Projekt MiniRotorNVX
(Arduino Uno)
    sp5nvx pisze:

    Andrzej, to prawda, w programie mam wprowadzoną korektę deklinacji magn. to oczywiście jest ważne, pytanie czy tą deklinację należy też uwzględniać w obliczaniu elewacji? Do azymutu obliczan atan(X,Y) a do elewacji atan(X,Z) lub atan(Y,Z) w zal. od zamocowania czujnika.

Tomku nie widząc kodu ciężko mi się wypowiadać. Mam pewne obawy co do stosowania funkcji atan() ze względu że nie jest ona ciągła (chodzi o katy 90 i 270 stopni) co może generować wyjątki w programie. Myślę że deklinacje przy elewacji nie ma sensu uwzględniać. Z elewacją to jest jeszcze taki problem że krótka antena ze względu na wielodrogowość może mieć i często będzie miała wiązkę na innej elewacji niż mechaniczna oś jej boomu. Dotyczy to zwłaszcza niskich kątów. I tego niestety nie da się przeskoczyć.


    sp5nvx pisze:

    Co do ciągłego pomiaru aktualnego azymutu i elewacji anteny to można to włączyć lub wyłączyć. Zaprogramuję oba warianty. Łatwo można je przełączać komendami po USB.
    Zakupiłem serwo 360 st. i jak dojdzie to je sprawdzę.
    Co do dokładności tego kompasu to:
    Zakres pomiarowy: maksymalnie od -8 do 8 Gausów. Regulowany w 8 stopniach.
    Rozdzielczość: 12 Bitów ze znakiem, 4096 jednostek (od -2048 do 2047)
    Dokładność: od 0,00073 do 0,00435 Gausa na jednostkę
    Dokładność jako kompas: od 1 do 2 stopni
    Szybkość pomiaru: od 0.75 do 75 Hz
    Możliwość sprzętowego uśrednienia 8 kolejnych wyników (eliminacja szumów)


Dokładność 1-2 stopnie przy małych antenach powinna wystarczyć. No chyba, że ktoś tam założy antenę na 10GHz wesoły Myślę, że większe błędy będą wynikać z wpływu otoczenia.
Jeszcze jedno. W którymś sklepie z częściami do robotów widziałem serwa z obustronnie wyprowadzoną osią. Byłyby super do elewacji. Jak sobie przypomnę gdzie to widziałem to podrzucę link.
Trzymam kciuki za powodzenie projektu.

Andrzej SQ5GVY


  PRZEJDŹ NA FORUM