NOWE POSTY | NOWE TEMATY | POPULARNE | STAT | RSS | KONTAKT | REJESTRACJA | Login: Hasło: rss dla

HOME » INNE » TEST ZASIĘGU NADAJNIKA RADIOWEGO DAB+ Z SOLCA KUJAWSKIEGO . MUSE M100-DB

Przejdz do dołu stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

Test zasięgu nadajnika radiowego DAB+ z Solca Kujawskiego . Muse M100-DB

  
SP2ROB
21.11.2018 13:22:36
poziom 6

Grupa: Użytkownik

QTH: JO93AC Bydgoszcz

Posty: 1269 #2609128
Od: 2016-12-31


Ilość edycji wpisu: 3


Jak widać sporo wody upłynie zanim coś będzie słychać.
Jak zwykle miało być tak pięknie a wyszło jak wiadmo.
Na chwilę obecną listopad 2018 radio działa w mieszkaniach na ostatnich kondygnacjach ,
lub pod zewnętrznymi antenami.
W otwartej przestrzeni niestety nie jest możliwy odbiór w mieście Bydgoszcz choć mamy do nadajnika w
Solcu Kujawskim niespełna 20km.
Odbioru w wybranych lokalizacjach nie można uznać za pełnię szczęścia i pozytywną opinię.
Odbiornik Muse M100-DB nie jest aż tak z dolnej półki by mówić o chińskim badziewiu , w momencie premiery koszkował około 400zł w tej chwili 316zł na Ceneo.
Nie znalazłem danych dotyczących czułości radia ale kanały analogowe odbiera bezbłędnie.

No i najważniejsze 9 stacji po 3 latach to jawna kpina !!!!
Ich powinno być już co najmniej 90! .
Pamiętam szumne zapowiedzi zwalniania częstotliwości radia anologowego na rzecz cyfry i
O ile z wielkimi cierpieniami wreszcie mamy cyfrową telewizję to radio nadal jest w XX wieku.
_________________
Filmy - YouTube - SP2ROB
Komunikator krótkofalarski - forum
https://t.me/joinchat/JRksRRVtER4mfwDrJihIjQ
  
Electra23.11.2024 12:03:55
poziom 5

oczka
  
sp1cgt
21.11.2018 13:50:14
poziom 5



Grupa: Użytkownik

QTH: Szczecin

Posty: 511 #2609136
Od: 2011-4-9
W Szczecinie DAB+ z RTCN Kołowo chodzi w aucie przyzwoicie choć nadają na antenie w polaryzacji poziomej z byłego nadajnika TV programu 1 (K-12). W mieście pomiędzy budynkami trochę przycina, lecz na S-3 słychać prawie do Gorzowa.
_________________
Vy73!:Andrzej SP1CGT
sp1cgt@wp.pl
SPDMR:2601044
DV:SR1UVS
  
sp5gzv
21.11.2018 15:11:08
poziom 4

Grupa: Użytkownik

Posty: 386 #2609169
Od: 2014-5-2


Ilość edycji wpisu: 5
Podstawowy problem z DABem to niewłaściwy czas wprowadzenia. 20 czy nawet 10 lat temu DAB odniósłby sukces, teraz jest to łabędzi śpiew.
Zgodnie z tym co oficjalnie podano jeden multipleks ma zawierać do 12 stacji - tak naprawdę w dobrej jakości - nieco lepszej nawet niż w FM (nie ma ograniczenia pasma 30 Hz 15 kHz)- można umieścić maksimum 10.
MUX-ów na obszarze Polski zaplanowano 3 na każdym obszarze alokacyjnym a w niektórych rejonach i (głównie) aglomeracjach jest możliwe uruchomienie jeszcze jednego. Oznacza to że można uruchomić maksymalnie 40 - 48 kanałów radiowych. 20 czy nawet 10 lat temu to była ilość, obecnie cała technologia opiera się już o ścianę pojemności systemowej. Technika niestety idzie tylko do przodu i już teraz oferta dostępna w internecie jest w zasadzie nieograniczona.
Mam w domu trzy odbiorniki z DAB-em, Yamahe D500, HAMA i kuchenny odbiorniczek Auna (klon HAMA) - wszystkie z DAB-em. Najczęściej używany jest ten ostatni, z tym ze służy do słuchania tylko radia przez internet - ma także FM.
Jakość akustyczna jak i stabilność odbioru w DAB-e jest w zasadzie nieakceptowalna.
Oferta: w radio DAB mamy to co wszędzie, w radiu internetowym mamy niemal wszystkie stacje z całej Polski i ponad - nie liczyłem! - 100000 stacji na świecie. Kraje których nie znalazłem to Korea Północna, Wenezuela i Kuba.
Pozwolę sobie zacytować swój tekst zamieszczony w #520 Radionewslettera - branżowe wydawnictwo internetowe - który ukazał się 1.12.2011 roku, czyli prawie 7 lat temu.

...
"Jak powstawały pierwsze systemy DAB to internetu jeszcze nie było. Dziś globalna sieć jest liczącym się medium transmisyjnym o stale rozszerzającym się obszarze i coraz lepszych parametrach.
Zasadnicza przewagą przekazu internetowego jest „brak ściany”. Broadcast ma niestety tę wadę, że nawet jak zbudujemy ileś tam multipleksów cyfrowych po kilkanaście programów na multipleks to zawsze dojdziemy do punktu, w którym „więcej się nie da”…
W przekazie internetowym jest tylko jedno ograniczenie: ilość słuchaczy ograniczona populacją chętna do słuchania. Nie ma ograniczeń takich jak brak zasobów widma elektromagnetycznego, czy miejsca w multipleksach cyfrowych. Jeżeli istnieją ograniczenia to wyłącznie z powodu niedoskonałości technicznych infrastruktury. I z natury rzeczy jest to przekaz cyfrowy, przynajmniej w części transmisyjnej.

Niektórzy coraz częściej mawiają, że mamy w przyrodzie pięć wymiarów, trzy znane powszechnie, czwarty to czas a piaty to adres IP.

Typowy broadcast – w rozumieniu sposobu rozpowszechniania informacji - ma jeszcze jedną, poważniejszą wadę, która kiedyś będzie czynnikiem jego zagłady: funkcjonuje nawet wtedy, gdy nie ma odbiorcy. W internecie brak odbiorcy to brak przekazu."...
I dalej:
..." DAB możemy traktować jako naturalny etap postępu technicznego. Etap znaczący, ale który nie potrwa zbyt długo. Wodotrysków nie będzie. I szykujmy się na następną technologię."..

Odnośnie odbioru DAB w Bydgoszczy - ukształtowania terenu i fizyki się nie zmieni. Lepszym miejscem do nadawania DAB-u jest Trzeciewiec - obiekt jest bliżej i lepiej usytuowany. Niewątpliwie DAB można znacznie stabilniej odebrać w Toruniu. Technicznie nic nie stoi na przeszkodzie, by nadawać synchronicznie z Solca i Trzeciewca jednocześnie - gdyby nie... KASA...
vy73
  
sp5gzv
21.11.2018 18:14:29
poziom 4

Grupa: Użytkownik

Posty: 386 #2609226
Od: 2014-5-2
Może to uściślijmy: Polskie Radio z przyczyn pozamerytorycznych zaprzestało uruchamiać kolejne nadajniki. Natomiast z tego co mówią członkowie KRRiTV oraz (głównie) UKE - należy oczekiwać nie wydawania nowych i nie przedłużania obecnych koncesji na nadawanie w pasmie 87,5 - 108 MHz. Po prostu UKE nie będzie wydawało decyzji rezerwacyjnych dla tego zakresu.
Mówiąc wprost: UKE i KRRiTV zachęca do składani aplikacji dla nadawania technologia DAB w pasmie VHF. Jeżeli obecni nadawcy nie wystąpią o takie warunki, to KRRiTV rozpisze formalny konkurs koncesyjny na miejsce w multipleksach.
W dużych miastach - Warszawa - Poznań, Wrocław, Lódź czy Kraków już dziś wiadomo, że nie będzie miejsca dla wszystkich obecnie nadających stacji.
Także jestem zdania, ze przekaz IP "zje" przekazy DAB/FM, podobnie jak wszelkie telewizje programowe... Ten proces się zaczął i nie ma już odwrotu.
  
frantastic
21.11.2018 22:56:15
poziom 5



Grupa: Użytkownik

QTH: Olsztyn

Posty: 477 #2609323
Od: 2015-6-17
W domu nie mam żadnego odbiornika DAB+ mimo, że maszt RTCN Pieczewo widzę przez okno. Jakość interesujących mnie programów nadawanych w FM jest na ucho (a mam wyczulone)lepsza niż w DAB+. Jest to spowodowane między innymi wysoką jakością podstawowych "dużych" nadajników w moim RTCN. Podwyższenie jakości DAB+ wymagałoby większej przepływności na jeden program niż obecnie, a i nawet wtedy większość słuchaczy nie usłyszy tej różnicy jakości, bo pilnowana po stronie nadawczej i odbiorczej emisja FM daje jakość wystarczającą nawet dla dość wytrawnego słuchacza. Nie ma więc presji rynku ze strony jakości jak to było z przejściem z telewizji analogowej na DVB-T.

Gdyby chcieć powtórzyć sukces DAB+ wzorem DVB-T wystarczyłoby przeanalizować jak osiągnięto sukces DVB-T w Polsce.Należałoby więc najpierw wyznaczyć datę zaprzestania nadawania w FM. W okresie przed wyłączeniem uruchomić proces koncesyjny ale nie za wcześnie, bo komercyjni nadawcy zwykle bardzo niechętnie płacą za emisje równolegle podwójnie w okresie przejściowym. Resztę reklamy i propagowania nowego medium zapewni automatycznie Radio Maryja podobnie jak to było z TV Trwam w DVB-T, która to nie chciała miejsca w multipleksie uruchomianym jako pierwszy w pierwszym jego rozdaniu bo to kosztowałoby dodatkową kasę a wtedy gdy było widać termin wyłączenia analogu podniosła wielki rumor o dyskryminację i nieświadomie zapewniła sukces DVB-T w każdej pipidówie. Wzory więc są jak zrobić, pozostaje pytanie czy warto. Może wystarczy jeden ogólnopolski multiplex na falach długich z jednego nadajnika a resztę załatwi internet.
_________________
Teoria i praktyka to immanentne części jednej całości.
  
sq6ade
21.11.2018 23:15:31
moc !!!
wydawało się ze wiecej już sie nie da ale jednak !



Grupa: Użytkownik

QTH: Wrocław (Breslau) Party-n

Posty: 15172 #2609329
Od: 2008-3-21
Spadówa z tymi cyfrówkami z pasma. W przypadku TV jest super ale po wuja to cyfrowe dziadostwo na fonię stereo to nie wiem .
_________________
Wiosna się budzi w całej naturze
Witana rzewnym słowików pieniem,
W zielonym gaju, ponad strumieniem,
Kwitną prześliczne dwie róże.

Obrazek
  
VSS
21.11.2018 23:16:51
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)



Grupa: Użytkownik

QTH: POZnan*

Posty: 3899 #2609330
Od: 2009-12-24


Ilość edycji wpisu: 1
    SP2ROB pisze:


    Pamiętam szumne zapowiedzi zwalniania częstotliwości radia anologowego na rzecz cyfry i


To chyba źle usłyszałeś, DAB pracuje w zupełnie innym paśmie i zakres 88-108 nie ma tu nic do rzeczy.
Uruchamiałem w swoim życiu kilka nadajników DAB w tym kraju i od samego początku nikt nie wspominał o jakiejkolwiek zamianie.
Były to nowe instalacje nie mające jakiegokolwiek wpływu na analogowy FM.

Aczkolwiek uważam, że DAB w obecnym kształcie jest zupełnie do dupy. Śmieszne przepływności generujące nieakceptowalną jakość dźwięku połączone z miernotą programowa powodują, że słucha tego promil społeczeństwa.
_________________
Artur VSS
https://sp3vss.eu
PZK - Piraci Z Karaibów

Udostępniający link nie odpowiada z automatu za treść:
https://tiny.pl/tqrng
http://hudoc.echr.coe.int/eng?i=001-187930
  
UN7CDN
22.11.2018 06:43:20
poziom 3



Grupa: Użytkownik

Posty: 101 #2609386
Od: 2018-6-5
    SQ5KLN pisze:

    Rozwój DAB+ jest chyba wstrzymany i... moim zdaniem bardzo dobrze. O ile konwencjonalne radio FM ma jeszcze jakąś rację bytu ze względu na cenę urządzeń i ich powszechność, o tyle cała reszta (fale długie, średnie, krótkie, DAB+, DRM itp.) nie ma większego sensu. Powoli internet "zje" także radio FM czy telewizję naziemną, to tylko kwestia czasu.

To prawda. Nadawanie radia i telewizji przez Internet zastąpi inne sposoby nadawania. . Ponieważ każdy smartfon z internetem może być zarówno telefonem i radiem i telewizorem, i tak dalej. aniołek.
  
sq6kby
22.11.2018 11:56:23
poziom 2

Grupa: Użytkownik

QTH: Syców JO81UH

Posty: 81 #2609475
Od: 2014-4-12


Ilość edycji wpisu: 1
    VSS pisze:

      SP2ROB pisze:


      Pamiętam szumne zapowiedzi zwalniania częstotliwości radia anologowego na rzecz cyfry i


    To chyba źle usłyszałeś, DAB pracuje w zupełnie innym paśmie i zakres 88-108 nie ma tu nic do rzeczy.
    Uruchamiałem w swoim życiu kilka nadajników DAB w tym kraju i od samego początku nikt nie wspominał o jakiejkolwiek zamianie.
    Były to nowe instalacje nie mające jakiegokolwiek wpływu na analogowy FM.

    Aczkolwiek uważam, że DAB w obecnym kształcie jest zupełnie do dupy. Śmieszne przepływności generujące nieakceptowalną jakość dźwięku połączone z miernotą programowa powodują, że słucha tego promil społeczeństwa.

Niekoniecznie źle usłyszał, pierwsze testy w Warszawie w latach 90-tych były uruchamiane własnie w paśmie radia FM na częstotliwości 105,008 MHz. Być może roztaczano wtedy wizje zwolnienia pasma UKF pod cyfrę, ale rzeczywiście nic z tego nie wyszło.
  
frantastic
22.11.2018 14:17:30
poziom 5



Grupa: Użytkownik

QTH: Olsztyn

Posty: 477 #2609527
Od: 2015-6-17
    sq6kby pisze:

    Niekoniecznie źle usłyszał, pierwsze testy w Warszawie w latach 90-tych były uruchamiane własnie w paśmie radia FM na częstotliwości 105,008 MHz.

Testowa emisja DAB+ była też w Katowicach. I tu i tu był to raczej rok 2003. Wcześniej testowano DAB bez plusa.
_________________
Teoria i praktyka to immanentne części jednej całości.
  
SP2ROB
16.05.2021 23:26:56
poziom 6

Grupa: Użytkownik

QTH: JO93AC Bydgoszcz

Posty: 1269 #7815086
Od: 2016-12-31


Ilość edycji wpisu: 2


2 lata później ...2 filmy później


_________________
Filmy - YouTube - SP2ROB
Komunikator krótkofalarski - forum
https://t.me/joinchat/JRksRRVtER4mfwDrJihIjQ
  
Electra23.11.2024 12:03:55
poziom 5

oczka

Przejdz do góry stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

  << Pierwsza      < Poprzednia      Następna >     Ostatnia >>  

HOME » INNE » TEST ZASIĘGU NADAJNIKA RADIOWEGO DAB+ Z SOLCA KUJAWSKIEGO . MUSE M100-DB

Aby pisac na forum musisz sie zalogować !!!

TestHub.pl - opinie, testy, oceny