Techniki radionamierzania w ruchu Ruchoma stacja namierzenia Krajowy Autonomiczny System Kontroli
Widma. System KASMON
    HF1D pisze:

    To już koledzy wcześniej napisali, że prawie na kazdej większej imprezie organizowanej przez krótkofalowców zazwyczaj pojawia się samochód pomiarowy UKE.
    Swego czasu wiele bym dał, żeby mieć odbiornik RS do 3 GHz jaki mieli w swoim samochodzie.

Dodam jeszcze, że dzięki temu, że mieli taki odbiornik, sprawdziłem w praktyce filtry pasmowe w jednym ze wzmacniaczy. To był ten czas, gdy o w miarę łatwym dostępie do HP lub Anritsu można było jedynie pomarzyć. Monitoring jest potrzebny - dzięki niemu amatorzy mogą spokojnie zajmować się hobby. Dodam jeszcze, że amatorzy również posiadają narzędzia do monitoringu widma, wliczając DF i to bazujący na odbiornikach SDR. Skoro w Holandii i Niemczech działa świetnie (gdy w Hanowerze wołałem przez przemiennik DB0FUS, mogłem zobaczyć swój sygnał na podstawie razem z lokalizacją na mapie, błąd rzędu kilkunastu metrów), to u nas też może.
Dokumentacja przykładowego pomysłu jest tu, plik PDF. Materiał z ubiegłego roku.
Tu jest także wideo z prezentacji.
I my też mamy takie coś, podstawa czasu będzie korzystać ze wzorców rubidowych a wyniki wyliczy na podstawie wcześniej zapisanego wycinka pasma - będzie można poznać kierunek czegoś, co już dawno przestało nadawać.

edit - służby po to mają odbiorniki, by z nich korzystać, a my mamy pozwolenia po to, by się zajmować naszym hobby. Z faktu, że SP5XMI nadaje z plaży w okolicy Jastrzębiej Góry wynika tylko tyle, że ma słaby sygnał, bo nie ma zasilania sieciowego i biedaczysko nie może podłączyć solidnego wzmacniacza oczko
Oczywiście żartuję.


  PRZEJDŹ NA FORUM