Yaesu FT-897D
Ponieważ zauważyłem w statystykach mojej strony internetowej oraz w mailach od wielu kolegów, że bardzo dużą popularnością cieszą się informacje użytkowe na temat transceivera FT897. Postanowiłem zatem umieścić treść mojej strony poświęconej FT897D na naszym forum.

FT 897D to świetny transceiver ze stajni YAESU. Jest to bogatsza wersja transceivera FT857 w którego wnętrzu odnajdziemy prawie tę samą elektronikę co w 897. Parametry urządzenia można znaleźć w wielu miejscach Internetu, więc podzielę się jedynie swoimi uwagami co do walorów użytkowych tego doskonałego radia. Bardzo dobrze zaprojektowany mechanicznie i elektrycznie, fantastycznie wyposażony elektronicznie transceiver wielopasmowy. Dość dobry odbiornik na KF jednak jego parametry można znacznie podnieść wyposażając transceiver w dodatkowe opcjonalne filtry Collinsa YF-122S – filtr 2,3 KHz SSB, YF- 122C 500Hz CW, YF-122CN 300Hz CW. Jeżeli ktoś chce używać to radio jako stacjonarne, powinien zaopatrzyć się w dwa filtry. Jeden dla SSB YF-122S oraz jeden z filtrów CW.
Filtr opcjonalny po zainstalowaniu, zostaje automatycznie rozpoznany i widoczny w menu. Montuje się go po uprzednim odkręceniu górnej pokrywy transceivera, umieszczając w gniazdach filtrów opcjonalnych.Fabrycznie zamontowany filtr piezoceramiczny SSB Murrata, niestety nie jest zbyt wysokich lotów, i nie radzi sobie w gąszczu stacji SSB na 80 metrach czy też w czasie zawodów. Ja osobiście jako zapalony telegrafista, zaopatrzyłem swój transceiver w wąski filtr CW YF122CN oraz filtr SSB YF-122S. Instalacja filtru SSB wpłyneła bardzo wydatnie na działanie funkcji IF Shift . Ostre zbocza nowego filtru poprawiają jakość działania tej funkcji. Zauważalny jest też wzrost siły sygnałów odbieranych średnio o 1S, a co za tym idzie poprawia się stosunek sygnału do szumu RX. Poprawia się też jakość sygnał SSB po stronie nadawania. Należy pamiętać, iż, aby uaktywnić ten filtr jako nadawczy, trzeba zmienić ustawienie w menu urządzenia i ewentualnie skorygować sobie częśtosliwość pilota dla obu wstęg. Jakość sygnału SSB według korespondentów zmienia się na bardziej wyrazisty i DXowy. Pragnę zaznaczyć w tym miejscu, że FT897 ma tę wspaniałą właściwość, że można w nim ustawić częstotliwość pilota osobno dla trybu TX jak i RX oczywiście dla obu wstęg (LSB, USB). Jest to cenna właściwość, ponieważ zmieniając wartość pilota przy odbiorze (+/- 300Hz) nie wpływamy na wartość częstotliwości pilota dla nadawania, a co za tym idzie na jakość sygnału SSB, jednocześnie poprawiamy sobie komfort odsłuchu sygnałów dostosowując tę wartość do naszego upodobania. Uwaga częstotliwość pilota ustawia się na poziomie minus 6db na zboczach filtru SSB.

Digital Signal Processor w FT897:

Wielu krótkofalowców bardzo krytykuje właściwości DSP w tym transceiverze. Trudno z tym polemizować. Rzeczywiście parametry DSP w FT897 są dość słabe, jednak należy pamiętać że FT897 to przedewszystkim urządzenie klasyczne, w którym o selektywności decydują filtry P.CZ zarówno w pierwszej jak i drugiej przemianie. Zastosowanie tutaj DSP ma na celu wesprzeć pracę urządzenia i nie decyduje o podstawowych parametrach odbiornika. Dla tego też ja osobiście zalecam zaopatrzenie się w filtry SSB i CW.

Mimo wszystko DSP który znajduje się w urządzeniu, jest bardzo pomocnym i praktycznym narzędziem choć znacznie odbiega jakością od DSP w transceiverze FT950. Procesor DSP w FT 897, pracuje zarówno w torze RX jak i TX (wyłącznie w torze akustycznym), i można przy jego pomocy elastycznie kształtować charakterystyki pasma obu torów. DSP realizuje funkcję NOTCH niestety jedno punktowy jednak działający skutecznie, oraz funkcję NB (redukcja szumów). Właściwośc DSP CW peaking, przy słuchaniu stacji CW uwydatnia sygnał użyteczny pomagając wyróżnić go z gąszcza innych sygnałów. W torze nadawania SSB/FM można za pomocą DSP ukształtować pasmo akutystyczne poprzez ustawienie osobno dolnej i górnej granicy pasma akustycznego TX.
Parametr LPF - granica oscięcia filtru dolnoprzepustowego, pozwala na ustalenie odcięcia od 6000Hz do 1000Hz.

Parametr HPF - granica odcięcia filtru górnoprzepustowego, pozwala na ustawienei odcięcia od 100Hz do 1000Hz.

Parametr BOTH pozwala na uwydatnienie średnich częśtotliwości w pasmie akustycznym.

(wartości te są znacznie przekraczające zakres użyteczny, co pozwala na ciekawe eksperymentowanie z dopasowaniem mikrofonu do głosu operatora).
Przypominam iż w FT897 sygnał SSB formowany jest metodą filtrową, i DSP ma wpływ wyłącznie na charakterystyki m.cz w torze formowania sygnału.

W tym miejscu warto wspomnieć iż oryginalny mikrofon MH-31 sprzedawany w zestawie z FT897, posiada przełącznik dodatkowo pozwalający na odcięcie niskich sygnałów akustycznych. Przełącznik ustawiony na pozycję 1- przepuszcza pełne pasmo z mikrofony, przełącznik w pozycji 2 - wtrąca szeregową pojemność w obwód mikrofonu, i powoduje odcięcie niższych częstowliwości akustycznych. Warto ustawić pozycję 2 przy pracy na DX.

Na podstawie moich doświadczeń z FT897D, mogę pokusić się o stwierdzenie iż firma YAESU stworzyła „skompresowaną wersję dorosłego transceivera”. W 897 można odnaleźć wszystkie funkcje i możliwości urządzenia stacjonarnego. Ukryte są one jednak w dość głęboko zagnieżdżonym menu. Niewielkie gabaryty i co za tym idzie mała płyta czołowa, nie pozwoliła na wyprowadzenie odpowiedniej ilości manipulatorów dla wszystkich tych funkcji. Warto więc wyposażyć FT897 w kabel CAT, przy pomocy którego podłączymy nasze radio do komputera, poprawiając walory operacyjne urządzenia. Na ekranie PC pojawiają się wszystkie funkcje dostępne po jednym kliknięciu myszki, lub klawiatury. Ja osobiście do tego używam darmowego oprogramowania Ham Radio Deluxe. Kabel CAT wykonałem sobie sam w oparciu o klasyczny układ scalony RS232, jest jednak dostępny w handlu oryginalny kabelek CT-62 (taniej zrobić samemu). FT897 ma oddzielne gniazdo dla CAT na tylnej ściance, oraz dodatkowo można podłączyć drugi kabel RS232 do konektora mikrofonowego. Są w nim ukryte oprócz pinów przewidzianych dla MICa, piny CAT, które normalnie służą do operowania urządzeniem przy pomocy przycisków zawartych w mikrofonie. Odpowiednie komórki w menu służą do konfigurowania tych pinów. To pozwala na jednoczesne operowanie urządzeniem przy pomocy PC i używanie programu logującego (w moim przypadku LOGGER32).

Znajdziemy w transceiverze elektroniczny klucz CW z możliwością zaprogramowania stałych sekwencji łączności, co ułatwia pracę w zawodach.

Pod wyświetlaczem producent umieścił 3 przyciski, do których możemy przypisać najczęściej używane funkcje. Ja wpisałem tam komórkę regulacji mocy nadawania, regulacji szybkości nadawania CW, oraz włączanie pracy przemiennikowej. Dodatkowe ułatwienia operatorskie, kryją się w odpowiednim wykorzystaniu pamięci. Do komórki pamięci można wprowadzić daną konfigurację urządzenia, co umożliwia błyskawiczne zmiany wielu parametrów przy pomocy jednego pokrętła pamięci (na przykład częstotliwość, emisja, szerokość pasma P.CZ, ustawienie DSP, praca przemiennikowa…).

Bardzo potrzebna jest skrzynka antenowa. Na rynku można znaleźć oryginalna skrzynkę FC-30 YAESU dedykowaną do tego modelu. Ja do swojego transceivera podłączyłem lampowy wzmacniacz mocy, co po pierwsze nie powoduje nadmiernego nagrzewania transceivera, który pracuje swobodnie z mocą 20W, a po drugie umożliwia swobodne dostrajanie do anteny w każdym miejscu pasma. Jedynie na paśmie 6M i na UKF mój FT897 pracuje z pełną mocą.

Reasumując, FT897D to świetne radio w swojej klasie. Doskonałe jak drugie radio stacyjne i pierwsze urlopowe.


  PRZEJDŹ NA FORUM