NOWE POSTY | NOWE TEMATY | POPULARNE | STAT | RSS | KONTAKT | REJESTRACJA | Login: Hasło: rss dla

HOME » OBWIESZCZENIA, INFORMACJE DLA KRÓTKOFALOWCÓW » ZGLOSZENIE INSTALACJI ANTENOWYCH - ROZPORZADZENIE

Przejdz do dołu strony<<<Strona: 7 / 9>>>    strony: 123456[7]89

Zgloszenie instalacji antenowych - rozporzadzenie

  
SQ5W
13.08.2010 14:55:15
poziom 6

Grupa: Użytkownik

Posty: 1177 #565886
Od: 2010-3-17



UŻYTKOWNIK ZABLOKOWANY


Ilość edycji Admina: 1
Widzę, że dzięki takim ustawom polskie krótkofalarstwo zaczyna się upodabniać do polskiego futbolu. Z tym, że polski futbol już jest w stanie agonalnym, a polskie krótkofalarstwo ma duże ku temu zadatkitaki dziwny

Urzędasy opamiętajcie się bo może się okazać, że jak przyjdzie następna katastrofalna powódź to przez takie przepisy nie będzie w stanie działać żaden amatorski sztab ratownictwa, powiadamiania czy jak to tam się nazywa. Ludzi Dobrej Woli takie cyrki zniechęcają do społecznej pracy...
  
Electra20.04.2024 00:11:31
poziom 5

oczka
  
SP6IEQ
13.08.2010 17:38:00
poziom 5

Grupa: Użytkownik

QTH: Świdnica

Posty: 416 #565923
Od: 2010-2-22
Witam,
Proszę wybaczcie, że nie odpowiadam na bieżąco, ale ciągłe wyjazdy po świecie mi na to nie pozwalają. Tylko od czasu do czasu mogę zajrzeć w to miejsce. Na szczęcie rośnie krąg Kolegów, którzy radzą sobie bardzo dobrze z prawem i odpowiadają na wiele pytań. Za to gorąco im dziękuję, jako gospodarz tego wątku.
Zapis w ustawie art. 122a jest jednoznaczny. Raport z pomiaru lub analiza składana jest do obu panów WIS i WIOS. To, że niektórzy panowie nie wiedzą, co pisze w prawie to tylko źle o nich świadczy a dla niektórych z nas to pewna szansa, że w przypadku nie dopełnienia prawa, może to tak szybko nie być wykryte. Moje osobiste zdanie jest klarowne. Zapisy prawa należy wypełnić, a czy urzędnik wie co z nimi zrobić to jego sprawa. Najlepiej, aby nie wiedział przez następne 20 lat. Oczywiście, każdy podejmuje sam decyzję czy dopełni tych wymogów, czy nie.
Darek odpowiedział na temat rysowania rozkładu pola. Zresztą zgodnie z korespondencją ze mną. Jednak do ostatniej chwili nie było wiadomo, czy jeden z naszych postulatów do MŚ zostanie przez nich uwzględniony. Dotyczył on właśnie wycofania się z wymogu wykonywania tych rysunków. I udało się. W rozporządzeniu nie ma już o tym mowy. Zatem, konieczność wykonania takich rysunków pozostaje tylko w wypadku wykonywania pełnego raportu z oceny oddziaływania instalacji na środowisko ( nie mylić z raportem/analizą składana do WIŚ i WIOŚ ). Krótko mówiąc do zgłoszenia nie musimy tych rysunków wykonywać.
Wymienione urzędy wojewódzkie we Wrocławiu przyjmują raport/analizę i wiedzą o co chodzi, chociaż nie są szczęśliwi z dodatkowej pracy.
Wszystko o czym mówimy dotyczy instalacji stałych jeżeli mówimy o antenie. Stacja wraz z antena zainstalowana na samochodzie nie jest instalacja stałą, chociaż w dyskusji z MŚ była w tym zakresie ciekawa interpretacja. Jeżeli nadajnik będzie w samochodzie i będzie podłączony do anteny wiszącej na stałe to można liczyć się z uznaniem jej za instalację stałą.
Ostatni punkt to, kiedy czekamy na reakcje urzędu a kiedy nie czekamy. Rozporządzenie mówi, że składamy zgłoszenie. Nie ma mowy o tym, co następuje dalej. Ustawa jednak podaje więcej informacji. Zwracam uwagę na art. 152 ustawy, który określa jednoznacznie procedurę.

Na zakończenie, jedna uwaga. Proszę nie kierować ogólnych apeli np. do urzędników i im podobnych w tym wątku. Szkoda na to czasu. Nie sądzę, aby ktokolwiek z urzędników czytał to forum. Proponuję skupić się na merytoryce załatwienia tematu. Zaoszczędzimy wszyscy dużo czasu. Apele takiej treści proszę kierować wprost do urzędów.
Pozdrawiam
Dionizy
_________________
Pozdrawiam Dionizy
  
sp7xft
13.08.2010 18:35:59
poziom 5

Grupa: Użytkownik

QTH: KO00HU

Posty: 638 #565932
Od: 2008-3-28
"Jeżeli nadajnik będzie w samochodzie i będzie podłączony do anteny wiszącej na stałe to można liczyć się z uznaniem jej za instalację stałą." Nie....no już jest przesada ! A jak urządzenie będzie podłączone do anteny STOJĄCEJ na stałe ? I co to oznacza "na stałe". A jak antena jest odkręcana ? Urządzenie samochodowe z samej nazwy to "mobile transceiver", antena też jest "mobile", a całość zamontowana w poruszającym się pojeździe zyskuje w oczach urzędnika status "stacjonarnego urządzenia technicznego" !!!??? To już jest po prostu albo złośliwość, albo głupota.
Natężenie pola w odleglości 0.5 m od anteny (np. samochodowej) w przypadku EIRP 14.9 W (czyli nie podlegajacej pod ustawę) przekracza prawie 10 krotnie poziom określany w normie ! Czyli co, zakazać pracy, bo przecież stwarza zagrożenie dla środowiska ?
Nie dajmy się zwarjować !
pozdrawiam,
Paweł SP7XFT
  
SP6IEQ
13.08.2010 18:54:13
poziom 5

Grupa: Użytkownik

QTH: Świdnica

Posty: 416 #565934
Od: 2010-2-22
Pawle,
nie ustalam prawa tylko powtarzam, to co jest napisane. Źródłem emisji pola jest antena a nie nadajnik. Jeżeli antena jest stała to instalacja jest stała i nie ważne czy wisi czy stoi. Proszę przeczytaj ustawę i tam znajdziesz odpowiedź czy wolno będzie Tobie pracować gdy przekraczasz dopuszczalne natężenie pola, czy nie. Nie dajmy sie też zwariować. Przy wszystkim należy mieć też trochę wyobraźni.
Pozdrawiam
Dionizy
_________________
Pozdrawiam Dionizy
  
sp7xft
13.08.2010 22:13:12
poziom 5

Grupa: Użytkownik

QTH: KO00HU

Posty: 638 #565958
Od: 2008-3-28
Dionizy,
Moja uwaga nie była absolutnie skierowana do Ciebie osobiście – przeczytałem kilkadziesiąt stron Twojego autorstwa (Poradnik Antenowy) dotyczących dyskutowanych zagadnień i chylę czoła nad wiedzą i wysiłkiem, jaki włożyłeś w opracowanie tych dokumentów.
W moim poście zacytowałem jedynie przytoczoną przez Ciebie urzędniczą interpretację, z którą nadal się nie zgadzam.
Ustawa definiuje dwa pojęcia: instalacji i urządzenia.
„Instalacja to stacjonarne urządzenie techniczne.”
„Urządzenie (…) to niestacjonarne urządzenie techniczne, w tym środki transportu”.
Zatem samochód jako środek transportu to urządzenie, a nie instalacja. Jeśli urzędnicy mieli coś innego na myśli, to powinni wyrazić to w odmienny sposób. Oczywiście – jak wspomniałeś - urzędnicy nie czytają postów na tym forum, więc mój postulat jest jak rozmowa ze ścianą, co jednak nie przeszkadza mi w tym, aby wyrazić w ten sposób mój o nich pogląd.
Takie rozgraniczenie widoczne jest także w art. 122a ustawy POŚ, który nakłada obowiązek wykonywania pomiarów (gdy EIRP >= 15 W) zarówno na prowadzącego instalację jak i użytkownika urządzenia. Czyli pomiary powinny być także wykonane wokół „środka transportu”. Tylko jak ? Rozporządzenie Ministra Środowiska w sprawie dopuszczalnych poziomów pól elektromagnetycznych w środowisku oraz sposobów sprawdzania dotrzymanie tych poziomów, dość szczegółowo opisuje metody pomiarów. Jednakże, w tym rozporządzeniu jest tylko mowa o instalacjach - termin urządzenie tutaj już nie pojawia się. Nie ma więc słowa wyjaśnienia, w jaki sposób należy prowadzić pomiary wokół urządzeń – czyli np. samochodu. Być może takie wyjaśnienia znajdują się w innych dokumentach, np. normach....
Art.152 POŚ mówi także o instalacjach podlegających zgłaszaniu.
Również Rozporządzanie w sprawie rodzajów instalacji, których eksploatacja wymaga zgłoszenia nie wymieniają urządzeń jako tych, które mają podlegać zgłoszeniom.
Również formularz zgłaszania instalacji ni jak nie pasuje do zgłaszania urządzeń ruchomych. Reasumując: w świetle przytoczonych fragmentów ustawy istnieje wyraźnie rozgraniczenie na instalacje i urządzenia. Zarówno instalacje jak i urządzenia podlegają pomiarom, ale zgłoszeniom już tylko same instalacje. A samochód, jako środek transportu zaliczony jest do urządzeń, nie instalacji.
Jeśli zaś chodzi o to, czy wolno (lub nie) użytkować (czyli pracować) przekraczając dopuszczalne natężenie pola to art. 141.ustawy POŚ mówi, że „eksploatacja instalacji lub urządzenia nie powinna powodować przekroczenia standardów emisyjnych.” Występują tutaj oba terminy (instalacja i urządzenie), ale sam artykuł jest bardzo ogólny i "życzeniowy”.
Art. 144 jest już bardziej precyzyjny, ale tu nie pojawia się termin „urządzenie”.
1. Eksploatacja instalacji nie powinna powodować przekroczenia standardów jakości środowiska.
2. Eksploatacja instalacji powodująca (…) wytwarzanie pól elektromagnetycznych nie powinna, z zastrzeżeniem ust. 3, powodować przekroczenia standardów jakości środowiska poza terenem, do którego prowadzący instalację ma tytuł prawny.
3. Jeżeli w związku z funkcjonowaniem instalacji utworzono obszar ograniczonego użytkowania, eksploatacja instalacji nie powinna powodować przekroczenia standardów jakości środowiska poza tym obszarem.
Art.144 nie dotyczy zatem urządzeń (trudno mówić w tym przypadku o terenie i tytule prawnym z nim związanym w przypadku samochodu). Zatem uważam, że prawo nie określa (poza art. 141) szczegółowych zasad (jak w przypadku instalacji) pracy urządzenia (np. samochodu). Proszę mnie poprawić jeśli się mylę.
W tym miejscu można zapytać a co zrobić z rozporządzeniem, które określa dopuszczalne poziomy pól elektromagnetycznych (…) w miejscach dostępnych dla ludności ? Gdzie ma ono zastosowanie ? Czy tylko do instalacji czy także do urządzeń ? Treść rozporządzania posługuje się tylko terminem „instalacja”. A gdyby chcieć zastosować je także od urządzeń to mogłoby okazać się, że mamy wyrzucić telefony komórkowe, po przecież gęstość pola w odległości 5 cm od aparatu przekracza kilka, a nawet kilkanaście razy dopuszczalne 0,1 W/m2. To samo z ręcznym radiotelefonem pracującym w odległości kilkunastu cm od ust…
Więc jak to jest ? Można pracować, gdy przekraczamy dopuszczalne natężenie pola, czy nie ?
Pozdrawiam,
Paweł SP7XFT
  
sp9dfh
13.08.2010 22:57:26
poziom 3

Grupa: Użytkownik

Posty: 132 #565972
Od: 2010-8-5
Podsumujmy jeszcze raz dla słabszych.
Zgodnie z obecnym stanem wiedzy Raport/Analiza składany w WIS i WIOŚ powinien zawierać następujące strony z arkusza kalkulacyjnego ver.2.2:
Raport str 1 (dla WIS) lub Raport str 1a (dla WIOŚ),
Raport str 2,
Raport str 3,
Załącznik 1 (rysunkowa ilustracja obszaru kontrolowanego ze wskazaniem miejsc przebywania ludzi),
Dane 1 (2,3...w zależności od potrzeby),
Ocena 1 (2,3...w zależności od potrzeby).

Załącznik 3 (rysunkowa ilustracja granic występowania dop. poz. pól elektromagnetycznych)zawierający charakterystyki anten i rzuty granic występowania dop. poz. pól nie jest obecnie potrzebny. Sama znajomość charakterystyk anten jest nam oczywiście potrzebna do wypełnienia arkuszy Dane 1 (2,3..).

W Raporcie/Analizie uwzględniamy jedynie te zakresy częstotliwości, dla których wyznaczona moc EIRP jest nie mniejsza od 15W. Jezeli dla jakiegoś zakresu uzyskujemy moc EIRP mniejszą od 15W, to pomijamy (nie wykazujemy) go w raporcie/analizie i automatycznie nie pojawia się on na liście wykorzystywanych częstotliwości. ....I tutaj mam wątpliwości, może trzeba jednak zakresy te wykazć na liście bo przecież jednak pracujemy na nich ??

Jezeli coś napisałem nie tak, jak ma być, to proszę Głownego Specjalistę w imieniu wielu zdezorientowanych o sprostowanie.
Mam jeszcze pytanie czy w zgłoszeniu, które będziemy składać po 1.01.2011 do lokalnych urzędów administracj państwowej będzie konieczne wyznaczanie granic dopuszczalnych poziomów pola EM ?

Przepraszam, ale od czasu do czasu trzeba wyniki duskusji podsumowac, aby się nie zgubić!
73,Andrzej
  
SP6IEQ
14.08.2010 21:03:28
poziom 5

Grupa: Użytkownik

QTH: Świdnica

Posty: 416 #566200
Od: 2010-2-22
Paweł,
Instalacja to stacjonarne urządzenie techniczne. Dokładnie tak, jak zacytowałeś art. 3.
Proszę wczytaj się w pełne brzmienie art. 122a. W przypadku „czegoś” co emituje pole EM, zawsze mówimy o instalacji a zatem stacjonarnym urządzeniu technicznym.
Jest oczywiste, że nie można pracować, jeżeli przekraczamy dopuszczalną wielkość pola.
Andrzeju,
dziękuję za podsumowanie. Myślę, że sprawa byłaby dużo prostsza, gdyby każdy przed dyskusją przeczytał uważnie Poradnik.
Jakie dokumenty ( strony arkusza ) wejdą do zgłoszenia zostaną podane później. Tak jak informowałem ta część arkusza ulegnie modyfikacji. Same obliczenia ( Dane i Ocena ) będą te same, ale ulegnie zmianie treść stron ogólnych. Myślę, że dopiero w październiku będę miał czas to zrobić.
Pozdrawiam
Dionizy
_________________
Pozdrawiam Dionizy
  
sp9dfh
14.08.2010 21:33:35
poziom 3

Grupa: Użytkownik

Posty: 132 #566209
Od: 2010-8-5


Ilość edycji wpisu: 2
A jaki jest Twój stosunek do mojej wątpliwości dotyczącej częstotliwości, na których pracujemy mocą mniejszą od 15W EIRP.
73, Andrzej
  
SP6IEQ
14.08.2010 22:09:07
poziom 5

Grupa: Użytkownik

QTH: Świdnica

Posty: 416 #566227
Od: 2010-2-22
Przepraszam, zgubiłem.
Formalnie nie trzeba podawać. Podajemy tylko to co wynosi co najmniej 15 W EIRP.
Jeżeli jest miejsce w rakuszu to jednak proponowałbym to zostawić. Będzie slad, że pracujemy na tych częstotliwościach, ale z małą mocą.
W moim złożonym dokumencie na 9 pasm, 4 są poniżej 15 W EIRP.
Postaram sie w tygodniu odpowiedzić Andrzeju na prywatną korespondencję o ile tylko gdzieś znowy nie wyjadę.
Pozdrawiam
Dionizy
_________________
Pozdrawiam Dionizy
  
sp9dfh
14.08.2010 23:06:07
poziom 3

Grupa: Użytkownik

Posty: 132 #566254
Od: 2010-8-5


Ilość edycji wpisu: 1
Rzeczywiście, salomonowe wyjście.
Zapytałem dlatego, że często w pozycji 10 Raportu (Maksymalna wielkość emisji pola we wskazanych miejscach przebywania ludzi) dominują wartości pochodzace od anten zawieszonych byle jak i byle gdzie, których używamy sporadycznie stosując małe moce(właśnie < 15W EIRP). Np dipol na 3,5 do pogawędek i na wysokim maszcie super antena kierunkowa na 7...28. Ta druga, nawet przy 500W daje często znikome natężenia pola w miejscach przebywania ludzi. Chyba też tak masz?
Prywtna korespondencja może poczekać, są ważniejsze sprawy niż te paskudne pola, które przez całe dziesięciolecia nikomu nie wadziły...dopiero teraz ?
Dodajmy,że wielu krótkofalowców dożyło sędziwego wieku, bawiąc się radiem od wczesnej młodości.
Pozdrawiam,
Andrzej
  
sp7xft
14.08.2010 23:07:44
poziom 5

Grupa: Użytkownik

QTH: KO00HU

Posty: 638 #566255
Od: 2008-3-28
Czy może ktoś wie, gdzie znaleźć charakterystyki anten: Comet GP-9 i "pałki" radmorowskiej ?
Na polecanej stronie www.swschwedt.de/kunden/dm2ble/.... nie znalazłem.
Dzięki.
pozdrawiam,
Paweł SP7XFT
  
Electra20.04.2024 00:11:31
poziom 5

oczka
  
SP6IEQ
14.08.2010 23:20:56
poziom 5

Grupa: Użytkownik

QTH: Świdnica

Posty: 416 #566265
Od: 2010-2-22
Dokładnie, w pkt. 10 są podawane maksymalne wartości wybrane z wyliczonych dla wszystkich rozpatrywanych przypadków. Co jest uwzględniane w poszczególnych analizowanych przypadakach to widać w odpowiednich arkuszach. Jest logiczne, że antena na wysokim maszcie daje znikome pole. Wielkość pola maleje z kwadratem odległości, tak więc bardzo szybko.
Niestety nie posiadam takich charakterystyk. Jeżeli się nie znajdą to pozostaje zabawa z jednym z programów do anten i wyznaczenie sobie samemu. Należy pamietać, że charakterystyka się zmienia wraz z wysokością zawieszenia anteny. Dlatego czasami cięzko znaleźć gotową.
Pozdrawiam
Dionizy
_________________
Pozdrawiam Dionizy
  
sp7xft
15.08.2010 00:04:06
poziom 5

Grupa: Użytkownik

QTH: KO00HU

Posty: 638 #566277
Od: 2008-3-28
Dionizy,
Dzięki za wyjaśnienia. Mam inne pytanie: w arkuszu zakładka dane, pozycja 10 wpisujemy moc wyjściową nadajnika PEP [W]. Jaką wartość należy wpisać w przypadku radiotelefonu FM (moc w.cz. 25 W)?
Dzięki.
pozdrawiam,
Paweł SP7XFT
  
SP6IEQ
15.08.2010 08:41:52
poziom 5

Grupa: Użytkownik

QTH: Świdnica

Posty: 416 #566298
Od: 2010-2-22
FM ma modulację ciągłą, a zatem moc wyjściowa jest generanie stała. Zatem taką jaką deklarujesz, że będziesz używał moc wyjściową wcz nadajnika. Nie musi to być pełne 25 W, jeżeli używasz mniejszej.
Pozdrawiam
Dionizy
_________________
Pozdrawiam Dionizy
  
sp9dfh
15.08.2010 10:46:32
poziom 3

Grupa: Użytkownik

Posty: 132 #566311
Od: 2010-8-5
Wiele anten to bardzo podobne lub nawet identyczne konstrukcje, którym producenci nadają różne, często bardzo dziwaczne nazwy (np."big star"). Wystarczy często porównać wymiary geometryczne i podawane zyski energetyczne aby stwierdzić, że to to samo. Można wówczas wykorzystać charakterystykę innego producenta z bardzo dużym prawdopodobieństwem poprawności. Np. popularna w SP fabryczna UV300 to X500 prod. Diamond
  
sp7xft
15.08.2010 22:15:41
poziom 5

Grupa: Użytkownik

QTH: KO00HU

Posty: 638 #566518
Od: 2008-3-28
Dionizy,
Dziękuję za wyjaśnienia. Po lekturze Twoich poradników i dokumentów przystąpiłem do oceny mojej instalacji (UKF). Najpierw ‘na piechotę” oszacowałem moc EIRP – wynik 20 W, więc w drugim kroku skorzystam z Twojego arkusza. Po wpisaniu parametrów instalacji w polu: „Efektywna moc EIRP na głównym kierunku promieniowania [W]” pojawiła się wartość 13 Watów. Wiem dlaczego zamiast 20 W (jak w moim liczeniu „na piechotę”), pojawiła się niższa wartość – to z powodu przyjęcia 20 minut jako czasu nadawania w module 30 minutowym. W tym momencie pojawiło mi się kilka wątpliwości i proszę o ich wyjaśnienie. Mam dwie wartości mocy EIRP: 20 W (liczona jako moc nadajnika – straty w kablu + wzmocnienie anteny, bez uwzględniania czasu pracy urządzenia) i 13 W (z uwzględnieniem czasu pracy urządzenia). Która z tych wartości jest wartością mocy EIRP, w świetle ustawy, decydującą o kwalifikacji instalacji czy z uwzględnieniem czasu pracy instalacji czy bez ? Ja skłaniałbym się za tym pierwszym podejściem, skoro jest ono uwzględnione w Twoim arkuszu analitycznym. Gdyby było inaczej , pojawiła by się pewna niespójność. Jednak zamiast matematycznej analizy przeprowadzić realne pomiary natężenia pola to przecież pochodziłoby ono od realnej wartości mocy EIRP, a nie tej uśrednionej ze względu na moduł 30 minutowy. Jak więc powinno się mierzyć pole, aby takie pomiary były zgodne z wynikami analiz, które pochodzą z arkusza.
Dzięki za wyjaśnienia.
Pozdrawiam,
Paweł SP7XFT
  
sq5pen
16.08.2010 17:29:32
poziom 2



Grupa: Użytkownik

QTH: KO 01 OM

Posty: 83 #566656
Od: 2010-3-31
Dionizy, sądzę że dobrym pomysłem będzię jeżeli w kolejnej wersji arkusza kalkulacyjnego zostanie odblokowana możliwość zmiany nazwy instytucji przujmującej raport. W wersji 2.2 którą posiadam na stałe jest wpisany Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny a ja (i pewnie inni też) podlegam Państwowemu Powiatowemu Inspektorowi Sanitarnemu. Pozdrawiam Piotrek sq5pen
  
sp9dfh
16.08.2010 19:11:06
poziom 3

Grupa: Użytkownik

Posty: 132 #566669
Od: 2010-8-5
Wydaje mi się, że sprawy związane z polami EM załatwine są tylko w województwach. Może dlatego nie chcieli Ci przyjąć raportu w Radomiu. Oczywiście mogę się mylić.
Andrzej
  
SP6IEQ
16.08.2010 19:27:56
poziom 5

Grupa: Użytkownik

QTH: Świdnica

Posty: 416 #566672
Od: 2010-2-22


Ilość edycji wpisu: 1
Piotr, w żadnym wypadku. Dokumenty te przekazuje się wyącznie na szczeblu wojewódzkim, a jak Andrzej zauważył Radom nie jest już województwem.
Paweł, słusznie zauważyłeś, że EIRP zależy od czasu emisji. Zatem, nie jest szczytową moca a uśrednioną w czasie. Ustawa nie mówi nic o tym, która z nich jest prawidłowa. Przepisy BHP dotyczące miejsca pracy uwzględniają taki współczynnik. Rozporządzenia MŚ w zakresie techniki pomiarowej, które stosują WIOŚ również uwzględnia uśrednianie wielkości pola. Jest też w tym pewna logika związana ze skutkiem pola EM. Istnieje coś takiego jak współczynnik SAR mówiący o ładunku energi skumulowanej w organiźmie. Zatem podobnie jak w przypadku promieni X, nie jest istotny poziom chwilowy a poziom uśredniony w czasie ( globalny ładunek ). Stosowany w arkuszu moduł 30 minut jest stosunkowo krótki ( stosowany w innych krajach ) i kilka razy krótszy niż czas uśredniania w czasie pomiarów stacji bazowych GSM. Zatem w pewnym sensie bardziej krytyczny.
Taki sposób był prezentowany w MŚ. Nie był on zakwestionowany, ale formalnie nie istnieje dokument, który określałby w szczegółach metodykę przygotowywania analiz.
Jeżeli uwzględnimy całą dobę a wyjmiemy tylko 30 min z niej w których pracujemy to nasze uśrednienie w czasie ( SAR ) jest bardzo zawyżone.
Jestem za uwzględnianiem obu współczynników : czasu emisji i modulacji.
Pozdrawiam
Dionizy
_________________
Pozdrawiam Dionizy
  
sp9dfh
16.08.2010 21:52:00
poziom 3

Grupa: Użytkownik

Posty: 132 #566717
Od: 2010-8-5
Pawle, jeżeli chciałbyś przeprowadzić pomiary sprawdzające w celu sprawdzenia zgodności z analizą, to należy je przeprowadzić przy sygnale ciągłym o mocy 13W. Jeżeli nie możesz zredukować mocy do 13W, to możesz wykonać pomiar przy sygnale ciągłym 20W, a uzyskany wynik przeliczyć zgodnie ze wzorem Ex = Ez*sqrt(13/20)
gdzie: Ez - nat. pola zmierzone przy 20W
Ex - nat. pola poszukiwane dla mocy 13W
sqrt - square root - pierwiastek kwadratowy.
Należy dodać, że stosunek 13/20 =~ 20/30, czyli jest równy przyjętemu współczynnikowi czasy emisji.
73, Andrzej
  
Electra20.04.2024 00:11:31
poziom 5

oczka

Przejdz do góry strony<<<Strona: 7 / 9>>>    strony: 123456[7]89

  << Pierwsza     < Poprzednia      Następna >     Ostatnia >>  

HOME » OBWIESZCZENIA, INFORMACJE DLA KRÓTKOFALOWCÓW » ZGLOSZENIE INSTALACJI ANTENOWYCH - ROZPORZADZENIE

Aby pisac na forum musisz sie zalogować !!!

TestHub.pl - opinie, testy, oceny