Jak walnie w pkt czyli w twoja antenę nie ma zabezpieczenia chyba ze jest to klatka faradaya ale to i tak wyładowania wtórne swoje zrobią.Serwisuje elektronikę i sprzęty które były wyłączone z sieci, anteny odłączone miały ścieżki drukowane odparowane.A pracuje w telekomunikacji gdzie są stosowane wszystkie szykany w celu ochrony przeciw przepięciowej w okresie burzowym jest co "podziwiać" -wyrwane okna ,stropy,instalacja elektryczna odparowała w sposób wybuchowy pod tynkiem jak po strzelaniu z karabinu maszynowego po ścianach cud ze ludzie uszli z życiem. Najskuteczniejszym uziomem jest uziom z bednarki położony pod ławami fundamentowymi budowanego domu i wykonana klatka faradya!!! ale to się wiąże z kosztami średnio ok 10 000zł co przy budowie domu stanowi istotny wydatek. A więcej napisał SP2IPT potwierdzam!!! pawlo 29 a jak miałeś uziemioną listwę-większość nadaje się do ozdoby. A jedynymi obiektami uziemionymi teraz w całej okolicy to obiekty telekomunikacyjne!!! i dlatego wali do linii telefonicznej!!!
Kol Andrzeju SP8LBK dodam,że nie spotkałem się z taką burzą mimo że prawie 50 na karku Na mojej ulicy 200 m od słupa gdzie trafił piorun stoi 7 budynków we wszystkich spaliły się anteny satelitarne i konwektory , anteny do odbioru internetu również poszły z dymem TAKIE POWSTAŁO POLE MAGNETYCZNE. Piszę o tym bo kto uziemia anteny satelitarne ,wystarczy spojrzeć po blokach ,a to dobra droga do waszego sprzętu jaki macie w domu, ostrożności nigdy za mało w tym temacie. Pozdrawiam
widzę że mimo wszystko temat się rozwinął i pojawiły się naprawdę mądre wpisy. Może koledzy poratują mnie trochę. Czytać już trochę czytałem ale mam takie pytania: czy instalacja wykonana w ten sposób że: 1. na maszcie anteny będzie zwód połączony z instalacją odgromową (przez maszt), 2. ekran przewodu antenowego nie połączony z instalacją odgromową, przewód antenowy puszczony po elewacji z możliwością tzw. wyrzucenia przez okno, oczywiście zastosowanie odgromnika.
lub drugi sposób. 1. maszt połączony z instalacją odgromową, na maszcie zwód 2. przewód antenowy wchodzi do budynku do tzw. pionu, na wejściu do budynku jak rozumiem powinien ekran przewodu antenowego zostać połączony z instalacją odgromową? oraz dalej z szyną ekwipotencjalną
ma sens?
założenie jest takie że budynek (blok 5 piętrowy w otoczeniu innych bloków o podobnej wysokości) ma dosyć starą instalację odgromową z nieznanym bliżej stanem bednarki (lub czegoś co ma nią być) w wieku lat ok. 30 i nieznanymi parametrami oraz nie wiem czy jest szyna ekwipotencjalna (nawet jak jest to pewnie ciężko się do niej będzie dostać). Mogę się podłączać praktycznie tylko do przewodów odgromowych na dachu i to z pewnymi ograniczeniami, np. nie bardzo wyobrażam sobie to połączenie ekranu kabla antenowego z odgromową przy wejściu do budynku, łatwiej byłoby połączyć już ekran przewodu antenowego z odgromową zaraz za anteną.
Nie chodzi o normy, chodzi o dobrą, amatorską robotę. Normy to ja mogę spełnić ale co z tego jak instalacja może już nie trzymać żadnych norm, a nowej instalacji odgromowej przecież nie zrobię bo od tego jest administrator budynku który ma to zapewne gdzieś w jakim stanie jest odgrom.
W budynek albo nawet w pobliże nigdy nie uderzył bezpośrednio piorun.
Inna sprawa - miałem rezygnować z anteny dookólnej ale jeżeli dobrze zrozumiałem to zabezpieczenie takiej anteny mozna by zrealizować przez połączenie ekranu kabla antenowego z inst. odgromową za anteną?
Kol Andrzeju SP8LBK dodam,że nie spotkałem się z taką burzą mimo że prawie 50 na karku Na mojej ulicy 200 m od słupa gdzie trafił piorun stoi 7 budynków we wszystkich spaliły się anteny satelitarne i konwektory , anteny do odbioru internetu również poszły z dymem TAKIE POWSTAŁO POLE MAGNETYCZNE. Piszę o tym bo kto uziemia anteny satelitarne ,wystarczy spojrzeć po blokach ,a to dobra droga do waszego sprzętu jaki macie w domu, ostrożności nigdy za mało w tym temacie. Pozdrawiam
I oby Ciebie, mnie i innych kolegów nic tak strasznego nie spotkało. Są to zjawiska których się nie przewidzi i niczym nie pomierzy. Nie ma 100% zabezpieczenia przed tak nieprzewidywalnymi burzami. W czasie takiej burzy nawet nie wiesz jak się zachować i gdzie stanąć i gdzie się schować. Żadne normy, certyfikaty itp. I co by tu nie pisać w temacie- jak ma przywalić to i tak wszystko na nic.
Ernest przejdź się do administracji budynku i poproś o wgląd do protokołów z ostatnich pomiarów instalacji odgromowej. Według prawa budowlanego powinny być wykonywane raz na pięć lat. Znajdziesz tam odpowiedź czy to co jest zakopane w ziemi do czegoś jeszcze się nadaje czy nie. Wyniki interpretowałbym ostrożnie, ze względu na trudności techniczne, a w zasadzie niemożliwość pomiaru rezystancji uziemienia w miastach. Niemniej jednak będzie to jakiś punkt odniesienia.
Jeśli chcesz gdzieś instalować odgromnik to musi on być zainstalowany w pobliżu połączenia do uziemienia. Ja u sienie wykorzystałem konstrukcję metalowych szczebli na balkonie - są pospawane z konstrukcją budynku, a ta z kolei do uziomu fundamentowego. Efektem jest impedancja pętli zwarcia (mierzona między przewodem fazowym w instalacji, a szyną wyrównawczą w pokoju) na poziomie 0,20 oma. Tuż przy bloku mam stację transformatorową, więc tak niska wartość nie jest dziwna.
Ekran kabla powinien być łączony w możliwie wielu miejscach do instalacji odgromowej. Jeśli już naprawdę musisz to zainstaluj tak jak kol. Krzysztof odgromnik o dużym prądzie wyładowczym na dachu, ale licz się z tym, że jego skuteczność i tak będzie ograniczona. Najlepszy efekt by był gdyby na dachu był taki "duży" odgromnik, a przy wejściu do pomieszczenia "mały".
Kol Mirku SP7NHS Niestety w tym roku 2 razy miałem kontakt z P.PIORUNOWYM i w poście wyżej to opisałem , jaki to problem . Z mienia się klimat i burze w tym wykonaniu robią ogromne zniszczenia. Kol Staśku broniąc się przed przepięciem od strony TP SA mam tel.na baterie ,aby następny telefon nie był furtką do mojej instalacji elektrycznej,szkoda że o tak ważnej rzeczy wcześniej nie wiedziałem .
Witam pawlo29 i inni koledzy. Piszę w ten sposób ponieważ już dwukrotnie dotknęło mnie to uderzenie pioruna co prawda nie bezpośredni o lecz bardzo blisko. Pierwszy raz w Łasku, gdzie straty to dwie anteny wraz z kablami koncentrycznymi i radia KF i UKF. Co prawda wtedy jeszcze były to radia własnej konstrukcji KF sp5ww i UKF FM302. Zabezpieczenie oczywiście tak jak powinno być instalacja odgromowa. Obecnie w Zgierzu w 2007r. spotkało mnie podobna sytuacja. Spalona antena kierunkowa 50MHz wraz z kablem koncentrycznym, wideofon, cztero punktowa zapalarka zamontowana w kuchence gazowej itp. itp. Straty zresztą w całym bloku mieszkalnym. U mnie dodatkowo upalona w części dojścia do mieszkania instalacja tuż przy szynie uziemiającej w pionie bardzo blisko bezpieczników. Wydawało mi się, że moja instalacja odgromowa była poprawna oraz "Przewód ochronny PE" jest OK. Teraz w 2011r. dokonano kompleksowego remontu naszego bloku ( wspólnota mieszkaniowa) wykonano nową instalacje odgromową zgodnie z najnowszymi normami, wykonano nową instalacje z oddzielnym " przewodem ochronnym PE". W każdym przypadku zapewniano nas, że jest instalacja zgodnie z wymogami a prace te wykonane być muszą. Teraz zapłaciłem za czynności związane ze swoimi masztami antenowymi . Instalacje wykonali fachowcy włącznie z odbiorem technicznym w mojej obecności – i spisany protokół odbioru. Jak myślicie czy w moim przypadku po tym wszystkim mogę zaufać wykonanym instalacjom według norm?????? . I czy po tym co już dwukrotnie mnie spotkało mogę być już spokojny i że mnie już to nie dotyczy.???????? Jak myślicie czy ten poruszony temat zresztą już nie pierwszy raz a i prowadzone dyskusje coś w temacie zmienią ????? Przecież jest już tyle publikacji, instrukcji, dokumentacji i prezentacji w necie w tym temacie, że aż głowa boli. Każdy z nas do problemu i tak musi podejść indywidualnie. A tu znowu powielacz (kopiarka).
Mirku nie ma czegoś takiego jak "zero ochronne" - ten przewód nazywa się "przewodem ochronnym" w skrócie PE (skrót od ProtEctive).
Temat powinien być wałkowany, gdyż IMHO cały czas panuje bardzo wiele złych przyzwyczajeń, a ludzie nie mają ochoty nauczyć się trochę elektrotechniki.
Mirku nie ma czegoś takiego jak "zero ochronne" - ten przewód nazywa się "przewodem ochronnym" w skrócie PE (skrót od ProtEctive).
Temat powinien być wałkowany, gdyż IMHO cały czas panuje bardzo wiele złych przyzwyczajeń, a ludzie nie mają ochoty nauczyć się trochę elektrotechniki.
73
Oczywiście pisząc pomyliłem się Powinno być "przewód ochronny" - przepraszam. Pozdrawiam _________________ 73 de Mirek SP7NHS
Prawidłowo wykonana instalacja odgromowa to taka do której podłączone są przewodem 16mm2 także wszystkie konstrukcje matalowe znajdujące się poza zarysem budynku. Czyli wywietrzniki na dachu oraz balustrady balkonowe, ale kto widział aby balustradę uziemiać. Śmieszne ale tak sie powinno robić i nie przyjmować, że może jest ona pośrednio, gdzieś pod tynkiem uziemiona. Co do anten TV i TV-SAT. Też byłem zdziwiony jak czytałem instrukcję montażu anteny siatkowej, którą montowałem na swojej działce. Wytłuszczonym drukiem pisało, że ze względu na wyładowania atmosferyczne maszt anteny powinien być metalowy i prawidłowo uziemiony. Antena to antena a piorun zawsze leci najkrótszą drogą do ziemi więc mu ją należy wytyczyć. I jeszcze jedna ważna sprawa. Wszystkie przewody powinny być kładzione w odległości jeśli dobrze pamiętam to 0,7m od przewodów odgromowych, czyli nasze koncentryki musimy zamocować na wysięgniku tak aby o taką odległość były oddalone od przewodu odgromowego znajdującego się na krawędzi dachu. Wiele gotowych rozwiązań i przykładów można znaleźć w poradniku i forum na stronie producenta instalacji odgromowych [rl]http://www.spinpol.com.pl/ oraz w ich katalogu http://www.spinpol.com.pl/download/Katalog_2008.PDF _________________ Vy 73 Andrzej SP8LBK
Trochę mniejsze zniszczenia widziałem kilkanaście lat temu w zakładowym radiowęźle jak piorun walnął w słup pomiedzy 4x wyższymi topolami, do którego podpięte były kable sieci radiowęzłowej. Odleciał nawet kawałek lastrykowego parapetu przy otworze w którym były włożone kable a wszystkie wzmacniacze liniowe były popalone. Drobna uwaga. Radiowęzeł wówczas nie pracował i wszystko było powyłączane. _________________ Vy 73 Andrzej SP8LBK
Od świeże trochę temat. Niema zgody spółdzielni na antenę na dachu. Mieszkam na ostatnim, czwartym pietrze. Chcę na 2m powiesić pałkę radmorowską, będzie w takim razie na maszcie przytwierdzonym do barierki balkonu. Biorąc pod uwagę bezpieczeństwo w przypadku wyładowań atmosferycznych zastanawiam się nad długością masztu. Jako, że nie za bardzo mam jak podpiąć się do odgromówki (musiałbym mocno kombinować) pytanie czy samo połączenie masztu z balkonem wystarczy? Na płaskim dachu są szpice odgromowe przy każdym kominie na wysokość około 1-1,2m. Nie wiem na jaką w miarę bezpieczną wysokość umieścić pałkę. Czy ma być poniżej linii dachu czy może wysunąć ją ponad dach tylko na długość anteny? Maszt od elewacji na około 1,2m. _________________ Bartek SP8TBG
Od świeże trochę temat. Niema zgody spółdzielni na antenę na dachu. Mieszkam na ostatnim, czwartym pietrze. Chcę na 2m powiesić pałkę radmorowską, będzie w takim razie na maszcie przytwierdzonym do barierki balkonu. Biorąc pod uwagę bezpieczeństwo w przypadku wyładowań atmosferycznych zastanawiam się nad długością masztu. Jako, że nie za bardzo mam jak podpiąć się do odgromówki (musiałbym mocno kombinować) pytanie czy samo połączenie masztu z balkonem wystarczy? Na płaskim dachu są szpice odgromowe przy każdym kominie na wysokość około 1-1,2m. Nie wiem na jaką w miarę bezpieczną wysokość umieścić pałkę. Czy ma być poniżej linii dachu czy może wysunąć ją ponad dach tylko na długość anteny? Maszt od elewacji na około 1,2m.
Najbezpieczniej jest odpinać kabel tuż przy antenie. Swego czasu piorun trafił bezpośrednio w antenę siatkową TV na balkonie I piętra, gdzie wokół były wysokie topole. Jej metalowy maszt nie był uziemiony. W pokojach przewody odleciały ze ścian razem z tynkiem a TV wyglądał jakby spłonął w ognisku. _________________ Vy 73 Andrzej SP8LBK
Jeżeli antena będzie na 2 lub 3m maszcie to raczej ciężko będzie odpiąć kabel do anteny. Teraz w zimie to chyba szanse na wyładowania małe, mogę ewentualnie zainstalować maszt pomiędzy moim balkonem a sąsiada wtedy mam realne szanse podłączyć ten maszt do piorunochronu. Jednak w tym położeniu komin na dachu będzie przysłaniał mi jeden kierunek. _________________ Bartek SP8TBG
Jeżeli antena będzie na 2 lub 3m maszcie to raczej ciężko będzie odpiąć kabel do anteny. Teraz w zimie to chyba szanse na wyładowania małe, mogę ewentualnie zainstalować maszt pomiędzy moim balkonem a sąsiada wtedy mam realne szanse podłączyć ten maszt do piorunochronu. Jednak w tym położeniu komin na dachu będzie przysłaniał mi jeden kierunek.
Czy problemem będzie wykonać 3-4m przedłużkę? Z jednej strony wtyczka a z drugiej gniazdo w miarę hermetycznym pudełku i to będzie wisiało przy antenie. Wówczas wejście kabla do mieszkania możesz uszczelnić, nawet silikonem.