W radiu nadawczym na pinie PTT jest stan wysoki i po zwarciu do masy włącza się TX tak że wszystko gra.
Problem w tym że albo nie wiem jak zaprogramować piny w radiu odbiorczym albo radio jest spsute bo podczas odbioru nic się nie dzieje na pinie nr8 (GP3). Próbowałem też na pinie nr 14 (GP6), to samo. Co jest nie tak ?
W radiu odbiorczym ustawienia pinów wyglądają następująco.
W Motoroli GM350 4-kanalowej pin 11 jest nieaktywny
A to ma coś wspólnego z detekcją nośnej ?
Jakby mi ktoś mógł wytłumaczyć jeszcze czym się różnią ustawienia RX AUDIO: FLAT UNSQUELCHED, FILTERED UNSQUELCHED i FILTERED SQUELCHED zarówno od strony elektronicznej jak i praktycznej. Domyślam się że RX AUDIO na tylnym wyjściu to jest po prostu sygnał wyprowadzony sprzed końcówki mocy tak ? Już wiem (zmierzyłem) że nie mam tego sygnału w ogóle na pinie 11 ale podobno da się go wyciągnąć bezpośrednio ze scalaka. Do czego służy TX AUDIO, czym się różni od wejścia mikrofonowego ?
Nie wiedziałem że wersja 4 kanałowa jest o wiele biedniejsza i nie ma detekcji nośnej wyprowadzonej na tylne złącze bo po prostu brakuje tam wielu elementów na płytce ale zdaje się że sobie z tym dam radę.
Ze schematu doszedłem (i zmierzyłem) że radio przy odbiorze wystawia na głównym procesorze na nóżce nr7 stan niski/wysoki w zależności od tego jak się oprogramuje GP3 tak że dziś coś postaram się skleić żeby aktywować ten pin.
Zasada wyjścia audio: FLAT UNSQUELCHED = płaskie bez deemfazy i bez blokady szumu - wykorzystywany przy podłączaniu zewnętrznych modułów sterowania FILTERED UNSQUELCHED = z deemfazą i bez blokady szumu FILTERED SQUELCHED = z deemfazą i blokadą szumu
Sygnał pochodzi zza demodulatora i przed regulacją głośności. Poziom można regulować (Service/Rx Alignments/Rated Volume - uwaga połączenie ciągłe po RS232!) - standardowo powinno być 0,775 V dla 1 kHz i nominalnej wielkości dewiacji. Wejście TX Audio to wejście dla zewnętrznych źródeł sygnału - modemów, terminali, nie mylić z "External MIC". Dawno nie miałem GM350 w wersji 4ro kanałowej w rękach, ale z tego co pamiętam to jest to wejście bez preemfazy (ważne!) i aby było aktywne załączenie nadawania musi się odbywać z wejścia TX DATA lub TX AUDIO+DATA definiowanym GPIO. Faktycznie można wyciągnąć sygnał bezpośrednio z procesora, jest to jednak trochę niebezpieczne. Dlatego w oryginalnym 128 kanałowym GM350 jest definiowalny bufor sygnałów logicznych GPIO.
I generalna zasada ustawiania dewiacji przelotowej w przemiennikach: Na wejście antenowe podajemy sygnał w.cz z poziomem co najmniej 1 mV zmodulowany sygnałami audio w dwóch krokach: - dla współczynnika modulacji m=1 czyli dla częstotliwości 300 Hz z dewiacją 300 Hz, 1 kHz z dewiacją 1 kHz, 2,7 kHz z dewiacją 2,7 kHz , 3 kHz z dewiacją 3 kHz Takie same wielkości dewiacji powinny występować w sterowanym nadajniku z dokładnością możliwie jak najlepszej. - następnie warto dokonać drugiego testu - podać na wejście sygnał z dewiacja 1 kHz i zmieniając ton audio od 300 Hz do 3 kHz sprawdzać, czy poziom dewiacji na wyjściu nadajnika jest stały i wynosi 1 kHz dla całego pasma częstotliwości. W praktyce proste podłączenie nadajnika z odbiornikiem - bez dodatkowej korekcji pasmowej - pokaże ze ten test jest poprawny w pasmie 300 Hz do ok. 2,1 kHz, powyżej tej częstotliwości następuje spadek o około 2-3 dB. Wskazana jest korekcja.
Ustawianie wykonujemy ZAWSZE w trybie sterowania nośną, po ustawieniu i potrzebie stosowanie PL po stronie TX i RX uruchamiamy wg potrzeb.
Odradzam jednak stosowania GM350 jako nadajnik - ma błąd konstrukcyjny sterowania nadawaniem - tzw. błąd podwójnego uderzenia. Możesz to sprawdzić w ten sposób, że trzymając przycisk PTT robisz krótką przerwę w nadawaniu ok. 0,1 sekundy i po ponownym naciśnięciu PTT nadajnik się najczęściej nie uruchamia. Jest to istotne w przypadku pojawiania się krótkotrwałych zaników. Dlatego typowe moduły retransmisyjne RICK posiadały specjalne integratory stanów logicznych by ten błąd zminimalizować. Ja uruchamiając takie przemienniki jako nadajnik stosowałem najczęściej GM950.
Dzięki za tak obszerną i merytoryczną odpowiedź, nie często się to zdarza. Kilku rzeczy nie zrozumiałem ale spokojnie, powoli, będę zdawał relacje z prac.
GM350 to dość stare urządzenie i nie wszystko pamiętam. Ale kilkanaście sztuk - trochę dla sentymentu - utrzymuję w ruchu. W sumie jest bardzo prymitywne ale to ma czasami zalety.
Zastosuj specjalnie deykowane do Motoroli ich własną aplikacje i urządzenie. To sie nazywa RICK. Zbudujesz takie "cuś" i masz przemiennik. Baw sie dobrze! _________________ Pijmy piwo jedzmy śledzie , będziem silni jak niedzwiedzie!
Zapomniałem dopytać. To w końcu jak powinno być ustawione przy programowaniu RX AUDIO. FLAT UNSQUELCHED, FILTERED UNSQUELCHED, FILTERED SQUELCHED ? oraz z której nogi scalaka to poleci bo muszę uzupełnić brakującej elementy na płytce a nie wiem które.
Jak stosujesz do sterowania nadajnikiem wejście audio jako "external mic" to musi byc wejscie z deemfazą "filtred". Czy z blokadą czy bez to zależy od gustu. Bez blokady będziesz miał tzw. "szumiaszczyj ogon". Ja podaje sygnał audio na pin nr 5 - jest to dedykowane wejście modulacji bez preemfazy i wówczas trzeba podać sygnał typu "flat". Blokada - jak wyżej. I uwaga, proponuję pomiędzy wejście nadajnika a suwak potencjometru wstawić kondensator - może być elektrolityczny - o pojemności pow. 1 mikrofarada, by oddzielić składową stałą, która występuje zarówno na external mic jak i data tx audio - pin 5.