Zgloszenie instalacji antenowych - rozporzadzenie
Kolego Gienku, zadałeś kilka pytań, które świadczą, że nie przeczytałeś uważnie rozporządzeń a co najważniejsze ustawy. Tam wszystko jest napisane. Zadałeś pytanie i zacytowałeś fragment rozporządzenia w którym odpowiedziałeś sobie na to pytanie jeśli chodzi o zwolnienie lub nie instalacji w stałym QTH.
Jeszcze raz proszę o uważne przeczytanie prawa bez żadnego nastawienia i własnej interpretacji przed czytaniem.
A teraz odpowiem ogólnie.
1. Zwolnienie na okres 90 dni dotyczy tylko instalacji poza stałą lokalizacją stacji.
2. Mówimy i zgłoszeniu instalacji i rzeczywistych warunkach jej pracy a nie potencjalnym możliwościach. Zatem nie to jest ważne co mamy na licencji lub jakie są możliwości sprzętu ale to jakie parametry są używane. Należy zachować jednak zdrowy rozsądek w mówieniu, że pracuję tylko 2 W PEP a transceiver ma fabrycznie 100 W. Jest to weryfikowalne.
3. Może napisałem nie jasno ale :
- od ok. 6 lat mamy obowiązek składania wyników pomiarów naszych instalacji jeżeli przekracza ona 15 W EIRP. Może to być raport z analizy obliczeniowej. Taki przywilej mamy tylko my. Jest ona składany do WIŚ i WIOŚ. Musi to być robione przy każdej nowej instalacji i każdej zmianie, która powoduje zmianę rozkładu pola EM.
- od następnego roku dochodzi zgłoszenie instalacji składane do lokalnego organu administracji rządowej.
4. Na stronie PZK jest dostępny arkusz, który może pomóc w przygotowaniu raportu już dzisiaj. Tak jak pisałem część dotycząca zgłoszenia ulegnie jeszcze modyfikacji. Jak pracować z arkuszem jest również opisane. Można to zrobić bez arkusza, ale będzie wymagana dużo większa ilość nakładu pracy na wyliczenia. Na stronach ARRL jest opisana procedura dokonywania takiej analizy w USA. Jest to ogólnie dostępne. Na stronach UBA czy DARC są zamieszczone programy do wyliczeń. Wszystkie te dokumenty odbiegają w kilku punktach od naszych realiów i nie pozwolą w prosty sposób przygotować dokumentu zgłoszenia czy raportu. Ale pozwolą na zabawę z wyliczeniami, których wynik należy w pewien sposób zmodyfikować. Na stronie PZK sa tez podane wszystkie zależności matematyczne potrzebne do takiej zabawy.
5. Nie tylko nas to dotyczy. W USA zostało to wprowadzone ok. 20 lat temu a w Niemczech ok. 10 lat temu. Kilka innych krajów EU tez się z tym boryka. Unia EU nakłada obowiązek stworzenia bazy wszystkich źródeł emisji pola EM i właśnie to tworzy MŚ.
6. Wielu Kolegów u nas ma już ten problem za sobą. Wykonało tę czynność i przekonało się, że wcale nie musi tylko słuchać radia ani pracować tylko QRPP ani schodzić do tzw. podziemia. Z mocą 500 W tez można pracować i być w zgodzie z prawem. Oczywiście nie zawsze a zależy to głównie od instalacji antenowej. Ja mieszkam w domku w zabudowie szeregowej i na niektórych antenach mogę pracować z moja mocą licencyjna 500 W PEP co daje ok. 3000 W EIRP. Co najważniejsze, żadna z moich anten nie będzie zaliczona do instalacji znacząco oddziaływujących na środowisko i nie będą z tego tytułu wynikały kolejne reperkusje w powiązaniu z Prawem budowlanym. Tak więc, najpierw coś zróbmy a potem jak będzie problem to ponarzekajmy.
Koledzy proszę o uważne przeczytanie tych dwóch rozporządzeń oraz przynajmniej Prawa Ochrony Środowiska ( jest jeszcze jedna ustawa nas dotycząca i dwa rozporządzenia ). Nie można w kilku słowach odpowiedzieć na wszystkie detale w nich zawarte.
Pozdrawiam
Dionizy


  PRZEJDŹ NA FORUM