NOWE POSTY | NOWE TEMATY | POPULARNE | STAT | RSS | KONTAKT | REJESTRACJA | Login: Hasło: rss dla

HOME » ŁĄCZNOŚCI SATELITARNE » ALGORYTM DLA DOPPLERA W EME

Przejdz do dołu strony<<<Strona: 2 / 2    strony: 1[2]

Algorytm dla Dopplera w EME

  
SPID
08.08.2014 01:08:58
poziom 1



Grupa: Użytkownik

Posty: 38 #1911733
Od: 2014-5-29
Martwisz mnie :- (((
liczyłem że będzie prościej

Jacek
  
Electra18.12.2024 09:23:33
poziom 5

oczka
  
sq5gvy
08.08.2014 07:35:56
poziom 5

Grupa: Użytkownik

QTH: sq5gvy

Posty: 766 #1911800
Od: 2009-3-29
    SO1D pisze:

    Jacek,

    Tak przy okazji, i niestety nie ułatwi to sprawy, przesuniecie Dopplera przy QSo EME jest sumą przesunięć dla obu stacji.
    Powoduje to sporą zmienność. Nie tylko w czasie, ale i dla poszczególnych korespondentów.

    Pozdrawiam
    Jurek
    SP1JPQ & SO1D


Można zastosować podejście z łącznosci SAT przez transpondery liniowe tzn każdy kompensuje swoją składowa dopplerowską, oznacza to że tak korygujemy czestotliwość nadajnika żeby w punkcie odbicia ( tu Księżyc) częstotliwość była stała. Oczywiście robimy to samo z częstotliwością odbiornika tyle że tam kompesacja będzie miała przeciwny znak. Jeśli tak zrobią obaj korespondenci to efekt Dopplera zostanie skompensowany bez potrzeby znajomości lokalizacji korespondenta.
W praktyce to wyglądałoby tak że jeśli chcę zawołac np na 144.010 to sterownik wyznacza poprawkę dla nadajnika tak żeby sygnał odbierany na powierzchni Księżyca (taka dxpedycja wesoły) miał częstoliwość 144.010 ora poprawkę dla odbiornika żeby odebrał sygnał nadajnika znajdujacego się na Księżycu pracującego na 144.010.
Jeśli np odebrałem sygnał EME na 144.010 to wyznaczam częstotliwośc sygnału na powierzchni Księzyca i tak ustawiam qrg nadajnika żeby mój sygnał miał na powierzchni Księżyca tak samą częstoliwość jak sygnał korespondenta.
W przypadku QSO EME poprawka dla relacji EM jak i ME ma taką sama wartość ale odwrotny znak (no chyba że to QSO crossband).
W przypadku satelitów ze względu że uplink i downlik sa najczęściej w róznych pasmach poprawki dla obu relacji trzeba liczyć oddzielnie.

Pozdrawiam
Andrzej SQ5GVY
  
SO1D
08.08.2014 08:54:56
poziom 5

Grupa: Użytkownik

QTH: jo73hi

Posty: 727 #1911852
Od: 2011-8-10
Andrzej,

co do zasady liczenia przesunięcia Dopplera to się zgadzam że zarówno przy EME jak i przy SAT obowiązują te same wzory.
Poważną różnicą jest wspomniana przeze mnie libracja Księżyca powodująca zmianę znaków przesunięcia.
I tu nie do końca zgodzę się ze zmianą znaku przesunięcia na trasie EM i ME. Jeżeli powierzchnia odbicia oddala się ode mnie to tak samo oddala się dla korespondenta.
Zresztą powołujesz się na pasmo 144 MHz, gdzie przesunięcie Dopplera wynosi ok 400-440 Hz. Już z tego wynika, że nie do końca na obu trasach przesunięcia się znoszą.
Zresztą na logikę widać, że tu jest inna sytuacja niż w SAT. Satelita oddalając się ode mnie, ewidentnie zbliża się do mojego korespondenta. Księżyc oddala się od nas obu. Jeżeli przybliża się to również do nas obu. Odległość dzieląca mnie od korespondenta w VK czyli ok 16 tys km jest pomijalna w poorównaniu z odległością Ziemia - Księżyc.
Oczywiście to są duże przybliżenia.
Do szczegółowych obliczeń należy uwzględnić wg mnie:
- wzajemne położenie (odległość) Ziemia - Księżyc;
- aktualny zwrot prędkości (oddala się (+), zbliża się (-));
- wartość libracji w danym momencie (powierzchnia odbicia znajdująca się w ciągłym, ale nie jednostajnym ruchu);
- oczywiście częstotliwość pracy (im wyższa tym efekt przesunięcia większy)
- wielkość powierzchni odbicia (może ale nie musi mieć wpływu, ponadto jest uwzględniana w stratach trasy EME)

Poza tym w Twoim rozumowaniu widze jeszcze jedną niezgodność. Transponder na satelicie nadaje odebrany sygnał wzmacniając go i nadając mu pewną okresloną częstotliwość, wobec tego pojawia się problem dwóch przesunięć, które mogą być niwelowane. W przypadku "transpondera" biernego (czy też raczej zwierciadła) masz przesunięcie na trasie z E do M (nadajesz np 144.010.000 a do Księzyca dociera sygnał np na 144.010.200. I to właśnie sygnał 144.010.200 jest odbijany, a do Ziemii dociera z własnym przesunięciem czyli 144.010.400)
Oczywiście podane liczby to przykłady, prosiłbym więc aby koledzy nie wypisywali, że napisałem 144.010.200, a powinno być np 144.010.213

Pozdrawiam
Jurek
SP1JPQ & SO1D
_________________
Nawet jeżeli się to komuś nie podoba to w moich postach jest napisane tylko to co jest napisane, a nie to co się komuś wydaje, że jest napisane.

  
sq5gvy
08.08.2014 23:26:33
poziom 5

Grupa: Użytkownik

QTH: sq5gvy

Posty: 766 #1912539
Od: 2009-3-29
Obawiałem się, że mój opis będzie niejasny.

    SO1D pisze:

    Andrzej,

    co do zasady liczenia przesunięcia Dopplera to się zgadzam że zarówno przy EME jak i przy SAT obowiązują te same wzory.
    Poważną różnicą jest wspomniana przeze mnie libracja Księżyca powodująca zmianę znaków przesunięcia.


Jurku tu jest nieporozumienie. Libracja to ruch wahadłowy Księżyca - takie kolebanie. Ten ruch nie powoduje przesunięcia dopplerowskiego a jedynie dopplerowskie poszerzenie widma sygnału. Wynika to stąd, że część odbijającej powierzchni Księżyca zbliża się do Ziemi a druga część oddala. Zdzisław SP6LB w poradniku szacuje to poszerzenie dla pasma 2m na około 2Hz więc sprawa jest w zasadzie pomijalna.

    SO1D pisze:


    I tu nie do końca zgodzę się ze zmianą znaku przesunięcia na trasie EM i ME. Jeżeli powierzchnia odbicia oddala się ode mnie to tak samo oddala się dla korespondenta.


To nie tak. Orbita Księżyca jest prawie kołowa (mimośród wynosi zaledwie 0,0554). Do tego prędkość liniowa Księżyca na orbicie to zaledwie ok 1km/s. Obserwator na Ziemi znajduje się blisko środka orbity więc prędkość radialna (oddalania/przybliżania) Księżyca wynikająca z jego ruchu orbitalnego jest bardzo mała.
Przesunięcie dopplerowskie jest spowodowane głównie ruchem obrotowym Ziemi. Prędkość liniowa obrotu na równiku to ok 460 m/s.
Obserwator na równiku przy wschodzie Księżyca zbliża się do niego z mniej więcej taką prędkością a przy zachodzie oddala. Wraz ze wzrostem szerokości geograficznej obserwatora ta prędkość maleje i na biegunie osiąga 0. Następnym czynnikiem będzie położenie Księżyca względem równika niebieskiego (efekt nachylenia płaszczyzny orbity Księżyca względem równika ziemskiego). Ale dla uproszczenia pomińmy to chwilowo.
Teraz wróćmy do EME. Załóżmy że obaj korespondenci znajdują się na równiku. Dla jednego Księżyc wschodzi a dla drugiego zachodzi. W tej konfiguracji pierwszy zbliża się do Księżyca a drugi oddala. Generalnie to czy dany obserwator zbliża się do Księżyca czy oddala zależy od tego czy dla jego lokalizacji w danym momencie Księżyc jest przed czy po górowaniu (przejściu przez południk).

    SO1D pisze:


    Zresztą na logikę widać, że tu jest inna sytuacja niż w SAT. Satelita oddalając się ode mnie, ewidentnie zbliża się do mojego korespondenta.


To jest prawda tylko dla pewnych konfiguracji położenia korespondentów i trajektorii przelotu satelity. W przypadku satelity znak przesunięcia dopplerowskiego zmienia się po górowaniu (przejściu przez punkt maksymalnej elewacji, nie musi i najczęściej nie jest to południk). Jeżeli podczas łączności obaj korespondenci będą widzieli satelitę na odcinku wznoszącym lub opadającym (ważne żeby tak samo) to przesunięcie dopplerowskie dla obu będzie miało taki sam znak choć wartość w ogólności będzie różna. Typowy przykład to qso np z DL przez satelitę na polarnej LEO.

    SO1D pisze:


    Poza tym w Twoim rozumowaniu widze jeszcze jedną niezgodność. Transponder na satelicie nadaje odebrany sygnał wzmacniając go i nadając mu pewną okresloną częstotliwość, wobec tego pojawia się problem dwóch przesunięć, które mogą być niwelowane.


Zapomniałem poprzednio napisać, że rozpatruję satelitę z transponderem liniowym. Sta może pewne nieporozumienie. W przypadku transponderów FM sprawa wygląda o tyle inaczej że częstotliwość sygnału nadawanego przez satelitę nie zależy od częstotliwości mojego sygnału (co najwyżej wypadnę z transpondera) więc tu kompensację można liczyć niezależnie.

    SO1D pisze:


    W przypadku "transpondera" biernego (czy też raczej zwierciadła) masz przesunięcie na trasie z E do M (nadajesz np 144.010.000 a do Księzyca dociera sygnał np na 144.010.200. I to właśnie sygnał 144.010.200 jest odbijany, a do Ziemii dociera z własnym przesunięciem czyli 144.010.400


Jurku idea metody którą starałem się przedstawić w poprzednim poście polega na tym że staramy się zachować stałą częstotliwość na transponderze - tu pasywnym Księżycu. Przyjmijmy , że Księżyc ode mnie oddala się z prędkością powodującą przesunięcie dopplerowskie 1 kHz (wartości jak u Ciebie tylko przykładowe). Dla mojego korespondenta niech to będzie 2 kHz i też oddalanie. Łączność prowadzimy na 144.010. Ja nadając koryguję qrg nadajnika na 144,011 (uwzględniam swoja poprawkę dopplerowską). Sygnał na Księżycu ma częstotliwość 144,010. Korespondent słucha mnie na 144.008 (uwzględnia tylko swoja poprawkę względem Księżyca). W drugą stronę korespondent nadaje na 144,012 (znowu uwzględnia swoją poprawkę dopplerowską). Sygnał na Księżycu ma 144.010.Ja go odbieram na 144.009 (czyli uwzględniam tylko swoją poprawę). W tym przykładzie chodzi o to że przy takiej metodzie każdy uwzględnia tylko swoje przesunięcie dopplerowskie względem transpondera ((tu Księżyca) i nie musi znać i liczyć poprawki dla korespondenta.
Mam nadzieję że teraz jaśniej to opisałem. Dla satelitów z transponderem liniowym też ta metoda się odnosi z tym, że trzeba osobno liczyć poprawki dla uplinku i downlinku bo lezą w rożnych pasmach.

Pozdrawiam
Andrzej SQ5GVY
  
SPID
13.08.2014 02:32:57
poziom 1



Grupa: Użytkownik

Posty: 38 #1915969
Od: 2014-5-29
Witam ponownie :- )))
Jurku pogrzebałem na stronie o której pisałeś od programu WSJT ale niestety o dopplerze nic :- (((
Dużo rożnych informacji opisy do łaczności poprzez satelity ale o tym co mnie interesuje nic :- ((((
Pisałeś coś ze może masz coś w prywatnym archiwum ??

Czy jakieś inne propozycje :- )))))))))))może inne strony lub adresy ;- ))

Jacek
  
sq5gvy
13.08.2014 11:45:03
poziom 5

Grupa: Użytkownik

QTH: sq5gvy

Posty: 766 #1916220
Od: 2009-3-29
Jacku próbowałeś analizować kody źródłowe WSJT?
Wygląda, że są dostępne do samodzielnej kompilacji.
Czy masz już zaimplementowane procedury liczące azymut i elewację Księżyca dla danej lokalizacji w określonym momencie czasu? A jeszcze lepiej gdybyś znał jego deklinację. Można byłoby stąd spróbować policzyć przesunięcie dopplerowskie wynikające z ruchu wirowego Ziemi. Myślałem trochę na ten temat i wygląda że takie obliczenia nie byłyby bardzo skomplikowane.
Pozdrawiam
Andrzej SQ5GVY
  
sp3qfe
16.08.2014 12:05:53
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)



Grupa: Użytkownik

QTH: JO92he

Posty: 5236 #1918212
Od: 2009-11-11


Ilość edycji wpisu: 1
    SO1D pisze:

    Jacek, jak coś znajdę napisze PM.
    Może się mylę, ale od strony teoretycznej może Armand QFE byłby pomocny.

    Pozdrawiam
    Jurek
    SP1JPQ & SO1D


    SPID pisze:

    Nie pomyślałem o tym :- )))
    Zadzwonię do niego jutro .

    Jacek


Witam serdecznie,

Rozmawialiśmy o tym przez telefon.... Jednak napiszę tu na forum. Co innego efekt Dopplera dla łączności przez satelity, a co innego dla EME. W przypadku łączności EME - jak mi wiadomo przesunięcie Dopplera zależy od lokalizacji obu stacji na Ziemi. Innymi słowy dla każdej stacji liczone jest przesunięcie częstotliwości na odcinku Ziemia-Księżyc i oba wektory są ze sobą sumowane. Wypadkowa jest właściwym efektem Dopplera dla danej łączności EME. Specyficzny przypadek to odbiór własnego echa odbitego od Księżyca (ta sama lokalizacja stacji nadawczej i odbiorczej) lub "radar".

Reasumując do sterownika poza dotychczas omówionymi danymi (lokalizacja stacji, data, czas, częstotliwość, efemerydy) należałoby wprowadzić współrzędne (lokator) drugiej stacji EME.

Dodatkową trudność stanowi odbicie fali radiowej od powierzchni Księżyca w różnych punktach „srebrnego globu”. Punkty odbicia znajdują się w różnych (ale istotnych w tym przypadku) odległościach od stacji naziemnych. Tym samym powstaje różne opóźnienie czasowe oraz różne przesuniecie efektu Dopplera.

_________________
Armand, SP3QFE, (SWL: SP3 27 235)
PS. Z osobami, które nie chcą mi się przedstwić (nawet prywatnie) i "ukrywają swoja toższamość" nie dyskutuję. Nie chcesz publicznie, to przedstaw się poza forum.

Do U want to be HAM? Remember: Play fair on the air.
  
SO1D
16.08.2014 12:39:24
poziom 5

Grupa: Użytkownik

QTH: jo73hi

Posty: 727 #1918237
Od: 2011-8-10
Cześć Armand,

Czyli potwierdza się to co pisałem, ze Doppler w EME sumuje się.
Myślę jednak, ze przy odległości 350-400 tys km różnica 1-2 tys (mówie o innej odległości od Księzyca w danym momencie np SP i VK) jest pomijalna, szczególnie na częstotliwosciach 50 i 144 MHz.
Wiec dokładna pozycja obu stacji służy uszczegółowieniu obliczeń.
Poza tym inne znaczenie ma korekcja wpływu Dopplera w EME na CW, a inne na JT65, chociazby z racji tego, że MAP65 dekoduje jednorazowo wszystko z pasma o szerokości bodajże 96 kHz czyli praktycznie całego pasma przeznaczonego do łaczności EME na 6m, 2m czy 70 cm. Tam korekcja nie ma sensu ponieważ korespondent i tak odbiera mój sygnał (o ile siła jest wystarczająca).
Powiedz w takim razie jeszcze jaki wpływ ma libracja Księżyca.

Pozdrawiam
Jurek
SP1JPQ & SO1D
_________________
Nawet jeżeli się to komuś nie podoba to w moich postach jest napisane tylko to co jest napisane, a nie to co się komuś wydaje, że jest napisane.

  
sp3qfe
16.08.2014 13:21:38
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)



Grupa: Użytkownik

QTH: JO92he

Posty: 5236 #1918261
Od: 2009-11-11


Ilość edycji wpisu: 1
Maksymalne dodatnie przesunięcie efektu Dopplera (dla swojego własnego echa - pracy radaru) będzie przy wschodzie Księżyca.
Przy przejściu Księżyca przez południk niebieski (południk lokalny) efekt Dopplera powinien być zerowy, a przy zachodzie Księżyca będzie miał największą wartość ale ujemną.

W praktyce dla dwóch stacji mogą być takie sytuacje, że efekt będzie podobny jak dla echa swojej stacji, lub wręcz przez dwa przeciwne znaki "zniesie się" w okolice zera.

_________________
Armand, SP3QFE, (SWL: SP3 27 235)
PS. Z osobami, które nie chcą mi się przedstwić (nawet prywatnie) i "ukrywają swoja toższamość" nie dyskutuję. Nie chcesz publicznie, to przedstaw się poza forum.

Do U want to be HAM? Remember: Play fair on the air.
  
SO1D
16.08.2014 13:35:02
poziom 5

Grupa: Użytkownik

QTH: jo73hi

Posty: 727 #1918263
Od: 2011-8-10
Piotr,

korespondenta szukasz tam gdzie go usłyszysz, a nie tam gdzie wyliczysz wesoły
Możesz nadawać na tej samej częstotliwości, ale wtedy będziesz odbierany na czestotliwości bedącej w przyblizeniu dwukrotną wartością przesunięcia Dopplera.
Obrazowo: Kxxx nadaje na 144.110.000 (wartość Dopplera w momencie pisania postu ok -296 hZ), odbierasz go na 144.109.704. Jeżeli zaczniesz nadawać na tej czestotliwości to on Ciebie powinien odebrać na 144.109.408.
Niby niewiele. Na ekranie JT65 po prostu klikasz na sygnał, przy CW korygujesz, ale już na 23 cm wartość Dopplera wynosi aktualnie -2.65 kHz. Czyli sumaryczne przesunięcie -5.3 kHz. A to juz ma znaczenie, jeżeli nie używasz MAP65 z szerokopasmowym odbiornikiem.
Ja niestety popełniłem taki bład przy próbach z KP4AO na 70 cm. Sumaryczne przesunięcie ok 1.7 kHz i nie znalazłem sygnału gdy mi odpowiadali. Ja słyszałem ich, oni mnie, a QSO nie wyszło.

Pozdrawiam
Jurek
SP1JPQ & SO1D

_________________
Nawet jeżeli się to komuś nie podoba to w moich postach jest napisane tylko to co jest napisane, a nie to co się komuś wydaje, że jest napisane.

  
SO1D
16.08.2014 13:54:08
poziom 5

Grupa: Użytkownik

QTH: jo73hi

Posty: 727 #1918276
Od: 2011-8-10
    SQ5KLN pisze:



    Rzeczy oczywistych nie musisz mi tłumaczyć. Wytłumacz mi lepiej skąd się bierze "spread" przesunięcia Dopplera, wypuszczam na przykład nośną (czystego sinusa, bez kluczowania) o częstotliwości 1GHz a "wraca" widmo o szerokości na przykład 10Hz bardzo szczęśliwy


Nigdy się nad tym w taki sposób nie zastanawiałem. Mogę tylko przypuszczać, że na skutek odbicia sygnału od nierównej powierzchni, czyli de facto powrotu do anteny kilku sygnałów.
To jednak tylko moje przypuszczenia i nie bądę się o to zakładał.

Pozdrawiam
Jurek
SP1JPQ & SO1D
_________________
Nawet jeżeli się to komuś nie podoba to w moich postach jest napisane tylko to co jest napisane, a nie to co się komuś wydaje, że jest napisane.

  
Electra18.12.2024 09:23:33
poziom 5

oczka
  
sp3qfe
16.08.2014 19:51:00
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)



Grupa: Użytkownik

QTH: JO92he

Posty: 5236 #1918455
Od: 2009-11-11
Po przemyśleniach ja zaimplementowałbym w sterownik w pierwszym etapie informacje jakie może wystąpić największe możliwe przesunięcie sygnału dla danej częstotliwości. Wydaje mi się, że to już dużo dla początkujących.
_________________
Armand, SP3QFE, (SWL: SP3 27 235)
PS. Z osobami, które nie chcą mi się przedstwić (nawet prywatnie) i "ukrywają swoja toższamość" nie dyskutuję. Nie chcesz publicznie, to przedstaw się poza forum.

Do U want to be HAM? Remember: Play fair on the air.
  
SO1D
16.08.2014 20:48:45
poziom 5

Grupa: Użytkownik

QTH: jo73hi

Posty: 727 #1918487
Od: 2011-8-10
    sp3qfe pisze:

    Po przemyśleniach ja zaimplementowałbym w sterownik w pierwszym etapie informacje jakie może wystąpić największe możliwe przesunięcie sygnału dla danej częstotliwości. Wydaje mi się, że to już dużo dla początkujących.


Eksperyment fajna sprawa, ale zastanawiam się nad praktyczną przydatnością implementacji takich danych do sterownika anteny.
Jakoś nie widzę teraz nikogo kto podszedłby do EME bez komputera.

Chociażby po to, żeby mieć podstawowe dane czyli Az i El dla obracarki.
Oczywiście można tak jak Rene PE1L w czasie ekspedycji do Gambii czy innych, ustawiać antenę za pomocą oka i sznurka.
Wbrew pozorom to działa wesoły (dopóki pies nie zaplącze się w linkę sterująca)

Dlatego zresztą podsunąłem myśl aby pogrzebać w źródłach WSJT i po prostu wyciągnąć stamtąd gotowy moduł podawania danych astronomicznych w tym przesunięcia Dopplera i współczynnika degradacji sygnału.
Mając program może ktoś się pokusi o odtworzenie algorytmu.

Pozdrawiam
Jurek
SP1JPQ & SO1D
_________________
Nawet jeżeli się to komuś nie podoba to w moich postach jest napisane tylko to co jest napisane, a nie to co się komuś wydaje, że jest napisane.

  
sq5gvy
17.08.2014 13:51:21
poziom 5

Grupa: Użytkownik

QTH: sq5gvy

Posty: 766 #1918839
Od: 2009-3-29
    SQ5KLN pisze:

      SO1D pisze:

      Piotr,

      korespondenta szukasz tam gdzie go usłyszysz, a nie tam gdzie wyliczysz wesoły
      Możesz nadawać na tej samej częstotliwości, ale wtedy będziesz odbierany na czestotliwości bedącej w przyblizeniu dwukrotną wartością przesunięcia Dopplera.


    Rzeczy oczywistych nie musisz mi tłumaczyć. Wytłumacz mi lepiej skąd się bierze "spread" przesunięcia Dopplera, wypuszczam na przykład nośną (czystego sinusa, bez kluczowania) o częstotliwości 1GHz a "wraca" widmo o szerokości na przykład 10Hz bardzo szczęśliwy


Piotrze to jest efekt związany z libracją. Libracja to zjawisko lekkiego "kolebania" (taki wahadłowy ruch obrotowy) się Księżyca dla obserwatora na Ziemi spowodowane nierównomiernością jego ruchu obrotowego.
Gdy tarcza Księżyca wykonuje taki ruch, dla sygnału odbijającego się od powierzchni jedna jej część się zbliża do źródła sygnału a ta z drugiej struny tarczy oddala. W związku z tym dla różnych fragmentów tarczy wystąpi inne przesunięcie dopplerowskie sygnału.
Efektem końcowym jest poszerzenie widma sygnału. Ponieważ ruch libracyjny jet powolny więc efekt jest bardzo mały.
Podobne zjawisko wykorzystuje się w radiolokacji do wykrywania śmigłowców w zawisie. Efekt poszerzenia wywołuje głowica wirnika.

Pozdrawiam
Andrzej SQ5GVY
  
sp3qfe
17.08.2014 23:31:38
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)



Grupa: Użytkownik

QTH: JO92he

Posty: 5236 #1919181
Od: 2009-11-11
Ci co widzą w Księżycu "twarz" to szybko zauważą, że wieczorem jest ona pod inny kątem do patrzącego z Ziemi, a nad ranem pod innym. W szczególnych przypadkach może to być obrót o 90 stopni.
_________________
Armand, SP3QFE, (SWL: SP3 27 235)
PS. Z osobami, które nie chcą mi się przedstwić (nawet prywatnie) i "ukrywają swoja toższamość" nie dyskutuję. Nie chcesz publicznie, to przedstaw się poza forum.

Do U want to be HAM? Remember: Play fair on the air.
  
sq5gvy
18.08.2014 10:51:46
poziom 5

Grupa: Użytkownik

QTH: sq5gvy

Posty: 766 #1919387
Od: 2009-3-29

Piotrze tu http://portalwiedzy.onet.pl/6791,,,,libracja_ksiezyca,haslo.html jest przystępne wyjaśnienie.
Dodam tylko, że składowa fizyczna libracji wynika z faktu że Księżyc nie jest idealnie jednorodny (rozkład masy nie jest idealnie symetryczny zob np maskony) i wyniku efektów pływowych następuje zaburzenie ruchu obrotowego Księżyca.
Podobne zjawisko dotyczy również Ziemi

Pozdrawiam
Andrzej SQ5GVY
  
SO1D
11.09.2014 19:20:20
poziom 5

Grupa: Użytkownik

QTH: jo73hi

Posty: 727 #1939040
Od: 2011-8-10
Nie wiem czy będzie to pomocne, ale na stronie OE5JFL jest opis kontrolera anteny EME.
Kontroler taki produkowany jest przez Alexa HB9DRI i sprzedawany za bagatelka 575 EURO, natomiast na stronie OE5JFL jest opis jak wykonać to samemu wraz z wsadem do mikrokontrolera.
Kontroler ten może pracować samodzielnie (bez komputera) i pokazuje m.in. wartość dopplera dla częstotliwości do 24 GHz (w nowej wersji)

strona kontrolera w LinkRF.ch

strona OE5JFL

Pozdrawiam
Jurek
SP1JPQ & SO1D
_________________
Nawet jeżeli się to komuś nie podoba to w moich postach jest napisane tylko to co jest napisane, a nie to co się komuś wydaje, że jest napisane.

  
SPID
12.09.2014 01:02:06
poziom 1



Grupa: Użytkownik

Posty: 38 #1939290
Od: 2014-5-29
    SO1D pisze:

    Nie wiem czy będzie to pomocne, ale na stronie OE5JFL jest opis kontrolera anteny EME.
    Kontroler taki produkowany jest przez Alexa HB9DRI i sprzedawany za bagatelka 575 EURO, natomiast na stronie OE5JFL jest opis jak wykonać to samemu wraz z wsadem do mikrokontrolera.
    Kontroler ten może pracować samodzielnie (bez komputera) i pokazuje m.in. wartość dopplera dla częstotliwości do 24 GHz (w nowej wersji)

    strona kontrolera w LinkRF.ch

    strona OE5JFL

    Pozdrawiam
    Jurek
    SP1JPQ & SO1D



Dziękuje za list i pomoc :- )))
Znam ta stronę i niestety jest tam tylko wsad , a ja potrzebuje algorytm lub source programu abym mógł go potestować .
Znalazłem już trochę source na stronie z programem WSJT ale nie do końca chce mi poprawnie pracować;= ((((
Dziękuje jeszcze raz za pomoc .

Jacek
  
Electra18.12.2024 09:23:33
poziom 5

oczka

Przejdz do góry strony<<<Strona: 2 / 2    strony: 1[2]

  << Pierwsza     < Poprzednia      Następna >     Ostatnia >>  

HOME » ŁĄCZNOŚCI SATELITARNE » ALGORYTM DLA DOPPLERA W EME

Aby pisac na forum musisz sie zalogować !!!

TestHub.pl - opinie, testy, oceny