Motorola GM350 - detekcja nośnej - jak ?
I generalna zasada ustawiania dewiacji przelotowej w przemiennikach:
Na wejście antenowe podajemy sygnał w.cz z poziomem co najmniej 1 mV zmodulowany sygnałami audio w dwóch krokach:
- dla współczynnika modulacji m=1 czyli dla częstotliwości 300 Hz z dewiacją 300 Hz, 1 kHz z dewiacją 1 kHz, 2,7 kHz z dewiacją 2,7 kHz , 3 kHz z dewiacją 3 kHz
Takie same wielkości dewiacji powinny występować w sterowanym nadajniku z dokładnością możliwie jak najlepszej.
- następnie warto dokonać drugiego testu - podać na wejście sygnał z dewiacja 1 kHz i zmieniając ton audio od 300 Hz do 3 kHz sprawdzać, czy poziom dewiacji na wyjściu nadajnika jest stały i wynosi 1 kHz dla całego pasma częstotliwości. W praktyce proste podłączenie nadajnika z odbiornikiem - bez dodatkowej korekcji pasmowej - pokaże ze ten test jest poprawny w pasmie 300 Hz do ok. 2,1 kHz, powyżej tej częstotliwości następuje spadek o około 2-3 dB. Wskazana jest korekcja.

Ustawianie wykonujemy ZAWSZE w trybie sterowania nośną, po ustawieniu i potrzebie stosowanie PL po stronie TX i RX uruchamiamy wg potrzeb.

Odradzam jednak stosowania GM350 jako nadajnik - ma błąd konstrukcyjny sterowania nadawaniem - tzw. błąd podwójnego uderzenia. Możesz to sprawdzić w ten sposób, że trzymając przycisk PTT robisz krótką przerwę w nadawaniu ok. 0,1 sekundy i po ponownym naciśnięciu PTT nadajnik się najczęściej nie uruchamia. Jest to istotne w przypadku pojawiania się krótkotrwałych zaników. Dlatego typowe moduły retransmisyjne RICK posiadały specjalne integratory stanów logicznych by ten błąd zminimalizować. Ja uruchamiając takie przemienniki jako nadajnik stosowałem najczęściej GM950.


  PRZEJDŹ NA FORUM