MFJ 1625 w bloku i na wyjazdy
Rozglądam się za antenami do pracy za oknem lub na balkonie i na wyjazdy.

Interesują mnie wszystkie pasma od 40m lub co najmniej od 20m do 10m. Dobrze, jeżeli antena umożliwia pracę w 80m, pomimo, że praca będzie znacznie utrudniona ze względu na bardzo małą długość w stosunku do długości fali.

Posiadam antenę MFJ 1625, testowałem za oknem w kilku pasmach (samo strojenie i słyszalność, bez próby QSO) i bez większych problemów da się nastroić i usłyszeć różne stacje. W mieszkaniu, w miejscu eksploatacji anteny mam dostęp do instalacji grzewczej, którą można wykorzystać jako uziemienie/przeciwwaga.

Mieszkam na 3 piętrze z 4, z jednej strony jest balkon, ale w odległości 20 metrów stoi sąsiedni blok, a z drugiej strony mam okno, ale następny blok jest w odległości ok. 90m, czyli większa przestrzeń. W obu miejscach mam dostęp do instalacji grzewczej.

Po zakupie anteny w tunerze brakowało jednego połączenia, jakby ktoś w fabryce zapomniał je przylutować. Ja to bez problemu naprawiłem. Przy okazji zauważyłem, że przełącznik High-Z/Low-Z jest podłączony dokładnie odwrotnie niż na schemacie w tym pliku (High-Z i Low-Z zamienione miejscami) lub są odwrotnie naniesione oznaczenia pozycji tego przełącznika, co na jedno wychodzi. Podczas naprawy posłużyłem się tym schematem:
https://www.classicinternational.eu/_clientfiles/manuals/mfj1625.pdf
Czy na tym schemacie oznaczenia High-Z/Low-Z są poprawne? Teraz nie wiem, czy błąd jest na schemacie, czy w konstrukcji/oznaczeniach tunera.

W przypadku korzystania z tej anteny, to lepiej podłączać do instalacji grzewczej zacisk COUNTERPOISE, czy obudowę tunera połączoną elektrycznie z oplotem koncentryka (istotne, bo jedno jest za balunem, a drugie przed balunem)? Czy lepiej, jak się do COUNTERPOISE podłączy przewód 2-3 metry wyrzucony za okno zamiast do uziemienia. Nawej, jeżeli instalacja grzewcza nie jest dobrze uziemiona, to wydaje mi się staje się ogromną przeciwwagą.

Zauważyłem, że w pozycji "High-Z" na schemacie, obwód tunera antenowego jest symetryczny. Czy ten tuner nadaje się do anten innych typów, np. taka: http://www.antentop.org/009/files/ur5wca009.pdf (niewielkie koszty materiałów i bardzo prosta konstrukcja, ale jest potrzebny balun i tuner, żeby uruchomić). Czy ktoś próbował wykonać taką antenę z innymi długościami rur i odstępami między nimi? Jak się to przekłada na zasięg/skuteczność anteny (domyślam się, że im dłuższe rury tym lepiej, ale jak z odstępem między nimi)? Czy taki tuner nadaje się do anten LW?

Myślałem też o użyciu innej anteny w terenie. Do celów użytkowania w terenie znalazłem D-Original Outback 2012 i Lafayette HV-10. Zauważyłem, że Outback 2012 jest krótsza od Outback 1899. Czy ta różnica długości daje widoczną różnicę w działaniu anteny? Czy w Lafayette HV-10 można zmieniać długość promiennika tak, jak we wszystkich antenach Outback (to nie było napisane w opisie anteny HV-10, a jest to napisane w opisie anten Outback)? HV-10 jest dłuższa od Outback-2012, teoretycznie im dłuższa, tym lepsza, ale czy jest jakaś wyraźna różnica na korzyść jednej lub drugiej?

Planując pracę wyjazdową, ale nie w czasie jazdy, to jeżeli wykorzystam posiadaną antenę MFJ 1625 bez tunera (lub z tunerem w przypadku pasma 40m i 80m, tuner jak najbliżej samej anteny) postawioną na dachu samochodu wykorzystując odpowiednio przygotowaną podstawę Lafayette GL-300S lub inną tego typu, to czy ta antena będzie działać lepiej z tego powodu, że sam promiennik ma długość ponad 2,5 metra?

Czy testowanie porównawcze anten poprzez sprawdzanie słyszalności i wartości S z kolegą na odległość kilku-kilkunastu kilometrów z obniżoną mocą nadawczą w trybie CW jest wiarygodne i da odpowiedź, która antena jest najlepsza w danych warunkach na danej częstotliwości, przy założeniu, że wszystkie anteny zostaną sprawdzone w możliwie najkrótszym czasie i na tej samej częstotliwości? Oczywiście warto osobno przetestować wszystkie posiadane anteny na poszczególnych pasmach, przed zmierzchem i po zmierzchu.


  PRZEJDŹ NA FORUM