Gdy gniazdo antenowe rusza się i tracimy czułość
czyli ile kosztuje profilaktyka, i jak się opłaca!
Macie racje wtyczki to kolejne newralgiczne miejsce, gdzie można popełnić błąd (uszkodzić sobie nadajnik).... i jeśli wtyczka nie odleci to nie widać tego błędu.... a sprzęt nadawczy sami sobie niszczymy smutny. Jednak o źle zarobionych wtyczkach często się wspominało (bo to zazwyczaj sami robimy), natomiast rzadko do ludzi dociera, że ruszające się gniazdo antenowe (zamontowane fabrycznie) może wyrządzić poważne szkody, szczególnie w sprzęcie nadawczym. Stąd o swoich przygodach napisałem ku przestrodze innym.

Co do wtyków to też słyszałem o takich problemach jak wspominacie. Z tego powodu jakiś czas temu zakupiłem już zarobione przewody. Pomyślałem sobie, a co będę tracił na to czas i jeszcze coś sknocę. Po prostu kupię gotowe. Na tych przewodach słyszalność była fatalna, a w ciągu ostatnich 2 miesięcy 12-ście N i 6 BNC odpadło. W przypadku BNC powód był ten sam... źle zarobiona wtyczka. Dlaczego tak sądzę? Same rozlatywały się w rękach. Wkurzyłem się (kasa wywalona w błoto, a wtyczek nie można ponownie użyć) kupiłem konstrukcyjnie takie samo BNC i zarobiłem osobiście. Pomimo ciągłego wyginania przewodu z zarobioną przeze mnie wtyczką do chwili obecnej ta BNCka pracuje poprawnie. W moim przypadku, zarówno N jak i BNC są skręcane i ze względu na swoją konstrukcję powinny być zarobione troszeczkę inaczej niż zazwyczaj są zarabiane UC-1. Może dlatego często ludziom spadają? N-ki nie są wcale takie złe i potrafią służyć latami! Trzeba je tylko umieć założyć a służą latami i ponoć wtedy nie mają takich strat ja UC-1 na GHz oczko . Specjaliści tematu radzili mi, że wtyczka (niezależnie od typu) zawsze musi być dobrana do przewodu (średnica), oraz gdy decydujemy się na Nkę to warto zainwestować w zaciskarkę i zrobić to raz a porządnie.

PS. Po przejrzeniu dwa miesiące temu zasobów internetowych stwierdziłem, że warto by było zrobić instrukcję jak powinno się porządnie zarabiać końcówki różnych typów i różnych producentów.