NOWE POSTY | NOWE TEMATY | POPULARNE | STAT | RSS | KONTAKT | REJESTRACJA | Login: Hasło: rss dla

HOME » OBWIESZCZENIA, INFORMACJE DLA KRÓTKOFALOWCÓW » ZGLOSZENIE INSTALACJI ANTENOWYCH - ROZPORZADZENIE

Przejdz do dołu strony<<<Strona: 2 / 9>>>    strony: 1[2]3456789

Zgloszenie instalacji antenowych - rozporzadzenie

  
SP6IEQ
28.07.2010 22:23:50
poziom 5

Grupa: Użytkownik

QTH: Świdnica

Posty: 416 #561720
Od: 2010-2-22
Jeszcze jedno. Ponieważ zaczynam dostawać sporo e-mail z pytaniami, nie jestem w stanie odpowiadać indywidualnie na wszystkie. Będę oczywiście odpowiadał ale zbiorowo za pomocą FAQ na stronie PZK. Najciekawsze tematy będę równiez umieszczał w tym miejscu od czasu do czasu. Będę zaglądał wieczorami również na pasmo 80 m.
Pozdrawiam
Dionizy
_________________
Pozdrawiam Dionizy
  
Electra26.04.2024 10:10:01
poziom 5

oczka
  
sp4nkt
28.07.2010 22:50:07
poziom 3

Grupa: Użytkownik

QTH: Hajnowka KO12ts

Posty: 194 #561743
Od: 2010-6-4
No to pozostaje Internet i Echolink!A Kolego DIONIZY to znaczy ze nie bedzie mozna sluchac niczego zadnego radia bo juz male dzieci wiedza ze do sluchania radia i odbioru dobrego fal radiowych potrzebna jest antena,jak nie spelni sie tych wymagan?To jak to z ta demokracja jest?To jak to sie ma do podstawowych praw czlowieka,wolnosci,mysli,pogladow?Promieniowanie z anten amatorskich jest tak minimalne iz praktycznie niezauwazalne a juz przy emisji SSB-mikrofalowki wiecej promieniuja niz radioamatorzy w SP wszyscy razem wzieci!
  
SQ8CBF
28.07.2010 23:03:07
poziom 5

Grupa: Użytkownik

QTH: KN09VQ KROSNO

Posty: 533 #561750
Od: 2010-5-30


Ilość edycji wpisu: 1
I w ten oto sposób następuje zabijanie naszego hobby.Ciekawe na co, po naszych antenach ekolodzy zrobią nalot??A w gruncie rzeczy to idzie nie o ekologię i środowisko lecz o to by za zainstalowanie i używanie naszych amatorskich anten,radiostacji płacić słoną kase.Smutny widok lecz prawdziwy.płaczeJestem ciekaw czy w innych krajach podobne ustawy się wprowadza lub planuje sie wprowadzić???????płaczepłacze
  
sq1ksa
28.07.2010 23:16:29
poziom 4



Grupa: Użytkownik

QTH: Świnoujście, Andrzej

Posty: 251 #561752
Od: 2009-5-27
Widzę, że dalej są jakieś przepychanki na temat USTAW i obowiązków jakie mamy ale ponawiam pytanie.
Takich jak ja czy np. SQ8NFX jest więcej.
Znajdzie się osoba która podpowie jakie dokumenty konkretnie należy wypełnić i gdzie złożyć?
Chyba jak na każdym forum, tutaj też są osoby co lubią "BIĆ PIANĘ" i nabijać sobie posty.
Koledzy !! Więcej konkretów

Przepraszam za ton w jakim piszę ten post ale widzę, że i tu na tym forum zaczynają się przepychanki

Pozdrawiam i przepraszam jeśli kogoś uraziłem. Nadmieniam, iż nie było to moim zamiarem tylko chęcią uzyskania konkretnej odpowiedzi na zadane pytanie
_________________
SQ1KSA, Andrzej
www.sq1ksa.eu
mail: andrzej@sq1ksa.eu
IOTA EU-132, SPFF-307

" Każdy wie, że jest coś czego nie da się zrobić, ale przychodzi ktoś kto nie wie, że się nie da i robi to ! "
Albert Einstein
  
sp7xft
29.07.2010 01:06:28
poziom 5

Grupa: Użytkownik

QTH: KO00HU

Posty: 638 #561767
Od: 2008-3-28
Tytuł tego wątku „zgłoszenie instalacji antenowych” nie jest najszczęśliwszy i może wprowadzać w błąd, bo nie chodzi o „zgłaszanie instalacji antenowych” jako takich, a „zgłaszanie instalacji wytwarzających pola elektromagnetyczne” (nie ma słowa „antenowych”, ale nie ma to znaczenia w naszej sytuacji).
Zatem instalacja antenowa odbiorcza TV czy RTV nie podlega zgłaszaniu z punktu widzenia przepisów ochrony środowiska.
„Znajdzie się osoba która podpowie jakie dokumenty konkretnie należy wypełnić i gdzie złożyć?”
Wzór formularza, jaki trzeba złożyć stanowi załącznik nr 1 do rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 2.07.2010 r. Znajduje się on w Dzienniku Ustaw nr 130 poz. 879.
Szczegółowe wymagania dotyczące zakresu danych ujętych w zgłoszeniu instalacji wytwarzających pola elektromagnetyczne znajdują się w załączniku nr 2 do w/w rozporządzenia. Koledzy we wcześniejszych wątkach podawali linki do stron, gdzie można znaleźć Dzienniki Ustaw. Także na stronie internetowej Sejmu (http://isap.sejm.gov.pl/) znajduje się Internetowy System Aktów Prawnych, gdzie można znaleźć wszystkie akty prawne opublikowane od 1918 roku. Po ściągnięciu w/w załączników widać, że podanie żądanych informacji nie jest sprawą prostą. Oprócz informacji teoretycznych, ustawodawca zobowiązuje także zgłaszającego do wykonania pomiarów poziomów pól elektromagnetycznych w środowisku. I pomiary te mają być wykonane w sposób niebudzący zastrzeżeń, tzn. przyrządami spełniającymi wymagania prawnej kontroli metrologicznej w rozumieniu ustawy z dnia 11 maja 2001 r. – Prawo o miarach. Nie mam pojęcia jak to zrobić w warunkach amatorskich ?
A gdzie złożyć takie dokumenty ? To, po wypełnieniu formularza zgłoszeniowego, jest już zupełnie malutki pikuś...
Pozdrawiam,
Paweł SP7XFT
  
sp4nkq
29.07.2010 04:50:24
poziom 2

Grupa: Użytkownik

QTH: KO13nd

Posty: 97 #561768
Od: 2010-7-19


Ilość edycji wpisu: 1
Witam!
Mam może głupie pytanie. Zgodnie z ust. 3 Rozporządzenia (Dziennik Ustaw z 20 lipca 2010 Nr 130 poz. 880 ) Przepisu ust. 2 pkt 2 nie stosuje się do (tzn. nie trzeba zgłaszać):

1) instalacji laboratoryjnych;

2) instalacji użytkowanych przez jednostki organizacyjne podległe Ministrowi Obrony Narodowej lub organy właściwe w sprawach ochrony bezpieczeństwa państwa, których działalność wiąże się bezpośrednio z obronnością i bezpieczeństwem państwa;

3) instalacji używanych w służbie radiokomunikacyjnej amatorskiej przez okres nie dłuższy niż 90 dni:

a) zgodnie z przepisami międzynarodowymi, w okresie ważności zagranicznego dokumentu uprawniającego do używania urządzeń radiowych,

b) w miejscu innym niż stała lokalizacja.

Czy w związku z punktami 1) i/lub 3) można nie zgłaszać instalacji tymczasowych w stałym QTH? W tymczasowym QTH sprawa jest jasna: można ich nie zgłaszać, o ile istnieją do 90 dni, ale co ze stałym QTH? Czy jak powieszę coś do testów, albo wystawię na parapet antenę mobilową na magnesie w stałym QTH, to od razu mam to zgłaszać? Czy taka instalacja mieści się w pojęciu instalacji laboratoryjnych, o których mowa w punkcie 1)? Czy na pewno mieści się w punkcie 3), gdzie enumeratywnie są wymienione instalacje używane w służbie amatorskiej, których zgłaszanie nie jest konieczne?

Przepisy, moim zdaniem, są też niejasne w kwestii mocy EIRP, która nie wymaga zgłaszania instalacji: czy chodzi o rzeczywistą moc nadajnika, czy o moc licencyjną? Czy jeżeli mam moc licencyjną 500 W, a pracuję z FT-817ND, to muszę antenę zgłosić, czy też nie mam takiego obowiązku? Czy i jak organ zajmujący się ochroną środdwiska będzie mi mierzył moc nadajnika, aby móc uznać, że nie dopełniłem obowiązku ustawowego?

Boję się, że jest to kolejny bubel prawny (każde prawo niejasne, pozwalające na dowolną interpretację przez stosujący je organ uważam za bubel). Ale w tym kraju, to już chyba norma...

VY 73! Gienek SP4NKQ
  
sq8mfx
29.07.2010 05:13:18
Grupa: Użytkownik

QTH: KO11hf Lublin

Posty: 19 #561769
Od: 2008-9-9
No i teraz wszystko jest jasne.
Dziękuję za wyjaśnienia.


Pozdrawiam Andrzej SQ8MFX.
  
SP6IEQ
29.07.2010 06:27:19
poziom 5

Grupa: Użytkownik

QTH: Świdnica

Posty: 416 #561773
Od: 2010-2-22
Kolego Gienku, zadałeś kilka pytań, które świadczą, że nie przeczytałeś uważnie rozporządzeń a co najważniejsze ustawy. Tam wszystko jest napisane. Zadałeś pytanie i zacytowałeś fragment rozporządzenia w którym odpowiedziałeś sobie na to pytanie jeśli chodzi o zwolnienie lub nie instalacji w stałym QTH.
Jeszcze raz proszę o uważne przeczytanie prawa bez żadnego nastawienia i własnej interpretacji przed czytaniem.
A teraz odpowiem ogólnie.
1. Zwolnienie na okres 90 dni dotyczy tylko instalacji poza stałą lokalizacją stacji.
2. Mówimy i zgłoszeniu instalacji i rzeczywistych warunkach jej pracy a nie potencjalnym możliwościach. Zatem nie to jest ważne co mamy na licencji lub jakie są możliwości sprzętu ale to jakie parametry są używane. Należy zachować jednak zdrowy rozsądek w mówieniu, że pracuję tylko 2 W PEP a transceiver ma fabrycznie 100 W. Jest to weryfikowalne.
3. Może napisałem nie jasno ale :
- od ok. 6 lat mamy obowiązek składania wyników pomiarów naszych instalacji jeżeli przekracza ona 15 W EIRP. Może to być raport z analizy obliczeniowej. Taki przywilej mamy tylko my. Jest ona składany do WIŚ i WIOŚ. Musi to być robione przy każdej nowej instalacji i każdej zmianie, która powoduje zmianę rozkładu pola EM.
- od następnego roku dochodzi zgłoszenie instalacji składane do lokalnego organu administracji rządowej.
4. Na stronie PZK jest dostępny arkusz, który może pomóc w przygotowaniu raportu już dzisiaj. Tak jak pisałem część dotycząca zgłoszenia ulegnie jeszcze modyfikacji. Jak pracować z arkuszem jest również opisane. Można to zrobić bez arkusza, ale będzie wymagana dużo większa ilość nakładu pracy na wyliczenia. Na stronach ARRL jest opisana procedura dokonywania takiej analizy w USA. Jest to ogólnie dostępne. Na stronach UBA czy DARC są zamieszczone programy do wyliczeń. Wszystkie te dokumenty odbiegają w kilku punktach od naszych realiów i nie pozwolą w prosty sposób przygotować dokumentu zgłoszenia czy raportu. Ale pozwolą na zabawę z wyliczeniami, których wynik należy w pewien sposób zmodyfikować. Na stronie PZK sa tez podane wszystkie zależności matematyczne potrzebne do takiej zabawy.
5. Nie tylko nas to dotyczy. W USA zostało to wprowadzone ok. 20 lat temu a w Niemczech ok. 10 lat temu. Kilka innych krajów EU tez się z tym boryka. Unia EU nakłada obowiązek stworzenia bazy wszystkich źródeł emisji pola EM i właśnie to tworzy MŚ.
6. Wielu Kolegów u nas ma już ten problem za sobą. Wykonało tę czynność i przekonało się, że wcale nie musi tylko słuchać radia ani pracować tylko QRPP ani schodzić do tzw. podziemia. Z mocą 500 W tez można pracować i być w zgodzie z prawem. Oczywiście nie zawsze a zależy to głównie od instalacji antenowej. Ja mieszkam w domku w zabudowie szeregowej i na niektórych antenach mogę pracować z moja mocą licencyjna 500 W PEP co daje ok. 3000 W EIRP. Co najważniejsze, żadna z moich anten nie będzie zaliczona do instalacji znacząco oddziaływujących na środowisko i nie będą z tego tytułu wynikały kolejne reperkusje w powiązaniu z Prawem budowlanym. Tak więc, najpierw coś zróbmy a potem jak będzie problem to ponarzekajmy.
Koledzy proszę o uważne przeczytanie tych dwóch rozporządzeń oraz przynajmniej Prawa Ochrony Środowiska ( jest jeszcze jedna ustawa nas dotycząca i dwa rozporządzenia ). Nie można w kilku słowach odpowiedzieć na wszystkie detale w nich zawarte.
Pozdrawiam
Dionizy
_________________
Pozdrawiam Dionizy
  
SP7H
29.07.2010 07:32:09
poziom 5

Grupa: Użytkownik

QTH: SIERADZ

Posty: 570 #561777
Od: 2009-7-6
A co z tymi co lubią bawić się projektowaniem i udoskonalaniem anten ?. Ja mam dwie anteny które średnio co 2 miesiące modyfikuje lub po prostu montuje nowe co skutkuje zmianą w emisji pola elektromagnetycznego. Nieporozumieniem by było ponowna rejestracja anteny tylko dlatego że dokręcona była dodatkowa przeciwwaga, albo antena podniesiona została o pare cm.
  
sp4nkq
29.07.2010 07:59:48
poziom 2

Grupa: Użytkownik

QTH: KO13nd

Posty: 97 #561778
Od: 2010-7-19
Kolego Dionizy!

Dziękuję za rozwianie moich wątpliwości. Główny problem dotyczył "tymczasowych" instalacji w stałym QTH i muszę przyznać, że moja interpretacja była taka sama jak Twoja. Tyle tylko, że w komunikacie ZG PZG z dnia 21 lipca jest takie zdanie: "Najważniejsze, że przy każdej zmianie anteny nie ma konieczności natychmiastowego zgłaszania tego faktu organom ochrony środowiska.". Długo zastanawiałem się, z czego taka interpretacja rozporządzenia wynika.

Ustawy rzeczywiście jeszcze nie czytałem, ale póki co mnie to już przeraża i szczerze powiedziawszy nie mam czasu ani ochoty na studiowanie prawa (mam na głowie obronę doktoratu i stosunkowo duże oczekiwania mojego promotora dotyczące dalszej współpracy, a od tego póki co zależy mój byt w materialnym sensie). Chyba zdecyduję się raczej na pracę tylko QRP ze stałego QTH, zwłaszcza, że pracuję sporadycznie (dużo słucham, mało nadaję) i w sumie QRP daje więcej satysfakcji, niż QRO...

VY 73! Gienek SP4NKQ
  
usuniety8_02_2021
29.07.2010 08:24:26
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)



Grupa: Użytkownik

QTH: Suszec JO90JB

Posty: 9221 #561781
Od: 2008-10-24


Ilość edycji wpisu: 1
SQ7NHX - też dłubię przy antenach, ale jak wpisywałem dane do arkusza to
wyznaczone wartości pola mieszczą się w dopuszczalnych przepisami normach.
Z tym że większość moich anten to Verticale lub GP.
Użyłem arkusza w wersji 1.4
  
Electra26.04.2024 10:10:01
poziom 5

oczka
  
SP7H
29.07.2010 08:46:45
poziom 5

Grupa: Użytkownik

QTH: SIERADZ

Posty: 570 #561784
Od: 2009-7-6
No tak Janku ale przy każdej zmianie nawet pochyleniu anteny zmienia się jej charakterystyka, oraz inne parametry które trzeba podać w zgłoszeniu, więc jak ją podniose czy zegne czy zrobi jeszcze cos innego z tą anteną to to co napisałe i zgłosiłem będzie się miało nijak do tego co jest obecnie.
  
sp6ouj
29.07.2010 08:58:06
poziom 5



Grupa: Użytkownik

QTH: Głubczyce, JO80VE

Posty: 664 #561791
Od: 2007-9-7



UŻYTKOWNIK ZABLOKOWANY
Koledzy, nie przesadzajmy. Wiatr też zagina nasze anteny ale to nie oznacza że za każdym razem trzeba robić nowe dokumenty.
Należy raz to zrobić i teoretycznie zapomnieć o sprawie. Dionizy organizował spotkanie i przedstawiciele Waszych OT pewnie tam byli. Kwestia przysiąść na spokojnie i to zrobić, wysłać i zapomnieć o sprawie. Większość naszych anten spełnia te normy, więc nie ma się czego bać.

_________________
73! Arek sp6ouj
http://www.skpo.glubczyce.info
  
SP2LIG
29.07.2010 09:52:36
moc !!!
wydawało się ze wiecej już sie nie da ale jednak !



Grupa: Użytkownik

QTH: GDYNIA

Posty: 13006 #561818
Od: 2009-3-16
Nie ma się czego bać,ale też nie ma co się bawić w aptekarza,niektóre pytania są naiwne.Trzeba to trzeba,bicie piany mija się z celem.Lepiej dla wszystkich wziąć się do roboty czyli za arkusze.
Pozdrawiam
___________
Greg,SP2LIG
  
SP7H
29.07.2010 10:06:40
poziom 5

Grupa: Użytkownik

QTH: SIERADZ

Posty: 570 #561829
Od: 2009-7-6


Ilość edycji wpisu: 3
Nie bicie piany tylko dyskusja bo jak widać, niektóre rzeczy są interpretowana dwojako. Po to jest chyba forum, a że trzeba czy nie tu bym się sprzeczał. Skoro badania są dosyć szczegółowe i mają na celu przedstawić dokładne parametry elektryczne i magnetyczne anteny cytuje np "wysokość zawieszenia z dokładnością do 1m, straty miedzy nadajnikiem a antena", to jaki jest sens zgłaszania takich anten które ulegają modyfikacji w ciągu 90dni ?. Na dodatek antene może być jako odbiorcza a nie nadawcza a potem moge zechcieć żeby jednak była nadawczą, i tak w koło Macieju, kto wymyślił ten przepis a przynajmniej paragrafy musiał się czegoś najeść i nie koniecznie były to kartofle. Arek napisał wcześniej "Należy raz to zrobić i teoretycznie zapomnieć o sprawie" czyli rozumiem że jak zmieni antene na inna itp to już zgłaszać tego nie będziesz. To ja wole w takim wypadku nie zgłaszać bo w moim przypadku nie ma to wogóle sensu. W ciągu 90 dni parametry swoich anten zmieniam kilkukrotnie wesoły, a wydaje mi się że to można podpiąć nawet pod punkt "labolatoryjne"
  
sp6ouj
29.07.2010 10:49:58
poziom 5



Grupa: Użytkownik

QTH: Głubczyce, JO80VE

Posty: 664 #561853
Od: 2007-9-7



UŻYTKOWNIK ZABLOKOWANY
Na razie nie wiadomo czy kiedykolwiek tos to będzie sprawdzał. coś trzeba zrobić i wysłać. Zawsze można powiedzieć, że TA antena stoi od wczoraj i jeszcze nie została zgłoszona.
_________________
73! Arek sp6ouj
http://www.skpo.glubczyce.info
  
SP6IEQ
29.07.2010 11:13:23
poziom 5

Grupa: Użytkownik

QTH: Świdnica

Posty: 416 #561864
Od: 2010-2-22
Dokładnie nie popadajmy w przesadę. Zasada jest jdnoznaczna, każda zmiana zmieniająca rozkład pola wymaga zgłoszenia.
Wprawdzie korekta anteny zmieni jej charakterystykę, ale moim zdaniem nie to jest najważniejsze. Istotne jest to czy wielkość pola w miejscach dostępnych dla ludności jest znaczące im ulega znaczacej zmianie. Oczywiście jest to moje prywatne uproszczenie.
Bardzo często lekka zmiana charakterystyki anteny umieszczonej na dachu nie będzie miała na to znaczacego wpływu. Mając wypełniony raz dokument zgłoszenia, ewentualne jego korekty to sekundy lub minuty. Moim zdanie zawsze warto sprawdzić co się dzieje.
Arkusz w wersji 1.4 nie jest dobry. Zawiera on pewną istotną pomyłkę, która ma wpływ na poprawność wyników obliczeń. Od wersji 2.1 zostało to poprawione. Polecam zawsze korzystać z ostatniej wersji.
Nie ma problemu aby w prosty sposób przekopiować wszystkie wczesniej wpisane wartości danych.
Pozdrawiam
Dionizy
_________________
Pozdrawiam Dionizy
  
SP6IEQ
29.07.2010 11:16:42
poziom 5

Grupa: Użytkownik

QTH: Świdnica

Posty: 416 #561865
Od: 2010-2-22
Jeszcze jedno.
Kolego NHX, nic sie nie da podpiąć po stacje laboratoryjne i 90 dni nie dotyczy stacji w stałej lokalizacji.
Nie można dokładać własnej nadinterpretacji do tego co pisze w prawie. Obowiązuje dokładnie to co jest napisane, nic mniej ani więcej.
Dionizy
_________________
Pozdrawiam Dionizy
  
SP7H
29.07.2010 11:32:38
poziom 5

Grupa: Użytkownik

QTH: SIERADZ

Posty: 570 #561869
Od: 2009-7-6
3) instalacji używanych w służbie radiokomunikacyjnej amatorskiej przez okres nie dłuższy niż 90 dni:
a) zgodnie z przepisami międzynarodowymi, w okresie ważności zagranicznego dokumentu uprawniającego do używania urządzeń radiowych,
b) w miejscu innym niż stała lokalizacja.
Jeszcze takie pytanie do kolegi Dionizego, oczywiście tylko chce się upewnić. Miejsce "innym niż stała lokalizacja" skąd wiadomo że chodzi o stałą lokalizacje QTH stacji a nie o lokalizacje anteny nadawczej?, jeśli muszę im podawać wsp. geograficzne to przeniesienie anteny w inny bok bloku to już inna lokaliazajca prawda?
  
SQ9APD
29.07.2010 11:51:44
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)



Grupa: Użytkownik

QTH: Kraków, KO 00 AC

Posty: 1600 #561874
Od: 2008-3-17
Powolutku popadamy w paranoję.
Niestety nawet QRP trzeba zgłosić: nie szacowałem jeszcze mocy wg. arkusza Dionizego, ale gdzieś z sieci ściągnąłem prosty kalkulator i co wyszło: PWR 5W + 4 metry kabla RG58U + Diamond X-30 (FT-817ND z X-30 na balkonie), i nijak trzeba zgłosić instalację, bo przekroczyłem wartość minimalną 15W IERP o 10W.
Jedyny sposób, to zmienić adres na pozwoleniu, np. na adres teściowej. Wtedy u siebie jesteśmy poza lokalizacją stałą stacji. W moim przypadku nie ma problemów, żeby co 89 dni "reinstalować" antenę - choć pewnie i na to się znajdzie jakiś paragraf jęzor
_________________
Pozdrawiam
nasłuch: FM 145.550 MHz
  
Electra26.04.2024 10:10:02
poziom 5

oczka

Przejdz do góry strony<<<Strona: 2 / 9>>>    strony: 1[2]3456789

  << Pierwsza     < Poprzednia      Następna >     Ostatnia >>  

HOME » OBWIESZCZENIA, INFORMACJE DLA KRÓTKOFALOWCÓW » ZGLOSZENIE INSTALACJI ANTENOWYCH - ROZPORZADZENIE

Aby pisac na forum musisz sie zalogować !!!

TestHub.pl - opinie, testy, oceny