NOWE POSTY | NOWE TEMATY | POPULARNE | STAT | RSS | KONTAKT | REJESTRACJA | Login: Hasło: rss dla

HOME » ŁĄCZNOŚCI SATELITARNE » PW-SAT2

Przejdz do dołu strony<<<Strona: 15 / 22>>>    strony: 1234567891011121314[15]1617181920

PW-Sat2

  
mgumiela
01.01.2019 17:06:51
poziom 2



Grupa: Użytkownik

QTH: KO02MF12HM

Posty: 76 #2624109
Od: 2018-10-27
    sp3qfe pisze:

      mgumiela pisze:


      No niestety tak to jest, że nie wszystko da się przewidzieć.


    Wiesz jakby był opis, ze trzeba uruchmić main.exe, a ten uruchamia kolejny program, to byłoby łatwiej. Z Waszego opisu na stronie wynika, że tzreba uruchmić plik VBS - a to rozwiąznaie u mnie nadal nie działa (mało tego są dwa takie skrypty). To trochę wprowadziło mnie w błąd. W każdym razie dzięki za wsparcie.

    Jeszcze zastanawiam się jak korygować Dopplera pod Windows 10, bo na stronie gpredict nie widzę takiej dystrybucji pod Windows.


Gdybym miał zmuszać użytkownika do grzebania w kalatogu 'main' w poszukiwaniu pliku main.exe to by nie było tego vbsa (w przybliżeniu). ,) To, że są jakieś pliki które uruchamiają inne pliki to szczegóły o których użytkownik nie musi wiedzieć - ba, jest tam dużo innych plikow, które ładują inne pliki, a o tym nie wiesz. ,)

Jeśli chodzi o ustawienia samego RTLa to chyba trzeba będzie w locie dostosować. Zależy jakie anteny, lna są wcześniej. Może ktoś się podzieli informacjami tutaj jak wygląda odbiór na RTLu. Warto też mu skalibrować kwarc - czasem mocno pływają, zależy od wersji.

Co do Dopplera - GPredict dla Windowsa jak najbardziej istnieje i jest na stronie projektu. Codziennie używam. I działa z RTL-SDR. Opis oczywiście na wiki.
_________________
PW-Sat2 - polski satelita studencki
radio.pw-sat.pl
  
Electra18.12.2024 11:34:39
poziom 5

oczka
  
janeksp6
01.01.2019 17:17:06
poziom 4

Grupa: Użytkownik

QTH: W-ch JO80dt

Posty: 323 #2624111
Od: 2018-11-7
[quote=janeksp6][quote=janeksp6]
    mgumiela pisze:

    Jeszcze raz dziękujemy za wsparcie - podczas sesji żaglowych słuchało PW-Sata znacznie więcej osób niż zwykle. wesoły Oczywiście QSLki, projektowe gadżety, potwierdzenia odebrania "specjalnych" ramek (np. tych żaglowych, czy periodic message z Borgiem ,) ) będziemy rozsyłać, prosimy jednak o chwilę cierpliwości. Misja jeszcze się dla operatorów nie zakończyła. Odbierać można dalej, za wytrwałość też postaramy się coś przygotować.



    Mogło się tak zdarzyć, że mechanizm po rozłożeniu całości nie dociska przycisku z którego idzie to wskazanie. W pliku eksperymentu jego stan się zmienił poprawnie na "deployed" przez wymagany czas. Osobiście też mnie to drażni, że w ramkach idzie takie info. Są też ramki z dobrym wskazaniem, właśnie z momentu o którym pisałem:
    https://radio.pw-sat.pl/telemetry/detailed/frame/6ec91715-17d4-4a32-a3d4-660a992f8249


    Trochę pytań się nagromadziło na poprzednich stronach - postaram się na nie odpowiedzieć.

      sp6ryd pisze:

      powinien zatem przejść w tryb a'la AO-7 ,)


    Jak napięcie spadnie do 6.5 V - wyłączy wszystko co może i będzie się ładował do około 7.0 V. O ile w tym czasie nie zamarznie to wtedy się włączy i chwilę może podziała. Więc podobnie do AO-7, zobaczymy co będzie.

      sp6ryd pisze:

      Chwilę za PW-Sat2 leci coś takiego (końcówka sygnału) - ale nie mogę zidentyfikować


    Też to ostatnio widzieliśmy. Trwają poszukiwania co to, niestety mamy dość mało czasu więc jeszcze nie przyjrzeliśmy się dokładnie co to jest.




    Oczywiście, w prawym górnym rogu strony jest przełącznik Polski/Angielski: https://pw-sat.pl/en/information-for-radio-amateurs/

      sp3qfe pisze:

      Doszedłem do tego miejsca. Czy ktoś opisze procedurę co i jak zainstalować (co pobrać), skonfigurować do istniejącego i działającego SDR wraz z wirtualni przewodami, by wysyłać pakiety na serwer? No i jak to wysyłać? DZIĘKUJĘ.

    Wszystko, w sumie trochę jako wideo-tutorial, pokazywaliśmy też na 8. Ogólnopolskiej Konferencji Uczestników i Sympatyków Programu ARISS w Polsce z której nagranie jest w materiałach wideo na naszym Facebooku (resztę szczegółowych informacji też udostępnialiśmy też w innych miejscach ponad miesiąc przed misją).

    W razie konkretnych pytań i problemów z danym krokiem postaramy się pomóc, istnieją realne szanse, że jeszcze przez chwilę satelita będzie działał w miarę normalnie (pytanie czy będzie to kilka dni czy dłużej - ciężko powiedzieć).

W 0RBITRONIE w tle-new PW-SAT-2 i 2018-099X są blisko siebie
Sprawdziłoby się ostrzeżenie o bliskości
  
sp6ryd
01.01.2019 18:58:20
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)

Grupa: Użytkownik

QTH: Wrocław

Posty: 3872 #2624140
Od: 2012-1-22
    mgumiela pisze:


    Jeśli chodzi o ustawienia samego RTLa to chyba trzeba będzie w locie dostosować. Zależy jakie anteny, lna są wcześniej. Może ktoś się podzieli informacjami tutaj jak wygląda odbiór na RTLu. Warto też mu skalibrować kwarc - czasem mocno pływają, zależy od wersji.

było wcześniej w tym wątku

Mam przedwzmacniacz ale w shacku a nie przy antenie, wiec w zasadzie służy wyłącznie do poprawienia wsp. szumów samego RTL'a
Przy takim przedwzmacniaczu (jakieś 10-12 dB) ustawiam na RTL LNA= 22-28 dB, pozostałe 2 wzmocnienia na zero.
Można w praktyce wyczuć moment, w którym dalsze zwiększanie wzmocnienia LNA RTL powoduje podniesienie tła szumu. To jest (pod względem szumów) max wzmocnienie choć często nie wystarczające do poprawnego dekodowania (przy słabym sygnale z anteny)

Co do błędu to w RTL'ach jakie mam bywa ppm od +30 do +78. Kalibrację zgrubną można zrobić dość łatwo za pomocą kalibrate-rtl https://github.com/steve-m/kalibrate-rtl
  
sp3qfe
02.01.2019 01:12:25
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)



Grupa: Użytkownik

QTH: JO92he

Posty: 5236 #2624201
Od: 2009-11-11
    mgumiela pisze:

      sp3qfe pisze:


      Jeszcze zastanawiam się jak korygować Dopplera pod Windows 10, bo na stronie gpredict nie widzę takiej dystrybucji pod Windows.

    (...)
    Co do Dopplera - GPredict dla Windowsa jak najbardziej istnieje i jest na stronie projektu. Codziennie używam. I działa z RTL-SDR. Opis oczywiście na wiki.


Po prostu linki ze strony projektu PW-SAT2 poprowadziły mnie nie tam gdzie jest program Windowsowy (zamiast skorzystać z linków podanych przez Piotra. To chciałem napisać.


Dzięki Piotrze. Program ruszył, konfiguracja wg. opisu PS-SAT2. W wolne chwili spradze, czy działa mi automatyczna korekcja.

    mgumiela pisze:



    Gdybym miał zmuszać użytkownika do grzebania w kalatogu 'main' w poszukiwaniu pliku main.exe to by ni było tego vbsa (w przybliżeniu). ,) To, że są jakieś pliki które uruchamiają inne pliki to szczegóły o których użytkownik nie musi wiedzieć - ba, jest tam dużo innych plikow, które ładują inne pliki, a o tym nie wiesz. ,)


Nikogo nie trzeba zmuszać. Wystarczy informacja, że to się składa z dwóch programów. A swoją droga to przecież i tak musiałem tam grzebać, bo plik VBS nie działał w moim przypadku. Tak jak napisałeś wcześniej jest wiele opisów na temat PW-SAT2. W każdym jest coś nowego. Nie jest to spójne i nie jest to w jednym miejscu. Ot cały mankament. Tak samo jak i źródłowki widziałem osobne do main i gpr... więc nikt nie każe tego pisać, by ktoś to grzebał, ale wystaczyłoby to jasno opisać. Widziałęm, ale nie miałem świadomości do czego one służą. Napisałem Wam o tym, aby na przyszłość wyciągnąć lekcje z historii.

Natomiast wsparcie techniczne tu na forum jest rewelacyjne i mam nadzieje, że moje pytanie pomogły też i innym. Jeszcze raz dzięki za pomoc - wszystkim!
_________________
Armand, SP3QFE, (SWL: SP3 27 235)
PS. Z osobami, które nie chcą mi się przedstwić (nawet prywatnie) i "ukrywają swoja toższamość" nie dyskutuję. Nie chcesz publicznie, to przedstaw się poza forum.

Do U want to be HAM? Remember: Play fair on the air.
  
SQ5KVS
02.01.2019 15:29:48
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)



Grupa: Użytkownik

QTH: Warszawa/Gocław

Posty: 2339 #2624377
Od: 2011-9-28


Ilość edycji wpisu: 3
Armand, ze spejsowymi projektami jest tak że nigdy nie masz czasu i zaciskasz zęby żeby zrobić a pośladki żeby zadziałało bardzo szczęśliwy Więc że mamy GroundStation to i tak cud. Gdyby ESA chciała wysłać sama kogoś na orbitę, wystarczyło by ustawić jeden na drugim segregatory z dokumentacją.

Ponieważ wreszcie wróciłem do pracy to mam czas przeczytać to i owo i mam kilka pytań odnośnie PWSAT2'a. Na forum, a co, kilka lajków do wartości merytorycznej wątku się przyda!

Najpierw kilka pytań odnośnie tego co widać na stronie GroundStation:
0) - Czemu w CSV'kach nie ma timestampów i czemu tak wolno się to wszystko ładuje wesoły (wiem, są w XML'ach)
1) Rozumiem że ściągacie "zaległe" telemetrie (statusy MTQ, iMTQ, Power i całą resztę). W takim razie czemu w plikach i na wykresach (na stronie) są "dziury"? Z jakim okresem są czytane / zapisywane dane?
2) Z tego powodu wszelkie (przez nas) wyliczenia, np. jaki jest bilans energetyczny są jak wróżenie z fusów (tylko widać że napięcie na bateriach znacząco nie spada wesoły
3) W czasie sesji z otwarciem żagla dużo zjadło prądu z 3.3V, więcej niż przy innych sesjach. Czemu? kamera?
4) Jakoś nie widzę (albo są tak małe) wartości sensownych z iMTQ magnetometrów - dało by to informację o zmianie orientacji satelity przed / po otwarciu żagla..
5) No i gdzie informacja z CSS'a?
6) Czemu ostatnie wartości z Gyro są różne od zera? Przecież jeśli się kręci to już raczej nie "rozkręca" ani nie "skręca" wesoły. Chyba że to bias. Albo one mierzą siłę od/dośrodkową (wtedy na podstawie znajomości środka ciężkości można sobie wyliczyć jak się obraca. Tak strzelam)

Ze szczątkowych danych z gyro wnioskuję ze zaczął się kręcić w osi wzdłużnej Z (sensowne) i nieco w osi Y - pewnie dlatego że (z powodu rozłożonych paneli ogniw słonecznych i może jeszcze czegoś) środek ciężkości nie jest w środku geometrycznym i rozkręcenie oraz wypchnięcie żagla spowodowało ten obrót.
7) No i pytanie apropo Czasu deorbitacji. Czemu obliczone czasy deorbitacji są tak różne (par 6.1 MA-CDR vs 6.2 i następne).









_________________
Karol SQ5KVS
  
SP5ULN
02.01.2019 19:06:55
poziom 6

Grupa: Użytkownik

QTH: Komorów KO02JD

Posty: 1425 #2624437
Od: 2013-1-10


Ilość edycji wpisu: 1
Nie mam pewności bo do tej pory tego nie sprawdzałem, ale załóżmy że to mój rekord odległości odbioru ramki z PWSat2.

Obrazek

2770 km, 0.9 stopnia nad horyzontem.
Takie nowe wyzwanie ... ;-)

_________________
73! Piotr SP5ULN
  
SQ5KVS
02.01.2019 21:36:10
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)



Grupa: Użytkownik

QTH: Warszawa/Gocław

Posty: 2339 #2624501
Od: 2011-9-28
Tak tak, my wiemy że Ty potrafisz ... po bandzie wesoły
A tymczasem, trochę dalej... https://solarsystem.nasa.gov/news/808/nasas-new-horizons-mission-reveals-entirely-new-kind-of-world/
_________________
Karol SQ5KVS
  
SP5ULN
02.01.2019 22:10:03
poziom 6

Grupa: Użytkownik

QTH: Komorów KO02JD

Posty: 1425 #2624512
Od: 2013-1-10
Z charakteru to są nawet podobne
https://pl.wikipedia.org/wiki/67P/Czuriumow-Gierasimienko

Obrazek
_________________
73! Piotr SP5ULN
  
SQ5KVS
02.01.2019 22:18:35
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)



Grupa: Użytkownik

QTH: Warszawa/Gocław

Posty: 2339 #2624514
Od: 2011-9-28
Albo Toutatis... Widać pary są popularne wesoły
_________________
Karol SQ5KVS
  
mgumiela
02.01.2019 23:52:54
poziom 2



Grupa: Użytkownik

QTH: KO02MF12HM

Posty: 76 #2624533
Od: 2018-10-27


Ilość edycji wpisu: 1
Dzięki za rzeczowe pytania. Jeśli odpowiedzi są zbyt zdawkowe - daj znać, postaram się rozwinąć.

    SQ5KVS pisze:


    0) - Czemu w CSV'kach nie ma timestampów i czemu tak wolno się to wszystko ładuje wesoły (wiem, są w XML'ach)


Format CSV (czyli pliku .frames) jest taki - timestamp jest pierwszy:
2019-01-01_21:02:51:000000,D,oK6mgqhk4KCupoKoZGED8M1DAQAAB2cA/b9+L56QAAAAAMthkzgAAAAAAAAAAAAAKAAAADY6tAEAqwUAp9ANAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA97/yPwaAzOichTWKmmEemwFgAKizcDnr9jhLlmDSbM3kZTBBoAUgoIxrAgAQAGVcEQCAACDjtuXAiAPAHAHghxMAE8jeIjgEAGNbqBYAAF977WLZYs8jJwCjbL1cAADZYMcIAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA5Us=

Chyba, że chodzi o coś innego.

Jeśli chodzi o powolność - nie ma ładowania batchowego, każda ramka idzie w osobnym requeście. Podczas testów zakładane było ~200 ramek per sesje, a z taką liczbą sobie raczej radzi. To, że momentami wyszło 1500 ramek per sesje... cóż, dałoby się o trochę przyśpieszyć, ale już raczej nie ma potrzeby bo nie będzie takiego masowego przesyłania. Jeśli sat będzie wykazywał chęć do życia wydam wersję bez zapisu IQ.

    SQ5KVS pisze:


    1) Rozumiem że ściągacie "zaległe" telemetrie (statusy MTQ, iMTQ, Power i całą resztę). W takim razie czemu w plikach i na wykresach (na stronie) są "dziury"? Z jakim okresem są czytane / zapisywane dane?


"Zaległe" telemetrie mają taki sam format jak ramka `telemetry`. Tylko się zapisują na pokładzie. Na wykresach na radio.pw-sat.pl pojawiają się tylko ramki `telemetry` czyli beacony. Niestety limity czasowe przy pisaniu tego systemu nie pozwoliły na wrzucanie tych danych na wykresy (nie jest to też takie proste). Co jakiś czas postuję jednak snapshot z naszej wewnętrznej grafany, gdzie są te dane. Do tego grafana działa dużo lepiej. Przykład takiego postu z danymi od początku misji:
https://twitter.com/PWSat2/status/1079303994730786816. Na pokładzie satelity dane zapisują się co 30 sekund. Kiedyś pobieraliśmy każdy punkt, teraz około co 6 punktów (czyli dane co 3 minuty).

    SQ5KVS pisze:


    2) Z tego powodu wszelkie (przez nas) wyliczenia, np. jaki jest bilans energetyczny są jak wróżenie z fusów (tylko widać że napięcie na bateriach znacząco nie spada wesoły


Aktualna wartość napięcia niewiele mówi ze względu na charakterystykę baterii li-ion. Trzeba patrzeć na trendy długookresowe. Określenie realnego budżetu mocy po żaglu rozpoczyna się właściwie teraz. Jest obecnie albo trochę ujemny, albo na zero. Ciężko powiedzieć. To zależy też od tego jak się obraca i jak jest zwrócony do Słońca. Być może będzie żył jeszcze kilka dni, a może dłużej. W każdej chwili może się to zmienić.

    SQ5KVS pisze:


    3) W czasie sesji z otwarciem żagla dużo zjadło prądu z 3.3V, więcej niż przy innych sesjach. Czemu? kamera?


Tak, kamera idzie z 3.3 V.


    SQ5KVS pisze:


    4) Jakoś nie widzę (albo są tak małe) wartości sensownych z iMTQ magnetometrów - dało by to informację o zmianie orientacji satelity przed / po otwarciu żagla..


iMTQ było włączone przez około 1.5 godziny na początku misji. Miało zrobić detumbling i go zrobiło. Nigdy więcej nie został ten moduł włączony więc są "0" w telemetrii.

https://pw-sat.pl/dane-z-orbity-okresy-leop-bus-payload-commissioning/ - "Prędkości kątowe podczas detumblingu" - widać jak satelita hamował dzięki iMTQ - włączyło się o godzinie 2:40, 2018-12-04

    SQ5KVS pisze:


    6) Czemu ostatnie wartości z Gyro są różne od zera? Przecież jeśli się kręci to już raczej nie "rozkręca" ani nie "skręca" wesoły. Chyba że to bias. Albo one mierzą siłę od/dośrodkową (wtedy na podstawie znajomości środka ciężkości można sobie wyliczyć jak się obraca. Tak strzelam)


Bias na poziomie kilku stopni/s. Zmienny z temperaturą. Samplowanie z telemetrii nie pokazuje tak naprawdę tego jak się obraca (obroty są w każdej osi, więc są sinusoidki na każdej osi, a nie wartości stałe tak naprawdę). Dane które mamy i mają większą częstotliwość próbkowania pokazywały obroty około 0.1 - 0.4 stopnie na sekundę przed żaglem, ale też zmiennie. Czujniki Słońca też to potwierdzały.


    SQ5KVS pisze:


    Ze szczątkowych danych z gyro wnioskuję ze zaczął się kręcić w osi wzdłużnej Z (sensowne) i nieco w osi Y - pewnie dlatego że (z powodu rozłożonych paneli ogniw słonecznych i może jeszcze czegoś) środek ciężkości nie jest w środku geometrycznym i rozkręcenie oraz wypchnięcie żagla spowodowało ten obrót.


Zdecydowanie za małe próbkowanie na takie wnioski. Do tego osie żyroskopu nie pokrywają się z osiami satelity (to są osie żyroskopu, trzeba zrobić transformację na osie satelity). Środek ciężkości chyba bardzo się nie zmienił, ale to pytanie do mechaników. Zapytam.

    SQ5KVS pisze:


    7) No i pytanie apropo Czasu deorbitacji. Czemu obliczone czasy deorbitacji są tak różne (par 6.1 MA-CDR vs 6.2 i następne).


Wyjaśnienie jest w dokumentacji - "Orbital evolution after the sail opening is highly dependent on the solar activity parameters which are highly unpredictable. Analysis presented here can only serve as an example of the possible orbital evolution as the results highly depend on the initial assumptions. The orbital lifetime analyses presented in §6.2 are performed using Monte Carlo method implemented in STELA software and give a better overview of the possible orbital lifetime after sail opening."

6.1 to przypadek idealny, ale nierzeczywisty - dlatego robi się analizę MC, która uwzględnia rozrzut parametrów, które są nieprzewidywalne (ale mają rozkład prawdopodobieństwa), a mają kolosalny wpływ. No ale ekspertem nie jestem, mogę dopytać. wesoły
_________________
PW-Sat2 - polski satelita studencki
radio.pw-sat.pl
  
SQ5KVS
03.01.2019 11:11:03
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)



Grupa: Użytkownik

QTH: Warszawa/Gocław

Posty: 2339 #2624632
Od: 2011-9-28
Dzieki, jak dla mnie wystarczająco dużo szczegółów. Ale oczywiście każda odpowiedź rodz nastepne pytanie wesoły

1) Nie ma timestampów w samym CSV. Jest natomiast w adresie źródłowym, np:

https://radio.pw-sat.pl/telemetry/telemetry/download/csv?chartIdentifier=epsa_mppt_voltage&frameTypes=eps_A_MPPT_X_OutputVoltage×tampFrom=1546387200000×tampTo=1546559999999
.
Ok, wiedząc ile jest punktów to może coś pomóc.. Nie ma co bić piany, są timestampy w XML'u na każdy punkt.
Ale w związku z dziurami to i tak O Kant D.R.. W związku z dziurami też w zasadzie sens tworzenia wykresu dla pewnych danych jest średni. Ale to kosmetyka wesoły

2) Ma zaprogramowane jakieś metody na oszczędzanie energii (mniejsza moc nadajnika, mniej grzania - które pewnie pochłania najwięcej prądu, mniej sesji, itp) ?

Czy/i na jakiej podstawie teraz można stwierdzić co SAT robi? Obraca się? Jak jest zorientowany? Z waszych danych jakoś to wynika?

7) Dalej dla mnie ta rozbieżność nie jest jasna. GMAT pokazuje czas deorbitacji liczony na kilkanaście dni. A MC w zasadzie nigdy nie wyliczyło wartości mniejszej niż 0.3 roku (jakieś 3 miesiące). To co, GMAT do bani?


Mam nadzieję że się jakoś "obkręci" tak żeby dostawać więcej słoneczka. Fakt że większość paneli jest z jednej strony niewątpliwie nie ułatwia tego ale cóż. Może jeszcze będziemy go odbierać jakiś czas (na co liczę bo z balkonu odbiór mam mocno średni wesoły)
_________________
Karol SQ5KVS
  
Electra18.12.2024 11:34:39
poziom 5

oczka
  
SP5ULN
03.01.2019 15:35:22
poziom 6

Grupa: Użytkownik

QTH: Komorów KO02JD

Posty: 1425 #2624696
Od: 2013-1-10
Obrazek

Błędy czy nim rzeczywiście tak rzuciło?
_________________
73! Piotr SP5ULN
  
SQ5NWI
03.01.2019 15:41:38
poziom 5

Grupa: Użytkownik

QTH: KO02JD

Posty: 719 #2624701
Od: 2011-5-30
Skołowaciał. wesoły
_________________
--
Pozdrawiam!

Krzysiek
  
mgumiela
03.01.2019 16:40:50
poziom 2



Grupa: Użytkownik

QTH: KO02MF12HM

Posty: 76 #2624727
Od: 2018-10-27
Raczej błąd, jeszcze nie wiem jak powstał. Jak będę miał postaram się wrzucić wykres z bardziej profesjonalnych narzędzi.
_________________
PW-Sat2 - polski satelita studencki
radio.pw-sat.pl
  
sp3qfe
03.01.2019 17:03:11
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)



Grupa: Użytkownik

QTH: JO92he

Posty: 5236 #2624733
Od: 2009-11-11
Dziś przez chwile "obserwowałem" PW-SAT2 radiowo, ucząc się oprogramowania... nawet trzy ramki odebrałem i chyba mam jeden pakiet wesoły. W którymś momencie myślałem, że coś zepsułem w sprzęcie, bo dekodowanie mi całkiem nie szło. Ponadto nagle, mimo automatycznej korekcji Dopplera, położenie sygnału na wodospadzie częstotliwości zaczeło się zmieniać pod innym kątem niż wcześniej. Póżniej satelita schował mi się za budynek więc odpuściłem temat.
Obecnie nie widzę TLE dla PW-SAT2 w żadnym pliku, ale może cos przeoczyłem.

_________________
Armand, SP3QFE, (SWL: SP3 27 235)
PS. Z osobami, które nie chcą mi się przedstwić (nawet prywatnie) i "ukrywają swoja toższamość" nie dyskutuję. Nie chcesz publicznie, to przedstaw się poza forum.

Do U want to be HAM? Remember: Play fair on the air.
  
SP5ULN
03.01.2019 18:58:10
poziom 6

Grupa: Użytkownik

QTH: Komorów KO02JD

Posty: 1425 #2624753
Od: 2013-1-10
Przełożony został z "new" do "active" https://www.celestrak.com/NORAD/elements/active.txt
_________________
73! Piotr SP5ULN
  
mgumiela
03.01.2019 18:59:39
poziom 2



Grupa: Użytkownik

QTH: KO02MF12HM

Posty: 76 #2624754
Od: 2018-10-27


Ilość edycji wpisu: 1
    sp3qfe pisze:

    Dziś przez chwile "obserwowałem" PW-SAT2 radiowo

wesoły


    sp3qfe pisze:

    nawet trzy ramki odebrałem i chyba mam jeden pakiet wesoły


Gratulacje! Hm, co masz dokładnie na myśli odnośnie pakietu? W sensie ramki telemetrii (beacony), a te dziś szły, nie łączą się w żaden sposób w pakiety.


    sp3qfe pisze:

    Ponadto nagle, mimo automatycznej korekcji Dopplera, położenie sygnału na wodospadzie częstotliwości zaczeło się zmieniać pod innym kątem niż wcześniej.

U nas bardzo prosto - TLE jest bardzo dobre.
https://user-images.githubusercontent.com/6267528/50652252-358d5580-0f86-11e9-9532-74b347fa0d9a.png

    sp3qfe pisze:

    Obecnie nie widzę TLE dla PW-SAT2 w żadnym pliku, ale może cos przeoczyłem.


PW-Sat2 wylądował m.in. tu: https://www.celestrak.com/NORAD/elements/active.txt. TLE jest oficjalnie potwierdzone.
_________________
PW-Sat2 - polski satelita studencki
radio.pw-sat.pl
  
sp3qfe
03.01.2019 19:22:40
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)



Grupa: Użytkownik

QTH: JO92he

Posty: 5236 #2624760
Od: 2009-11-11
Pewnie miałem zbyt stare TLE i dlatego Doppler się nie zgadzał.

W demodulatorze pokazało 3frames, a w oknie pojawił się jeden pakiet typu "nieznany".
_________________
Armand, SP3QFE, (SWL: SP3 27 235)
PS. Z osobami, które nie chcą mi się przedstwić (nawet prywatnie) i "ukrywają swoja toższamość" nie dyskutuję. Nie chcesz publicznie, to przedstaw się poza forum.

Do U want to be HAM? Remember: Play fair on the air.
  
mgumiela
03.01.2019 19:44:50
poziom 2



Grupa: Użytkownik

QTH: KO02MF12HM

Posty: 76 #2624766
Od: 2018-10-27
    sp3qfe pisze:

    Pewnie miałem zbyt stare TLE i dlatego Doppler się nie zgadzał.

    W demodulatorze pokazało 3frames, a w oknie pojawił się jeden pakiet typu "nieznany".


Dopplera radzę aktualizować codziennie, można auto-update włączyć wesoły

Hm, ciekawe, że w oknie aplikacji nie pokazały się wszystkie trzy skoro demodulator pokazał 3. Nie ma czegoś takiego, że ramki się łączą w pakiety w głównym oknie. No i niestety unknown oznacza tutaj, że najpewniej przeszła ramka przez dość słabą sumę kontrolną, ale była szumem. Żeby mieć pewność że jest poprawna (szczególnie przy małej liczbie ramek) najlepiej kliknąć w link który jest pod ramką w oknie głównym (po "UUID") - jeśli prowadzi do konkretnej ramki na stronie radio.pw-sat.pl znaczy, że jest ona poprawna, jeśli wylądujemy na stronie głównej - nie.

Może zły Doppler był przyczyną braku odbioru, bo na waterfallu były ramki widoczne?

_________________
PW-Sat2 - polski satelita studencki
radio.pw-sat.pl
  
SP5ULN
03.01.2019 20:09:01
poziom 6

Grupa: Użytkownik

QTH: Komorów KO02JD

Posty: 1425 #2624771
Od: 2013-1-10
U mnie się zdarza że demodulator zliczy 1 lub 2 ramki, a w oknie "main" jest pusto. Ale i tak tylko te co dostają UUID i wędrują do bazy się liczą, więc nie ma stresu.
_________________
73! Piotr SP5ULN
  
Electra18.12.2024 11:34:39
poziom 5

oczka

Przejdz do góry strony<<<Strona: 15 / 22>>>    strony: 1234567891011121314[15]1617181920

  << Pierwsza     < Poprzednia      Następna >     Ostatnia >>  

HOME » ŁĄCZNOŚCI SATELITARNE » PW-SAT2

Aby pisac na forum musisz sie zalogować !!!

TestHub.pl - opinie, testy, oceny