Techniki radionamierzania w ruchu Ruchoma stacja namierzenia Krajowy Autonomiczny System Kontroli
Widma. System KASMON
Przy pomocy programu Spectrum Lab i jego modułu Colour Direction Finder można określać kierunki przychodzących sygnałów techniką SDR. Na falach bardzo długich wystarczy do tego karta dźwiękowa stereo (tutaj: http://df6nm.de/ColourDF/ColourDF.htm na str. 7). Dla wyższych częstotliwości potrzebny jest koherentny, dwukanałowy SDR.

Oto zrzuty. W lewym górnym rogu powiązanie kolorów z kierunkami świata.

Digi, 10 MHz





Digi, 7 MHz





CW w czasie zawodów, 7 MHz




Często ślad jednej stacji miewa różne kolory, To wynik bałaganu w fazach wprowadzanego przez propagację jonosferyczną. Np. 10 MHz o pewnych porach dnia bywa bardzo stabilne kolorystycznie, kiedy indziej szaleje.

Najprostszy zestaw antenowy to dwie skrzyżowane pętle, sygnał z nich poprzez sprzęgacz hybrydowy 90 st. trafia do jednego kanału (karty dźwiękowej lub odbiornika). Drugi kanał otrzymuje sygnał z anteny pionowej (dipol, mini whip lub tp.).

Na wszelki wypadek przyznaję się, że (jeszcze ?) takiego systemu antenowego nie zrobiłem. Wykorzystałem tu dwie przypadkowe anteny, więc kolory nie odzwierciedlają prawdziwych kierunków.

Ponadto powyższe zrzuty zostały uczynione z wcześniej poczynionych nagrań szerokopasmowych, więc czas w digi się nie zgadza (start emisji w niepełne minuty!)


Edit: Inaczej niż to się utrwaliło w SDRowej tradycji kolory na wodospadzie są powiązane nie z siłą sygnałów lecz z różnicą fazy w poszczególnych elementach szyku antenowego, a więc ostatecznie z kierunkiem.


  PRZEJDŹ NA FORUM