PW-Sat2
Dzięki za rzeczowe pytania. Jeśli odpowiedzi są zbyt zdawkowe - daj znać, postaram się rozwinąć.

    SQ5KVS pisze:


    0) - Czemu w CSV'kach nie ma timestampów i czemu tak wolno się to wszystko ładuje wesoły (wiem, są w XML'ach)


Format CSV (czyli pliku .frames) jest taki - timestamp jest pierwszy:
2019-01-01_21:02:51:000000,D,oK6mgqhk4KCupoKoZGED8M1DAQAAB2cA/b9+L56QAAAAAMthkzgAAAAAAAAAAAAAKAAAADY6tAEAqwUAp9ANAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA97/yPwaAzOichTWKmmEemwFgAKizcDnr9jhLlmDSbM3kZTBBoAUgoIxrAgAQAGVcEQCAACDjtuXAiAPAHAHghxMAE8jeIjgEAGNbqBYAAF977WLZYs8jJwCjbL1cAADZYMcIAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA5Us=

Chyba, że chodzi o coś innego.

Jeśli chodzi o powolność - nie ma ładowania batchowego, każda ramka idzie w osobnym requeście. Podczas testów zakładane było ~200 ramek per sesje, a z taką liczbą sobie raczej radzi. To, że momentami wyszło 1500 ramek per sesje... cóż, dałoby się o trochę przyśpieszyć, ale już raczej nie ma potrzeby bo nie będzie takiego masowego przesyłania. Jeśli sat będzie wykazywał chęć do życia wydam wersję bez zapisu IQ.

    SQ5KVS pisze:


    1) Rozumiem że ściągacie "zaległe" telemetrie (statusy MTQ, iMTQ, Power i całą resztę). W takim razie czemu w plikach i na wykresach (na stronie) są "dziury"? Z jakim okresem są czytane / zapisywane dane?


"Zaległe" telemetrie mają taki sam format jak ramka `telemetry`. Tylko się zapisują na pokładzie. Na wykresach na radio.pw-sat.pl pojawiają się tylko ramki `telemetry` czyli beacony. Niestety limity czasowe przy pisaniu tego systemu nie pozwoliły na wrzucanie tych danych na wykresy (nie jest to też takie proste). Co jakiś czas postuję jednak snapshot z naszej wewnętrznej grafany, gdzie są te dane. Do tego grafana działa dużo lepiej. Przykład takiego postu z danymi od początku misji:
https://twitter.com/PWSat2/status/1079303994730786816. Na pokładzie satelity dane zapisują się co 30 sekund. Kiedyś pobieraliśmy każdy punkt, teraz około co 6 punktów (czyli dane co 3 minuty).

    SQ5KVS pisze:


    2) Z tego powodu wszelkie (przez nas) wyliczenia, np. jaki jest bilans energetyczny są jak wróżenie z fusów (tylko widać że napięcie na bateriach znacząco nie spada wesoły


Aktualna wartość napięcia niewiele mówi ze względu na charakterystykę baterii li-ion. Trzeba patrzeć na trendy długookresowe. Określenie realnego budżetu mocy po żaglu rozpoczyna się właściwie teraz. Jest obecnie albo trochę ujemny, albo na zero. Ciężko powiedzieć. To zależy też od tego jak się obraca i jak jest zwrócony do Słońca. Być może będzie żył jeszcze kilka dni, a może dłużej. W każdej chwili może się to zmienić.

    SQ5KVS pisze:


    3) W czasie sesji z otwarciem żagla dużo zjadło prądu z 3.3V, więcej niż przy innych sesjach. Czemu? kamera?


Tak, kamera idzie z 3.3 V.


    SQ5KVS pisze:


    4) Jakoś nie widzę (albo są tak małe) wartości sensownych z iMTQ magnetometrów - dało by to informację o zmianie orientacji satelity przed / po otwarciu żagla..


iMTQ było włączone przez około 1.5 godziny na początku misji. Miało zrobić detumbling i go zrobiło. Nigdy więcej nie został ten moduł włączony więc są "0" w telemetrii.

https://pw-sat.pl/dane-z-orbity-okresy-leop-bus-payload-commissioning/ - "Prędkości kątowe podczas detumblingu" - widać jak satelita hamował dzięki iMTQ - włączyło się o godzinie 2:40, 2018-12-04

    SQ5KVS pisze:


    6) Czemu ostatnie wartości z Gyro są różne od zera? Przecież jeśli się kręci to już raczej nie "rozkręca" ani nie "skręca" wesoły. Chyba że to bias. Albo one mierzą siłę od/dośrodkową (wtedy na podstawie znajomości środka ciężkości można sobie wyliczyć jak się obraca. Tak strzelam)


Bias na poziomie kilku stopni/s. Zmienny z temperaturą. Samplowanie z telemetrii nie pokazuje tak naprawdę tego jak się obraca (obroty są w każdej osi, więc są sinusoidki na każdej osi, a nie wartości stałe tak naprawdę). Dane które mamy i mają większą częstotliwość próbkowania pokazywały obroty około 0.1 - 0.4 stopnie na sekundę przed żaglem, ale też zmiennie. Czujniki Słońca też to potwierdzały.


    SQ5KVS pisze:


    Ze szczątkowych danych z gyro wnioskuję ze zaczął się kręcić w osi wzdłużnej Z (sensowne) i nieco w osi Y - pewnie dlatego że (z powodu rozłożonych paneli ogniw słonecznych i może jeszcze czegoś) środek ciężkości nie jest w środku geometrycznym i rozkręcenie oraz wypchnięcie żagla spowodowało ten obrót.


Zdecydowanie za małe próbkowanie na takie wnioski. Do tego osie żyroskopu nie pokrywają się z osiami satelity (to są osie żyroskopu, trzeba zrobić transformację na osie satelity). Środek ciężkości chyba bardzo się nie zmienił, ale to pytanie do mechaników. Zapytam.

    SQ5KVS pisze:


    7) No i pytanie apropo Czasu deorbitacji. Czemu obliczone czasy deorbitacji są tak różne (par 6.1 MA-CDR vs 6.2 i następne).


Wyjaśnienie jest w dokumentacji - "Orbital evolution after the sail opening is highly dependent on the solar activity parameters which are highly unpredictable. Analysis presented here can only serve as an example of the possible orbital evolution as the results highly depend on the initial assumptions. The orbital lifetime analyses presented in §6.2 are performed using Monte Carlo method implemented in STELA software and give a better overview of the possible orbital lifetime after sail opening."

6.1 to przypadek idealny, ale nierzeczywisty - dlatego robi się analizę MC, która uwzględnia rozrzut parametrów, które są nieprzewidywalne (ale mają rozkład prawdopodobieństwa), a mają kolosalny wpływ. No ale ekspertem nie jestem, mogę dopytać. wesoły


  PRZEJDŹ NA FORUM