Z tym 6,5 kHz to miałem ciekawą przygodę. Lasy Państwowe w Radmorkach miały mozliwość tego typu. Okazało się że niektóre kwarce z RSŁAW pasowały jako połówki i ktoś Im to powkładał. No i Pani inżynier wywołuje i mówi : To jaPana Panie lesniczy poproszę na TRZY I PÓŁ (!)No i stoje koło tego radiotelefonu i się zastanawiam na jakie trzy i pół -hi. Dopiero potem do mnie dotarło co i jak. _________________ Pijmy piwo jedzmy śledzie , będziem silni jak niedzwiedzie!
Z tym 6,5 kHz to miałem ciekawą przygodę. Lasy Państwowe w Radmorkach miały mozliwość tego typu. Okazało się że niektóre kwarce z RSŁAW pasowały jako połówki i ktoś Im to powkładał. No i Pani inżynier wywołuje i mówi : To jaPana Panie lesniczy poproszę na TRZY I PÓŁ (!)No i stoje koło tego radiotelefonu i się zastanawiam na jakie trzy i pół -hi. Dopiero potem do mnie dotarło co i jak.
To jak to smigało na Radmorach to efekt był chyba taki,że tą panią było słychać na kan.3,3.5 oraz 4 _________________ Paweł Opole.
Oj zdziwił byś się. Ja miałem prywatnego Radmora składaka na pasmo lesne ( jeszcze wtedy 45 MHz) to po zamianie i doborze tranzystorów drivera i wzmacniacza napięciowego nadajnik walił prawie 18 Watów. A odbiornik na tym paśmie był na tyle selektywny ze połówki kanałów pracowały dobrze a nawet bardzo dobrze. Tam głowicy nie sfuszerowano. Owszem zrobiona była starą technologią ale selektywość to to miało wzorcową. Troche bawiłem się tymi radiami na 145 MHz " doktoryzowałem się " z syntezy SP5DDF. Fajnie to chodziło jedna u mnie pracuje do tej pory w sumie zrobiłem trzy tego typu urządzenia. SP3SUZ _________________ Pijmy piwo jedzmy śledzie , będziem silni jak niedzwiedzie!
Spotkałem się z przeróbką stopnia mocy w Radmorze 3031,driver i blok mocy pochodził ze stacji zdalnej R1433(wersji msw)i to faktycznie dawało coś ok.tych 18W. Gdzieś kiedyś widziałem opis modernizacji odbiornika,która powodowała znaczne zawężenie,szczegółów nie pamiętam. Jak jesteśmy przy tym temacie to może komuś jeszcze zostały rezonatory kwarcowe,poszukuję kompletu na 145.300Mhz _________________ Paweł Opole.
jestem ciekaw jak inne systemy np. IDas ICOMA. Nie korzysta z TDMA.
Korzysta z FDMA - 4FSK. Nasze służby korzystają z tej modulacji (protokół NXDN). BOR używa radiotelefonów NEXEDGE.
Inne podejście do cyfrowego pokrojenia kanału 12.5 kHz. Warto też wspomnieć o modulacji CQPSK, którą to mają wykorzystywać radiotelefony zgodne z amerykańską standaryzacją APCO-25 - chodzi dokładnie o to samo, czyli zrobienie z 12.5 6.25 .
Jestem ciekaw jak zachowują się te różne modulacje gdy sygnał jest już na granicy zasięgu (mam na mysli sygnał radiowy). Który system jest stabilniejszy, gdy np, jest już mocne sztachetowanie lub zaniki sygnału. Każdy z producentów chwali swoje ale zapewne w każdym z tych systemów jest inaczej. może się myle ale chyba TDMA jest najbardziej na to wrażliwy. W DSTARZE też to wygląda dziwnie. Chociarz ja w hotspocie ustawiłem tak, że jak ramki nie lecą dłużej niż 1 sek to zrozumiane jest to jaki koniec transmisji (pomijam fakt czy te rami są w danym momecie dekodowane). Z tetrą to chyba jest tak jak z telefonem gsm. Musi do odbiornika dochodzić sygnał nie za mocno pocięty bo nic z tego nie będzie. Ciekawe są systemy gdzie jest weższe pasmo bo lepiej wykozystana jest moc nadajnika.
Panowie jeżeli chodzi o mototrobo to w poznaniu pracują tylko karetki pogotowia typu S i P policja w konwencjonalnym i edacs.z edacs korzysta grupa GR z poznania.jeżeli chodzi o tetre to korzysta z niej baza wojskowa w Krzesinach ale co ciekawe na lotnisku stała się nieprzyjemna przygoda po czym wszystko został nadawane przez radia a tetrze i ku mojemu zdziwieniu po godzinie pod płotem dużo gapiów i dziennikarzy ciekawe z skąd się dowiedzieli ze względu na wykonywaną profesje szczegółów podać nie mogą.Pozdrawiam i życzę wesołych świąt
Panowie jeżeli chodzi o mototrobo to w poznaniu pracują tylko karetki pogotowia typu S i P policja w konwencjonalnym i edacs.z edacs korzysta grupa GR z poznania.jeżeli chodzi o tetre to korzysta z niej baza wojskowa w Krzesinach ale co ciekawe na lotnisku stała się nieprzyjemna przygoda po czym wszystko został nadawane przez radia a tetrze i ku mojemu zdziwieniu po godzinie pod płotem dużo gapiów i dziennikarzy ciekawe z skąd się dowiedzieli ze względu na wykonywaną profesje szczegółów podać nie mogą.Pozdrawiam i życzę wesołych świąt
W mototrbo pracuje Zarządzanie Kryzysowe, Pogotowie na terenie powiatu, a co do Policji nie tylko konwencjonalne trbo jest, kto tam pracuje to inny temat. Co do edacs to też mało precyzyjne info. Co do Trbo jeszcze trochę sprzętu ma Nadzór Ruchu MPK, widziałem też Trbo u ochrony MTP.
:-) no i to się nazywa "integracja po polskiemu" każdy ma jakieś radio... a jak coś chcą koordynować to wisza na GSM
... dla mnie słuchanie służb z nudy to prawie jak czytanie FAKTu i PUDELKA... czyli brak własnych zajęć... ale cóż każdy ma jakiegoś bzika ;-) jeden słucha "pierdół" a drugi lutuje jakieś "pierdoły" _________________
Szyfrowane TRBO też dekodują (mowa o extended z szyfrem strumieniowym). Klucz jest zadziwiająco krótki. Prezentację tego typu widziałem na żywo na konferencji RSA w San Francisco. Gościu zrzucał ramki zassane za pomocą SDR a potem puszczał na tym narzędzie do łamania kluczy. Czas - kilkanaście minut, a potem realtime. Prezentowano identyczny sprzęt, jak ten wykorzystywany w Polsce. _________________ Sent from Marconi Oceanspan with 3x807 in the finals. Pozdrawiam, SP5XMI Marcin