Strojenie anten - metody : plusy i minusy
""Dociąganie" anteny do rezonansu, w taki czy inny sposób, zawsze będzie kompromisem
a tych chcemy unikać jeżeli tylko jest taka możliwość."

Chcialbym zwrocic uwage , ze w sumie kazdy uklad antenowy to jeden wielki zbior kompromisow nie do unikniecia.
Straty wynikajace z dopasowania ukladem LC czy w ukladzie L czy Pi .. i straty z tego wynikajace sa smiesznie niskie w porownaniu z osiagnietym celem.
Proponuje pamietac ze , fider =strata, filtry pasmowe w RX = strata, ba! filtr kwarcowy w naszym TRX to tez strata ;-) i coz z tego?
Wszyscy mam nadzieje zdajemy sobie sprawe ze po stronie odbiorczej w pasmach o ktorych tu piszemy 7Mhz i nizej chetnie stracilibysby nawet 24 dB w zamian za czyste pasmo, mniejsze zaklocenia etc.
WIec dazenie do jak najmniejszych strat i super dopasowania ;-), przeraszam ale to opowiesci dla uzytkownikow CB ( potencjalnych kilentow do zestrojenia im anteny).
Podalem w poprzednim poscie przyklad anteny half delta na 80m i nie jest to moj chory wynalazek, bo zaczerpnalem pomysl z lakonicznego opisu w ON4UN ksiazce.
Podobna konstrukcja wykonana wedlug zalecen kolegi jest.... denna, nijaka i maloskuteczna . pomijam fakt ze o ile pamietam po przkroczeniu pewnych proporcji wymiarowych ( w dazeniu do sciagniecia fizycznie do rezonansu) zaczyna "swiecic w niebo, z polaryzacja H i nadaje sie do dyskusji o uprawie winorosli na 3.720 oraz pozwoli wpasc w zachwyt po dowolaniu se do staci EA, CT ;-).
Przypomnialem sobie jeszcze cos, otoz czesto koledzy pisza:
powies sobie dipola, inv V i bedzie o.k., a juz uwaga powies to na wysokosci 30m !!!!! jest hmmm bez komentarza, my < standardowi wiesniacy jesli mamy warunki do powieszenia czegos na 15m nad ziemia to juz jest dobrze wiec anteny takie hmm nie bede komentwac.
My tu musimy kombinwac z antenami w pewnym sensie " wspolpracujacymi z ziemia |" ze wzgledu na niski pulap zawieszenia.. i czesto druty czy konstrukcje ktore w wolnej przestrzeni prezentuja sie przyzwoicie w naszych warunkach do niczego sie nie nadaja. Ale tu pojawia sie kolejny problem w skrocie ziemia o bardzo roznych wlsciwosciach, przeszkody terenowe i pozostaje kombinowanie.
A przyklad z antena full size i skracana jest na miejscu , zaznaczyc tylko nalezy ze full size na 40m beam posadowiony na maszciku 10..15m nad ziemia bedzie tak samo dobry jak kompromisowy zestaw drutowych inv, L postawiony na ziemi i dozo gorszy mimo swoich ponad 100kg alumninium niz np. trzy sfazowane w kierunku anteny GP..
do czego zmierzam, otoz do tego ze podawanie prawd teoretycznych, bez uwzgledniania wszelkich odstepstw czy nastepstw blskosci ziemi to w sumie rada wprowadzajaca zamieszanie i kolejny "szum" trche jak zlocone zlaczki UC.
Pozdrawiam
Krzysztof SQ8Z
Praktykow do tablicy wolam, koledzy, nie ma praktykow????
I na koniec jedno pytanie czy jest tu ktos kto antene wykonal scisle wedlug zalecen kalkulatora i wzorow i nie musial niczego dostrajac, poprawiac?? Pytanie dotyczy pasm 7MHz i ponizej ... bo te od 14MHz w gore to nieco inna bajka.
Pozdrawiam
Krzysztof SQ8Z



  PRZEJDŹ NA FORUM