| Strona: 1 / 1 strony: [1] |
MFJ 1625 w bloku i na wyjazdy | |
| | andrzejlisek | 23.11.2016 10:27:10 |
Grupa: Użytkownik
QTH: Poznań
Posty: 90 #2362269 Od: 2016-9-18
Ilość edycji wpisu: 1 | Rozglądam się za antenami do pracy za oknem lub na balkonie i na wyjazdy.
Interesują mnie wszystkie pasma od 40m lub co najmniej od 20m do 10m. Dobrze, jeżeli antena umożliwia pracę w 80m, pomimo, że praca będzie znacznie utrudniona ze względu na bardzo małą długość w stosunku do długości fali.
Posiadam antenę MFJ 1625, testowałem za oknem w kilku pasmach (samo strojenie i słyszalność, bez próby QSO) i bez większych problemów da się nastroić i usłyszeć różne stacje. W mieszkaniu, w miejscu eksploatacji anteny mam dostęp do instalacji grzewczej, którą można wykorzystać jako uziemienie/przeciwwaga.
Mieszkam na 3 piętrze z 4, z jednej strony jest balkon, ale w odległości 20 metrów stoi sąsiedni blok, a z drugiej strony mam okno, ale następny blok jest w odległości ok. 90m, czyli większa przestrzeń. W obu miejscach mam dostęp do instalacji grzewczej.
Po zakupie anteny w tunerze brakowało jednego połączenia, jakby ktoś w fabryce zapomniał je przylutować. Ja to bez problemu naprawiłem. Przy okazji zauważyłem, że przełącznik High-Z/Low-Z jest podłączony dokładnie odwrotnie niż na schemacie w tym pliku (High-Z i Low-Z zamienione miejscami) lub są odwrotnie naniesione oznaczenia pozycji tego przełącznika, co na jedno wychodzi. Podczas naprawy posłużyłem się tym schematem: https://www.classicinternational.eu/_clientfiles/manuals/mfj1625.pdf Czy na tym schemacie oznaczenia High-Z/Low-Z są poprawne? Teraz nie wiem, czy błąd jest na schemacie, czy w konstrukcji/oznaczeniach tunera.
W przypadku korzystania z tej anteny, to lepiej podłączać do instalacji grzewczej zacisk COUNTERPOISE, czy obudowę tunera połączoną elektrycznie z oplotem koncentryka (istotne, bo jedno jest za balunem, a drugie przed balunem)? Czy lepiej, jak się do COUNTERPOISE podłączy przewód 2-3 metry wyrzucony za okno zamiast do uziemienia. Nawej, jeżeli instalacja grzewcza nie jest dobrze uziemiona, to wydaje mi się staje się ogromną przeciwwagą.
Zauważyłem, że w pozycji "High-Z" na schemacie, obwód tunera antenowego jest symetryczny. Czy ten tuner nadaje się do anten innych typów, np. taka: http://www.antentop.org/009/files/ur5wca009.pdf (niewielkie koszty materiałów i bardzo prosta konstrukcja, ale jest potrzebny balun i tuner, żeby uruchomić). Czy ktoś próbował wykonać taką antenę z innymi długościami rur i odstępami między nimi? Jak się to przekłada na zasięg/skuteczność anteny (domyślam się, że im dłuższe rury tym lepiej, ale jak z odstępem między nimi)? Czy taki tuner nadaje się do anten LW?
Myślałem też o użyciu innej anteny w terenie. Do celów użytkowania w terenie znalazłem D-Original Outback 2012 i Lafayette HV-10. Zauważyłem, że Outback 2012 jest krótsza od Outback 1899. Czy ta różnica długości daje widoczną różnicę w działaniu anteny? Czy w Lafayette HV-10 można zmieniać długość promiennika tak, jak we wszystkich antenach Outback (to nie było napisane w opisie anteny HV-10, a jest to napisane w opisie anten Outback)? HV-10 jest dłuższa od Outback-2012, teoretycznie im dłuższa, tym lepsza, ale czy jest jakaś wyraźna różnica na korzyść jednej lub drugiej?
Planując pracę wyjazdową, ale nie w czasie jazdy, to jeżeli wykorzystam posiadaną antenę MFJ 1625 bez tunera (lub z tunerem w przypadku pasma 40m i 80m, tuner jak najbliżej samej anteny) postawioną na dachu samochodu wykorzystując odpowiednio przygotowaną podstawę Lafayette GL-300S lub inną tego typu, to czy ta antena będzie działać lepiej z tego powodu, że sam promiennik ma długość ponad 2,5 metra?
Czy testowanie porównawcze anten poprzez sprawdzanie słyszalności i wartości S z kolegą na odległość kilku-kilkunastu kilometrów z obniżoną mocą nadawczą w trybie CW jest wiarygodne i da odpowiedź, która antena jest najlepsza w danych warunkach na danej częstotliwości, przy założeniu, że wszystkie anteny zostaną sprawdzone w możliwie najkrótszym czasie i na tej samej częstotliwości? Oczywiście warto osobno przetestować wszystkie posiadane anteny na poszczególnych pasmach, przed zmierzchem i po zmierzchu.
| | | Electra | 23.11.2024 13:56:49 |
|
| | | sp9ikf | 23.11.2016 11:35:06 |
Grupa: Użytkownik
QTH: JO90GC, Rybnik
Posty: 1197 #2362312 Od: 2010-3-17
| witam Om Andrzeju, zachecam do lektury publikacji dot. anten. co to jest jak to działa, jakie sa zaleznosci itd. w tym co piszesz widze - solidna lekture kart katalogowych rożnych "wynalazków" - zwanych przez co niektórych antenami. - bezkrytyczne przyjmowanie na wiare "wiedzy" zawartej w kartach katalogowych oglądanych anten. nie da sie pogodzić wody z ogniem. zamiast komplikowac zycie postaraj sie podjśc do zagadnienia max. prosto. takie założenia przyświecały przedwojennym konstruktorom anten które z powodzeniem używamy do dzisiaj. tekstów jakie zamieszczałes podczas zabawy z antena magnetyczna wynika że nie brak ci pasji, to duzo ale i za mało. antena stawia określone wymogi techniczne aby była max. sprawna. to nie jest cos co działa tak jak ty chcesz i sobie tego życzysz. trudno z Toba dyskutować bo brak Ci podstaw. ale to nie jest zarzut tylko obserwacja. zacznij może od Z.Bieńkowskiego Anteny kf i ukf. to jest porzadne kompendium wiedzy dotyczace anten i nie obciązone zbyt mocno akademicka matematyką
NIE korzystaj z sieci CO jako uziemienia lub przeciwwagi do anteny nadawczej. do odbiorcej moze i sie uda. powód prosty. 1. nie wiesz czy sieć jest uziemiona!. przeciwwaga jest elementem anteny. ona też może promieniowac. nawet mniej niż 1W wcz który popłynie przez siec CO moze zgasic wszystkie telewizory w całym bloku + inne niespodzianki - sygnały w głośnikach komputerów, wzmacniaczach audio, kinach domowych etc. sasiedzi wywioza Ciebie na taczkach za taki numer. Jak już zabierzesz się za lekture, zwróć uwage na różnice pomiędzy antemi pionowymi które sa niesymetryczne i maja charakter napieciowy i antenami dipolowymi a więc symetrycznymi. takie detale jak sprawność, antena w wolnej przestrzeni, etc. Wróć do dyskusji po lekturze, b edzei duzo łatwiej wymieniac poglądy i obserwacje po testach.
powodzenia jacek sp9ikf
| | | andrzejlisek | 23.11.2016 15:00:33 |
Grupa: Użytkownik
QTH: Poznań
Posty: 90 #2362408 Od: 2016-9-18
Ilość edycji wpisu: 2 | sp9ikf pisze:
witam Om Andrzeju, zachecam do lektury publikacji dot. anten. co to jest jak to działa, jakie sa zaleznosci itd. w tym co piszesz widze - solidna lekture kart katalogowych rożnych "wynalazków" - zwanych przez co niektórych antenami. - bezkrytyczne przyjmowanie na wiare "wiedzy" zawartej w kartach katalogowych oglądanych anten. nie da sie pogodzić wody z ogniem.
Faktycznie wnikliwie analizuję karty katalogowe i traktuję jako punkt wyjścia. Jestem świadomy, że nie może istnieć antena, która jednocześnie ma małe gabaryty, wysoką sprawność i jest na niskie częstotliwości, istnienie dowolnych dwóch cech wyklucza pozostałą trzecią i szukam kompromisu. Dlatego dopytuję się o różne anteny, o których była przede mną mowa, z praktycznego punktu widzenia, ponieważ producenci "wyrobów antenopodobnych" lubią naciągać parametry i to mnie może zmylić. Nie oczekuję sprawności pręta o długości 1m na tym samym poziomie, co dipol o długości 20m przy tej samej częstotliwości, aż tak "zielony" to nie jestem. W ogóle, zamiast rzucać pytanie "jaką antenę wybrać", wolę rozejrzeć się, jakie są, jakie mają parametry i zasięgnąć opinii na temat konkretnych rozwiązań.
sp9ikf pisze:
zamiast komplikowac zycie postaraj sie podjśc do zagadnienia max. prosto. takie założenia przyświecały przedwojennym konstruktorom anten które z powodzeniem używamy do dzisiaj.
Popatrzę w googlach, jakie konstrukcje znano przed wojną.
sp9ikf pisze:
tekstów jakie zamieszczałes podczas zabawy z antena magnetyczna wynika że nie brak ci pasji, to duzo ale i za mało. antena stawia określone wymogi techniczne aby była max. sprawna. to nie jest cos co działa tak jak ty chcesz i sobie tego życzysz. trudno z Toba dyskutować bo brak Ci podstaw. ale to nie jest zarzut tylko obserwacja. zacznij może od Z.Bieńkowskiego Anteny kf i ukf. to jest porzadne kompendium wiedzy dotyczace anten i nie obciązone zbyt mocno akademicka matematyką
Faktycznie, pasjonuję się krótkofalarstwem, jestem na etapie kompletowania anten i szukam info o rozwiązaniach antenowych balkonowych i okiennych. Już nieraz przewijał się rybakov, antena mobilna na parapecie i inne wynalazki kupne i domowej roboty i nie wiadomo, co wybrać. Nie zmienia to żelaznej reguły "im dłuższa antena i lepsze uziemienie/przeciwwaga, tym większa sprawność na danej częstotliwości" W jednym z moich wątków ktoś zaproponował antenę prostą i tanią do wykonania z dwóch rur PCV, jak dla mnie to jest jedyna (małe koszty materiałów i ilość pracy), którą mogę zbudować w ciemno, przetestować i wyrzucić. Każdy kiedyś zaczynał, eksperymentował, testował różne rozwiązania i dlatego szukam opinii, co ma szansę się sprawdzić, ale nie jest powiedziane, że jak u kogoś coś działa, to zadziała tak samo u mnie. Jest już kilka wątków na temat anten w blokach i tam też próbuję wyłowić interesujące mnie informacje, które bywają sprzeczne. Szukam jak największej liczby zastosowań w tych samych antenach, bo nie widzę sensu kupowania i posiadania dwóch podobnych anten tylko dlatego, że jedna nazywa się "bazowa", a druga nazywa się "mobilowa", a obie mają podobną konstrukcję i parametry.
sp9ikf pisze:
NIE korzystaj z sieci CO jako uziemienia lub przeciwwagi do anteny nadawczej. do odbiorcej moze i sie uda. powód prosty. 1. nie wiesz czy sieć jest uziemiona!. przeciwwaga jest elementem anteny. ona też może promieniowac. nawet mniej niż 1W wcz który popłynie przez siec CO moze zgasic wszystkie telewizory w całym bloku + inne niespodzianki - sygnały w głośnikach komputerów, wzmacniaczach audio, kinach domowych etc. sasiedzi wywioza Ciebie na taczkach za taki numer.
U mnie rzeczywiście kontakt z CO zmniejsza poziom szumu, już to sprawdzałem. Wiem, że nie należy korzystać z uziemienia w instalacji elektrycznej, więc nawet nie testowałem. Co do zakłóceń, to bardziej obawiam się odwrotnego problemu, czyli uniemożliwienie pracy z powodu zakłóceń od zasilaczy, komputerów, świetlówek pracujących w bloku. Mam dwóch sąsiadów, którzy znają moje zainteresowania są normalnymi ludźmi i mogę się dogadać i sprawdzić, czy jego radio i telewizor działa poprawnie podczas mojego nadawania, a ja sprawdzę swoje. Stąd pomysł na sprzęt wyjazdowy, przy którym problem zakłóceń jest mniejszy, ale trzeba zmierzyć się z innymi problemami, jak przewoźność sprzętu, łatwość rozkładania i składania, strojenia i pogodzenie się z faktem, że mniejsze gabaryty to mniejsza sprawność.
sp9ikf pisze:
Jak już zabierzesz się za lekture, zwróć uwage na różnice pomiędzy antemi pionowymi które sa niesymetryczne i maja charakter napieciowy i antenami dipolowymi a więc symetrycznymi. takie detale jak sprawność, antena w wolnej przestrzeni, etc. Wróć do dyskusji po lekturze, b edzei duzo łatwiej wymieniac poglądy i obserwacje po testach.
Poszukam i zapoznam się z pozycjami, potestuję różne dostępne rozwiązania i wrócimy do tematu.
| | | sp1jpm | 24.11.2016 05:13:46 |
Grupa: Użytkownik
Posty: 284 #2362769 Od: 2013-11-7
| Jacus masz jak zwykle racje. U nas cymbaly radio wlasnie uziemili anr w kotlowni. all tv a nawet w telofonach ich bylo slychac 73 Kaz | | | andrzejlisek | 24.11.2016 07:12:18 |
Grupa: Użytkownik
QTH: Poznań
Posty: 90 #2362796 Od: 2016-9-18
Ilość edycji wpisu: 1 | Odnośnie skrzynki antenowej będącej na wyposażeniu MFJ 1625, to sam znalazłem informacje sugerujące, że jest to tuner typu L i przełącznik impedancji jest zainstalowany poprawnie, a na schemacie w dokumentacji tej anteny jest błąd. Po dorobieniu dodatkowego przełącznika otrzymam pełnoprawną skrzynkę antenową symetryczną i to zamierzam uczynić drobnym kosztem. http://www.dj0ip.de/antenna-matchboxes/asymmetrical-matchboxes/ http://www.dj0ip.de/antenna-matchboxes/symmetrical-matchboxes/ http://hbbc-audio.blogspot.com/ http://www.hamradiosecrets.com/transmatch.html
| | | retros | 13.02.2023 09:18:54 |
Grupa: Użytkownik
QTH: KO01JV
Posty: 404 #8051412 Od: 2019-1-7
Ilość edycji wpisu: 1 | sp9ikf pisze:
witam Om Andrzeju, zachecam do lektury publikacji dot. anten. co to jest jak to działa, jakie sa zaleznosci itd. w tym co piszesz widze - solidna lekture kart katalogowych rożnych "wynalazków" - zwanych przez co niektórych antenami. - bezkrytyczne przyjmowanie na wiare "wiedzy" zawartej w kartach katalogowych oglądanych anten. nie da sie pogodzić wody z ogniem. zamiast komplikowac zycie postaraj sie podjśc do zagadnienia max. prosto. takie założenia przyświecały przedwojennym konstruktorom anten które z powodzeniem używamy do dzisiaj. tekstów jakie zamieszczałes podczas zabawy z antena magnetyczna wynika że nie brak ci pasji, to duzo ale i za mało. antena stawia określone wymogi techniczne aby była max. sprawna. to nie jest cos co działa tak jak ty chcesz i sobie tego życzysz. trudno z Toba dyskutować bo brak Ci podstaw. ale to nie jest zarzut tylko obserwacja. zacznij może od Z.Bieńkowskiego Anteny kf i ukf. to jest porzadne kompendium wiedzy dotyczace anten i nie obciązone zbyt mocno akademicka matematyką
NIE korzystaj z sieci CO jako uziemienia lub przeciwwagi do anteny nadawczej. do odbiorcej moze i sie uda. powód prosty. 1. nie wiesz czy sieć jest uziemiona!. przeciwwaga jest elementem anteny. ona też może promieniowac. nawet mniej niż 1W wcz który popłynie przez siec CO moze zgasic wszystkie telewizory w całym bloku + inne niespodzianki - sygnały w głośnikach komputerów, wzmacniaczach audio, kinach domowych etc. sasiedzi wywioza Ciebie na taczkach za taki numer. Jak już zabierzesz się za lekture, zwróć uwage na różnice pomiędzy antemi pionowymi które sa niesymetryczne i maja charakter napieciowy i antenami dipolowymi a więc symetrycznymi. takie detale jak sprawność, antena w wolnej przestrzeni, etc. Wróć do dyskusji po lekturze, b edzei duzo łatwiej wymieniac poglądy i obserwacje po testach.
powodzenia jacek sp9ikf
Jak najbardziej masz rację ale też warto próbować z takimi wynalazkami. Zobacz co wyprawia za pomocą takiej teleskopowej anteny kolega SQ8GKU. Nie świadczy to oczywiście że to super antena tylko raczej miejsce z którego nadaje kolega jest dobre ale gdyby sobie pomyślał "nawet nie będę próbował bo to przecież nie możliwe z takiego maleństwa DX zrobić" to by nie miał takich osiągnięć, a wielu nie może nic większego u siebie zainstalować. Rozumiem na FT8, tym modem ludzie cały świat robią na byle czym ale SSB to nie takie hop siup a kolega nawet Nową Zelandię na tym wynalazku zrobił i to na 3,5MHz, szok.
http://sp7pki.iq24.pl/default.asp?grupa=3534&temat=561292&nr_str=1
_________________ Mariusz SP5WIQ | | | SP5TZP | 13.02.2023 20:32:59 |
Grupa: Użytkownik
QTH: Józefosław / KO02MC
Posty: 80 #8051675 Od: 2022-11-25
| Dokładnie. U podstaw krótkofalarstwa leży eksperymentowanie. U Kolegi SQ8GKU mocno pomogła wysokość zainstalowana anteny i baardzo skuteczna, rozległa przeciwwaga, czyli to, czego zazwyczaj brakuje podczas instalacji tego typu anten. Nie zmienia to jednak faktu, że wielu (w tym i ja) takich stacji co on je porobił nigdy nie usłyszy, nie mówiąc o zaliczeniu tychże. A co do pracy terenowej z tego typu "wynalazków", to sam miałem okazję zobaczyć jak pracuje antena HF1 zainstalowana na poziomie gruntu i naprawdę dało się na tym robić łączności (a nie zawsze mamy możliwość rozwieszenia czegoś skuteczniejszego). _________________ 73 de Piotr SP5TZP
******************* Yaesu FT-891 + ATU-100 + vertical HF-6m Anytone AT-D878 UVII PLUS + X-50 | | | Electra | 23.11.2024 13:56:49 |
|
|
| Strona: 1 / 1 strony: [1] |
<< Pierwsza | < Poprzednia | Następna > | Ostatnia >> |
Aby pisac na forum musisz sie zalogować !!! |
|