NOWE POSTY | NOWE TEMATY | POPULARNE | STAT | RSS | KONTAKT | REJESTRACJA | Login: Hasło: rss dla

HOME » RADIA - TRANSCEIVERY - RADIOTELEFONY - ICOM, YAESU, KENWOOD » YAESU FT-897D

Przejdz do dołu stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

Yaesu FT-897D

  
sq7fgv
10.05.2007 14:32:38
poziom 2

Grupa: Użytkownik

QTH: Tomek - Małogoszcz

Posty: 65 #2662
Od: 2007-5-10
Super radio w swojej klasie. Cena do jakości zachowana :-) http://www.yaesu.com/indexVS.cfm?cmd=DisplayProducts&DivisionID=65&ProdCatID=102&encProdID=UPIWUXKkAHk= . Polecam budowę MagaBOX-u wg Darka http://sp7dpt.qrz.pl/magabox.htm
  
Electra21.11.2024 19:28:03
poziom 5

oczka
  
KONTO_USUNIETE
30.08.2011 22:19:42
poziom 5

Grupa: Użytkownik

Posty: 493 #759826
Od: 2009-1-2


Ilość edycji wpisu: 2
Ponieważ zauważyłem w statystykach mojej strony internetowej oraz w mailach od wielu kolegów, że bardzo dużą popularnością cieszą się informacje użytkowe na temat transceivera FT897. Postanowiłem zatem umieścić treść mojej strony poświęconej FT897D na naszym forum.

FT 897D to świetny transceiver ze stajni YAESU. Jest to bogatsza wersja transceivera FT857 w którego wnętrzu odnajdziemy prawie tę samą elektronikę co w 897. Parametry urządzenia można znaleźć w wielu miejscach Internetu, więc podzielę się jedynie swoimi uwagami co do walorów użytkowych tego doskonałego radia. Bardzo dobrze zaprojektowany mechanicznie i elektrycznie, fantastycznie wyposażony elektronicznie transceiver wielopasmowy. Dość dobry odbiornik na KF jednak jego parametry można znacznie podnieść wyposażając transceiver w dodatkowe opcjonalne filtry Collinsa YF-122S – filtr 2,3 KHz SSB, YF- 122C 500Hz CW, YF-122CN 300Hz CW. Jeżeli ktoś chce używać to radio jako stacjonarne, powinien zaopatrzyć się w dwa filtry. Jeden dla SSB YF-122S oraz jeden z filtrów CW.
Filtr opcjonalny po zainstalowaniu, zostaje automatycznie rozpoznany i widoczny w menu. Montuje się go po uprzednim odkręceniu górnej pokrywy transceivera, umieszczając w gniazdach filtrów opcjonalnych.Fabrycznie zamontowany filtr piezoceramiczny SSB Murrata, niestety nie jest zbyt wysokich lotów, i nie radzi sobie w gąszczu stacji SSB na 80 metrach czy też w czasie zawodów. Ja osobiście jako zapalony telegrafista, zaopatrzyłem swój transceiver w wąski filtr CW YF122CN oraz filtr SSB YF-122S. Instalacja filtru SSB wpłyneła bardzo wydatnie na działanie funkcji IF Shift . Ostre zbocza nowego filtru poprawiają jakość działania tej funkcji. Zauważalny jest też wzrost siły sygnałów odbieranych średnio o 1S, a co za tym idzie poprawia się stosunek sygnału do szumu RX. Poprawia się też jakość sygnał SSB po stronie nadawania. Należy pamiętać, iż, aby uaktywnić ten filtr jako nadawczy, trzeba zmienić ustawienie w menu urządzenia i ewentualnie skorygować sobie częśtosliwość pilota dla obu wstęg. Jakość sygnału SSB według korespondentów zmienia się na bardziej wyrazisty i DXowy. Pragnę zaznaczyć w tym miejscu, że FT897 ma tę wspaniałą właściwość, że można w nim ustawić częstotliwość pilota osobno dla trybu TX jak i RX oczywiście dla obu wstęg (LSB, USB). Jest to cenna właściwość, ponieważ zmieniając wartość pilota przy odbiorze (+/- 300Hz) nie wpływamy na wartość częstotliwości pilota dla nadawania, a co za tym idzie na jakość sygnału SSB, jednocześnie poprawiamy sobie komfort odsłuchu sygnałów dostosowując tę wartość do naszego upodobania. Uwaga częstotliwość pilota ustawia się na poziomie minus 6db na zboczach filtru SSB.

Digital Signal Processor w FT897:

Wielu krótkofalowców bardzo krytykuje właściwości DSP w tym transceiverze. Trudno z tym polemizować. Rzeczywiście parametry DSP w FT897 są dość słabe, jednak należy pamiętać że FT897 to przedewszystkim urządzenie klasyczne, w którym o selektywności decydują filtry P.CZ zarówno w pierwszej jak i drugiej przemianie. Zastosowanie tutaj DSP ma na celu wesprzeć pracę urządzenia i nie decyduje o podstawowych parametrach odbiornika. Dla tego też ja osobiście zalecam zaopatrzenie się w filtry SSB i CW.

Mimo wszystko DSP który znajduje się w urządzeniu, jest bardzo pomocnym i praktycznym narzędziem choć znacznie odbiega jakością od DSP w transceiverze FT950. Procesor DSP w FT 897, pracuje zarówno w torze RX jak i TX (wyłącznie w torze akustycznym), i można przy jego pomocy elastycznie kształtować charakterystyki pasma obu torów. DSP realizuje funkcję NOTCH niestety jedno punktowy jednak działający skutecznie, oraz funkcję NB (redukcja szumów). Właściwośc DSP CW peaking, przy słuchaniu stacji CW uwydatnia sygnał użyteczny pomagając wyróżnić go z gąszcza innych sygnałów. W torze nadawania SSB/FM można za pomocą DSP ukształtować pasmo akutystyczne poprzez ustawienie osobno dolnej i górnej granicy pasma akustycznego TX.
Parametr LPF - granica oscięcia filtru dolnoprzepustowego, pozwala na ustalenie odcięcia od 6000Hz do 1000Hz.

Parametr HPF - granica odcięcia filtru górnoprzepustowego, pozwala na ustawienei odcięcia od 100Hz do 1000Hz.

Parametr BOTH pozwala na uwydatnienie średnich częśtotliwości w pasmie akustycznym.

(wartości te są znacznie przekraczające zakres użyteczny, co pozwala na ciekawe eksperymentowanie z dopasowaniem mikrofonu do głosu operatora).
Przypominam iż w FT897 sygnał SSB formowany jest metodą filtrową, i DSP ma wpływ wyłącznie na charakterystyki m.cz w torze formowania sygnału.

W tym miejscu warto wspomnieć iż oryginalny mikrofon MH-31 sprzedawany w zestawie z FT897, posiada przełącznik dodatkowo pozwalający na odcięcie niskich sygnałów akustycznych. Przełącznik ustawiony na pozycję 1- przepuszcza pełne pasmo z mikrofony, przełącznik w pozycji 2 - wtrąca szeregową pojemność w obwód mikrofonu, i powoduje odcięcie niższych częstowliwości akustycznych. Warto ustawić pozycję 2 przy pracy na DX.

Na podstawie moich doświadczeń z FT897D, mogę pokusić się o stwierdzenie iż firma YAESU stworzyła „skompresowaną wersję dorosłego transceivera”. W 897 można odnaleźć wszystkie funkcje i możliwości urządzenia stacjonarnego. Ukryte są one jednak w dość głęboko zagnieżdżonym menu. Niewielkie gabaryty i co za tym idzie mała płyta czołowa, nie pozwoliła na wyprowadzenie odpowiedniej ilości manipulatorów dla wszystkich tych funkcji. Warto więc wyposażyć FT897 w kabel CAT, przy pomocy którego podłączymy nasze radio do komputera, poprawiając walory operacyjne urządzenia. Na ekranie PC pojawiają się wszystkie funkcje dostępne po jednym kliknięciu myszki, lub klawiatury. Ja osobiście do tego używam darmowego oprogramowania Ham Radio Deluxe. Kabel CAT wykonałem sobie sam w oparciu o klasyczny układ scalony RS232, jest jednak dostępny w handlu oryginalny kabelek CT-62 (taniej zrobić samemu). FT897 ma oddzielne gniazdo dla CAT na tylnej ściance, oraz dodatkowo można podłączyć drugi kabel RS232 do konektora mikrofonowego. Są w nim ukryte oprócz pinów przewidzianych dla MICa, piny CAT, które normalnie służą do operowania urządzeniem przy pomocy przycisków zawartych w mikrofonie. Odpowiednie komórki w menu służą do konfigurowania tych pinów. To pozwala na jednoczesne operowanie urządzeniem przy pomocy PC i używanie programu logującego (w moim przypadku LOGGER32).

Znajdziemy w transceiverze elektroniczny klucz CW z możliwością zaprogramowania stałych sekwencji łączności, co ułatwia pracę w zawodach.

Pod wyświetlaczem producent umieścił 3 przyciski, do których możemy przypisać najczęściej używane funkcje. Ja wpisałem tam komórkę regulacji mocy nadawania, regulacji szybkości nadawania CW, oraz włączanie pracy przemiennikowej. Dodatkowe ułatwienia operatorskie, kryją się w odpowiednim wykorzystaniu pamięci. Do komórki pamięci można wprowadzić daną konfigurację urządzenia, co umożliwia błyskawiczne zmiany wielu parametrów przy pomocy jednego pokrętła pamięci (na przykład częstotliwość, emisja, szerokość pasma P.CZ, ustawienie DSP, praca przemiennikowa…).

Bardzo potrzebna jest skrzynka antenowa. Na rynku można znaleźć oryginalna skrzynkę FC-30 YAESU dedykowaną do tego modelu. Ja do swojego transceivera podłączyłem lampowy wzmacniacz mocy, co po pierwsze nie powoduje nadmiernego nagrzewania transceivera, który pracuje swobodnie z mocą 20W, a po drugie umożliwia swobodne dostrajanie do anteny w każdym miejscu pasma. Jedynie na paśmie 6M i na UKF mój FT897 pracuje z pełną mocą.

Reasumując, FT897D to świetne radio w swojej klasie. Doskonałe jak drugie radio stacyjne i pierwsze urlopowe.
  
SQ9ORQ
31.08.2011 10:52:55
poziom 4

Grupa: Użytkownik

QTH: JO90JW

Posty: 314 #759967
Od: 2011-3-29
Popieram opinie kolegów. FT-897 to świetne radio ,,all in 1'' i jako stacjonarne oraz mobilowo-terenowe
_________________
SQ9ORQ - SO9I
Przemek
  
SQ8NQS
31.08.2011 16:46:44
poziom 5

Grupa: Użytkownik

QTH: KO00UN

Posty: 434 #760113
Od: 2011-6-3


Ilość edycji wpisu: 2
Witam,
Wszystko o czym pisze Kolega Sławek SP2LUB jest warte podkreślenia i nie wiele można do tego opisu dodać. Używam tego radia od pewnego czasu i można przyzwyczaić się do skomplikowanego przy pierwszym kontakcie menu. stale używane opcje już zdążyłem zapisać w komórkach pamięci swojej głowy. Oszczędność pokręteł na panelu czołowym to dla jednych utrudnienie i przezbrojenie nawyków po klasycznych trx-ach a dla innych, do których ja należę, przejrzystość dla codziennych czynności manualnych w ustawianiu i "dostrajaniu" radia.
Gałka dial jest duża, dobrze wyważona i ergonomiczna. Wentylatory nie nadużywają swej funkcji, działają cicho.
Osobiście jestem z radia zadowolony, szczególnie z umieszczenia w jednym korpusie kilku urządzeń na wszystkie pasma i rodzaje emisji. Pasmo vhf i uhf jest obsługiwane nienagannie i dołączam do grona oceniających ukf jako działający rewelacyjnie.
Ale są też i minusiki. Mały wyświetlacz (ale z dużymi możliwościami) i bargraf można by "podeprzeć" informacją numeryczną (np. cyferki pod klockami dla SWR). Szkoda, że nie ma możliwości ustawienia na wyświetlaczu informacji numerycznej o poziomie mocy zadysponowanej do tx-a, w sposób jak to jest wyświetlane w pozycji 075 menu.
Konstruktorzy mogli by też wyprowadzić bezpiecznik dla portu CAT na zewnątrz. Bezpiecznik, jak bezpiecznik, może się przepalić a umieszczony jest w formie SMD na płycie głównej radia i "zwykły użytkownik" nie obeznany z technologią naprawy elementów smd będzie zmuszony do usługi serwisu, nawet lokalnego RTV.

Generalnie radio jest super.

Pozdrawiam,

_________________
Arek, sq8nqs



  
usuniety8_02_2021
08.01.2020 18:23:23
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)



Grupa: Użytkownik

QTH: Suszec JO90JB

Posty: 9221 #5363816
Od: 2008-10-24
Aby nie zakładać nowego tematu.

Na wyświetlaczu cały czas wyświetlał się napis ->, TUNE DIG.
Drugi wiersz od góry.

Wyglądało to taksmutnyprzykładowo)
SPL 13,8V
MTUNE DIG
14,080,00
S7 .............
MTR.....ALC......DISP

Obecnie napisu MTUNE nie ma,( nie wiem dlaczego, czyżbym coś zmienił w menu?) a wyświetla się VFOa DIG.

Co to za informacja ->, MTUNE?

  
canis_lupus
08.01.2020 19:00:02
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)



Grupa: Użytkownik

QTH: Kraków

Posty: 7761 #5363822
Od: 2013-7-18
    SQ9JXB pisze:



    Co to za informacja ->,, MTUNE?



Masz to opisane na stronie 43 w instrukcji.

To jest info, że ręcznie (gałą) się odstroiłeś od częstotliwości zapisanej w pamięci. Znika w trybie VFO lub jak ponownie wybierzesz komórkę pamięci.
_________________
"Prezydium zapoznało się z wnioskiem Marka SP9UO, w którym domaga się podjęcia przez Prezydium działań przeciwko osobom szkalującym PZK, a szczególnie przeciwko członkom organizacji. Takie działania będą podjęte po zasięgnięciu opinii prawnej."

To mówiłem ja, "unlis i ukrywający coś, wstydzący się swojego znaku, człowiek z ulicy, losowa osoba z internetu, element, ignorant i darmozjad, anonimowy pirat, konfident, donosiciel, do d**y".
  
usuniety8_02_2021
08.01.2020 19:36:14
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)



Grupa: Użytkownik

QTH: Suszec JO90JB

Posty: 9221 #5363828
Od: 2008-10-24
Dzięki za info.

Pomogło ,)
  
Electra21.11.2024 19:28:03
poziom 5

oczka

Przejdz do góry stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

  << Pierwsza      < Poprzednia      Następna >     Ostatnia >>  

HOME » RADIA - TRANSCEIVERY - RADIOTELEFONY - ICOM, YAESU, KENWOOD » YAESU FT-897D

Aby pisac na forum musisz sie zalogować !!!

TestHub.pl - opinie, testy, oceny