NOWE POSTY | NOWE TEMATY | POPULARNE | STAT | RSS | KONTAKT | REJESTRACJA | Login: Hasło: rss dla

HOME » TECHNIKA, KONSTRUKCJE AMATORSKIE » REMOTE JAK TO UGRYŹĆ . MOJE DOŚWIADCZENIA

Przejdz do dołu stronyStrona: 1 / 3>>>    strony: [1]23

REMOTE jak to ugryźć . Moje doświadczenia

  
sq9kdt
13.01.2018 18:10:49
poziom 4

Grupa: Użytkownik

Posty: 267 #2506403
Od: 2011-8-17


Ilość edycji wpisu: 2
Witam, chciał bym coś nie coś napisać na temat obsługi zdalnej radiostacji. Z racji że mało jest informacji w polskim internecie na ten temat , myślę że wielu kolegom przyda się poradnik w którym opiszę metodę jaką ja wykorzystałem. Opiszę jej wady, zalety, jaki sprzęt można wykorzystać, co warto kupić, dodam kilka przydatnych linków.

Obecnie ( i to jedyna opcja której używałem do tej pory ) używam programu RC Forb. Link do strony http://www.remotehams.com/

Jest to dosyć dobry program do obsługi zdalnej radiostacji, ale posiada też sporo wad które potrafią czasami doprowadzić do sporego zdenerwowania. Używałem tego programu z radiem IC 7100 i FTDX 3000 oraz K3. Program posiada sporą ilość obsługiwanych radiostacji. Konfiguracja nie jest skomplikowana i bardzo intuicyjna. Program jest podzielony na dwie części , serwer który instalujemy na komputerze sterującym radiostacją w docelowej lokalizacji, i Client który instalujemy na PC u siebie w domu. Konkretna konfiguracja dotyczy konkretnego TRX ale na ogół polega na wybraniu portu COM na którym jest zainstalowany TRX, na wybraniu prędkości z jaką ma się program łączyć z PC ( należy wybrać prędkość na której pracuje TRX lub ustalić tą samą prędkość w programie i menu TRX). W programie wybieramy też firmę i model radia , gdzie domyślne ustawienia dla trx są ustawiane automatycznie .
W programie mamy szereg opcji obsługi poszczególnych funkcji radia, od wyboru filtra , po opcje DSP, ustawienia mocy, pracy split , ustawienia kompresji , mic gain , zmiana częstotliwości, wyboru rodzaju modulacji, obsługi ATU z radia lub zewnętrznej skrzynki antenowej sterowanej z radia itd... Ogólnie to w zupełności wystarcza do prawie pełnej obsługi radia. Dla czego prawie, program nie ma możliwości do wejścia w głębokie menu trx w calu ustawienia bardzo wielu funkcji jakie posiada radio . Np korektor mikrofony, korektor odbieranego sygnału , sterowanie nagranymi wywołaniami mimo iż taka funkcja jest w radiu itd.
Jeżeli używamy radia K3 i tym podobnych jest on przystosowany do tego rozwiązania , łącznie z obsługą wzmacniaczy firmy Elecraft, przełączników antenowych , rotorów ( podobno niektóre żyrardowskie rotory są obsługiwane przez program RC Forb)
Program posiada sporo wad i zalet postaram się mniej więcej opisać jakie :
Zalety:
- Możliwość obsługi radiostacji przez telefon z androidem. Program RC Forb został napisany na androida i w pełni można z niego obsługiwać radio i działa to całkiem dobrze , w dodatku mamy do dyspozycji nagrane przez nas wcześniej wywołania CQ lub odpowiedzi z naszym znakiem , raportem etc, daje nam to pewien komfort gry chcieli byśmy zawołać jakąś stacje gdy jesteśmy w pracy a nie możemy zawołać do mikrofonu sami.
- Program jest całkowicie darmowy, i aktualizowany przez producenta . Posiadamy też pewnego rodzaju wsparcie na forum które znajduje się na stronie http://www.remotehams.com/ , lecz programiści nie są skłonni na sugestie użytkowników do pewnych zmian w oprogramowaniu. Za to mamy dostępny pełny kod źrudłowy więc jeżeli ktoś zna się na programowaniu może sobie to sam udoskonalać.
- Możliwość podłączenia zewnętrznego PTT ale nie wypowiem się zbyt wiele na ten temat ponieważ sam takowego nie używam.
- Automatyczne uruchamianie TRX , czyli mamy pełną kontrolę nad uruchamianiem radia i jego wyłączaniem ( przynajmniej w modelach które ja testowałem )
- Możliwość udostępniania radiostacji innym użytkownikom . Jeżeli ktoś posiada Clienta na swoim PC możemy mu udostępnić możliwość TX RX oraz pełnej obsługi urządzeń peryferyjnych ( pod warunkiem że są to urządzenia do których program jest przystosowany )
- Program wymaga zewnętrznego IP serwera lecz może ono być dynamiczne. Ma to znaczenie jeżeli możemy uruchomić radiostacje remote za pomocą internetu mobilnego ponieważ nie wymaga to stałego adresu ip który jest droższy ( o tym napiszę poniżej)
- Program zabezpiecza nam radiostacje na wypadek zerwania internetu lub innych przypadków kiedy zawiesza nam się komputer serwera lub cienta , zawiesi program etc. Mianowicie możemy ustawić wyłączenie nadawania po upływie np 3 minut. Można tą opcję ustawić ile czasu chcemy po którym PTT się wyłączy.
- Pełna obsługa portu USB. Program posiada co prawda możliwość pracy przez RS232 ale ja korzystałem tylko z USB.

Na pewno ominołem kilka zalet ale to są takie ważniejsze wg mnie zalety. Teraz trochę wad

- Program potrafi się wysypać sam z siebie lub zawiesić, może to być wpływ W.CZ. , czasami słabym internetem, lecz możemy temu zapobiegać i wszystko łatwo przywracać i naprawiać za pomocą programu Time Viwer który jest konieczny do obsługi PC na którym mamy zainstalowany serwer ale o tym za chwilę.
- Program ma pewnego rodzaju zabezpieczenia które są wadą i zaletą. Mianowicie , jeżeli mamy SWR anteny po wyżej 1:1.7 program wyłącza nadajnik, ma to znaczenie jeżeli mamy antenę która nie ma swr 1:1 lub jest kompromisowa , lub np jest dipolem, (impedancja anteny 75 ohm) wymaga to od nas albo stosowania ATU którą możemy sterować zdalnie albo dobrze dopasowanych anten. Bywa to bardzo uciążliwe ponieważ ogranicza nam to szerokość pasma anteny w którym spokojnie mogli byśmy pracować np z swr 1:2 i nic by się nie działo.
- Drogie urządzenia peryferyjne , czyli większość urządzeń które obsługuje program takie jak wzmacniacze ,rotory , przełączniki antenowe są fabrycznymi urządzeniami i kosztują często krocie. Ale możemy to ominąć stosując inne rozwiązania o których napiszę później .


Na pewno znalazło by się jeszcze kilka wad. Ale ogólnie program nadaje się do pracy remote.

Teraz chciał bym coś napisać na temat samego komputera którego używam jako serwera.

Są na rynku dostępne mini komputery które są bardzo małej wielkości , zaletą jest to że pobierają średnio od 4-8 W energii elektrycznej , więc są bardzo ergonomiczne w porównaniu do laptopów a zwłaszcza komputerów stacjonarnych .
Ja urzywam Kiano SlimStick
http://kiano.pl/produkty/kiano-slimstick/
http://kiano.pl/produkty/kiano-slimstick/

Jest to urządzenie które w zupełności nam wystarczy do obsługi programu jak i wielu innych rzeczy na raz. Posiada już zainstalowany Windows 10 , i ma wyjście mini USB. Do tego będzie nam potrzebny hub usb żebyśmy mogli podłączyć więcej urządzeń. Taki komputer w sklepie nowy kosztuje w okolicy 400 zl , ale spokojnie możemy kupić często nie używany za 200 zl na portalach aukcyjnych .
Możemy też używać zwykłych PC ale one pochłaniają o wiele więcej energii .
Mała uwaga . Należy wykonać aktualizacje systemu , ponieważ jeżeli Kiano slimstick nie będzie podłączony do monitora wyskakują komunikaty sygnalizujące brak monitora , to utrudnia prace. PC lub kiano slimstick ustawiamy w biosie na automatyczne uruchamianie gdy pojawi się zasilanie na zasilaczu Czyli komputer wstaje nam sam na wypadek braku zasilania lub zaplanowanego przez nas resetu.

Do obsługi zdalnej naszego serwera używamy programu Time Viwer . Pozwoli nam to na uruchamianie RC Forb, sterowania przełącznikami antenowymi , załączania modułów przekaźników sterowanych z USB i naprawy komputera i jego programów.

Przełącznik antenowy.
Ja używam przełącznika wg Sp8nth. Dzięki programowi jaki udostępnia nam konstruktor mamy 100% możliwość przełączania anten zdalnie. Działa to bardzo dobrze i mogę to polecić. W dodatku mamy też manualną możliwość sterowania przełącznikiem gdy jesteśmy na miejscu . Link do strony http://sr8fwd.wiresx.pl/news.php

Przydatny kit. System przekaźników sterowany przez port USB z poziomu pulpitu serwera ( za pomocą Time Viwera)
Używam zestawu AVT 5353 https://serwis.avt.pl/manuals/AVT5353.pdf
Jest to zestaw przekaźników obsługiwana programem który pobieramy ze strony AVT . Możemy z tego wykonać przełącznik antenowy lub do załączania zasilania radia , zasilania PA, i innych urządzeń. U mnie mam przygotowane 3 przekaźniki do załączania gniazd zasilających PA i radio + jedno w zapasie . Resztę mam zamiar wykorzystać do obsługi anten ( K9AY lub Beverage) . Jest to bardzo proste do poskładania urządzenie i ma wiele zastosować , to już raczej kwestia indywidualna co kto z tym zrobi.

Teraz przydało by się napisać coś o internecie. Ja z racji tego że nie mam w lokalizacji gdzie znajduje się remote stałego łącza muszę korzystać z internetu mobilnego. Na obecną chwilę usługodawcą mobilnym który daje nam możliwość kupienia usługi zewnętrznego IP jest Plus Gsm. Warunek jest taki że musimy kupić minimum roczny abonament za 30 zl . Mamy do dyspozycji chyba 30 GB danych w technologi LTE co w zupełności nam wystarcza. Za około 6 zł kupujemy usługę zmiennego , zewnętrznego IP. Są różne promocje , które często się zmieniają. Ja polecam zakup przez internet, daje nam to możliwość przetestowania przez 14 dni ( oczywiście odpłatnie) internetu czy w danej lokalizacji działa nam ten internet i ewentualnej rezygnacji , jeżeli np internet nie działa z powodu braku zasięgu etc. Jeżeli kupimy internet w salonie niestety nie mamy możliwości oddania w terminie do 14 dni ( czy to jest na pewno 14 dni musicie się dowiedzieć na 100% czy to oby na pewno jest 14 dni). Niestety tylko Plus Gsm ma możliwość dokupienia zewnętrznego IP. Inni usługodawcy nie dają nam takiej możliwości .
Możemy ocenić czy będziemy mieli zasięg internetu w naszej lokalizacji sprawdzając na stronie Plusa lub zobaczyć czy w naszej okolicy mamy jakiegoś Bts sieci Plus i w jakim kierunku od nas on się znajduje na stronie http://beta.btsearch.pl/

Teraz ruter jaki nam jest potrzebny. W zasadzie większość ruterów i stików się nadaje, ale wg mnie ( to moja opinia ) najbardziej korzystnym wyborem jest ruter B593u-12. Są to rutery dla T mobile. Zaletą ich jest to że za niewielkie pieniądze ( w porównaniu do innych ruterów) kupujemy urządzenie posiadające możliwość pracy 3G/LTE i z możliwością podłączenia zewnętrznej anteny, co jest bardzo ważne jeżeli mamy daleko do Bts. Możemy też kupić zestawy z antenami np szczelinowymi etc lub antenami do okuólnymi zewnętrznymi ( nie polecam tej opcji) , lub lepiej kupić antenę kierunkową o odpowiednim zysku. Jak sami wiecie wykorzystanie anten kierunkowych pozwoli nam na poprawienie prędkości danych z odległego Bts ( położenie sprawdzamy na mapie link podałem powyżej) . Konfiguracja jest łatwa , wymaga to trochę poczytania . Nie będę się na ten temat rozpisywał bo jest to bardzo intuicyjne i wymaga minimum wiedzy z konfiguracji rutera.

Obsługa wzmacniacza. No więc do obsługi wzmacniacza używam moduły AVT 5353 + kamery za 100 zl z allegro. Wzmacniacz jakiego ja używam jest wg SP7SP, jest o tyle fajnie zrobiony że możemy prawie w pełni automatycznie z niego korzystać. Posiada Band Dekoder , który automatycznie steruje zmianą pasma jak zmienimy je w radiu , prawdopodobnie da się też płynnie sterować mocą podnosząc moc wyjściową z radia , ale ja mam ustawione to na zasadzie że mam albo stałą ustawioną wartość mocy wzmacniacza jak potrzebuje z niego skorzystać albo wzmacniacz jest wyłączony przez moduł 5353 z zasilania i pracuje z mocy z samego radia. Jest to urządzenie na tyle zabezpieczone szybkim ALC że puszczenie 100W przez pomyłkę nie uszkadza wzmacniacza. Kamera + jakiś program do jej obsługi + time viwer pozwala na kontrolę wskaźników we wzmacniaczu , zobaczyć stan radia etc. Kamerę z zadowalającymi parametrami i sterowaniem pozycją kamery kupimy za 100zl na allego i działa to bardzo dobrze .

Zdalny włącznik/wyłącznik GSM. Jest wiele na rynku różnych rozwiązań . Pozwala nam to na całkowite rozłączenie wszystkich urządzeń z sieci za pomocą jednego SMS, i ponowne załączenie . Np Sim Ster https://www.youtube.com/watch?v=NBEzDhd4yUo. Urządzenie pozwala nam na rozłączenie wszystkich urządzeń od rutera po PC i PA i całkowite zresetowanie wszystkiego. Nie wiem jak sobie to urządzenie poradzi z dużym poborem prądu ale spokojnie możemy odpowiednio to urządzenie zmodyfikować żeby wytrzymało np 3 kW poboru energii.

Istnieją też urządzenia które mogą rozłączać mechanicznie złącza na przewodzie antenowym w celu zabezpieczenia radiostacji przed burzami. Musicie sami poszukać rozwiązań.

Wstępnie to by było na tyle. Rozwiązań jest wiele, nie piszę że moje rozwiązanie jest najlepsze, ale jest skuteczne. Część pomysłów podsuneli mi inni koledzy np SP8SIW, który bardzo mi pomógł z tematem , i pozwolił przetestować swojego remote zanim sam zbudowałem własnego.
Nie należy się spodziewać że wszystko będzie działało od razu. Ja często musiałem sporo czasu poświęcić na konfiguracje programów, sprawdzenie jak działają, usuwanie problemów etc. W większości przypadków jesteśmy w stanie usunąć problem zdalnie, ale czasami zdarza się że nie jest to możliwe. Warto przetestować to u siebie w domu i trochę nad tym popracować. Nie zależnie od metody zdalnego sterowania , warto z tego skorzystać. Jest to idealne rozwiązanie dla ludzi mieszkających w miastach, mających babcie gdzieś na wsi i sporo miejsca na anteny. Jest jedna ogromna zaleta minimalne zakłócenia lub ich brak, co daje nam ogromną przewagę w porównaniu z pracy z miasta czy to z anteny long wire lub nawet anteny kierunkowej na 11 piętrowym bloku. Nawet najlepsza antena na dachu bloku w dużym mieście nie będzie tak skuteczna jak dipol w polach na wsi. I tego nie da się inaczej opisać . Jest to też fajne rozwiązanie dla ludzi którzy chcą zrobić coś podobnego u siebie w domu. Zachęcam i polecam każdemu kto ma taką ochotę. Koszta nie są duże jeżeli chodzi o sam sprzęt do remote, w 500 -700zl jesteśmy w stanie się zmieścić , lecz najwięcej kosztują nas anteny ( jak mamy miejsce to nie ma co ukrywać chcemy mieć jak najwięcej i jak najlepiej ,) Jeżeli ktoś potrzebuje więcej informacji, chce się coś dopytać to zapraszam chętnie pomogę.

edit: Chciał bym coś dopisać na temat opóźnień bo pominołem ten fakt. Mianowicie jeżeli mamy w miarę dobry internet opóźnienia wahają się w przedziale 100-200 ms. Czasami zdarza się że z jakiegoś powodu te opóźnienia są większe np 500-5000ms (5 sekund) , Tak na prawdę nic się nie dzieje bo odbierany przez nas sygnał jest buforowany i po prostu z upływem tych kilku sekund słyszymy całą relacje korespondenta. Po upływie tego opóźnienia przeważnie wszystko wraca do normy.
Należy pamiętać że czasami zdarza się że może nas urwać, ale czy coś złego się w tedy dzieje? To zdarza się nawet jeżeli mamy radio pod ręką, to balun się spali , to kabel z zasilacza wypadnie etc. Jeżeli mamy wszystko dopracowane to awarie zdarzają się bardzo rzadko i nie są uciążliwe.
Odnośnie audio. Nie zagłębiałem się w temat za bardzo, ja stosuję na PC z którego korzystam w domu z zewnętrznej karty graficznej sound blaster ( można takową tanio kupić używaną) http://pl.creative.com/p/sound-blaster/sound-blaster-omni-surround-5-1 . Do tego mam podłączony zwykły mikrofon komputerowy który możemy kupić z zestawem słuchawek do PC za 20 zl do tego troche lepsze słuchawki . Nie ma większego znaczenia jaką wkładkę zastosujemy , oczywiście na pewno zastosowanie odpowiedniej wkładki mikrofonowej poprawi naszą modulacje ale to już raczej kwestia zabawy w Essb niż normalnej jakości głosu do łączności. Sama karta daje nam możliwość sterowania barwą modulacji , jak i wzmocnieniem mikrofonu. Należy poeksperymentować na paśmie co lepiej dla nas działa jakie ustawienie etc. Ogólnie wszystko działa bez większego kombinowania , i można pracować

edit: Jeżeli koś chce wykonać konfigurację suwaków , przycisków etc należy w oknie serwera wybrać opcje Security Menager. Tam są opisane funkcje i można je dowolnie ustawiać żeby w oknie naszego programu Client było to posegregowane wg. naszych upodobań.

Pozdrawiam 73 Mariusz
  
Electra23.07.2019 14:00:05
poziom 5

oczka
  
sp3rat
13.01.2018 18:30:33
poziom 5

Grupa: Użytkownik

QTH: Śrem

Posty: 595 #2506408
Od: 2009-3-26
Witaj.
Nic nie piszesz o audio. Jak to działa, czy nie ma opóźnień, jak się ustawia?
Z jednym jest mi trudno się zgodzić. Coś co jest automatyczne, nie daje nam raczej pełnej kontroli. Taka czynność robi się bez naszego udziału i kontroli.
Dzięki za garść informacji.
Jurek
_________________

Pomóż Wojtusiowi w walce z autyzmem: KRS 0000252666. Cel szczegółowy: Wojciech Karg
  
sq9kdt
13.01.2018 18:36:49
poziom 4

Grupa: Użytkownik

Posty: 267 #2506410
Od: 2011-8-17
Nie ma dużych opóźnień, u mnie jest na na poziomie 0,20 s średnio, czasami podskoczy to na chwilę wyżej ale to wraca do normy. Kluczowe jest zasięg i prędkość internetu. Sama obsługa radia nie obciąża komputera na tyle żeby zamulał.
W wielkim skrócie nikt nie jest w stanie zorientować się że nadaje z remote. Nawet ci koledzy którzy wiedzą nie odczuwają tego
  
sp9uxy
13.01.2018 18:59:01
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)

Grupa: Użytkownik

QTH: Gliwice

Posty: 2075 #2506413
Od: 2009-8-25
A ja mam pytanie podczas łączności podajemy jako QTH miejsce zainstalowania

radiostacji czy miejsce gdzie jestem z telefonem? Pytam bo nie wiem jakie są

zasady.
  
sq9kdt
13.01.2018 19:02:39
poziom 4

Grupa: Użytkownik

Posty: 267 #2506417
Od: 2011-8-17
Wyłącznie miejsce zainstalowania radiostacji. Możesz podać że pracujesz remote ale to jest 2 rzędna informacja.
  
sp9uxy
13.01.2018 19:19:55
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)

Grupa: Użytkownik

QTH: Gliwice

Posty: 2075 #2506423
Od: 2009-8-25
  sq9kdt pisze:

  Wyłącznie miejsce zainstalowania radiostacji. Możesz podać że pracujesz remote ale to jest 2 rzędna informacja.


Dla mnie jednak istotna informacja, za taką łączność nie wysłałbym karty QSL.
  
sq9kdt
13.01.2018 19:23:02
poziom 4

Grupa: Użytkownik

Posty: 267 #2506425
Od: 2011-8-17
  sp9uxy pisze:

   sq9kdt pisze:

   Wyłącznie miejsce zainstalowania radiostacji. Możesz podać że pracujesz remote ale to jest 2 rzędna informacja.


  Dla mnie jednak istotna informacja, za taką łączność nie wysłałbym karty QSL.


Niby dla czego nie wysłał byś? To to samo co siedział by przed radiostacją operator , różnica jest taka że zamiast panelu radia ma przed sobą komputer i siedzi 30m od radiostacji bo mu tak wygodniej
  
SQ9MZ
13.01.2018 20:10:29
poziom 6Grupa: Użytkownik

QTH: Rybnik

Posty: 1488 #2506444
Od: 2008-10-21


Ilość edycji wpisu: 3
  sq9kdt pisze:

  Wyłącznie miejsce zainstalowania radiostacji. Możesz podać że pracujesz remote ale to jest 2 rzędna informacja.

Nie chcę kwestionować chęci skorzystania z nowej techniki bo każdy ma prawo do legalnej zabawy w komunikację. Ale rzekoma drugorzędność tej kluczowej informacji to nonsens do dziesiątej potęgi. Praca remote to inne_krótkofalarstwo (to nie jest obelga ani wyzwisko, to potoczna nazwa produktu zastępczego) i życzyłbym sobie zawsze wiedzieć, że korespondent wykorzystuje tą technikę. Oczywiście w życiu nie marnowałbym kart QSL na potwierdzanie takiej łączności.
Praca remote jest też furtką do pospolitego oszustwa jakim jest występowanie znaków krótkofalowców i Kolegów praktykujących technikę produktu zastępczego na jednych tabelach/listach w różnych współzawodnictwach.

Taka offtopiczna opinia.

No dobra, konserwatywna.
_________________
Henryk SQ9MZ
________________________________________________________
Ale "dlaczego", "naprawdę", "niekoniecznie", "nieważne", "spoza" to wyrazy, których nie trzeba kaleczyć.

  
sq9kdt
13.01.2018 20:16:27
poziom 4

Grupa: Użytkownik

Posty: 267 #2506446
Od: 2011-8-17
Puki co nie spotkałem w zawodach żeby praca remote była zabroniona, jest jedynie wzmianka że nadajnik i odbiornik nie może znajdować się dalej od anten niż 500m. Każdy ma swoje zdanie. Jak masz możliwości antenowe to nie ma co ukrywać też wolę mieć pod ręką radio niż komputer, ale jak musisz cieszyć się drutem wyrzuconym za okno to lepiej darować sobie krótkofalarstwo . Wiem co mówię
  
sp9uxy
13.01.2018 20:42:14
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)

Grupa: Użytkownik

QTH: Gliwice

Posty: 2075 #2506456
Od: 2009-8-25
[quote=sq9kdt]
  sp9uxy pisze:

   sq9kdt pisze:

   Wyłącznie miejsce zainstalowania radiostacji. Możesz podać że pracujesz remote ale to jest 2 rzędna informacja.


  Dla mnie jednak istotna informacja, za taką łączność nie wysłałbym karty QSL.


Niby dla czego nie wysłał byś? To to samo co siedział by przed radiostacją operator , różnica jest taka że zamiast panelu radia ma przed sobą komputer i siedzi 30m od radiostacji bo mu tak wygodniej[/quote]


Tak 30m to tylko wygoda ale 300km to już chyba nic z krótkofalarstwa nie ma, tak rozumiem chatka w lesie
małe zakłócenia itp.
  
DL9RNV
13.01.2018 20:46:57
poziom 4

Grupa: Użytkownik

QTH: JN58TH

Posty: 280 #2506458
Od: 2009-7-10


Ilość edycji wpisu: 1
Często jest to jedyna możliwość żeby wyjść w eter. Ja korzystam z Remoterigów bo obsługa panelu radia daje mi największą satysfakcję.

30m czy 300km jaka to różnica? Dla mnie kilkadziesiąt ms. Co takiego się dzieje że to już nie krótkofalarstwo?
_________________
73! Rafał
  
Electra23.07.2019 14:00:05
poziom 5

oczka
  
sq9kdt
13.01.2018 20:54:49
poziom 4

Grupa: Użytkownik

Posty: 267 #2506462
Od: 2011-8-17
[quote=sp9uxy][quote=sq9kdt]
  sp9uxy pisze:

   sq9kdt pisze:

   Wyłącznie miejsce zainstalowania radiostacji. Możesz podać że pracujesz remote ale to jest 2 rzędna informacja.


  Dla mnie jednak istotna informacja, za taką łączność nie wysłałbym karty QSL.


Niby dla czego nie wysłał byś? To to samo co siedział by przed radiostacją operator , różnica jest taka że zamiast panelu radia ma przed sobą komputer i siedzi 30m od radiostacji bo mu tak wygodniej[/quote]


Tak 30m to tylko wygoda ale 300km to już chyba nic z krótkofalarstwa nie ma, tak rozumiem chatka w lesie
małe zakłócenia itp.[/quote]

Brednie. Nic z krótkofalarstwem nie ma wspólnego antena Long Wire rozwieszona między blokami gdzie na 300m kwadratowych mieszka 200 rodzin. Owszem też bym protestował że jestem przeciwko gdybym miał jakiekolwiek warunki antenowe, ale ich nie mam i to jedyna alternatywa , przenieść radio gdzieś na wieś. A tam kilka hektarów pola, jakiś las, brak domów , nikomu nie zakłócasz , nikt tobie nie zakłóca. Można wieszać wszystkie anteny jakie zna człowiek i się cieszyć ( na ile fundusze pozwalają). A w bloku to jak nam pozwolą na 2 anteny na dachu gdzie i tak poziom tła jest minimum na S7 to sobie możemy co najwyżej na 80m pogadać albo na 2m lokalnie ględzić. Bo nic innego nie usłyszymy!!!!!. Jak sami budujemy całego remote z antenami i jest to nasze to tak samo jak bym miał sporą działkę i radio pod ręką. Inaczej wg mnie ma się to jeżeli korzystamy z płatnych /bezpłatnych remote gdzie będąc w SP , wołamy z radiostacji znajdującej się np w Australii . To całkowicie pomijam i też nie wysłał bym karty. Mówię tylko o możliwości rozwoju siebie i swojej stacji wykorzystując działkę na wsi czyli przenosząc panel sterujący radia z działki do miasta. Nawet krótkofalowcy z 50 letnim stażem interesują się tematem bo są mądrymi osobami ,i też mają dosyć starego dipola wiszącego od 20 lat i ględzenia na 80m bo na DX nie ma szans . ,) No ale nie każdego da się przekonać, pytanie tylko czy należy przekonywać ,) Kto ma możliwości to po prostu to zrobi i nawet nikt nie będzie w stanie się zorientować czy korespondent nadaje z QTH gdzie jest radio czy obecnie jest z laptopem np w Tatrach na wycieczce ,)
  
sp9uxy
13.01.2018 20:57:58
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)

Grupa: Użytkownik

QTH: Gliwice

Posty: 2075 #2506464
Od: 2009-8-25
  sq9kdt pisze:

  Kto ma możliwości to po prostu to zrobi i nawet nikt nie będzie w stanie się zorientować czy korespondent nadaje z QTH gdzie jest radio czy obecnie jest z laptopem np w Tatrach na wycieczce ,)


I nad tym należy ubolewać.
  
sp5it
13.01.2018 20:58:10
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)Grupa: Użytkownik

QTH: KO02OI

Posty: 4528 #2506465
Od: 2009-12-28


Ilość edycji wpisu: 1
Swoją droga po grzyba karta z bulandy?
Natomiast wygoda odpalenia stacji będąc w delegacji i zaliczenia Bouvet bezcenna.
_________________
You can't have too many antennas...
I love the Catholic Church, it's easier to identify the paedophiles when they have a uniform.,
Obrazek
  
SO3Z
13.01.2018 21:01:06
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)Grupa: Użytkownik

QTH: JO82 / KO02

Posty: 1956 #2506467
Od: 2009-12-13


Ilość edycji wpisu: 2
I zaczęła się gówno burza. Każdy ma prawo mieć własne zdanie - ale uzasadnienie jest zazwyczaj zwyczajnie śmieszne.
Jest to taka sama łączność jak każda inna o ile Koledzy pracują zgodnie z przepisami i Ham Spiritem.
Za pracę remote nie wyślecie karty QSL, ale wyślecie wszelkim OSZUSTOM pracującym niezgodnie z warunkami licencji tzn. z mocą powyżej 1.5kW na terenie SP (czy też mniejszą na co niektórych pasmach), a jest takich ludzi na pęczki to już nie ma problemu ? I jeszcze często w czołówce współzawodnictw DXCC z terenu najjaśniejszej RP. Obłuda na całego !
Na szczęście większości nie zależy na kartach z SP zresztą mamy LOTW - też pewnie jest to świętokractwo...
Ja pracuje 300km od mojego remote i podaję QTH radiostacji i to się nie zmieni dopóki nie kupię działki i nie wybuduję domu i masztów antenowych.
Uruchomienie zdalnej stacji jest kosztowniejsze i bardziej skomplikowane niż założenie kawałka druta i podłączenie TRXa. Może to niektórych boli.

Co do połączenia internetowego - ważniejsze od przepustowości jest niski jitter pinga (brak dużej dewiacji minimalnych i maksymalnych czasów odpowiedzi). Ma to szczególne znaczenie generalnie przy Voice over IP, ale i CW ale i przy SSB. Przy cyfrówkach rzecz pomijalna.
Wg. mojej wiedzy każdy operator za dodatkową opłatą udostępnia zewnętrzne publiczne zmienne IP na 2G i 3G. Z 4G LTE był problem - dawali tylko dużym firmom. Ze stałym publicznym adresem IP również nie było problemu na 2G i 3G. Ale niestety regulaminy zmieniają się co parę miesięcy - trzeba by się wczytać.

Przy pracy remote pojawia się zazwyczaj jeden problem - maksymalnie jeden port CAT w jednym czasie. Czyli używając HRD mamy problem z pozostałymi programami i na odwrót.

_________________
Andrzej SO3Z
SN7L so3z.com sp3yor.net qrz
  
DL9RNV
13.01.2018 21:12:01
poziom 4

Grupa: Użytkownik

QTH: JN58TH

Posty: 280 #2506470
Od: 2009-7-10
Ja korzystam również z Plusa bo udostępniają zewn. Ip na Lte za kilka zł/msc.

Oo taak, praca remote nie ma nic wspólnego z krótkofalarstwem ale słuchanie na sdr-ach i nadawanie ze swojego qth gdzie słabo słychac jest w porządku oczywiście...
_________________
73! Rafał
  
sp5it
13.01.2018 21:13:18
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)Grupa: Użytkownik

QTH: KO02OI

Posty: 4528 #2506471
Od: 2009-12-28


Ilość edycji wpisu: 1
  SO3Z pisze:

  Przy pracy remote pojawia się zazwyczaj jeden problem - maksymalnie jeden port CAT w jednym czasie. Czyli używając HRD mamy problem z pozostałymi programami i na odwrót.
Nie ma z tym problemu http://www.telepostinc.com/LPB2.html
_________________
You can't have too many antennas...
I love the Catholic Church, it's easier to identify the paedophiles when they have a uniform.,
Obrazek
  
sp7sqp
13.01.2018 21:20:19
poziom 4Grupa: Użytkownik

QTH: Radom

Posty: 206 #2506474
Od: 2009-11-9
Koledzy skończmy z tą hipokryzją. Jeden korzysta z REMOTE bo nie ma warunków do pracy w domu, inny bo chce być cały czas w kontakcie, jeszcze inny bo goni za kolejnymi DX-ami, których nie zrobi w domu. Co nie jest zabronione jest dozwolone. Reszta to tylko kwestia uczciwości i czerpania przyjemności z hobby...a przecież wszyscy jesteśmy uczciwi, przestrzegamy przepisów, nadajemy z przyznanymi mocami, nie bierzemy udziału w tzw. SPÓŁDZIELNIACH i jesteśmy cacy taki dziwny
To tylko hobby, wiec czerpmy przyjemność czego wszystkim życzę w Nowym Roku.
_________________
SP7SQP GRZEGORZ
  
sq9kdt
13.01.2018 21:24:11
poziom 4

Grupa: Użytkownik

Posty: 267 #2506476
Od: 2011-8-17
  SO3Z pisze:


  Wg. mojej wiedzy każdy operator za dodatkową opłatą udostępnia zewnętrzne publiczne zmienne IP na 2G i 3G. Z 4G LTE był problem - dawali tylko dużym firmom. Ze stałym publicznym adresem IP również nie było problemu na 2G i 3G. Ale niestety regulaminy zmieniają się co parę miesięcy - trzeba by się wczytać.

  Przy pracy remote pojawia się zazwyczaj jeden problem - maksymalnie jeden port CAT w jednym czasie. Czyli używając HRD mamy problem z pozostałymi programami i na odwrót.


Na chwilę kiedy ja szukałem możliwości zakupu internetu mobilnego był tylko Plus. Najlepiej mi działają Bts Plus i Pley. Dzwoniłem do Pley to takiej możliwości nie ma,więc został plus. O reszcie czytałem ale podejrzewam że nie wiele można zdziałać niestety.

Jeżeli chodzi o obsługę z Usb to nie ma większych ograniczeń, nie korzystałem z HRD via remote

  sp5it pisze:

  Swoją droga po grzyba karta z bulandy?
  Natomiast wygoda odpalenia stacji będąc w delegacji i zaliczenia Bouvet bezcenna.


Krótko i na temat ,) No ale cóż czasami inni wolą drogę ala co się uda zawiesić i 40 lat żeby zrobić 300 krajów , a później narzekanie że duży pile up bo nawet 1 Kw to mało.
  
SO3Z
13.01.2018 23:03:55
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)Grupa: Użytkownik

QTH: JO82 / KO02

Posty: 1956 #2506498
Od: 2009-12-13
  sp5it pisze:

   SO3Z pisze:

   Przy pracy remote pojawia się zazwyczaj jeden problem - maksymalnie jeden port CAT w jednym czasie. Czyli używając HRD mamy problem z pozostałymi programami i na odwrót.
  Nie ma z tym problemu http://www.telepostinc.com/LPB2.html


Dzięki ! potestuję wygląda obiecująco.
_________________
Andrzej SO3Z
SN7L so3z.com sp3yor.net qrz
  
Electra23.07.2019 14:00:05
poziom 5

oczka

Przejdz do góry stronyStrona: 1 / 3>>>    strony: [1]23

  << Pierwsza      < Poprzednia      Następna >     Ostatnia >>  

HOME » TECHNIKA, KONSTRUKCJE AMATORSKIE » REMOTE JAK TO UGRYŹĆ . MOJE DOŚWIADCZENIA

Aby pisac na forum musisz sie zalogować !!!

randki | własny sklep internetowy | promocje | CyberCiekawostki | darmowe forum | sklepy
opinie, testy, oceny | katalog stron | toplsta