Spory szmat czasu wstecz miałem dokładnie ten sam problem, na który ponownie natknąłem się obecnie. Wówczas nie byłem taki mądry jak dziś.... ale Polak uczy się na szkodzie.
Czasami zauważamy, że w ręcznym radiu gniazdo antenowe zaczyna nam się ruszać. Takie ruszanie się to sygnał, że często nie mamy już dobrego doprowadzenia masy na antenę, a ponadto może nam się urwać gorąca żyła. To uszkodzenie to tak jakbyśmy pracowali na radiu bez anteny i sprawdzali ile wytrzyma nasza końcówka mocy!
Na stronie: http://hpc.amu.edu.pl/~armand/blog/?p=1482 pokazuje konstrukcje radia Kenwood TH-D7 oraz jak krok po kroku można sprawdzić i usunąć kilka usterek mając do dyspozycji lutownica cynę i odpowiedni śrubokręt. _________________ Armand, SP3QFE, (SWL: SP3 27 235) PS. Z osobami, które nie chcą mi się przedstwić (nawet prywatnie) i "ukrywają swoja toższamość" nie dyskutuję. Nie chcesz publicznie, to przedstaw się poza forum.
Do U want to be HAM? Remember: Play fair on the air.
W moim przypadku lata temu,przez szybkie zamontowanie wtyczki N puściła gorąca żyła i na wietrze działało połączenie jak kierunkowskaz,tak że trzeba się spieszyć powoli,robić coś raz a dobrze _________________
To jest właśnie zaleta in minus wtyczek N.Miałem podobny problem z anteną X200 ale juz opanowany.Jak kupowałem FT7800 to od razu w servisie wymiwniłem gniazdo na UC1 i mam świety spokój. Pozdrawiam ___________ Greg,SP2LIG
Co do wtyczek N to nie ma co żałować tylko kupić porządne,miesiąc temu dokręcając lekko N rozleciała się,wkurzyłem się i w antenie założyłem przejściówkę N/UC1 do wiosny powinno wytrzymać. _________________
Są podobno jakieś dobre złote ale problem polega żeby dobrać fi otworu w dławicy do fi fidera.Jak otwór w dławicy jest wiekszy od fi fidera to problem jest pewien.Dobrze jest kupić wtyczkę z małym otworem i rozwiercić pod fi fidera. ___________ Greg,SP2LIG
Macie racje wtyczki to kolejne newralgiczne miejsce, gdzie można popełnić błąd (uszkodzić sobie nadajnik).... i jeśli wtyczka nie odleci to nie widać tego błędu.... a sprzęt nadawczy sami sobie niszczymy . Jednak o źle zarobionych wtyczkach często się wspominało (bo to zazwyczaj sami robimy), natomiast rzadko do ludzi dociera, że ruszające się gniazdo antenowe (zamontowane fabrycznie) może wyrządzić poważne szkody, szczególnie w sprzęcie nadawczym. Stąd o swoich przygodach napisałem ku przestrodze innym.
Co do wtyków to też słyszałem o takich problemach jak wspominacie. Z tego powodu jakiś czas temu zakupiłem już zarobione przewody. Pomyślałem sobie, a co będę tracił na to czas i jeszcze coś sknocę. Po prostu kupię gotowe. Na tych przewodach słyszalność była fatalna, a w ciągu ostatnich 2 miesięcy 12-ście N i 6 BNC odpadło. W przypadku BNC powód był ten sam... źle zarobiona wtyczka. Dlaczego tak sądzę? Same rozlatywały się w rękach. Wkurzyłem się (kasa wywalona w błoto, a wtyczek nie można ponownie użyć) kupiłem konstrukcyjnie takie samo BNC i zarobiłem osobiście. Pomimo ciągłego wyginania przewodu z zarobioną przeze mnie wtyczką do chwili obecnej ta BNCka pracuje poprawnie. W moim przypadku, zarówno N jak i BNC są skręcane i ze względu na swoją konstrukcję powinny być zarobione troszeczkę inaczej niż zazwyczaj są zarabiane UC-1. Może dlatego często ludziom spadają? N-ki nie są wcale takie złe i potrafią służyć latami! Trzeba je tylko umieć założyć a służą latami i ponoć wtedy nie mają takich strat ja UC-1 na GHz . Specjaliści tematu radzili mi, że wtyczka (niezależnie od typu) zawsze musi być dobrana do przewodu (średnica), oraz gdy decydujemy się na Nkę to warto zainwestować w zaciskarkę i zrobić to raz a porządnie.
PS. Po przejrzeniu dwa miesiące temu zasobów internetowych stwierdziłem, że warto by było zrobić instrukcję jak powinno się porządnie zarabiać końcówki różnych typów i różnych producentów.
_________________ Armand, SP3QFE, (SWL: SP3 27 235) PS. Z osobami, które nie chcą mi się przedstwić (nawet prywatnie) i "ukrywają swoja toższamość" nie dyskutuję. Nie chcesz publicznie, to przedstaw się poza forum.
Do U want to be HAM? Remember: Play fair on the air.
Z wtyczkami N większy problem jest z jej prawidłowym zamontowaniem na kablu niż z jakością, naprawdę kiepskich nie spotkałem (a UC1 to 80% na rynku to tandeta..). Często popełniamy błędy montując N'kę na kablu kiedy jest w kłębku a po rozwinięciu ucieka środek (pin żyły gorącej się cofa w głąb wtyczki..) ale przesadzając i wypychając go aby wystawał też nie jest to dobre bo wtyczki wtedy nie dokręcimy dobrze i nie będzie hermetyczna a po czasie się tak wyrusza że nie łączy. Kabel który schodzi od anteny nie może być luźny i powiewać na wietrze ale to dotyczy chyba wszystkich złącz. Według mnie złącza N są pewniejsze, lepsze i mniej tłumienne niż UC1. _________________ ***** PZK
Armand,na poluzowane gniazda jest sposób o ile jest do nich dostęp a mianowicie trzeba je spróbować dokręcić.Są one mocowane jedną nakretką centralnie lub via dwie śróbki lub cztery śróbki.Natomiast wtyki N to jest to totalna porażka.W moim FT7800 po wymianie gniazda na UC1 nie ma żadnego pogorszenia w nadawaniu i odbiorze.Została mi ta nieszczęsna X200 z gnazdem N.Ale tam wymiwnić to już jest problem,bo gniazda UC1 nie ma jak zamocować.Mam sytuację opanowaną,tak jak pisałem wcześniej bardzo ważne są fi w dławicy i fi fidera. Pozdrawiam ___________ Greg,SP2LIG
Armand, super porada, właśnie leci do mnie TH-D7 i pierwsze co zrobię sprawdzę właśnie ten wtyk. Dzięki _________________ SQ1RET - Grzesiek - JO73la Contest call: SN1T
Nie wiem czy to dobry pomysł wymieniać wtyk N na UC bo na 2 metrach to jeszcze ale wyżej nie polecał bym bo każde złącze to strata a jak będzie kiepskie ta strata będzie jeszcze większa
SQ1RET napisał: "Armand, super porada, właśnie leci do mnie TH-D7 i pierwsze co zrobię sprawdzę właśnie ten wtyk. Dzięki"
Sprawdz tylko czy Ci sie nie rusza.... dopiero objaw poruszania sie gniazda wskazuje, ze cos moze byc wewnatrz nie tak. Podobnie bedziesz wiedzial co zrobic gdybyzaczal Ci sie ruszac potencjometr i jak on wyglada. Zycze Ci Grzesiu satysfakcji z uzytkowania sprzetu! Swietny Mikolaj Cie odwiedzi... ;P choc gdyby nie inny sprzet firmy Keenwood ktory posiadam to pewnie juz dawno bym zmienil to radio na inne bardziej funkcjonalne.... wiesz rosnie apetyt w trakcie jedzenia a postep wciaz trwa Ale o tym to na priva, lub w innym temacie, bo tu bedzie off-topic.
SP2LIG napisał: "na poluzowane gniazda jest sposób o ile jest do nich dostęp a mianowicie trzeba je spróbować dokręcić.Są one mocowane jedną nakretką centralnie lub via dwie śróbki lub cztery śróbki. (...)"
Grzesiu masz racje, nalezy dbac o dobry - na sztywno - montaz gniazd w radiu. Jednak w niektorych modelach, jak np. pokazane na moich fotkach th-d7, widac ze za mocowanie ganizada odpowiadaja ukryte pod plastikowa oslona dwie sruby. One tez zapewniaja mase dla anteny. Aby sie do nich dostac nalezy rozkrecic radio i zdjac plastik. Dokrecanie w tym przypadku tylko nakretki na gniezdzie moze spowodowac wielkie szkody... od polamania plastiku i uszkodzenia pod plastikiem, aż po spalenie niektorych ukladow radia.
_________________ Armand, SP3QFE, (SWL: SP3 27 235) PS. Z osobami, które nie chcą mi się przedstwić (nawet prywatnie) i "ukrywają swoja toższamość" nie dyskutuję. Nie chcesz publicznie, to przedstaw się poza forum.
Do U want to be HAM? Remember: Play fair on the air.
PS. Po przejrzeniu dwa miesiące temu zasobów internetowych stwierdziłem, że warto by było zrobić instrukcję jak powinno się porządnie zarabiać końcówki różnych typów i różnych producentów.
sq8bwh pisze:
Z wtyczkami N większy problem jest z jej prawidłowym zamontowaniem na kablu niż z jakością, naprawdę kiepskich nie spotkałem (a UC1 to 80% na rynku to tandeta..). Często popełniamy błędy montując N'kę na kablu kiedy jest w kłębku a po rozwinięciu ucieka środek (pin żyły gorącej się cofa w głąb wtyczki..) ale przesadzając i wypychając go aby wystawał też nie jest to dobre bo wtyczki wtedy nie dokręcimy dobrze i nie będzie hermetyczna a po czasie się tak wyrusza że nie łączy. (...)
_________________ Armand, SP3QFE, (SWL: SP3 27 235) PS. Z osobami, które nie chcą mi się przedstwić (nawet prywatnie) i "ukrywają swoja toższamość" nie dyskutuję. Nie chcesz publicznie, to przedstaw się poza forum.
Do U want to be HAM? Remember: Play fair on the air.
Z wtyczkami N większy problem jest z jej prawidłowym zamontowaniem na kablu niż z jakością, naprawdę kiepskich nie spotkałem (a UC1 to 80% na rynku to tandeta..). Często popełniamy błędy montując N'kę na kablu kiedy jest w kłębku a po rozwinięciu ucieka środek (pin żyły gorącej się cofa w głąb wtyczki..) ale przesadzając i wypychając go aby wystawał też nie jest to dobre bo wtyczki wtedy nie dokręcimy dobrze i nie będzie hermetyczna a po czasie się tak wyrusza że nie łączy. Kabel który schodzi od anteny nie może być luźny i powiewać na wietrze ale to dotyczy chyba wszystkich złącz. Według mnie złącza N są pewniejsze, lepsze i mniej tłumienne niż UC1.
wszystkie nowe- tanie złącza po 1,5-15zł to badziewie które po pewnym czasie sie poluzuje jak bedzie w ruchomej eksploatacji (handy, mobil). W militarnych i mikrofalowych rozwiązaniach stosowane sa złacza SMA, BNC, TNC oraz N (rozpisałem po kolei pod względem mocy), nie ma żadnych UC. Luźne gniazda SMA w hendy to efekt targania radia za antenę a nie obudowę do czego jest przeznaczona. .. _________________ vy73! op.Olek..... D-STAR 2/70... FM,FMN,SSB- 2/70... APRS-144.800/net KF..3.5-52Mhz "FUN Dipol" + ATU
Luźne gniazda SMA w hendy to efekt targania radia za antenę a nie obudowę do czego jest przeznaczona. ..
Witaj,
To o czym piszesz to pewnie też, ale chyba nikt takich testów nie robił? Miał 10 radii, pięć nosił za antenę, a 5 nie. Na pewno dochodzi do tego częste używania radia w terenie i jego transport oraz częste wkręcanie i wykręcanie złączki w gwint radia. _________________ Armand, SP3QFE, (SWL: SP3 27 235) PS. Z osobami, które nie chcą mi się przedstwić (nawet prywatnie) i "ukrywają swoja toższamość" nie dyskutuję. Nie chcesz publicznie, to przedstaw się poza forum.
Do U want to be HAM? Remember: Play fair on the air.
Armand -to sa zasłyszane informacje od serwisantów.
Nie używam złączy SMA jesli mam często rozpinać kable antenowe więc mam wszędzie przejściówki wtyk SMA- gniazdo BNC w wersji z szerokim kołnierzem. Obudowa tej przejściówki jest niby z jednego kawałka metalu więc raczej się nie rozsypie a przejściówka jest tak dokręcona aby była dociśnięta do obudowy radia np. przez podkładkę mosiężną lub z twardego plastiku aby zlikwidować luzy. Wolę co roku albo dwa wymienić przejściówkę niz gniazdo SMA w radiu. . _________________ vy73! op.Olek..... D-STAR 2/70... FM,FMN,SSB- 2/70... APRS-144.800/net KF..3.5-52Mhz "FUN Dipol" + ATU
Miałem do VX7 podłaczoną antenę Diomonda NR770H(mobil) z koncówką UC1 via przejściówka SMA/UC1.Obawiając się właśnie uszkodzenia gniazda w radiu wymieniłem w antenie wtyczkę UC1 na SMA,tym sposobem została też wyeliminowana przejściówka.Teraz połączenie radio antena jest SMA/SMA,bez obawy uszkodzena gniazda w VX7. ___________ Greg SP2LIG
Miałem do VX7 podłaczoną antenę Diomonda NR770H(mobil) z koncówką UC1 via przejściówka SMA/UC1.Obawiając się właśnie uszkodzenia gniazda w radiu wymieniłem w antenie wtyczkę UC1 na SMA,tym sposobem została też wyeliminowana przejściówka.Teraz połączenie radio antena jest SMA/SMA,bez obawy uszkodzena gniazda w VX7. ___________ Greg SP2LIG
Ja pierdykam jaki konstuktor !! Czemu nie zapodałeś od razu Comet 24KG ?? _________________ vy73! op.Olek..... D-STAR 2/70... FM,FMN,SSB- 2/70... APRS-144.800/net KF..3.5-52Mhz "FUN Dipol" + ATU