NOWE POSTY | NOWE TEMATY | POPULARNE | STAT | RSS | KONTAKT | REJESTRACJA | Login: Hasło: rss dla

HOME » PORADNIKI DLA KRÓTKOFALOWCÓW » OBRAZ SYSTEMU DEBIAN NA KOMPUTER JEDNOPŁYTKOWY ALIX Z UZUPEŁNIEM O PROGRAMY RADIOAMATORSKIE

Przejdz do dołu stronyStrona: 1 / 3>>>    strony: [1]23

Obraz systemu Debian na komputer jednopłytkowy ALIX z uzupełniem o programy radioamatorskie

APRX, Direwold, MMDVMHost, SvxLink i inne
  
ebc41
11.11.2017 12:06:51
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)

Grupa: Użytkownik

QTH: Bielsko-Biała

Posty: 2019 #2485666
Od: 2010-9-18



UŻYTKOWNIK ZABLOKOWANY


Ilość edycji wpisu: 4
Zacznijmy więcj od "Inwektywy ogólnikowej, którą można przypisać każdemu". Poziom merytoryki na forum sp7pki sięgnął już dwóch metrów mułu na dnie. Aby więc nieco rzucić kontrast na wiecznych pianobijców i innych "zasłużonych działaczy" oraz "wybitnych DXmanów" przedstawiam to co przygotowałem ostatnio po godzinach.

http://pogoda.cc/d/ama-jesse-alix_hostapd.img.gz


~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Dane logowania do systemu
login: alixadmin
hasło: alix

Przełączanie się na root
polecenie 'su'
hasło: alix
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~



~~~~~
WSTĘP
~~~~~

Od kilku lat rekordy popularności u wszelakiej maści amatorów bije oczywiście Raspberry PI i w nieco mniejszym stopniu cały szereg jego klonów, takich jak BananaPI, OrangePI i innych. Nie wszyscy jenak zdają sobie sprawę z faktu, że historia tzw. komputerów jednopłytkowych (SBC - Single board computer) zaczęła się duuuużo wcześniej, bo w zasadzie jeszcze w latach 80tych, w których powstał np powszechny do dzisiaj standard PC/104. Oczywiście do momentu pojawienia się RaspberryPi wszelakiej maści SBC nie były projektowane i reklamowane jako urządzenia dla domowych eksperymentatorów, były chociażby za drogie aby mógł sobie na nie pozwolić standardowy dłubacz.

Jednym z takich "ojców" RaspberryPI jest cała seria płytek ALIX produkowanych przez szwajcarską firmę PC Engines. Ze względu na bogate wyposażenie w porty FastEthernet oraz sloty mPCI są one dedykowane dla wszelakich zastosowań sieciowych, były też swego czasu bardzo popularne wśród dostawców internetu bezprzewodowego. Teraz ze względu na ich niewystarczającą wydajność (i brak portów GigabitEthernet) trafiają na rynek wtórny, przez co można je zakupić często za kwoty wielokrotnie mniejsze niż nowe RaspberryPI.

Każda płytka z serii ALIX jest wyposażona w zgodny z architekruą x86 procesor AMD GeodeLX800 z zegarem 500MHz i 256MB DDR RAM. Posiadają one również dwa porty USB2.0 i jeden port RS232 na standardowym gnieździe DB9. Poszczególne modele różnią się od siebie ilością portów mPCI i FastEthernet. Niektóre posiadają wyprowadzone wyjście wideo VGA, kartę dźwiękową czy nawet duży slot PCI.Więcej informacji można uzyskać na stronie internetowej producenta: https://www.pcengines.ch/alix.htm . Czym więc różni się ALIX od popularnego Raspberry PI? Przede wszystkim architekturą. Raspberry PI działa w oparciu o różne mikroprocesory firmy Broadcom wykorzystujące wariacje architektury ARM (ARM11/Cortex-A7/Cortex-A63). ALIX posiada 32bitowy procesor zgodny z architekturą x86, czyli taką samą jak używana w zwykłych komputerach PC. Należy jednak pamiętać, że GeodeLX800 jest w pewnym sensie odpowiednikiem Pentium II - oznacza to, że nie wspiera on rozszeżenia SSE (Stream SIMD Extensions) i nie będzie w stanie uruchomić aplikacji skompilowanych z jego użyciem. Procesor po prostu nie będzie rozumiał kodów rozkazów zawartych w słowach maszynowych programu. Dlaczego to takie istotne zostanie wyjaśnione w dalszej części.

Płytka ALIX jest bardzo energooszczędna. Do standardowego wtyku DC-Jack (a nie microUSB co jest dużą zaletą) można podać napięcie stałe z zakresu 7V do 17V. Przy 12V zasilania płytka pobiera 330mA w bezczynności (CPU load < 10%), oraz 450mA przy pełnym obciążeniu. Jest to bardzo mało biorąc pod uwagę, że procesory x86 nigdy nie były specjalnie energooszczędne.

Obraz bazuje na systemie Debian GNU/Linux wersja Jesse z kernelem 3.16 - konkretniej jako podstawę do przygotowania tego obrazu posłużył mi Jessie4Alix (autor: Alejandro Olivan). Jak niektórzy zauważą nie jest to najnowsza wersja ani dystrybucji ani Kernela. Przyczyna jest wytłumaczona przez samego Alejandro Olivana i leży właśnie w samym procesorze AMD Geode. Nowsze kernele i nowsze wersje Debiana bazują już na architekturze 686, czyli wymagają aby procesor wspierał w pełni instrukcje SSE. Bez nich ujżymy kernel panic na bardzo wczesnym etapie rozruchu. Słowem niby x86 ale nie do końca wesoły


~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
BIOS I PORT SZEREGOWY
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Płytki ALIX mogą posiadać dwie różne wersję BIOS. Może to być albo znany z PC AwardBIOS (dla płytek z wyjściem VGA) albo tinyBIOS dla pozostałych. W przypadku tinyBIOS port szeregowy jest używany jako jego konsola (38400bps,8,N,1) i podczas uruchamiania będą tam pojawiały się komunikaty przezeń generowane. Jeżeli port RS232 miałby być wykorzystywany do podłączenia zewnętrznego urządzenia (np. modemu TNC) i jakakolwiek transmisja przy starcie wpływała by negatywnie na pracę tegoż urządzenia, można zmienić ustawienia BIOS i wyłączyć jego wyjście. Ponowne przywrócenie dostępu do BIOS wymaga zresetowania go do ustawień domyślnych przy pomocy znajdującego się na płytce ALIX przycisku. 


~~~~~~~~~~~~~~~~~
PRACA JAKO ROUTER
~~~~~~~~~~~~~~~~~

Obraz systemu jest skonfigurowany w sposób, w którym pełni on dodatkowo rolę routera. Pierwszy port FastEthernet (eth0) znajdujący się po stronie gniazda zasilania jest traktowany jako WAN i tam należy podłączyć Internet. Domyślnie WAN oczekuje otrzymania adresu IP przez klienta DHCP. Jeżeli dostęp do Internetu wymaga ręcznego podania statycznego adresu IP należy zmodyfikować plik /etc/network/interfaces zgodnie z instrukcją podaną w dalszej części pliku.

Pozostałe porty FastEthernet są ze sobą zmostkowane i pracują jako LAN z włączonym serwerem DHCP. Testy wykazały, że ściąganie pliku z prędkością 50Mbps powoduje wzrost obciążenia procesora o jedynie 10%. Można więc spokojnie stwierdzić, że ograniczeniem prędkości będa raczej porty FastEthernet o prędkości jedynie 100Mbps a nie wydajność samej płytki.

ALIX posiada dodatkowo jeden bądź dwa sloty mPCI, których można użyć do instalacji karty WiFi. Dzięki obecności pakietów wpa_supplicant i hostapd można ją skonfigurować albo jako klienta innej sieci WiFi albo jako punkt dostępu. Do tego celu zalecaną są przede wszystkim karty WiFi wyposażane w układy Atheros (np Mikrotik R52). Oprócz samej karty WiFi na mPCI potrzebny będzie pigtail posiadający z obu stron odpowiednie złącza RF (najczęściej uFL z jednej i RP-SMA z drugiej) oraz antenka. Jednakowoż instrukcja ta nie obejmuje w ogóle konfiguracji WiFi.


~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
LISTA ISTOTNEGO OPROGRAMOWANIA:
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Poniżej znajduje się lista ważniejszych programów w tym obrazie wraz z informacją o konfiguracji i autostarcie.

strzałka Aprx - (uruchamia się przy starcie ale jest w zasadzie nieskonfigurowany, oprócz połączenia do serwera APRS-IS) - Wg mnie najlepszy program APRS obsługujący modemy KISS. Umożliwia pracę jako digi, dwukierunkowy igate. Do tego generuję bardzo czytelne logi, oraz telemetrię zawierającą ilość odbieranych i nadawanych ramek. Możliwa łatwa integracja ze stacją pogodową ze względu na możliwość nadawania ramek z zewnętrznego pliku tekstowego.

strzałka Direwolf - (autostart wyłączony, skonfigurowana jedynie karta dźwiękowa. Po odkomentowaniu w cron będzie działał lokalnie) - Program nieco podobny funkcjonalnie do APRX ale wykorzystujący wyłącznie własny soundmodem. Podobnież jak poprzednik może pracować jako digi i igate. Umożliwia też zdalne połączenie się z użyciem protokołu AGW Packet Engine (łączyć się z nim może Ui-View32, APRSIS/CE albo Xastir). Niestety nie generuje własnej telemetrii ani nie wspiera stacji pogodowych. Logi są mało czytelne, a przede wszystkim ze względu na procesor ma on pewien mankament o którym później.

strzałka MMDVM Host - (uruchamia się przy starcie, łączy się do polskiego Brandmeistera i MMDVM na porcie /dev/ttyAMA0. Ma włączoną obsługę DMR ale do działania wymaga podedytowania /etc/MMDVM.ini) - Aplikacja host-side dla Multi Mode Digital Voice Modem (MMDVM). Jej ustawienia zależą silnie od zastosowanych radiotelefonów i zestrojenia toru analogowego w płytce MMDVM dlatego nie da się tutaj podać działających od razu ustawień. Dodatkowo w momencie włączania obsługi D* i SYF (a konkretnie warstwy sieciowej) należy przeczytać informację o iptables aby zapewnić bezproblemowe działanie po sieci.

strzałka SvxLink - (autostart wyłączony, brak konfiguracji) - W uproszczeniu można powiedzieć, że jest to linuksowy odpowiednich Echolink, choć sam program ma o wiele większe możliwości. Może np. pracować jako sterownik przemiennika analogowego, choć moim zdaniem jest to absolutnie niezalecane przez zbyt dużą komplikację i niezawodność takiego rozwiązania. Svxlink jest zainstalowany w katalogu /usr/local. Jego pliki konfiguracyjne znajdują się w /usr/local/etc

strzałka Klient OpenVPN - (autostart wyłączony, wymaga podania adres IP serwera, nazwy użytkownika/hasła oraz wgrania pliku ca.crt). Użycie tunelowania VPN umożliwia dostep do systemu i urządzeń w sieci wewnętrznej z zewnątrz bez posiadania publicznego adresu IP, który zresztą nie jest wymagany do poprawnej pracy w APRS i DMR. Dodatkowo VPN zapewnia bezpieczną i szyfrowaną komunikację, bardzo ważną z punktu widzenia aplikacji amatorskich, które pod tym względem są delikatnie mówiąc 'podatne' i 'kiepsko zabezpieczone'. Aby użyć funkcjonalności klienta VPN nalezy posiadać oczywiście serwer (koncentrator). Konfiguracja jest przygotowana do łączenia do koncentratora uruchomionego na Mikrotik RouterOS.

strzałka Quagga - (autostart wyłączony). Quagga jest demonem odpowiedzialnym za obsługę routingu dynamicznego. Może obsługiwać wszystkie używane protokoły czyli: RIP, OSPF, OSPFv3, BGP, IS-IS. Dzięki routingowi dynamicznemu informacja o sieci wewnętrznej obsługiwanej przez ALIX zostanie automatycznie rozgłoszona (w domyśle o chodzi tutaj o rozgłoszenie wewnątrz sieci VPN), co umożliwi dostęp do wszystkich urządzeń z dowolnego jej miejsca. Pozwala to uniknąć ręcznego podawania wszystkim routerom statycznych tras, oraz używania ordynarnego przekierowania portów co jest po prostu nieprofesjonalne i docelowo może łatwo doprowadzić do problemów z poprawnym działaniem. Quagga jest konfigurowana przy pomocy dedykowanej linii komend i składki de facto identycznej z routerami Cisco. Quagga będzie raczej używana przez naprawdę zaawansowanych użytkowników, którzy zarządzają siecią wielu przemienników, czy innych stacji automatycznych i chcą mieć do wszystkich wygodny dostęp, w ramach konwergentnej infrastruktury.

strzałka Skrypt konfiguracji przekierowań portów - (autostart włączony) - Na samym końcu uruchamiania systemu znajduje się wywołanie skryptu /etc/rc.local, który konfiguruje w iptables przekierowania portów dla najczęściej wykorzystywanych usług. Iptables jest to narzędzie do konfiguracji systemowego filtra pakietów (w uproszczeniu można tu użyć słowa firewall). W linuksie routing i filtrowanie pakietów IP (i ich ewentualne modyfikacje) odbywa się na poziome kernala - jądra systemu. Iptables jest programem używanym do jego konfiguracji z poziomu przestrzeni użytkownika. Iptables jest jednym z najbardziej podstawowych programów systemowych i w zasadzie nie da się zainstalować systemu nie instalując iptables. Skrypt /etc/rc.firewall zawiera przekierowania dla usług takich jak: D-Star, SYF, Echolink. Każda z usług jest przekierowana na inny adres IP w sieci wewnętrznej. Wystarczy więc np. na komputerze z uruchomionym programem Wires-X do obsługi SYF ustawić stosowny adres IP (tu 172.28.255.200) i Wires-X powinien automatycznie uzyskać pełną komunikację.

strzałka Serwer DHCP - (autostart włączony) - Umożliwia automatycne przydzielanie adresów IP dla urządzeń podłączonych do pozostałych portów FastEthernet (eth1 i eth2) jeżeli płytka w ogóle takowe posida.

_________________
Mateusz Lubecki SP8EBC -- https://www.youtube.com/watch?v=HNZd2JIhYbE
  
Electra12.12.2024 18:34:38
poziom 5

oczka
  
ebc41
11.11.2017 12:08:19
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)

Grupa: Użytkownik

QTH: Bielsko-Biała

Posty: 2019 #2485671
Od: 2010-9-18



UŻYTKOWNIK ZABLOKOWANY


Ilość edycji wpisu: 10

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
KRÓTKA INSTRUKCJA UŻYWANA EDYTORA NANO
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Obraz systemu oczywiście nie posiada zainstalowanego trybu graficznego i jedyną metodą dostępu do niego jest SSH i konsola tekstowa. Do poruszania się po systemie plików warto użyć obecnego w obrazie Midnight Commander dostępnego przez wydanie polecenia 'mc'. Każdy kto pamięta Norton Commander bez problemu odnajdzie się i w tym narzędziu. Do edycji wszelakich plików tekstowych i konfiguracyjnych najwygodniejszy jest edytor 'nano'. Używa się go głównie przy użyciu skrótów klawiaturowych, których część jest wyświetlana po uruchomieniu w dolnej części ekranu.

Edytor nano uruchamia się wydając po prostu polecenie 'nano' z opcjonalną nazwą pliku, który edytor ma otworzyć np. 'nano aprx.conf'. Główna część okna to oczywiście sama treść edytowanego pliku. Na górze wyświetlana jest wersja programu, nazwa edytowanego pliku i ewentualny znacznik informujący o niezapisanych zmianach. W dolnej części znajduje się ściągawka niektórych, ważniejszych skrutów klawiszowych. Znak '^' pojawiający się na pierwszej pozycji oznacza klawisz CTRL na klawiatruze, bez rozróżnienia lewy-prawy. Duża litera 'M' na pierwszej pozycji oznacza klawisz Meta. Jak wiadomo takiego klawisza nie ma fizyczne na klwiaturze. W 99% jest nim tak naprawdę LEWY przycisk ALT. Wobec tego np '^O' oznacza CTRL+O, 'M^' oznacza LEWY ALT + ^ czyli LEWY ALT + SHIFT + 6

CTRL + O - (litera o nie zero) zapisywanie pliku
CTRL + X - wyjście z programu
CTRL + C - wyświetlanie aktualnej pozycji kursora w pliku (nr wiersza i kolumny), lub funkcja anuluj wychodząca na powrót do trybu edycji
CTRL + W - wyszukiwanie
CTRL + 6 - zaznaczanie fragmentu tekstu
LEWY ALT + 6 - kopiowanie uprzednio zaznaczonego tekstu
CTRL + K - wycinanie uprzednio zaznaczonego tekstu
CTRL + U - wklejanie skopiowanego bądź wyciętego tekstu


~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
INSTALACJA I WSTĘPNA KONFIGURACJA:
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Alix jako pamięci masowej używa karty Compact Flash (CF). Aby wgrać system należy posiadać kartę 4GB i oczywiście czytnik takich kart. Po ściągnięciu i rozpakowaniu obrazu należy wgrać go przy użyciu polecenia 'dd' w systemie linux. Przykładowe poleceie wydane w folderze w którym znajduje się rozpakowany plik img wygląda następująco:

'dd if=ama-jesse-alix_hostapd.img of=/dev/sdb bs=32k'

if=ama-jesse-alix_hostapd.img < - nazwa obrazu
of=/dev/sdb < - urządzenie docelowe

BARDZO WAZNA UWAGA! Przed naciśnięciem enter należy mieć absolutną pewność co do urządzenia na które będzie zapisywało się obraz. Polecenie 'dd' w żaden sposób nie weryfikuje co jest urządzeniem docelowym i nie prosi o potwierdzenie rozpoczęcia procesu, można więc przez przypadek pozbawić się całej zawartości twardego dysku albo jakiejś partycji. Aby zweryfikować jakie oznaczenie ma karta CF nalezy użyć polecenia 'fdisk -l'. Najlepiej wywołać go z i bez włożonej karty do czytnika i porównać jego wyniki. Należy też wpisywać "całe urządzenie" tj np /dev/sdb a nie konkretną partycję /dev/sdb1

Po wgraniu wgraniu obrazu (może to potrwać nawet do kilkudziesięciu minut - w międzyczasie program dd nie wyświetla żadnych komunikatów i może wyglądać na zawieszony) należy wysunąć i włożyć kartę CF co powinno spowodować jej autoamtyczne zamontowanie. Jak niektórzy pewnie zauważyli odgórnie wychodze z założenia, że całość procesu będzie odbywała się na systemie Linux ,) O ile w Windows jeszcze będzie dało się wgrać obraz na kartę przy pomocy jakiegoś narzędzia graficznego, to uzyskanie dostępu do partycji ext4 będzie wymagało pewnej ekwilibrystyki i instalacji dotakowych sterowników ,)

Po zamonwatniu karty przechodzimy do pliku /etc/network/interfaces przechowywującego konfigurację sieci. Tu należy zwrócić uwagę na dwie sprawy
strzałka Różne wersję płytek ALIX mają różną ilość portów sieciowych. Mogą mieć jeden, dwa albo trzy porty. Konfiguracja jest przygotowana w sposób w którym pierwszy z nich (eth0), znajdujący się zawsze przy gnieździe zasilania jest używany jako WAN, nastomiast dwa pozostałe są ze sobą zmostkowane i tworzą część wewnętrzną LAN. Generalnie brak tych portów nie powinien powodować żadnych poroblemów i system powinien uruchomić się bez problemu. Można jendkaże 'dla świętego spokoju' zmodyfikować sekcję 'iface br0 inet static'. Z lini 'bridge_ports' należy usunąć wszytkie nieistniejące fizyczne interfejsy. Jeżeli płytka ma dwa porty FastEthernet nalezy pozostawić tam jedynie eth1 a jeżeli ma tylko jeden nalezy zakomentować wszystko poczytnając od 'iface inet br0 static' aż do 'address'

strzałka Konfiguracja zakłąda że adres IP na interfejsie WAN jest pozyskiwany z klienta DHCP ('iface eth0 inet dhcp'). W większości przypadków takie podejście będzie poprawne, jeżeli jednak potrzebujemy konfiguracji statycznej należy zakomentować tą linijke, odkomentować konfigurację statyczną i ręcznie zmienić adres IP na odpowiedni

W tym momencie można odmontować kartę CF, włożyć ją do ALIX i podłączyć zasilanie. System powinien uruchomić się bez problemu a dostęp przez SSH powinien być możliwy. Podłączamy się kablem pod drugi albo trzeci port Ethernet - komputer powinien dostać automatycznie adres IP z zakresu 172.28.255.230 do .254 . Jeżeli płytka ma tylko jeden port Ethernet należy podłączyć się do niego i albo wykorzystać wpisany ręcznie adres IP albo ustalić jaki adres IP urządzenie dostało z routera.

KOLEJNA BARDZO WAŻNA UWAGA!!! Po zalogowaniu się do systemu z użyciem nazwy użytkownika / hasła znajdującego się na górze, należy bezwzględnie zmienić hasło z domyślnego! Należy tak uczynić tym bardziej jeżeli ALIX 'wisi' na publicznym adresie IP!! Dostęp przez SSH jest możliwy z każdego interfejsu i pozostawienie domyślnych danych jest rażącą luką zabezpieczeń! Do zmiany hasła w systemach linux służy polecenie 'passwd'

NIE MNIEJ WAŻNA UWAGA! Wszelkie zmiany w konfiguracji systemu i aplikacji należy wykonywać z poziomu konta root. Ponieważ nie ma możliwości zalogowania się na niego bezpośrednio przez ssh nalęzy najpierw zalogować się jako alixadmin (które jest de facto zwykłym userem) a potem wydać polecenie su.


~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
WŁĄCZANIE I WYŁĄCZANIE USŁUG SYSTEMOWYCH
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Za proces włączania i wyłączania usług systemowych (demonów) jest odpowiedzialny systemd. Jest to następca używanego niegdyś SysVinit posługującego się skryptami w folderach /etc/init.d czy /etc/rcX.d , co oznacza nieco inną (i chyba łatwiejszą) obsługę. Generalnie dodawanie i usuwanie usług z autostartu czy inch restartowanie sprowadza się do używania zaledwie kilku poleceń.

'systemctl' < - wpisane bez żadnych parametrów powoduje wyświetlenie wszystkich usług wraz z ich statusem
'systemctl stop nazwa-uslugi' < - zatrzymuje uruchomionego demona
'systemctl start nazwa-uslugi' < - uruchamia demona
'systemctl disable nazwa-uslugi' < - wyłącza uruchamianie demona przy starcie
'systemctl enable nazwa-uslugi' < - włącza uruchamianie przy starcie
'systemctl status nazwa-usługi' < - pokazuje status, przydatne zwłaszcza gry demon nie chcę się z jakichś powodów poprawnie uruchomić

_________________
Mateusz Lubecki SP8EBC -- https://www.youtube.com/watch?v=HNZd2JIhYbE
  
ebc41
11.11.2017 12:08:49
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)

Grupa: Użytkownik

QTH: Bielsko-Biała

Posty: 2019 #2485672
Od: 2010-9-18



UŻYTKOWNIK ZABLOKOWANY


Ilość edycji wpisu: 7
Uwaga edytorska: Silnik forum sp7pki kaszani treść tagów XML dodawanych w treści posta. W związku z tym przykładowa konfiguracja aprx wyświetla się nieprawidłowo. Należy pamiętać, że wszystkie tagi NIE zawierają w nazwach żadnych stacji i przecinków

~~~~~~~~~~~~~~~~~
KONFIGURACJA APRX
~~~~~~~~~~~~~~~~~

Jak wspomniano wyżej APRX posiada jedynie domyślny plik kofiguracyjny, który ogranicza działanie programu do połączenia się z serwerem APRS-IS. Należy więc otworzyć plik /etc/aprx.conf i dokonać w nich kilku zmian. W pliku znajduje się wiele przykładowych ustawień, które są zakomentowane kratką '#'. Można więc je odkomentować i edytować, lub wpisać swoje od podstaw

strzałka Na samym początku pliku w opcjach 'mycall' i 'myloc' należy podać znak i lokalizację stacji. Współrzędne powinny być podane w formacie używanym przez APRS czyli w stopniach, minutach dziesiętnych. Najlepiej posłużyć się tutaj mapą http://aprs.fi która umożliwia przełączanie się pomiędzy wszystkimi trzema formatami.

strzałka Nieco niżej w sekcji '< aprsis>' należy podać poprawny passcode. Passcode można wygenerować bez problemu na kilku stronach internetowych. Wystarczy wpisać w google 'APRS passcode

strzałka W sekcji '< logging>' możemy wybrać czy chcemy aby APRX prowadził swój log oraz określić miejsce w którym będzie on przechowywany. RF-log jest bardzo przdatny do monitorowania aktywności w sieci APRS. Jest on zapisywany w bardzo czytelnej formie w pliku tekstowym. Po osiągnięciu pewnego rozmiaru logu program otwiera kolejny plik a uprzedni jest kompresowany aby zaoszczędzić miejsce na karcie.

strzałka W sekcji '< interface> ' ustawia się konfigurację podłączonego modemu TNC. Jeżeli mamy podłączony modem KISS do portu RS232 należy wpisać tam :
'serial-device /dev/ttyS0 9600 8n1 KISS'

/dev/ttyS0 < - oznaczenie portu szeregowego
9600 < - prędkość portu 9600bps, dostepne są 1200, 2400, 9600, 19200, 38400
8n1 < - osiem bitów danych, brak parzystości, jeden bit stopu

KISS < - tryb KISS, przy czym jeżeli modem wymaga wysłania wysłania sekwencji inicjalizującej przejście w tryb KISS, to dodatkowo należy ją podać w osobnym parametrze

Wspomnianą sekwencję inicjalizującą dla niektórych modemów podaje się w następujący sposób:
'initstring "\x0dKISS ON\x0dRESET\x0d"' <,- sekwencja inicjalizująca przełączenie sie Muel TNC2 w tryb KISS

W przypadku przełączania modemu w tryb KISS należy rozważać ustawienie opcji timeout. Domyślnie jest ona przyjęta przez program na 60 minut i jeżeli przez okres 60 minut modem nie wyślę żadnych danych to program uzna go za zawieszony i ponownie go zainicjalizuje. Zawieszenie może się zdarzyć gdy np. MUEL TNC-2 zresetował by się niezaleznie od ALIXa i powrócił tym samym do trybu monitor. Aby zmniejszyć ten czas wystarczy dodać
'timeout 10m'

W nieco inny sposób konfiguracja 'serial-device' będzie wyglądała jeżeli modem jest podłączony przez przejściówke podłączoną do portu USB, albo jeżeli zamiast modemu KISS używany np. TNC2. W takim przypadku konfiguracja może wyglądać następująco
'serial-device /dev/ttyUSB0 9600 8n1 TNC2'

UWAGA! Interfejs typu TNC2 nie umożliwia wysyłania danych przez APRX!

Jeżeli dany interfejs ma służyć również do nadawania danych to w jego konfiguracji musi znaleźć się następujący wpis, który domyślnie jest zakomentowany przez '#'
'tx-ok true'

PRZYKŁAD (dla typowego modemu KISS):
< interface>
serial-device /dev/ttyUSB0 19200 8n1 KISS
tx-ok true
timeout 10m
< /interface>



strzałka W sekcj/ach < beacon>, ustawia się konfigurację ramek pozycyjnych wysyłanych przez stację, przy czym konfiguracja może odbywać się niezależne dla wysyłania przez internet jak również przez radio. Sekcji <,beacon>, może być więcej niż jedna. Domyślnie każdy beacon będzie wysyłany jednocześnie i przez radio i do serwerów APRS-IS. Aby zmienić do zachowanie należy odkomentować nastaw 'beaconmode'
'beaconmode aprsis' <,- wysyłanie tylko do internetu
'beaconmode radio' <,->, wysyłanie tylko po radiu
'beaconmode both' <,- wysyłanie jednocześnie po radio i do internetu (domyślne)

Częstotliwość wysyłanie ramek określa się osobno dla każdej sekcji <,beacon>, wpisując w niej:
'cycle-size 10m' <,- wysyłanie co 10 minut

Natomiast samą treść ramki konfiguruje się następująco:
'beacon symbol "I&" $myloc comment "test"'

"I&" <,- symbol wybierany z tablicy symboli APRS. W tym przypadku będzie to czarny romb z wpisną literą I
$myloc <,- do wysyłania beacona będzie używa własna lokalizacja stacji wpisana w myloc. Opcjonalnie można tu podać inną lokalizację w opcjach lat i lon
comment "test" <,- komentarz/treść ramki pozycyjnej

Inną możliwością jest odczytywanie pełnej treści ramki z zewnętrznego pliku tekstowego. Plik ten jest odczytywany za każdym razem przed nadawniem ramki, co daje możliwość jego ciągłej aktualizacji przez zewnętrzny program. Kofiguracja w takim przypadku wygląda następująco:
'beacon file /etc/btest'

PRZYKŁAD:
<,beacon>,
beaconmode aprsis
cycle-size 5m
beacon symbol "I&" $myloc comment "Tu znaczek igate - czarny romb z I - bedzie wysylany do aprsis co 5min"
<,/beacon>,

<,beacon>,
beaconmode radio
cycle-size 30m
beacon symbol "D#" $myloc comment "Tu znaczek digi bedzie nadawny po radiu co 30 min"
<,/beacon>,


strzałka APRX będzie wysyłał automatycznie telemetrię do serwera APRS-IS, przez co konfiguracja telemetrii nie jest w zasadzie konieczna.
strzałka APRX po podłączeniu do serwera APRS-IS automatycznie będzie działał jako RX-igate tj. przesyłał odebrane po radiu pakiety do serwera internetowego
strzałka Jeżeli ktoś będzie potrzebował konfiguracji funkcjonalności digipeatera, to należy to uczynić w sekcji '<,digipeater>,'. Możliwości jej konfiguracji są naprawdę bardzo duże i są w szczegułach opisane w anglojęzycznej instrukcji do programu APRX. Tutaj ogranicze się do podstawowych parametrów. Przede wszystkim w sekcji '<,digipeater>,' należy podać parametr transmitter. Normalnie powinien on mieć wartość $mycall czyli tę samą, która pojawia się w konfiguracji interfejsu. W zaawansowanej konfiguracji z więcej niż jednym interfejsem wpisuje się tu konkretny znak konkretnego interfejsu, co pozwala okreslić pakiety skąd dokąd mają być powtarzane pakiety.

W dalszej kolejności należy podać parametry ograniczające ruch generowany przez digipeater:
'ratelimit 15 20' <,- limit wszystkich ramek
'srcratelimit 15 20' <,- limit ramek per znak

15 <,- średnia dopuszczalna liczba powtarzanych ramek na minutę
20 <,- maksymalna dopuszczalna liczba powtarzanych ramek na minutę

Niestety powimo wielu prób i różnych parametrów nie udało mi się jak do tej pory poprawnie skonfigurować digipeater do w pełni poprawnej pracy w wersji APRX, której używałem do testowania konfiguracji. Bez wzglęu na zmianę treści pliku /etc/aprx.conf stacja zachowywała się podobnie. Program powtarza jedynie pierwszy element ścieżki "nie zaglądając" do tego co znajduje się dalej. W praktyce oznacza to, że stacja będzie powtarzała jedynie ramki odebrane bezpośrednio drogą radiową. Dodatkowo tenże pierwszy element ściezki będzie jedynie zastępowany znakiem własnym stacji. Jeżeli więc stacja dobierze ramke ze ścieżką WIDE2-2 to zamiast powtórzyć ją w formacie MYCALL*,WIDE2-1 zostanie nadana jako po prostu MYCALL*


PRZYKŁAD:
<,digipeater>,
transmitter $mycall
ratelimit 10 20
srcratelimit 10 20

<,relay>,
maxreq 7
maxdone 7
keys WIDE
<,/relay>,

<,source>,
source $mycall
<,/source>,
<,/digipeater>,

_________________
Mateusz Lubecki SP8EBC -- https://www.youtube.com/watch?v=HNZd2JIhYbE
  
ebc41
11.11.2017 12:09:23
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)

Grupa: Użytkownik

QTH: Bielsko-Biała

Posty: 2019 #2485673
Od: 2010-9-18



UŻYTKOWNIK ZABLOKOWANY


Ilość edycji wpisu: 11

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
KONFIGURACJA DIREWOLF
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

UWAGA! Jak wspomniano wcześniej procesor AMD Geode LX na płytce ALIX nie obsługuje intrukcji SSE. Direwolf jest soundmodemem, czyli programem który używając wejścia i wyjścia z karty dźwiękowej dekoduje i generuje transmisję APRS programowo, przy pomocy odpowiedniego algorytmu DSP (digital signal processing). Pewną wadozaletą Direwolf jest to, że tak naprawdę uruchamia on kilka osobnych wątków algorytmu, które są zestrojone na nieco inne częstotliwości tonów MARK i SPACE modulacji AFSK. Dzięki takiemu podejściu Direwolf kompensuje delikatne różnice w prędkości bodowej wynikłe z niedokosnałości innych stacji APRS. Z drugiej jednak strony użyty algorytm jest (jak to zwykle bywa z DSP) dość wymagający obliczeniowo.

W normalnym przypadku DireWolf jest skompilowany z ustawieniami powodującymi używanie instrukcji SSE, które znacznie przyspieszają wykonywanie bardzo dużej ilości mnożeń i dodawań. Direwolf zawarty w tym obrazie został skompilowany z wyłączeniem tej opcji, dzięki temu program jest w stanie w ogóle pracować. Niestety odbywa się to kosztem bardzo dużego obciążenia procesora. Direwolf podczas pracy zużywa praktycznie 100% czasu procesora AMD Geode LX800 i to przy automatycznie obniżonej częstotliwości próbkowania audio (do 32kHz). Oznacza to, że uruchamiając Direwolf nie będziemy w stanie wykorzystywać ALIXa w zasadzie do niczego wiecej.

Ponieważ Direwolf jest soundmodemem i niczym więcej oznacza to, że ALIX powinien być wyposażony w kartę dźwiękową, gdyż nie ma możliwości użycia np. modemu KISS podłączonego o portu szeregowego. Jeżeli używana wersja płytki ALIX nie ma zintegrowanej karty dźwiękowej (na układzie Realtek) należy zakupić zewnętrzną, podłączaną po USB. Najpopularniejszymi do tego celu są tanie 'dongle' reklamowane na allegro jako 'karta dźwiękowa USB 7.1', 'karta muzyczna 5.1 USB Jack', 'karta muzyczna 3D sound' itp. Wspólną ich cechą jest mała (najczęściej czarna) obudowa przypominająca dużego pendrive. Dwa złącza jack 3.5mm, oraz czasami dwie diody sygnalizujące pracę, oraz dwa przyciski. Kosztują one poniżej 20pln i bazują na jednym i tym samym układzie przetworników cyfra-analog i analog-cyfra. Do słuchania muzyki zbytnio się nie nadają ze względu na słabą jakość dźwięku i dość znaczne szumy ale do celów APRS wystarczą.

Konfiguracja direwolf odbywa się przez plik /etc/direwolf.conf. Ma on zdecydowanie odmienną strukturę niż ten z APRX, lecz jest pewne parametry zostały już skonfigurowane. Program oferuję nieco więcej opcji niż jest to opisane poniżej. Posiada np. zaawansowane opcję filtrowania w odniesieniu do digi czy igate, umożliwiające określenie jakie dokładnie ramki będa retransmitowane/nadawane. Ze względu na mnogość opcji filtrowania (obszar/promień wokół stacji, ramki pozyjne, pogodowe, telemetryczne, wiadomości itp) nie zostaną one tu uwzględnione.

strzałka W pierwszej części należy wybrać odpowiedni interfejs audio. Konfiguracja w systemie Linux wygląda miej więcej tak:
'ADEVICE plughw:1,0'

Normalnie interfejsy audio są liczone od zera i w przypadku płytek ALIX pozbawionych wewnętrznej karty audio karta USB powinna zostać wykryta jako 'plughw:0,0' , jednakże z nie do końca znanych mi przyczyn tak się nie dzieje. Zapewne wpływ na to ma sam sterownik. Generalnie w przypadku wątliwości można posłużyć się trzema poleceniami:
'aplay -l' < - listuje wszystkie urządzenia wyjśćiowe
'arecord -l' < - listuje wszystkie urzązenia wejściowe
'lsusb -t' < - listuje w postaci drzewa wszystkie urządzenia podłączone do USB

Wartym zauważenia jest fakt, że wspomniane wyżej 'czarne' dongle audio USB czasami nie pokazują się w lsusb jeżeli nie wywoła sie go z opcjonalnym parametrem '-t' listującym w postaci drzewa. Nie wiem dlaczego się tak dzieje, ale po prostu tak jest. Pomimo tego dziwnego zachowania interfejs działa bez problemu.

Wynikiem działania polecenia 'aplay -l' może być następujący listing:

mateusz@mateusz-Latitude-E5510:~$ aplay -l
**** Lista PLAYBACK urządzeń ****
karta 0: MID [HDA Intel MID], urządzenie 0: 92HD81B1X5 Analog [92HD81B1X5 Analog]
Urządzenia podrzędne: 0/1
Urządzenie podrzędne #0: subdevice #0
karta 0: MID [HDA Intel MID], urządzenie 3: HDMI 0 [HDMI 0]
Urządzenia podrzędne: 1/1
Urządzenie podrzędne #0: subdevice #0
karta 0: MID [HDA Intel MID], urządzenie 7: HDMI 1 [HDMI 1]
Urządzenia podrzędne: 1/1
Urządzenie podrzędne #0: subdevice #0


Oczywiście w tym przypadku jest to listing nie z ALIXa ale z mojego laptopa, stąd oczywiste różnice (w tym językowe). Co do zasady pierwsza pierwsza cyfra występująca po 'plughw:' oznacza numer karty (tu wszędzie zero). Natomiast druga cyfra oznacza numer urzązenia (tu 0, 3, albo 7)

strzałka Pozostałe opcje dotyczące dźwięku, czyli 'ARATE' i 'ACHANNELS' pozostawiamy bez zmian. Tym bardziej, że jak wspomniałem prędkość próbkowania zostanie i tak obniżona z 44100 ze względu na brak mocy procesora

strzałka W sekcji 'MODEM 0' należy podać znak własny stacji
'MYCALL SR9NXX'

strzałka Reszte ustawień pozostawiamy bez zmian aż dojdziemy do konfiguracji 'PTT'. Tutaj ustawienia będą różniły się w zależności od tego w jaki sposób radiotelefon będzie interfejsowany do ALIX. Z całą pewnością można stwierdzić, że jeżeli zależy nam na nadawaniu to nie powinniśmy korzystać z funkcji VOX. Alix posiada kilka linii GPIO ale w zasadzie nie ma możliwości ich użycia w direwolf ze względu na brak opowiedniego API. Wobec tego użytkownik jest de facto skazany na użycie portu szeregowego. Czy to na USB czy zintegrowanego z ALIXem. Należy odkomentować, zakomentowaną przez '#' linię
'PTT /dev/ttyUSB0 RTS -DTR'

/dev/ttyUSB0 < - wskazuje że do sterowania PTT będzie używany konwerter na USB
RTS < - ustawia linię RTS ze stanem wysokim jako aktywnym
-DTR < - ustawia linię DTR ze stanem niskim jako aktywnym

Jeżeli więc radiotelefon włącza nadawanie przy stanie niskim na lini PTT (po ściągnięciu PTT do masy) należy go podłączyć do DTR. Jeżeli nadajnik załącza się przy stanie wysokim na PTT (podciągnięcie PTT do B+) to należy użyć RTS.

strzałka Direwolf może pracować jako 'wirtualny TNC z wykorzystaniem protokołu AGW Packet Engine i KISS over TCP. Opcje te konfiguruje się opcjami:
'AGWPORT 8000'
'KISSPORT 8001'

UWAGA!!!!!!!! Direwolf będzie uruchamiał te usługi na wszystkich interfejsach, również na eth0 funkcjonującym jako WAN. Należy zachować daleko idącą powściągliwość jeżeli na interfejsie eth0 jest publiczny adres IP (bezpośrednio albo przez przekierowanie). Dostep do Direwolf na portach 8000 i 8001 NIE jest chroniony żadnym hasłem i może tam podłączyć się dowolna osoba. Do tego należy założyć że amatorsko napisana aplikacja ma istotne luki bezpieczeństwa i jest podatna na ataki. Jeżeli więc ALIX ma bezpośrednie wyjście na świat należy rozważyć zablokowanie w iptables możliwości podłączenia się z zewnątrz na port 8000 i 8001

strzałka W dalszej części należy skonfigurować wysyłanie własnych beaconów. Można dostosować istniejące przykłady albo stworzyć własną konfigurację od początku, np w poniższy sposób:
'PBEACON delay=00:30 every=20 overlay=I symbol="igate" lat=50^00.00N long=022^00.00E comment="direwolf igate" via=WIDE2-1'

delay=00:30 < - pierwsza ramka zostanie nadana 30 sekund po starcie programu
every=20 < - każda kolejna będzie nadawana po 20 minutach od poprzedniej
oberlay=I < - Litera I wpisana w symbol
symbol=igate < - Czarny romb symbolizujący igate
lat, lon < - współrzędne geograficzne w formacie stopnie, minuty dziesiętne
comment < - komentarz (treść) ramki
via=WIDE2-1 < - ramka będzie nadawana ze ścieżką WIDE2-1

strzałka Direwolf może pracować również jako digipeater. Jego konfiguracja opiera się na wpisywaniu wyrażeń regularnych Regexp, które muszą spełniać powtarzane ramki. Może to być postrzegane jako nieco zawiłe ale przynajmniej w odróżnieniu od APRX funkcja digi działa tu tak jak powinna. Zasada tworzenia Regexp została dość obszernie wyjaśniona w języku angielskim, w komentarzach do pliku konfiguracyjnego. Poniżej znajduje się jednak kilka przykładowych konfiguracji
'DIGIPEAT 0 0 ^SR9NXX$ ^WIDE[1-2]-[1-2]'

0 0 < - oznacza odpowiednio interfejs wejściowy i wyjściowy.
^ < - oznacza że przed WIDE nie może znajdować się żaden inny znak. Zabezpiecza przed powtarzaniem uszkodzonych ramek (np GWIDE zostanie odrzucone)
[1-2] < - oznacza cyfrę z zakresu 1 do 2.
$ < - oznacza że po ostatniej cyfrze nie może znajdować się żaden inny znak. Zabezpiecza przed retransmisją dziwadełek w postaci np WIDE1-13
SR9NXX< - znak własny stacji

W tej linii wyrażenia regularne pojawiają się dwa razy. Pierwsze z nich '^SR9NXX$' odnosi się do elementów ścieżki które, będą zamieniane bezpośrednio na znak digi bez zastosowania powtarzania wg zasady WIDEn-N. W uproszczeniu wpisanie tam znaku własnego stacji spowoduje, że digi będzie powtarzało ramki w których jest wymienione "z imienia i nazwiska".

Drugie wystąpienie wyrażenia regularnego, tym razem ze słowem kluczowym WIDE odnosi się do ścieżek które będą powtarzane wg zasady WIDEn-N. Jeżeli więc digi odbierze ścieżkę WIDE2-2 to wstawi na początku swój znak z H-bitem i zmniejszy liczbę pozostałych przeskoków. W efekcie nadane zostanie coś takiego: SR9NXX*,WIDE2-1. Wpisanie tego regexp jako pierwszego spowodowało by, że ścieżka została by skrócona a WIDE2-2 po prostu zostało by zastąpione przez SR9NXX i naturalnie ramka nie była by już dalej powtarzana.

Jeżeli interesuje nas tylko i wyłącznie funkcjonalność małego digi, tj powtarzającego tylko WIDE1-1 (SILNIE ZALECANE!!) to można użyć czegoś takiego:
'DIGIPEAT 0 0 ^SR9NXX$ ^WIDE[1]-[1]'

strzałka Direwolf ma oczywiście funckjonalność bramki internetowej (igate). Aby ją włączyć należy przede wszystkim wpisać opcję z adresem rządanego serwera APRS-IS oraz loginu i passcode.
'IGSERVER euro.aprs2.net'
'IGLOGIN SR9NXX 12345'

Dodatkowo warto włączyć wysyłanie bezpośrednio do serwera APRS-IS ramki pozycyjnej. Jak widać jedyną różnicą w porównaniu z konfiguracją ramek wysyłanych po radiu jest brak ścieżki i wskazanie parametru sendto na IG
'PBEACON sendto=IG delay=00:30 every=20 overlay=I symbol="igate" lat=50^00.00N long=022^00.00E comment="direwolf igate"'

Powyższa konfiguracja jest wystarczająca do uruchomienia bramki odbiorczej RX-igate

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
URUCHAMIANIE DIREWOLF
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Direwolf odróżnia się od APRX i innych usług systemowych sposobem uruchamiania. O ile w przypadku APRX wystarczyło wpisać 'systemctl start aprx' tutaj takie podejście nie będzie właściwe. Direwolf działa w trybie interactive co oznacza, że cały czas będzie wyświetlał na konsoli swoje wyjście. Aby mógł pracować w tle obecny jest specjalny skrypt, który będzie go uruchamiał na tzw. screenie czyli konsoli tekstowej która może pracować w tle. Skrypt jest uruchamiany co minutę przez cron i sprawdza czy Direwolf działa - jeżeli tak nie jest to program jest uruchamiany.

Domyślnie wywoływanie tego skryptu jest zablokowane. Można to zmienić przez edycję crontab. Należy więc wydać polecenie 'nano /etc/crontab' i odkomentować linijkę
'#* * * * * root cd /etc && ./dw-start.sh'

Następnie należy zrestartować cron
'systemctl stop cron'
'systemctl start cron'

Podgląd pracy Direwolf jest możliwy przez wydanie polecenia:
'screen -r direwolf'

Będąc podłączonym do screena dostępne są między innymi te dwa, ważne skróty klawiszowe:
CTRL + C - powoduje wyłączenie Direwolf i zamknięcie screen
CTRL + A + D (trzymać CTRL potem wcisnąć A a potem D) - odłączenie od screena i przestawienie go na pracę w tle.


~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
DIREWOLF I REGULACJA GLOŚNOŚCI
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Do poprawnej pracy direwolf należy odpowiednio nastawić poziom głośności. Do tego celu służy polecenie 'alsamixer -V all'. Należy przede wszystkim zwrócić uwagę na to aby wyłączona była opcja "Automatic Gain Control" albo "AGC" jeżeli takowa w ogóle występuje. W tym celu należy używając strzałek lewo prawo wybrać pozycję AGC i nacisnąć literę M na klawiaturze tak aby kanał był oznaczony jako 'MM' a nie '00'

Następnie należy nastawić kanał CAPTURE, oraz regulację głośności w radiotelefonie tak aby podawany przy każdej ramce poziom głosności (audio level w konsoli Direwolf) był w granicach 30 do 50. Poziom wyjściow (PCM) należy dobrać tak aby nadawane ramki nie były zbyt ciche lub na ucho "przesterowane". Oczywiście warto przy tym korzystać z aprs.fi albo radia wyposażonego w możliwość dekodowania APRS aby sprawdzić czy nadawane ramki są odbierane przez innych poprawnie.

Generalnie po wyjściu z alsamixer poziomy głosności powinny zostać zapisane na stałe w systemie. Jeżeli jednak po restarcie ustawienia wracaja do innych - domyślnych nalezy wpisać w konsoli
'alsactl store'



_________________
Mateusz Lubecki SP8EBC -- https://www.youtube.com/watch?v=HNZd2JIhYbE
  
SP9TTG
11.11.2017 12:14:05
poziom 3



Grupa: Użytkownik

QTH: Częstochowa, JO90NT

Posty: 116 #2485675
Od: 2011-8-19
Szacun taki dziwny
_________________
Piotr SP9TTG
  
sp5iou
11.11.2017 16:52:38
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)



Grupa: Użytkownik

QTH: Warszawa

Posty: 2015 #2485762
Od: 2012-9-2
Bardzo ciekawy artykuł i bardzo dziękuję.
Natomiast wstęp w postaci "Inwektywy Ogólnikowej" Może spowodować iż u wielu czytanie zakończy się przeczytaniem pierwszej linijki i cała merytoryczna praca nad resztą niestety pójdzie na marne.
Radził bym usuniecie tego "zachęcającego" wstępu, to podziękowań będzie więcej, bo cała reszta jest bardzo wartościowa.


_________________
(((73))) Marcin.
Słucham na DMR TG-26056 i 2605 i FM SR5RR. ID: 2605142-portable lub 2605153-home
Warszawa KO02OE, VOT PZK 73
KF: FTDX101D, FT-817ND, FT897, IC735, IC706, FT991, IC7000, UNIDEN2020,
HM: QCX, Forty-9er,uBitX, Pilgrim, Kacper 40m, Taurus 40m,
UKF: Motorola MCX100, Radmor FM315K, IC211E, Intek HR2040, TM-218, QYT KT-8900 i KT8900D, TYT DM380, RT320. Baofengi UV-5R, UV-B6, UV82. FT-817ND, Radioddity GD-77, TYT DM-9600, TYT DMUV380, Anytone D868UV, Anytone D578UV PRO, Anytone D878UV, FT290RII,
PA: IC2KL(500W), Tuner: LDG600 ProII, LDG11ZPro.
ANT: Multiband InVee, GP7DX, Slooper 160m, Lafayette UV300 i uv200, InV L na samochodzie.
((( NIGDY NIE PRZEKRACZAM MOCY LICENCYJNEJ )))
Niema głupich pytań, spotyka się niezbyt mądre odpowiedzi.

  
ebc41
11.11.2017 17:11:34
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)

Grupa: Użytkownik

QTH: Bielsko-Biała

Posty: 2019 #2485763
Od: 2010-9-18



UŻYTKOWNIK ZABLOKOWANY
Jeżeli ktoś na pewno potrzebuje tego typu rzeczy, to początek nie będzie dla niego w żaden sposób rażący. A reszta pianobijców niech nie czyta.
_________________
Mateusz Lubecki SP8EBC -- https://www.youtube.com/watch?v=HNZd2JIhYbE
  
canis_lupus
11.11.2017 17:15:41
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)



Grupa: Użytkownik

QTH: Kraków

Posty: 7767 #2485764
Od: 2013-7-18
    sp5iou pisze:


    Natomiast wstęp w postaci "Inwektywy Ogólnikowej" Może spowodować iż u wielu czytanie zakończy się przeczytaniem pierwszej linijki i cała merytoryczna praca nad resztą niestety pójdzie na marne.
    Radził bym usuniecie tego "zachęcającego" wstępu, to podziękowań będzie więcej, bo cała reszta jest bardzo wartościowa.


Nie chcą czytać - niech nie czytają.
Ja z małpiej ciekawości sobie obraz pobiorę i zobaczę jak to tam jest pokonfigurowane.
_________________
"Prezydium zapoznało się z wnioskiem Marka SP9UO, w którym domaga się podjęcia przez Prezydium działań przeciwko osobom szkalującym PZK, a szczególnie przeciwko członkom organizacji. Takie działania będą podjęte po zasięgnięciu opinii prawnej."

To mówiłem ja, "unlis i ukrywający coś, wstydzący się swojego znaku, człowiek z ulicy, losowa osoba z internetu, element, ignorant i darmozjad, anonimowy pirat, konfident, donosiciel, do d**y".
  
ebc41
11.11.2017 17:18:30
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)

Grupa: Użytkownik

QTH: Bielsko-Biała

Posty: 2019 #2485765
Od: 2010-9-18



UŻYTKOWNIK ZABLOKOWANY
Generalnie obraz powinien ruszyć bez problemu na każdym x86, tylko tam jest kernel 586 bez SSE. Także na nowych prockach to będzie trochę bez sensu, aczkolwiek oczywiście kernela zawsze można sobie zmienić wesoły
_________________
Mateusz Lubecki SP8EBC -- https://www.youtube.com/watch?v=HNZd2JIhYbE
  
canis_lupus
11.11.2017 17:41:20
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)



Grupa: Użytkownik

QTH: Kraków

Posty: 7767 #2485769
Od: 2013-7-18
    ebc41 pisze:

    Generalnie obraz powinien ruszyć bez problemu na każdym x86, tylko tam jest kernel 586 bez SSE. Także na nowych prockach to będzie trochę bez sensu, aczkolwiek oczywiście kernela zawsze można sobie zmienić wesoły
Przekompilować nie problem. Zastanawiam się czy jest sens portować całość na raspi.
_________________
"Prezydium zapoznało się z wnioskiem Marka SP9UO, w którym domaga się podjęcia przez Prezydium działań przeciwko osobom szkalującym PZK, a szczególnie przeciwko członkom organizacji. Takie działania będą podjęte po zasięgnięciu opinii prawnej."

To mówiłem ja, "unlis i ukrywający coś, wstydzący się swojego znaku, człowiek z ulicy, losowa osoba z internetu, element, ignorant i darmozjad, anonimowy pirat, konfident, donosiciel, do d**y".
  
ebc41
11.11.2017 17:45:29
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)

Grupa: Użytkownik

QTH: Bielsko-Biała

Posty: 2019 #2485771
Od: 2010-9-18



UŻYTKOWNIK ZABLOKOWANY


Ilość edycji wpisu: 1
Niee.. Musiałbyś wywalić wszystko i instalować od nowa. Jak dla mnie nie ma sensu tym bardziej, że to tylko po prostu kompilacja kilku przydatnych programów. Niestety ALIX to nie demon prędkości i chociażby kompilacja DireWolf trwała ponad 10 minut.

Zresztą np malina nie ma złącza mPCI i np hostapd jest niepotrzebny. Nie ma kilku ethernetów także cały routing z Quaggą na czele też trochę traci sens.
_________________
Mateusz Lubecki SP8EBC -- https://www.youtube.com/watch?v=HNZd2JIhYbE
  
Electra12.12.2024 18:34:38
poziom 5

oczka
  
canis_lupus
11.11.2017 18:07:26
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)



Grupa: Użytkownik

QTH: Kraków

Posty: 7767 #2485775
Od: 2013-7-18
    ebc41 pisze:

    Niee.. Musiałbyś wywalić wszystko i instalować od nowa. Jak dla mnie nie ma sensu tym bardziej, że to tylko po prostu kompilacja kilku przydatnych programów. Niestety ALIX to nie demon prędkości i chociażby kompilacja DireWolf trwała ponad 10 minut.

    Zresztą np malina nie ma złącza mPCI i np hostapd jest niepotrzebny. Nie ma kilku ethernetów także cały routing z Quaggą na czele też trochę traci sens.


mPCI nie ma, ale ma USB. Do rutingu kilka ethernetów nie jest potrzebne. Wystarczy jeden, a takie raspi in a stick - fajna rzecz bardzo szczęśliwy
_________________
"Prezydium zapoznało się z wnioskiem Marka SP9UO, w którym domaga się podjęcia przez Prezydium działań przeciwko osobom szkalującym PZK, a szczególnie przeciwko członkom organizacji. Takie działania będą podjęte po zasięgnięciu opinii prawnej."

To mówiłem ja, "unlis i ukrywający coś, wstydzący się swojego znaku, człowiek z ulicy, losowa osoba z internetu, element, ignorant i darmozjad, anonimowy pirat, konfident, donosiciel, do d**y".
  
ebc41
11.11.2017 18:15:44
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)

Grupa: Użytkownik

QTH: Bielsko-Biała

Posty: 2019 #2485777
Od: 2010-9-18



UŻYTKOWNIK ZABLOKOWANY
Jak ma być klientem to tak, bo do trybu AP to karta musi to sprzętowo obsługiwać. A te na USB to nie badałem ale pewnie mało która będzie tak działała. Na Atherosie na mPCI na pewno będzie fungało. Zresztą tak szybko szukam po necie i czy malina w ogóle jest w stanie się uruchomić z pendrive USB bez obecności spreparowanej karty SD? Bo jedyne sensowne co znalazłem to programowanie jakiejś pamięci OTP w BCMie co nie brzmi zachęcająco.

No i do routingu może przeszkadzać to że w ALIX to jest tylko FastEThernet i nie ma za bardzo jak podłączyć czegoś rychlejszego, no chyba że się weźmie wersję co ma port mPCI. Ale w sumie nawet jeżeli to powyżej 100Mbps jak się dowali iptables i inne rzeczy to pewnie dużo nie pójdzie.
_________________
Mateusz Lubecki SP8EBC -- https://www.youtube.com/watch?v=HNZd2JIhYbE
  
ebc41
11.11.2017 18:21:54
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)

Grupa: Użytkownik

QTH: Bielsko-Biała

Posty: 2019 #2485782
Od: 2010-9-18



UŻYTKOWNIK ZABLOKOWANY
No te 10 minut mogę już zaczekać wesoły W sumie to jest x86 także mógłbym to skompilować na PC a potem kopiować pliki ale jednak makefile jest pod tym względem wygodniejszy.
_________________
Mateusz Lubecki SP8EBC -- https://www.youtube.com/watch?v=HNZd2JIhYbE
  
SP5XMI
11.11.2017 18:41:10
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)

Grupa: Użytkownik

QTH: Warszawa

Posty: 3444 #2485785
Od: 2012-12-16
Szacun - nigdy nie kombinowałem nic z direwolfem, może czas spróbować. Zwłaszcza na takim maleństwie. U mnie raspi służy za odtwarzacz muzyczny i daje radę, może spróbuję też aliksa.
_________________
Sent from Marconi Oceanspan with 3x807 in the finals.
Pozdrawiam, SP5XMI Marcin
  
SQ2DMX
11.11.2017 19:41:20
poziom 4



Grupa: Użytkownik

QTH: JO92mp

Posty: 290 #2485795
Od: 2011-3-17
A czy jest coś podobnego, przygotowane pod krótkofalarstwo na RPi3 ?

Jestem lajkonikiem w linuksach itp a na Raspberry mam zainstalowane OSMC... a fajnie byłoby wykorzystać malucha do naszych celów.
_________________
Arek

CW
  
ebc41
11.11.2017 20:16:10
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)

Grupa: Użytkownik

QTH: Bielsko-Biała

Posty: 2019 #2485801
Od: 2010-9-18



UŻYTKOWNIK ZABLOKOWANY
    SQ2DMX pisze:

    A czy jest coś podobnego, przygotowane pod krótkofalarstwo na RPi3 ?


Maliny to generalnie ARM i ten obraz tam się nawet nie zacznie uruchamiać. Generalnie obrazu pod malinę nie mam gotowego, bo nie mam wolnej maliny na eksperymenty a produkcji nie będą ruszał. Zresztą w internecie jest chyba kilka gotowców dlatego nie ma sensu dublować.
_________________
Mateusz Lubecki SP8EBC -- https://www.youtube.com/watch?v=HNZd2JIhYbE
  
ebc41
11.11.2017 20:18:13
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)

Grupa: Użytkownik

QTH: Bielsko-Biała

Posty: 2019 #2485802
Od: 2010-9-18



UŻYTKOWNIK ZABLOKOWANY


Ilość edycji wpisu: 1
    SP5XMI pisze:

    Szacun - nigdy nie kombinowałem nic z direwolfem, może czas spróbować. Zwłaszcza na takim maleństwie. U mnie raspi służy za odtwarzacz muzyczny i daje radę, może spróbuję też aliksa.


Raspberry pi nie jest taki szybki jak się wydaje. Filmy HD odtwarzają się tylko dlatego, że ma sprzętową akcelerację dekodowania H264. Ale kompilacja tam czegokolwiek (tym bardziej g++) to jest męczarnia i doświadczyłem tego na własnej skórze jak przenosiłem własny soft. Straaasznie wolno tak działa. Tak samo zrobienie czegokolwiek aptitude, funkcjonuje wyraźnie wolniej niż nawet na starawym PC takim jak mój laptop.
_________________
Mateusz Lubecki SP8EBC -- https://www.youtube.com/watch?v=HNZd2JIhYbE
  
sp5iou
12.11.2017 10:05:31
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)



Grupa: Użytkownik

QTH: Warszawa

Posty: 2015 #2485875
Od: 2012-9-2


Ilość edycji wpisu: 1
Bawiłem się dość ostro linuxem w latach 90-tych. Kompilacja jądra pod jakieś adobyczne karty sieciowe, sieć packet radio etc i widzę że to podobna zabawa.
Znalazłem na All... takiego Alixa:
ALIX 2C Geode LX800 256RAM ROUTERBOARD WRAP POE
http://allegro.pl/alix-2c-geode-lx800-256ram-routerboard-wrap-poe-i7028807911.html
Nawet niedrogo.
Czy to właśnie na czymś takim da się ten image uruchomić?
W szpargałach pewnie znajdę CF 4GB i zasilacz, który to popędzi.
Na PC mam w wirtualnej maszynie jakiegoś linuksa to się da zrobić dd.
Jeśli tak to kliknę tę płytkę i zrobie do niej obudowę na drukarce 3D.

A tak BTW. To ten image powinno się dać uruchomić choćby pod VirtualBox i pobawić się na Pececie czy mam słuszną rację?


_________________
(((73))) Marcin.
Słucham na DMR TG-26056 i 2605 i FM SR5RR. ID: 2605142-portable lub 2605153-home
Warszawa KO02OE, VOT PZK 73
KF: FTDX101D, FT-817ND, FT897, IC735, IC706, FT991, IC7000, UNIDEN2020,
HM: QCX, Forty-9er,uBitX, Pilgrim, Kacper 40m, Taurus 40m,
UKF: Motorola MCX100, Radmor FM315K, IC211E, Intek HR2040, TM-218, QYT KT-8900 i KT8900D, TYT DM380, RT320. Baofengi UV-5R, UV-B6, UV82. FT-817ND, Radioddity GD-77, TYT DM-9600, TYT DMUV380, Anytone D868UV, Anytone D578UV PRO, Anytone D878UV, FT290RII,
PA: IC2KL(500W), Tuner: LDG600 ProII, LDG11ZPro.
ANT: Multiband InVee, GP7DX, Slooper 160m, Lafayette UV300 i uv200, InV L na samochodzie.
((( NIGDY NIE PRZEKRACZAM MOCY LICENCYJNEJ )))
Niema głupich pytań, spotyka się niezbyt mądre odpowiedzi.

  
VSS
12.11.2017 11:43:16
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)



Grupa: Użytkownik

QTH: POZnan*

Posty: 3903 #2485887
Od: 2009-12-24
dobry opis, mam jednego ALIXa, spróbuję to odpalić
_________________
Artur VSS
https://sp3vss.eu
PZK - Piraci Z Karaibów

Udostępniający link nie odpowiada z automatu za treść:
https://tiny.pl/tqrng
http://hudoc.echr.coe.int/eng?i=001-187930
  
Electra12.12.2024 18:34:38
poziom 5

oczka

Przejdz do góry stronyStrona: 1 / 3>>>    strony: [1]23

  << Pierwsza      < Poprzednia      Następna >     Ostatnia >>  

HOME » PORADNIKI DLA KRÓTKOFALOWCÓW » OBRAZ SYSTEMU DEBIAN NA KOMPUTER JEDNOPŁYTKOWY ALIX Z UZUPEŁNIEM O PROGRAMY RADIOAMATORSKIE

Aby pisac na forum musisz sie zalogować !!!

TestHub.pl - opinie, testy, oceny