Andrzej, to prawda, w programie mam wprowadzoną korektę deklinacji magn. to oczywiście jest ważne, pytanie czy tą deklinację należy też uwzględniać w obliczaniu elewacji? Do azymutu obliczan atan(X,Y) a do elewacji atan(X,Z) lub atan(Y,Z) w zal. od zamocowania czujnika. Co do ciągłego pomiaru aktualnego azymutu i elewacji anteny to można to włączyć lub wyłączyć. Zaprogramuję oba warianty. Łatwo można je przełączać komendami po USB. Zakupiłem serwo 360 st. i jak dojdzie to je sprawdzę. Co do dokładności tego kompasu to: Zakres pomiarowy: maksymalnie od -8 do 8 Gausów. Regulowany w 8 stopniach. Rozdzielczość: 12 Bitów ze znakiem, 4096 jednostek (od -2048 do 2047) Dokładność: od 0,00073 do 0,00435 Gausa na jednostkę Dokładność jako kompas: od 1 do 2 stopni Szybkość pomiaru: od 0.75 do 75 Hz Możliwość sprzętowego uśrednienia 8 kolejnych wyników (eliminacja szumów) http://diydrones.com/profiles/blogs/advanced-hard-and-soft-iron-magnetometer-calibration-for-dummies
Andrzej, to prawda, w programie mam wprowadzoną korektę deklinacji magn. to oczywiście jest ważne, pytanie czy tą deklinację należy też uwzględniać w obliczaniu elewacji? Do azymutu obliczan atan(X,Y) a do elewacji atan(X,Z) lub atan(Y,Z) w zal. od zamocowania czujnika.
Tomku nie widząc kodu ciężko mi się wypowiadać. Mam pewne obawy co do stosowania funkcji atan() ze względu że nie jest ona ciągła (chodzi o katy 90 i 270 stopni) co może generować wyjątki w programie. Myślę że deklinacje przy elewacji nie ma sensu uwzględniać. Z elewacją to jest jeszcze taki problem że krótka antena ze względu na wielodrogowość może mieć i często będzie miała wiązkę na innej elewacji niż mechaniczna oś jej boomu. Dotyczy to zwłaszcza niskich kątów. I tego niestety nie da się przeskoczyć.
sp5nvx pisze:
Co do ciągłego pomiaru aktualnego azymutu i elewacji anteny to można to włączyć lub wyłączyć. Zaprogramuję oba warianty. Łatwo można je przełączać komendami po USB. Zakupiłem serwo 360 st. i jak dojdzie to je sprawdzę. Co do dokładności tego kompasu to: Zakres pomiarowy: maksymalnie od -8 do 8 Gausów. Regulowany w 8 stopniach. Rozdzielczość: 12 Bitów ze znakiem, 4096 jednostek (od -2048 do 2047) Dokładność: od 0,00073 do 0,00435 Gausa na jednostkę Dokładność jako kompas: od 1 do 2 stopni Szybkość pomiaru: od 0.75 do 75 Hz Możliwość sprzętowego uśrednienia 8 kolejnych wyników (eliminacja szumów)
Dokładność 1-2 stopnie przy małych antenach powinna wystarczyć. No chyba, że ktoś tam założy antenę na 10GHz Myślę, że większe błędy będą wynikać z wpływu otoczenia. Jeszcze jedno. W którymś sklepie z częściami do robotów widziałem serwa z obustronnie wyprowadzoną osią. Byłyby super do elewacji. Jak sobie przypomnę gdzie to widziałem to podrzucę link. Trzymam kciuki za powodzenie projektu.
Andrzej, kod pisze na podstawie tego: http://arduikyo.blogspot.nl/2013/08/hmc5883l-compass-arduino-processing.html tam jest ten fragment z funkcją atan (dokładnie: atan2()) // Calculate heading when the magnetometer is level, then correct for signs of axis. float heading = atan2(scaled.YAxis, scaled.XAxis);
Takie servo do elewacji z wyprowadzeniem osi po obu stronach?:
Czy może takie: SR-518 Robot Servo 360 degree rotation 75g 17.3kg
Dzisiaj mam porozmawiać ze spawaczem aluminium aby mi wykonał ten element nośny z wykorbieniem. Profil 25x25 o grubości 2mm powinien być ok, zastąpi on ten U-płaskownik serva elewacji lub będzie na nim zamocowany. Dalsze elementy nośne anten chce wykonac z izolatora i będą to rury PCV nakładane na profil. Słabym pkt. konstrukcji jest zaznaczone żółtą strzałką miejsce - tu myśle co zrobic? Czy pospawać obudowe serva azymutu i dać podkładke slizgowa czy wpasować łożysko jakieś? Najszybciej złamie się w tym miejscu. Czekam na nowe serwo azymutu 360 st i wtedy nie trzeba będzie 'kłaść anten na plecy', trzeba by poszukać mocniejszych serw??? Mimo wszystko lekki prototyp wykonam, zobaczymy ile wytrzyma na balkonie lub działce (statyw).
Co do błędów: Dokładność 1-2 stopnie przy małych antenach powinna wystarczyć. No chyba, że ktoś tam założy antenę na 10GHz wesoły Myślę, że większe błędy będą wynikać z wpływu otoczenia. to można MagMaster -em wykalibrować go dokładnie. _________________ 73! Tom
Tomku o takich serwach właśnie myślałem do napędu elewacji. To drugie jest trochę mocniejsze choć różnica momentów nie jest jakaś powalająca. Do elewacji to chyba 180 st wystarczy w zupełności. Pierwszą istotną różnicą jaką znalazłem przy pobieżnym porównaniu to cena: SR581 około 60$ a RD3115 12.45$, drugą to że SR581 ma 4 przewody do podłączenia co sugeruje że może być inaczej sterowane niż typowe serwo modelarskie. Pozdrawiam Andrzej SQ5GVY
Ja zakupiłem już serwo 360 st do azymutu, będę je testował w pokoju i może na balkonie, niestety do tych małych serw antena musi być bardzo lekka. Jeśli serwo azymutu zadziała w zakresie 360 st. to nie będzie konieczności odwracania anten 'na plecy' (aby pokryć brakującą połowe sfery) i konstrukcja się uprości. Mam zamiar sprawdzić zamocowanie 2 anten po bokach serwa elewacji.
Edit: Mam jeszcze pytanie, czy antenę można wykonać z prętów węglowych? _________________ 73! Tom