik

Posty: 1549 #1068308
Od: 2008-12-1
    sp5mnj pisze:



    ...........

    ...to fragment opisu z podręcznika

    czy teraz będzie łatwiej??
    ...aha...zachowaj kolejnośc.

    Andrzej


Andrzej, ale Petroniusz pytał o straty w układzie LC.
" Petroniusz--Kto potrafi obliczyc czy oszacować straty w tym układzie? Czy one będą w jakis sposób istotne?"

Robert
_________________
Pozdrawiam
Sq9mda Robert
  
Electra01.05.2024 07:30:22
poziom 5

oczka
  
sp5mnj
09.12.2012 21:26:08
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)

Grupa: Użytkownik

Posty: 3964 #1068311
Od: 2009-12-19
...Andrzej, ale Petroniusz pytał o straty w układzie LC.
" Petroniusz--Kto potrafi obliczyc czy oszacować straty w tym układzie? Czy one będą w jakis sposób istotne?"


hee he he

...straty to, będą dopiero...gdy przeczytasz ostatnie zdanie wesoły

Andrzej
  
SQ7PGO
09.12.2012 21:40:17
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)



Grupa: Użytkownik

QTH: lokator: JO92OB

Posty: 2726 #1068322
Od: 2010-6-19
Sorry - nie rozumiem.
No OK - zakłądam i pewnie nie bez racji że straty jeśli nawet będą to pomijalnie małe, więc o tym elemencie mozna zapomnieć jako o stratnym.
_________________
Petroniusz
3el- beam Yagi 20m by SQ7PGO,
Delta 12/15/17m by SQ7PGO
FD4 Fritzel / 10-80m

GL VY 73! SQ7PGO / SO7B
SPDXC #0908
  
sp5mnj
09.12.2012 21:41:09
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)

Grupa: Użytkownik

Posty: 3964 #1068324
Od: 2009-12-19


Ilość edycji wpisu: 1
Ten obrazek z programu...to, zwykły karkulator
zmieniając parametry anteny (i tu wstaw pomierzone...w realu)
zauważysz różnicę wyników
porównanie z wyliczonymi (podstawione domyślne)...daje różnicę
...a to już podstawa do określenia strat

pisałem wcześniej...trzeba mieć w domu "laboratorium" aby precyzyjnie określić "Prawda" - "Fałsz"

Andrzej
  
sq9mda
09.12.2012 22:05:26
poziom 6



Grupa: Użytkownik

Posty: 1549 #1068338
Od: 2008-12-1
    sp5mnj pisze:

    Ten obrazek z programu...to, zwykły karkulator
    zmieniając parametry anteny (i tu wstaw pomierzone...w realu)
    zauważysz różnicę wyników
    porównanie z wyliczonymi (podstawione domyślne)...daje różnicę
    ...a to już podstawa do określenia strat

    pisałem wcześniej...trzeba mieć w domu "laboratorium" aby precyzyjnie określić "Prawda" - "Fałsz"

    Andrzej


Przyznam że dalej nie rozumiem twojego toku myślenia smutny
Ja w ten kalkulator wpisuję dane z pomiaru w realu i to w punkcie zasilania anteny. Pozwala mi ten kalkulator poznać przybliżone wartości cewki i kondensatora. Używam też do tego samego celu program RFSIM.
Potem robię układ z kondensatorem zmiennym, stroję, mierzę, zastępuję kondensator zmienny stałym i gotowe. Ale strat nigdy nie starałem się określić, aczkolwiek jestem ich ciekaw.
Może napisz coś więcej
Robert


_________________
Pozdrawiam
Sq9mda Robert
  
sp5mnj
09.12.2012 22:27:18
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)

Grupa: Użytkownik

Posty: 3964 #1068344
Od: 2009-12-19
Pewnie dalej nie zrozumiesz...

W programie strat nie ma...wyliczenia są idealne bardzo szczęśliwy (to typowe, matematyczne wyliczenie)
...straty powstaną dopiero w realu...po oszacowaniu czyników wpływających, na zmiany w układzie

...dla przykładu...podczas przelewania wody z jednego naczynia do drugiego kilkanaście razy...trzeba wziąć pod uwagę parowanie wody w określonej temperaturze...

...i tu, też trzeba uwzględnić czynniki wpływające na odchylenie wyników w stosunku do matematycznego modelu.

Andrzej
  
sq9oub
09.12.2012 22:33:13
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)



Grupa: Użytkownik

QTH: JO90GA

Posty: 4084 #1068348
Od: 2011-4-11


Ilość edycji wpisu: 1
W programie strat nie ma...wyliczenia są idealne (to typowe, matematyczne wyliczenie)
...straty powstaną dopiero w realu...po oszacowaniu czyników wpływających, na zmiany w układzie

Są straty i w programie Andrzeju to widać. Mogę dać pierwszy z brzegu przykład.
_________________
Jarek
"nawet papier toaletowy się rozwija"
Tel: 100011110001110101010110101101
http://sq9oub.pl.tl
  
sp5mnj
09.12.2012 22:36:51
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)

Grupa: Użytkownik

Posty: 3964 #1068350
Od: 2009-12-19


Ilość edycji wpisu: 1
    sq9oub pisze:

    W programie strat nie ma...wyliczenia są idealne (to typowe, matematyczne wyliczenie)
    ...straty powstaną dopiero w realu...po oszacowaniu czyników wpływających, na zmiany w układzie

    Są straty i w programie Andrzeju to widać. Mogę dać pierwszy z brzegu przykład.


...czybyś chciał udowodnić że 2+2 = 5 ????zdziwiony

...przeciek to karkulator

edit
...powinienem napisać 2+2 = 3 ...wtedy byłyby straty

Andrzej
  
sq9mda
09.12.2012 22:57:58
poziom 6



Grupa: Użytkownik

Posty: 1549 #1068369
Od: 2008-12-1
    sp5mnj pisze:

    Pewnie dalej nie zrozumiesz...

    W programie strat nie ma...wyliczenia są idealne bardzo szczęśliwy (to typowe, matematyczne wyliczenie)
    ...straty powstaną dopiero w realu...po oszacowaniu czyników wpływających, na zmiany w układzie

    ...dla przykładu...podczas przelewania wody z jednego naczynia do drugiego kilkanaście razy...trzeba wziąć pod uwagę parowanie wody w określonej temperaturze...

    ...i tu, też trzeba uwzględnić czynniki wpływające na odchylenie wyników w stosunku do matematycznego modelu.

    Andrzej


Pewnie nie zrozumiem.
Za to wydaje mi się że Petroniusz zadając to pytanie "Kto potrafi obliczyc czy oszacować straty w tym układzie? Czy one będą w jakis sposób istotne?"
miał na myśli straty występujące w rzeczywistym układzie LC wykonanym na podstawie w/w kalkulatora. Ja jego pytanie zrozumiałem w ten sposób, a wyjaśnić to może tylko Petroniusz.
Co więcej nie tylko ja je tak zrozumiałem
Robert
_________________
Pozdrawiam
Sq9mda Robert
  
sq9oub
09.12.2012 23:09:03
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)



Grupa: Użytkownik

QTH: JO90GA

Posty: 4084 #1068372
Od: 2011-4-11


Ilość edycji wpisu: 11
Mam świetną antenę, prostą antenę na 40m z polaryzacją V. Kształt prostokąta "leżącego" na dłuższym boku.
Wersja "goła" ma wynik dBi=3.77 i praktycznie nie ma żadnego dopasowania dla 50 Ohm. Wersja z dopasowaniem (tam też jest) LC wprowadza straty, małe ale jednak straty dBi=3.74. Jeżeli zamiast dopasowania LC zastosujemy balun 4:1 to mamy przyzwoite dopasowanie i ponownie dBi=3.77. Przykład jest na mojej stronie w części "Dopasowanie typu LC". Podpowiem: żeby uzyskać efekt baluna 1:4 należy w "serwis->setup->standartowe wpisać 12.5 w zamiast widocznego 50Ohm- 50:4=12.5). Mamy dopasowanie i ponownie dBi=3.77

przeciek to karkulator Prosty to dodaje mnoży dzieli pierwiastkuje itp. Rozbudowany to pokazuje funkcje, ich wykresy, przelicza na cyfrowe zera i jedynki, tangensy kontangensy sinusoidy i inne pozostałe funkcje itp.itd - ma "wbudowane" "kompilacje" różne prawa oma i kirchhoffa, pascala i hertza, "ruchy ciał niebieskich", magnetyzm i elektryka, itpitd . bardzo szczęśliwy Dlatego wynik jest zbliżony do prawdy.
_________________
Jarek
"nawet papier toaletowy się rozwija"
Tel: 100011110001110101010110101101
http://sq9oub.pl.tl
  
Electra01.05.2024 07:30:22
poziom 5

oczka

Przejdz do góry strony<<<Strona: 2 / 5>>>    strony: 1[2]345

  << Pierwsza     < Poprzednia      Następna >     Ostatnia >>  

HOME » ANTENY » STROJENIE ANTEN - METODY : PLUSY I MINUSY

Aby pisac na forum musisz sie zalogować !!!

TestHub.pl - opinie, testy, oceny