| Strona: 1 / 2>>> strony: [1]2 |
Odtajniony schronczy ktoś może zna inne takie obiekty wojewodów?? | |
| | sq6acm | 31.10.2012 21:34:48 |
Grupa: Użytkownik
QTH: JO80RU
Posty: 587 #1041338 Od: 2008-7-20
| Witam poniżej kolejna ciekawostka militarna
Zobacz odtajniony schron w centrum miasta Szczecina
13.04.2012 Andrzej Kraśnicki jr
Telefony z czasów PRL, butle pełne sprężonego powietrza, agregat, mnóstwo pustych pomieszczeń, z których wyniesiono już meble. Tak wygląda, do niedawna tajne, stanowisko dowodzenia na wypadek wojny, w którym miał działać wojewoda i jego zespół. W czwartek wojewoda pokazał odtajniony schron dziennikarzom.
Tajemniczy pagórek
Schron ulokowany jest w sercu miasta, pod niepozornym pagórkiem między nową cerkwią, a gmachem Komendy Wojewódzkiej Policji w sąsiedztwie ul. Starzyńskiego. Jeszcze rok temu był to obiekt tajny. I to tak bardzo, że władający nim Urząd Wojewódzki nie chciał nawet potwierdzić, że to "coś" na tyłach gmachu policji to schron.
Zbędne podziemia
Ale później wojewoda zdecydował, że obiekt jest mu niepotrzebny. Podziemia zostały odtajnione, a ich zwiedzanie wystawione na licytację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zwycięzcy zapłacili ponad 500 zł i podziemia już widzieli. W czwartek mogli je zobaczyć szczecińscy dziennikarze. Żadna konferencja prasowa nie zgromadziła w ostatnim czasie tyle piór, kamer i aparatów fotograficznych.
Niezależne zasilanie
Generator, który miał zasilać w prąd schron na wypadek odcięcia od miejskiej sieci.
Odporny na każde uderzenie
Schron był obiektem przygotowanym do odparcia ataku jądrowego, chemicznego i biologicznego. Stąd przy jego wejściu śluza, w której można było przeprowadzić dezynfekcję osoby wchodzącej do obiektu.
Czyszczenie w śluzie
Tak wygląda przejście przez śluzę, która przedzielona jest stalowymi, szczelnymi drzwiami.
Ściana przycisków
To z kolei energetyczne serce schronu, miejsce skąd sterowany jest cały system elektryczny znajdujący się w podziemiach.
Stacja uzdatniania wody
W liczbach obiekt wygląda imponująco i tajemniczo: 1,4 tys. m kw. powierzchni, 90 pomieszczeń.
- Schron powstał w latach 80. XX w. na poniemieckiej bazie - wyjaśniał przed wejściem Piotr Gabinowski, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Urzędzie Wojewódzkim.
W oficjalnej nomenklaturze było to "stanowisko kierowania dla wojewódzkiej administracji rządowej w warunkach zagrożenia wojennego".
Na zdjęciu stacja uzdatniania wody. Schron miał własne ujęcie, mógł też czerpać wodę z sieci miejskiej.
Akumulatorownia
Pomieszczenie z akumulatorami stanowiącymi część systemu zasilania schronu.
Stara centrala telefoniczna
Schron był wyposażany w tempie pasującym do rozsypującego się PRL-u, czyli przez całe lata 80. I duch tych lat w podziemiach pozostał. Stara centrala telefoniczna i takież telefony. W pralni - pralka "Frania". Agregat, filtry, stacja uzdatniana wody i inne urządzenia z tabliczkami znamionowymi zakładów, które już nie istnieją. Wszystko wciąż sprawne, czyste, oświetlone, gotowe do użycia i przyjęcia 110 ważnych urzędników i 20 osób obsługi technicznej.
Pokoje do odpoczynku
W schronie mogło pracować 130 osób z czego na jednej zmianie 70. Druga połowa mogła w tym czasie odpocząć w specjalnie do tego przygotowanych pomieszczeniach. Stały w nich trzypoziomowe łóżka, które zostały już jakiś czas temu wywiezione.
Powietrze na 12 godzin
Schron o grubości ścian i stropu od 1,5 do 3 m był samowystarczalny przez siedem dni, a powietrze w butlach mogło przez dwanaście godzin zapewnić załodze życie bez konieczności zasysania go z zewnątrz.
Jest nawet pralnia
Podziemna pralnia. Na środku legendarna pralka "Frania".
Gdzie się podzieje wojewoda?
Roczne utrzymanie schronu kosztuje 30 tys. zł. Wojewoda uznał, że to bez sensu, skoro przestarzałe wyposażenie nie spełni swej roli w razie kryzysu. Gdzie się więc schronią przedstawiciele administracji rządowej w sytuacji ekstremalnej?
- Mamy do dyspozycji różne pomieszczenia policji, straży pożarnej, także w Urzędzie Wojewódzkim - stwierdził wojewoda Marcin Zydorowicz, który też był obecny na prezentacji.
Co na miejsce schronu?
Schron jest świetnie utrzymany. Na co dzień jest w nim obecny pracownik techniczny, który dba o obiekt. Stąd widoczne na zdjęciach przedmioty świadczące o tym, że w pewnym sensie obiekt jest użytkowany. Kiedyś organizowane były w nim ćwiczenia służb wojewody. Obecny wojewoda Marcin Zydorowicz już w nich jednak nie uczestniczył. | | | Electra | 22.11.2024 03:01:12 |
|
| | | SQ1OHF | 31.10.2012 22:54:13 |
Grupa: Użytkownik
QTH: JO73GK, SZCZECIN
Posty: 162 #1041383 Od: 2011-5-18
| Szczecin jest bardzo tajemniczy i kryje wiele ciekawych miejsc. I prawda pod Odrą jest pełno przejść od portu po byłą hutę..... i w Policach zawijas na zachodnią stronę. Każdy o tym wie co był szkolony w ,,specjalnych,, grupach OC dla Szczecina do końca lat 80'. To przy KWP co pokazali to jeszcze pikuś w porównaniu co mają na bocznych ulicach i samej ul. Małopolskiej _________________ Zapraszam na QSO: SR1Z,SR1SZ, SR1DMR / lokalnie 145.400 i 433.400 Mhz Pozdrawiam, Edward SQ1OHF sq1ohf@gmail.com | | | ncd | 31.10.2012 23:18:37 |
Grupa: Użytkownik
QTH: FN03bp
Posty: 90 #1041387 Od: 2012-7-4
| znam jedno podobne miejsce w Kanadzie, około stu kilometrow na polnoc od Toronto. Tamto jednak jest utrzymywane w ciągłej gotowości. jest na 500 osób. Ciekawostka jest to, ze znajduje sie na kompletnym uboczu, z dała od miejscowości czy jakichkolwiek zabudowań. wycieczek do srodka nikt nie organizuje, więc widziałem tylko wejście. człowiek, ktory mi to pokazał, byl w srodku i z jego relacji wydaje sie to miejsce bardzo podobne do tego. podobno mozna tam przeżyć do pól roku, ale ja myśle, ze nawet jak by mi tam niczego nie brakowało, to pewnie i tak bym zwariował od przebywania pod ziemia przez sześć miesięcy. W Północnej Dakocie jest tez kilka takich, ale tamte mozna zwiedzić. To niesamowite, jak ludzie kochają sie bać...
| | | SQ1FYQ | 01.11.2012 01:58:59 |
Grupa: Użytkownik
QTH: Włodek Police JO73gn
Posty: 165 #1041413 Od: 2009-6-30
| SP1AP pisze: Szczecin ma dużo więcej takich "tajemniczych" miejsc. W latach 60-tych pracując w DOKP Szczecin miałem okazję wejśc z ostatniego, 3-go peronu na dworcu Szczecin Gł. przez drzwi w ścianie peronu do podziemi prowadzących pod rzeką Odrą płynącą tuż przed samym dworcem, które wiodły ponoć do samego Berlina, ale zaraz za Odrą zostały podczas ucieczki hitlerowców zdetonowane i w rezultacie zasypane gruzem na zawał. Chyba do dziś żadnych poszukiwań tam nie prowadzono, bo tam był zakaz wstępu, a nam się tam udało tylko jeden raz wejść z ekipą elektryków podczas poważnej awarii energetycznej i zaraz po naszym wyjściu ówczesna MO zaplombowała wejście!
PS: Zakaz wstepu tłumaczono wtedy groźbą zarwania wód rzeki Odry i zalaniem terenu, he, he!!!
Bez urazy ale te drzwi poprowadziły Cie do powiedzmy kompleksu korytarzy, przerobionych z dawnych tuneli kolejowych na bunkier przeciwlotniczy. Ktoś Cie wkręcił z tym przejściem pod Odrą :-) , a Berlinem to dobił Cie całkowicie. I zapewne też twierdził, że 6-tką da się dojechać nad morze :-)))) Wyjście z tego cudownego labiryntu jest w przejściu podziemnym i na pl. Zawiszy Czarnego. Jest jeszcze drugi tunel, pocztowy, ale strasznie zasyfiony. "Oświetlenie dzienne" tego tunelu masz pod nogami na pierwszym i drugim peronie pod nogami w postaci okrągłych otworów zasłoniętych luksferami szklanymi :-) Bez zbędnego wnikania możesz sobie to teraz pozwiedzać :-) http://www.schron.szczecin.pl/ Druga taka atrakcja to okolice jeziora Szmaragdowego "szmaragdowe" podziemia A dla fascynatów Podziemny Szczecin _________________ Pozdrawiam Włodek SQ1FYQ | | | sp3sul | 01.11.2012 07:01:10 |
Grupa: Użytkownik
QTH: Strzelce Kraj. JO72SV
Posty: 507 #1041419 Od: 2009-4-1
| Witam! Schron na użytek Wojewody,był remontowany w latach 80-tych. Przerabiano go z byłego schronu poniemieckiego. Wiadomo,że w budynku byłej MO,znajdowało się jedno z miejsc katowni hitlerowskiego Gestapo. W późniejszym okresie,był obiektem podlegającym we władanie podobnej struktury - byłego UB. Ekipa remontowa - dokładnie z SPBP - gdzie dobierano ludzi pod kątem niekaralności jak i powiązań ze strukturami ówczesnej SOLIDARNOŚCI (wydano specjalne przepustki pracownikom SPBP zezwalające na wejście poza ogrodzenie okalające teren schronu - 2 m. wysokości szczelny płot z desek,znalazła w workach foliowych szczątki ludzkie. Nakazano całkowite milczenie na ten temat. Znalezisko odebrali cywile w obecności mundurowych i ślad po tych szczątkach zaginął. Szukałem jakiejkolwiek wzmianki na ten temat w prasie regionalnej czy TV,ale zapanowała nakazana cisza.Tłumaczono,że są to pozostałości po hitlerowskich oprawcach. Na pewno po oprawcach ale z UB!!! Schron został przejęty przez MO i wyposażany przez kolejne ekipy. Pamiętam dokładnie wnętrze jak i cały teren w pobliżu tego schronu. Po reorganizacji MO i jej struktur,schron przeszedł we władanie Wojewody. Jest tam - a było na pewno - podziemne przejście do budynku byłej PZPR. Dużo na ten temat mogą powiedzieć pracownicy SPBP,pracujący przy przeróbce i adaptacji tego schronu na potrzeby byłej MO i SB. Teraz o tych przejściach czy innych podziemiach w Szczecinie czy okolicach. Zbyszek - to jest tylko domysł,że pod Odrą,jest przejście na teren byłej NRD. Wiele snuto na ten temat domysłów i opowieści. Byli też i świadkowie,którzy z uporem twierdzili,że takich przejść jest wiele. Wiem na pewno,że jednym z zejść do tych przejść,znajduje się w pobliżu budynku Urzędu Wojewódzkiego. Było zabezpieczone przed ciekawskimi - zaspawano drzwi. Ale były to lata 80-te i nie znam dalszych tego losów. Zgadzam się z Kolegą,który podaje inne szczegóły na temat przejść czy schronów. Do dnia dzisiejszego,na terenie Szczecina jak i jego okolic,znajduje się bardzo wiele obiektów zabezpieczonych przed "ciekawskimi". Jedne są znane i ogólnie udostępnione inne z kolei tzw. "tajne". Są one chronione przez wojsko,policje jak i zabezpieczone do użytku na wypadek "W". Są tam też obiekty stanowiące pozostałości po hitlerowskich Niemcach o których to przeznaczeniu,milczą udostępnione fragmenty dokumentacji. Wiele z tych obiektów,nawet nie jest zbadana i nikt o ich pochodzeniu jak i przeznaczeniu nic nie wie. Jest wiele zniszczonych lub zalanych wodą - np. podziemne budowle w Policach,schrony dla okrętów podwodnych itd.. Wiele z tych "nowinek",można przeczytać w sieci - polecam. Ja swoje tu przytoczone,przekazuje z własnych osobistych obserwacji. Pracowałem kiedyś w SSR "Gryfia" a następnie SPBP. Pozdrawiam - Mirek SP3SUL. | | | sp9ikf | 01.11.2012 07:26:33 |
Grupa: Użytkownik
QTH: JO90GC, Rybnik
Posty: 1197 #1041425 Od: 2010-3-17
| Witam, a ja z tamtych czasów pamietam jak moja była firma wyposażała statki w maski p-gaz i mielismy obowiązkowe ćwiczenia - raz w miesiącu. checa na całego. byc na końcu świata i ćwiczyć tzw alarm wojenny. na kilku nowobudowanych wtedy chłodniowcach - MS Kociewie, Powiśle, Podlasie i Kurpie w ładowni rufowej był zainstalowany schron. zejściówki do ładowni w jednym pionie, wzmocnione pokłady masztówek przygotowne pod zainstalowanie dział p-lotniczych. /normalnie histeria do bólu/. jak jechalismy bodajże Winetą na łowisko na Alaskę to specjalista d/s wojskowych /była taka komórka w firmie/ jechał z nami i szkolił załoge /130 chłopa/ na wypadek "w". Za olewanie sprawy omal nie zostałem dyscyplinarnie wywalony z firmy. "stary" raz w miesi acu otrzymywał tajna korespondencje - normalne szyfrówki - miał ksiązke szyfrów - i musiał taka samoa szyfrówke odesłac do dyr. nacz. ciekawe czy u pozostałych armatórw tez tak było. nigdy nie rozmwialem z kolegami po fache n/t temat. a ze szczecinradio tez sobie przypominam tzw tajna korespondencje. szef zmiany załatwiał to osobiście. może jeszcze wyświetlimy pare absurdów z tamtych czasów. warto o tym przypominac bo co niektórzy stale tęsknią za przeszłościa jakby zapomnieli o tym w jakim cyrku przyszło nam zyć. obowiązek rejestacji wszystkich urządzeń nadawczych - nawet mam gdzies do dzisiaj taki druczek. oddawanie licncji do depozytu - naduk na licencji - na początku to byładługa czerwona pieczątka na odwrocie - w razie wyjazdu za granice na czas dłuzszy niz 1 miesiąc nalezy pozwolenie oddac do depozytu. kiedy zamieszkałem na wsi w SP1 i pewnego popołudnia powiesiłem antene - dipol 2 x 19,5 m na 80m juz nastepnego dnia odwiedził nas osobiście komendant posterunku milicji. przeprowadził długi i obszerny wywiad co i jak, sprawdzał dokumenty etc, a za dwa dni już byłem na dywanie u dyrekcji LO do którego chodziłem - co to za tajne istalacje montuję. na licencje czekałem 13 miesięcy od dnia złożenia wniosku. w kontekścoie własnych doświadczeń troche mnie dziwia te dyskusje i utyskiwania Kolegów i Koleżanek o opóźnieniach w wydawanu pozwoleń. A Koledzy pamietacie ile lat czekalismy na pozwolenia /m czy /p. pierwszy skowronek to było /a i wpisany drugi adres do pozwolenia. Dobra dośc tego. cieszmy sie tym co mamy. I nie ma powodów do narzekania.
pozdro. jacek sp9ikf | | | SQ5AM | 01.11.2012 08:54:17 |
Grupa: Użytkownik
QTH: KO02LG
Posty: 2240 #1041446 Od: 2009-2-3
UŻYTKOWNIK ZABLOKOWANY | Można to zwiedzać? _________________ Adrian | | | sq6ade | 01.11.2012 09:11:08 |
Grupa: Użytkownik
QTH: Wrocław (Breslau) Party-n
Posty: 15172 #1041452 Od: 2008-3-21
| We wrocku takie 2 obiekty zostały zlikwidowane w ich miejscu są teraz parkingi podziemne a wcześniej lokowały się w tych podziemiach np. dyskoteki , seksszopy _________________ Wiosna się budzi w całej naturze Witana rzewnym słowików pieniem, W zielonym gaju, ponad strumieniem, Kwitną prześliczne dwie róże.
| | | SP2LIG | 01.11.2012 09:22:10 |
Grupa: Użytkownik
QTH: GDYNIA
Posty: 13101 #1041455 Od: 2009-3-16
| Ciekawą sprawą jest umiejscowienie ssania wentylacji oraz jej odprowadzenia tak jak i odprowadzenie wydechów z silników spalinowych agregatów prądotwórczych.Może masz więdzę w tym temacie? Pytanie do kolegi SQ6ACM. ___________ Greg SP2LIG | | | sq4jey | 01.11.2012 09:49:41 |
Grupa: Użytkownik
Posty: 478 #1041469 Od: 2010-8-15
| Koledzy, aparat panstwowy dziala tak samo zawsze. Z drobna roznica ze dzis bardziej inteligentnie (tzw. samobojstwa, wypadki lotnicze i komunikacyjne) Dawniej sluzby dysponowaly porownywalnym sprzetem co amatorzy wiec kazdy trx byl zagrozeniem dla wladzy. Ten schron o ktorym mowa. Na pierwszy rzut oka widac kominy wentylacyjne na zewnatrz. Nasi wrogowie maja jego plany wiec obronnosc i dowodzenie podczas wojny- zadne. Moze na czasy pierwszej wojny to bylo cos ale nie teraz. Tak czy siak Niemcy lubili kopac w ziemi. Nakopali tyle ze dzis jest co podziwiac. :-) Sam pomysl ze statkami podwodnymi na jeziorze Sniardwy jest niesamowity. | | | SP7TBU | 01.11.2012 17:43:25 |
Grupa: Użytkownik
QTH: KO00JI58
Posty: 1247 #1041721 Od: 2011-1-25
| tak to widać że cały czas ktoś o to dbał, kiedyś dawno temu były łączówki w mufach na śrubki a tu widzę krony- do dzisiaj stosowane powszechnie. Bardzo fajny obiekt na wycieczki młodzieży i nie tylko. _________________ '73 Krzysztof
DMR
| | | Electra | 22.11.2024 03:01:12 |
|
| | | SQ1FYQ | 01.11.2012 19:12:55 |
Grupa: Użytkownik
QTH: Włodek Police JO73gn
Posty: 165 #1041758 Od: 2009-6-30
| SP1AP pisze: Włodku FYQ! Ja w Szczecinie przebywałem w latach 1964-1970 i pracując w DOKP posiadałem przepustkę specjalną na wszystkie tereny kolejowe w województwie, więc gdzieniegdzie udawało mi się zajrzeć...... Tyle moich wspomnień sprzed ponad 40-tu lat, a większość ludzi, od których słyszałem te informacje, dziś już od dawna nie żyje.
Ja wcale nie neguję tego co opisujesz. Pierwszy opis sugerował ten właz niemalże nad przejsciem podziemnym. To co teraz opisujesz prawdopodobnie mogło tez zauroczyć pierwszego prezydenta miasta, Piotra Zarembe, to on roztaczał wizje metra w Szczecinie z dojazdem do Polic nawet. Coś mu to musiało nasunąć :-) Szkoda żeby te wspomnienia Twoje przepadły, może warto by to spisać... im dłużej czekasz tym mniej pamiętasz. _________________ Pozdrawiam Włodek SQ1FYQ | | | sp1cgt | 01.11.2012 22:31:04 |
Grupa: Użytkownik
QTH: Szczecin
Posty: 511 #1041897 Od: 2011-4-9
| Tak, codziennie od godz. 12-tej /18pln/ _________________ Vy73!:Andrzej SP1CGT sp1cgt@wp.pl SPDMR:2601044 DV:SR1UVS | | | sp3jbi | 02.11.2012 08:22:40 |
Grupa: Użytkownik
QTH: JO91
Posty: 253 #1042014 Od: 2011-1-6
| W Kaliszu w takim schronie kilka lat temu był klub SP3PKL. Zresztą co tu pisać, zobaczcie sami. http://www.sp3pkl.amu.edu.pl/open.php?galeria=pokaz_klub _________________ "Tego, co jeden idiota nabredzi, nawet czterdziestu mędrców nie naprawi."
Stanisław Lem, "Rozmowy ze Stanisławem Lemem", Stanisław Bereś (1987) | | | SQ5OMU | 02.11.2012 13:22:52 |
Grupa: Użytkownik
QTH: KO02lh
Posty: 305 #1042238 Od: 2009-9-24
| eeeee no widze kolega przoduje w bardzo ciekawej tematyce, kolejny bardzo fajny artykulik _________________ SQ5OMU Konrad można mnie spotkać na 439.350 MHz i 145.575 MHz FM - Wawa, oraz APRS.Fi :)i D-Star 434.900 | | | SP9O | 02.11.2012 13:33:04 |
Grupa: Użytkownik
QTH: `A-ów`
Posty: 3710 #1042247 Od: 2008-9-26
Ilość edycji wpisu: 1 | Bardzo tajemnicze są schrony zwłaszcza po drugiej wojnie światowej,u nas pod miastem są różne przejścia tunele jeszcze przed wojenne,łączące Kościół z Pałacem i nie tylko jest 9 wejść do nich większości zasypane i mało kto co pamięta. . Bunkry schrony powstają na całym świecie z powodu Końca świata jaki się tuż tuż zbliża,w niektórych już dawno brakło miejsca są wykupione wszystkie wejściówki jak bilety na mecz http://www.sfora.pl/Bogacze-chca-przezyc-koniec-swiata-Oto-ich-luksusowy-bunkier-g42377
http://czasprzebudzenia.wordpress.com/podziemne-bazy-i-schrony-przygotowania-do-2012/ _________________
| | | sq5abg | 03.11.2012 13:01:52 |
Grupa: Użytkownik
Posty: 348 #1042905 Od: 2011-9-20
| Pracując jako inspektor d/s łącznosci w Miejskim Inspektoracie Obrony Cywilnej mialem okazję zapoznać sie z kilkoma schronami w Warszawie. Pierwszy to był schron przy dawnym pl Komuny Paryskiej- słabiej wyposazony niz ten szczeciński ale ma wiele podobnych elementów. Mam do tej pory wyniesione z niego radioodbiornik "Tesla" który było lekko przerobiony ( dodatkowe wtyki z tyłu???), ale odbiera nadal. Atomowe schrony są chyba dalej pod całym osiedlem wojskowym wokół Cytadeli od strony Krajewskiego oraz jeden blok na ul. Wiatracznej. Metro warszawskie jest , oraz metra w Moskwie czy dawnym Leningradzie czyli obecnym Petersburgu budowane były pod katem schronów p/lot i p/atomowe. Nie wspominam już o podziemiach PKiN a budynek zasilania awaryjnego Pałacu dalej stoi po drugiej stronie Świetokrzyskiej. Tunel śródmiejski to też jeden wielki schron i mial chyba połaczenie z gmachem tzw. Partii obecnia giełda warszawska. Na pewno w wielu wielkich miastach sa takie pamiątki. | | | SP5SAi | 03.11.2012 16:24:54 |
Grupa: Użytkownik
QTH: Warszawa KO02LG
Posty: 473 #1043025 Od: 2010-6-13
| sq5abg pisze:
Pierwszy to był schron przy dawnym pl Komuny Paryskiej- słabiej wyposazony niz ten szczeciński ale ma wiele podobnych elementów
Cześć. Ten na pl.Wilsona jak domniemam po wywietrznikach jest pod Urzędem Dzielnicy, obok Domu Handlowego Merkury, czy tak ?
PS. Nigdy nie było pl.Komuny Paryskiej w Warszawie zawsze był pl. Wilsona, zawsze listy dochodziły pod ten adres
_________________ Pozdrawiam Andrzej SP5SAi ( Stefan Adam Irena ) | | | sq5abg | 03.11.2012 18:13:15 |
Grupa: Użytkownik
Posty: 348 #1043111 Od: 2011-9-20
| SP5SAi pisze: sq5abg pisze:
Pierwszy to był schron przy dawnym pl Komuny Paryskiej- słabiej wyposazony niz ten szczeciński ale ma wiele podobnych elementów
Cześć. Ten na pl.Wilsona jak domniemam po wywietrznikach jest pod Urzędem Dzielnicy, obok Domu Handlowego Merkury, czy tak ?
PS. Nigdy nie było pl.Komuny Paryskiej w Warszawie zawsze był pl. Wilsona, zawsze listy dochodziły pod ten adres
Wchodziło sie od Tucholskiej/Karpińskiego a na skwer Zgrupowanie AK Żniwiarz wychodziły chyba rury wentylacyjne.
| | | Maaris | 04.11.2012 10:49:17 |
Grupa: Użytkownik
QTH: Biłgoraj
Posty: 194 #1043498 Od: 2011-12-14
| Ja miałem okazję zwiedzić coś bardzo podobnego tylko większego w miejscowości Wollenberg koło Bad Freienwalde. Była to stacja łączności troposferycznej wraz z bunkrami. We wrześniu tego roku pracowała stamtąd stacja DM0BARS i na zaproszenie kolegów szczególnie DO2UF i DL2BWH miałem okazję wszystko obejrzeć. Także tak jak widac na fotografiach ze Szczecina i w Wollenbergu zachowało się całe oryginalne wyposażenie. | | | Electra | 22.11.2024 03:01:12 |
|
|
| Strona: 1 / 2>>> strony: [1]2 |
Aby pisac na forum musisz sie zalogować !!! |
|