Ameryki to Kolega nie odkrył . Wystarczy się pokazać na dowolnym większym spotkaniu krótkofalowców. Tam zawsze jest UKE i taki wóz można pooglądać na zewnątrz od środka i "PRAWIE" rozebrać na części. Ostatnio w Gorzowie Panowie z UKE mieli prelekcję nt. DVBT i innych spraw. Tak że znana jest konstrukcja tej stacji. A wcześniejszą widziałeś? _________________ Pijmy piwo jedzmy śledzie , będziem silni jak niedzwiedzie!
No proszę. Z Manhattanu nie nadawałem, ale z centrum dzielnicy finansowej w San Francisco oraz z Anaheim k/Los Angeles - owszem. To samo z Monachium i Frankfurtu, Londynu oraz Edynburga. Takze się da. Stacje monitoringu skupiają się na ultrakrótkich, bo tam mają najwięcej roboty. KF sprawia wrażenie, że jest postawiony odłogiem ale to jest tylko wrażenie. Tak naprawdę także jest monitorowany - i dobrze! Amatorzy nie mają się czego obawiać. Zresztą tam też pracują nasi koledzy. _________________ Sent from Marconi Oceanspan with 3x807 in the finals. Pozdrawiam, SP5XMI Marcin
Stasiek taka informacja - sezon ogórkowy się na szczęście kończy. Taki busik był także przed laty na spotkaniu w Gliczarowie. Ma on swoje ograniczenia o których nie będę tu pisał.
Jurek mam pytanie do ciebie ,czy wszyscy muszą czytać wszystko z internetu ja na przykład nie mam na to czasu a tu mam jako ciekawostkę czyż nie . _________________ http://sp6ix.pl.tl
W pieniaczej ziemi jest miasto Pysków. Tam jęzorami robi się wszystko, męstwo w jęzorze, siła w jęzorze, jęzor tam miele, piele i orze.
Guwnfo prawda. Nie kradną i plony zacne. Zabite tylko szkodniki. Polecam lepsze hobby. _________________ Wiosna się budzi w całej naturze Witana rzewnym słowików pieniem, W zielonym gaju, ponad strumieniem, Kwitną prześliczne dwie róże.
Ja na poczet uspokojenia nastrojów. nie ma co jeden drugiego obrażać bo tak naprawdę te systemy są tajne. Na UKE polska radiowa sie nie kończy. Jest jeszcze radiokontrwywiad, łączność wojskowa i inne sieci , kontr sieci i podobne "cuda wianki"A my tak naprawdę g* wiemy . Jedno jest pewne - IM LEPSZE URZĄDZENIA MAJA SŁUŻBY TYM WIĘCEJ SWOBODY MAJĄ KRÓTKOFALOWCY I CB-IŚCI. Dlatego ja Im nie żałuje ani wozów namiarowych ani tych super odbiorników, ani wież nasłuchowych typu "wielka siostra" ( wielki brat patrzy , wielka siostra słucha), a jest ego trochę. Dlatego nie ma Im co zazdrościć tylko mając hobby to hobby uprawiać. Teraz posłuchajcie dla uspokojenia nerwów wirtuoza w spódnicy. Alllle wymiata... (!)
_________________ Pijmy piwo jedzmy śledzie , będziem silni jak niedzwiedzie!
@ SP6IX Zobacz na yt rondo Humela. Nagranie ZDF. Tu babka pokazała co potrafi! Nie mam nagrywarki ale zrobił bym sobie dzwonek do telefonu z czołówki jak zaczyna grać. Światowa klasa.
Znalazłem masz!
_________________ Pijmy piwo jedzmy śledzie , będziem silni jak niedzwiedzie!
To już koledzy wcześniej napisali, że prawie na kazdej większej imprezie organizowanej przez krótkofalowców zazwyczaj pojawia się samochód pomiarowy UKE. Swego czasu wiele bym dał, żeby mieć odbiornik RS do 3 GHz jaki mieli w swoim samochodzie.
Dodam jeszcze, że dzięki temu, że mieli taki odbiornik, sprawdziłem w praktyce filtry pasmowe w jednym ze wzmacniaczy. To był ten czas, gdy o w miarę łatwym dostępie do HP lub Anritsu można było jedynie pomarzyć. Monitoring jest potrzebny - dzięki niemu amatorzy mogą spokojnie zajmować się hobby. Dodam jeszcze, że amatorzy również posiadają narzędzia do monitoringu widma, wliczając DF i to bazujący na odbiornikach SDR. Skoro w Holandii i Niemczech działa świetnie (gdy w Hanowerze wołałem przez przemiennik DB0FUS, mogłem zobaczyć swój sygnał na podstawie razem z lokalizacją na mapie, błąd rzędu kilkunastu metrów), to u nas też może. Dokumentacja przykładowego pomysłu jest tu, plik PDF. Materiał z ubiegłego roku. Tu jest także wideo z prezentacji. I my też mamy takie coś, podstawa czasu będzie korzystać ze wzorców rubidowych a wyniki wyliczy na podstawie wcześniej zapisanego wycinka pasma - będzie można poznać kierunek czegoś, co już dawno przestało nadawać.
edit - służby po to mają odbiorniki, by z nich korzystać, a my mamy pozwolenia po to, by się zajmować naszym hobby. Z faktu, że SP5XMI nadaje z plaży w okolicy Jastrzębiej Góry wynika tylko tyle, że ma słaby sygnał, bo nie ma zasilania sieciowego i biedaczysko nie może podłączyć solidnego wzmacniacza Oczywiście żartuję. _________________ Sent from Marconi Oceanspan with 3x807 in the finals. Pozdrawiam, SP5XMI Marcin
A wracając do spraw przyziemnych: Poszukuje linka do sprawdzonej stacji namierzania sygnału radiowego: interesował by mnie układ z 4 antenami. Tylko nie podawać linków do konstrukcji których nie zostały sprawdzone. _________________ Artur VSS https://sp3vss.eu PZK - Piraci Z Karaibów
Proszę przeczytaj ten materiał a potem zajrzyj do linków, które podałem w poprzednim moim poście. _________________ Sent from Marconi Oceanspan with 3x807 in the finals. Pozdrawiam, SP5XMI Marcin
Bo dzisiaj nie mierzy sie tylko kont według anteny ale też czas propagacji. Czyli czas bezwzględny w którym sygnał dociera do danego DETEKTORA w odbiorniku. Powiem Wam ze zależnie od pasma dokładność 100 metrów to taki sobie rezultat. w idealnych warunkach bywają lepsze. A z odległości 100 metrów to radiostacje "raczej" już widać -hi. I nie trzeba następnego namiaru. Teraz pokaże Wam muzyczny DX zasłyszany przez mnie na pasmie 17 MHz. Znalazłem te składankę później w Internecie. Warto czasem posłuchać pasm DX owych na BC Choćby żeby wyłowić takie perełki jak Ta.
[yt]RDa5Mj5A8FABc[/yt]
Wystarczy kliknąć Maite Hontele i reszta otworzy sie sama. Tym razem to nie Kuba tylko Wenezuela. przepraszam ze ja tak wale te linki ale jak posłucham co sie wyrabia na 7,050 MHz na wschodzie to... 8) _________________ Pijmy piwo jedzmy śledzie , będziem silni jak niedzwiedzie!
no więc na wyżej opisanym pojeździe jest jeszcze namiernik ręczny. pan inspektor kiedy np. ma określić gdzie np. w bloku na 120 mieszkań jest nasz zakłócacz bierze takie coś na ramię i wędrują z policjantami od mieszkania do mieszkania. Kiedy zostanie wskazane ... - Tu! To resztę robi Policja rzadziej Wojsko ale też się zdarza. Blokowiska to ciężki teren i aby kogoś takiego dorwać trzeba by się trochę nałazić. Las i pole to pikuś a wioska to tylko jeszcze bardziej marne zabezpieczenie. Podczas wojny kiedy gestapo złapało łącznościowca na gorącym uczynku to rozwalali wszystkich w danym mieszkaniu. Dzisiaj kiedy nie ma wojny wygląda to inaczej, ale chcesz się przekonać jak działa Wojsko to spróbuj pozakłócać na transmisji np. na bliski wschód lub do Afganistanu Albo lepiej - wejdź na częstotliwość rosyjskiej MW i puść np. lekcje telegrafii z magnetofonu... hi! Posłuchamy dziennika wieczorem i się pośmiejemy wszyscy Kolejny agent SKW dostanie odznaczenie, a i ile mieszkasz w pobliżu Bydgoszczy to nawet to nawet może być krzyż Grunwaldu -hi a na poważnie- krążyły słuchy o gościu który w latach 2000 /2010 ( coś koło tego) pod Warszawą używał do szpiegostwa stacji amatorskiej. Nie był on krótkofalowcem, miał tylko taki trx całozakresowy. Najpierw pół roku go obserwowali , potem zwinęli gościa i po temacie.
Zastanawia mnie tylko jedna rzecz - 7050 MHz. Tam chyba nie ma służb tego typu. Wyzywaja sie jak najgorsze menele i NIKT sobie nic z tego nie robi... Dziwna sprawa
A praktyka mówi że w Polsce i innych krajach o takie rzeczy lepiej po prostu nie pytać... _________________ Pijmy piwo jedzmy śledzie , będziem silni jak niedzwiedzie!
A wracając do spraw przyziemnych: Poszukuje linka do sprawdzonej stacji namierzania sygnału radiowego: interesował by mnie układ z 4 antenami. Tylko nie podawać linków do konstrukcji których nie zostały sprawdzone.
Przy pomocy programu Spectrum Lab i jego modułu Colour Direction Finder można określać kierunki przychodzących sygnałów techniką SDR. Na falach bardzo długich wystarczy do tego karta dźwiękowa stereo (tutaj: http://df6nm.de/ColourDF/ColourDF.htm na str. 7). Dla wyższych częstotliwości potrzebny jest koherentny, dwukanałowy SDR.
Oto zrzuty. W lewym górnym rogu powiązanie kolorów z kierunkami świata.
Digi, 10 MHz
Digi, 7 MHz
CW w czasie zawodów, 7 MHz
Często ślad jednej stacji miewa różne kolory, To wynik bałaganu w fazach wprowadzanego przez propagację jonosferyczną. Np. 10 MHz o pewnych porach dnia bywa bardzo stabilne kolorystycznie, kiedy indziej szaleje.
Najprostszy zestaw antenowy to dwie skrzyżowane pętle, sygnał z nich poprzez sprzęgacz hybrydowy 90 st. trafia do jednego kanału (karty dźwiękowej lub odbiornika). Drugi kanał otrzymuje sygnał z anteny pionowej (dipol, mini whip lub tp.).
Na wszelki wypadek przyznaję się, że (jeszcze ?) takiego systemu antenowego nie zrobiłem. Wykorzystałem tu dwie przypadkowe anteny, więc kolory nie odzwierciedlają prawdziwych kierunków.
Ponadto powyższe zrzuty zostały uczynione z wcześniej poczynionych nagrań szerokopasmowych, więc czas w digi się nie zgadza (start emisji w niepełne minuty!)
Edit: Inaczej niż to się utrwaliło w SDRowej tradycji kolory na wodospadzie są powiązane nie z siłą sygnałów lecz z różnicą fazy w poszczególnych elementach szyku antenowego, a więc ostatecznie z kierunkiem.
Poszukuje linka do sprawdzonej stacji namierzania sygnału radiowego...
Do stacji???
Czy do systemu do zmontowania metodą "zrób to sam"?
Mam coś absolutnie wręcz przeciwnego. Czyli pomysł jeszcze niesprawdzony. Oparty na odbiorze koherentnym w dwukanałowym SDR.
Pomiar następować będzie w dwóch podejściach:
Etap I - dokładne określenie azymutu i przybliżone kąta elewacji.
Etap II - dokładny pomiar kąta elewacji.
Projekt badawczy, z bardzo dużą szansą na sukces
Poszukuję kogoś poważnie zainteresowanego tą dziedziną i w miarę zręcznego w programowaniu (język C). Ja sam z innymi aspektami projektu raczej sobie poradzę, ale w programowaniu jestem kiepski. Chodzi jedynie o:
1/ wyciągnięcie z programu Linrad 2 parametrów
2/ zobrazowanie ich na mapie, wykresie lub tp.
Wymagania sprzętowe:
- antena kształtem podobna do SAL z dodatkowym elementem pionowym (mini whip lub mały dipol pionowy) - troszkę elementów indukcyjnych i kondensatorów - odbiornik SDR dwukanałowy - komputer.
chodzi o to, że przez zmienianie: - wzmocnienia (stosunku amplitud w dwóch kanałach) (A) - przesunięcia fazowego między kanałami (F)
można w kontrolowany sposób przesuwać dołek charakterystyki szyku anten. Tzn. można dokonać obrotu ch-ki poziomej (czerwonej) wokół osi Z o 360 stopni. Na ch-ce pionowej (niebieskiej) widać, że dołek jest na godzinie 11. Przez przesuwanie fazy między kanałami można go skłonić do wędrowania w całym zakresie kątów elewacji: od godziny 9 przez 12 do 3.
Program Linrad potrafi ten dołek znajdować automatycznie (funkcja adaptive polarization). Wystarczy znalezione przez niego wartości A i F przełożyć na dwa kąty: elewacji i azymutu i już mamy jednoznacznie określony kierunek.
Spodziewana jest duża dokładność ze względu na głęboki i stromy kształt "dołka".
Edit:
Można to też wykonać analogowo, bez angażowania SDRa. Potrzebna wtedy będzie przełączana linia opóźniająca (np. delay line LZ1AQ) oraz step attenuator.
Jednak rozwiązanie z SDR ma ten plus, że można kawałek pasma zarejestrować i przeanalizować nagranie w komputerze w wolnej chwili. _________________ pozdr. Piotr