MFJ 1625 w bloku i na wyjazdy
    sp9ikf pisze:

    witam
    Om Andrzeju,
    zachecam do lektury publikacji dot. anten. co to jest jak to działa, jakie sa zaleznosci itd. w tym co piszesz widze
    - solidna lekture kart katalogowych rożnych "wynalazków" - zwanych przez co niektórych antenami.
    - bezkrytyczne przyjmowanie na wiare "wiedzy" zawartej w kartach katalogowych oglądanych anten.
    nie da sie pogodzić wody z ogniem.

Faktycznie wnikliwie analizuję karty katalogowe i traktuję jako punkt wyjścia. Jestem świadomy, że nie może istnieć antena, która jednocześnie ma małe gabaryty, wysoką sprawność i jest na niskie częstotliwości, istnienie dowolnych dwóch cech wyklucza pozostałą trzecią i szukam kompromisu. Dlatego dopytuję się o różne anteny, o których była przede mną mowa, z praktycznego punktu widzenia, ponieważ producenci "wyrobów antenopodobnych" lubią naciągać parametry i to mnie może zmylić. Nie oczekuję sprawności pręta o długości 1m na tym samym poziomie, co dipol o długości 20m przy tej samej częstotliwości, aż tak "zielony" to nie jestem. W ogóle, zamiast rzucać pytanie "jaką antenę wybrać", wolę rozejrzeć się, jakie są, jakie mają parametry i zasięgnąć opinii na temat konkretnych rozwiązań.

    sp9ikf pisze:


    zamiast komplikowac zycie postaraj sie podjśc do zagadnienia max. prosto. takie założenia przyświecały przedwojennym konstruktorom anten które z powodzeniem używamy do dzisiaj.

Popatrzę w googlach, jakie konstrukcje znano przed wojną.

    sp9ikf pisze:


    tekstów jakie zamieszczałes podczas zabawy z antena magnetyczna wynika że nie brak ci pasji, to duzo ale i za mało. antena stawia określone wymogi techniczne aby była max. sprawna. to nie jest cos co działa tak jak ty chcesz i sobie tego życzysz.
    trudno z Toba dyskutować bo brak Ci podstaw. ale to nie jest zarzut tylko obserwacja. zacznij może od Z.Bieńkowskiego Anteny kf i ukf. to jest porzadne kompendium wiedzy dotyczace anten i nie obciązone zbyt mocno akademicka matematyką

Faktycznie, pasjonuję się krótkofalarstwem, jestem na etapie kompletowania anten i szukam info o rozwiązaniach antenowych balkonowych i okiennych. Już nieraz przewijał się rybakov, antena mobilna na parapecie i inne wynalazki kupne i domowej roboty i nie wiadomo, co wybrać. Nie zmienia to żelaznej reguły "im dłuższa antena i lepsze uziemienie/przeciwwaga, tym większa sprawność na danej częstotliwości" W jednym z moich wątków ktoś zaproponował antenę prostą i tanią do wykonania z dwóch rur PCV, jak dla mnie to jest jedyna (małe koszty materiałów i ilość pracy), którą mogę zbudować w ciemno, przetestować i wyrzucić. Każdy kiedyś zaczynał, eksperymentował, testował różne rozwiązania i dlatego szukam opinii, co ma szansę się sprawdzić, ale nie jest powiedziane, że jak u kogoś coś działa, to zadziała tak samo u mnie. Jest już kilka wątków na temat anten w blokach i tam też próbuję wyłowić interesujące mnie informacje, które bywają sprzeczne. Szukam jak największej liczby zastosowań w tych samych antenach, bo nie widzę sensu kupowania i posiadania dwóch podobnych anten tylko dlatego, że jedna nazywa się "bazowa", a druga nazywa się "mobilowa", a obie mają podobną konstrukcję i parametry.

    sp9ikf pisze:


    NIE korzystaj z sieci CO jako uziemienia lub przeciwwagi do anteny nadawczej. do odbiorcej moze i sie uda.
    powód prosty. 1. nie wiesz czy sieć jest uziemiona!. przeciwwaga jest elementem anteny. ona też może promieniowac. nawet mniej niż 1W wcz który popłynie przez siec CO moze zgasic wszystkie telewizory w całym bloku + inne niespodzianki - sygnały w głośnikach komputerów, wzmacniaczach audio, kinach domowych etc. sasiedzi wywioza Ciebie na taczkach za taki numer.

U mnie rzeczywiście kontakt z CO zmniejsza poziom szumu, już to sprawdzałem. Wiem, że nie należy korzystać z uziemienia w instalacji elektrycznej, więc nawet nie testowałem. Co do zakłóceń, to bardziej obawiam się odwrotnego problemu, czyli uniemożliwienie pracy z powodu zakłóceń od zasilaczy, komputerów, świetlówek pracujących w bloku. Mam dwóch sąsiadów, którzy znają moje zainteresowania są normalnymi ludźmi i mogę się dogadać i sprawdzić, czy jego radio i telewizor działa poprawnie podczas mojego nadawania, a ja sprawdzę swoje. Stąd pomysł na sprzęt wyjazdowy, przy którym problem zakłóceń jest mniejszy, ale trzeba zmierzyć się z innymi problemami, jak przewoźność sprzętu, łatwość rozkładania i składania, strojenia i pogodzenie się z faktem, że mniejsze gabaryty to mniejsza sprawność.

    sp9ikf pisze:


    Jak już zabierzesz się za lekture, zwróć uwage na różnice pomiędzy antemi pionowymi które sa niesymetryczne i maja charakter napieciowy i antenami dipolowymi a więc symetrycznymi. takie detale jak sprawność, antena w wolnej przestrzeni, etc.
    Wróć do dyskusji po lekturze, b edzei duzo łatwiej wymieniac poglądy i obserwacje po testach.

Poszukam i zapoznam się z pozycjami, potestuję różne dostępne rozwiązania i wrócimy do tematu.


  PRZEJDŹ NA FORUM