Badania nad rakiem, testy sprzętu komunikacyjnego i lot stratosferyczny - brzmi jak misja kosmiczna ? Tak własnie będzie już 1-go i 3-go maja.
Klub krótkofalowców SP6ZWR wspólnie z kołem naukowym WSAG Politechniki Wrocławskiej pod kierownictwem Jędrzeja Górskiego, Uniwersytetem Medycznym we Wrocławiu oraz firmą BUS BROTHERS https://www.facebook.com/busbrothersofficial przygotował na nadchodzące dni 4 wspólne misje stratosferyczne. Dzięki czterostronnej współpracy udało się przygotować aż cztery eksperymentalne misje z których dwie pierwsze wystartują już 1-go maja z Bulwarów Politechniki Wrocławskiej.
* Pierwszy balon wystartuje o godzinie 10:00 czasu lokalnego i wyniesie do stratosfery projekt nadajnika HAM DRM, SSTV opracowanego przez Pawła Gomułkę SQ6POG i przygotowany przez członków klubu SP6ZWR. Podczas lotu, wspomniane urządzenie będzie wykonywało zdjęcia i przesyłało je na Ziemię na dwa sposoby. Za pomocą analogowej transmisji SSTV oraz cyfrowo za pomocą transmisji DRM o której Paweł przygotował materiał: https://youtu.be/K0XtumwYf9Y , z którego dowiecie się w jaki sposób odbierać i dekodować obraz. Podczas całego lotu będziemy nadawać dane telemetryczne (tracking lotu) za pomocą przeprogramowanej sondy VAISALA RS41 z oprogramowaniem przygotowanym przez Tomasza Brola SP9UOB. Dodatkowo przebieg lotu zarejestruje kamera dołączona do ładunku.
*Drugi balon - start planowany jest godzinę po pierwszym starcie o godzinie 11:00 czasu lokalnego. Tym razem do stratosfery wyślemy zestaw próbek z ludzkimi komórkami (zdrowymi i nowotworowymi) przygotowanych przez studentów z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu (Studenckie Koło Naukowe Biologii Komórki Nowotworowej) pod kierownictwem Dawida Przystupskiego. Eksperyment dotyczyć będzie ochrony komórek przed wysokimi dawkami promieniowania UV w stratosferze dzięki zastosowaniu odpowiednich substancji. Dodatkowe wyposażenie telemetryczne do badań wykonywanych w tej misji przygotowało koło naukowe WSAG Politechniki Wrocławskiej pod kierownictwem Jędrzeja Górskiego.
Krótkofalowcy z klubu SP6ZWR zabezpieczają telemetrię lotu oraz jedną z kamer rejestrujących przebieg lotu. Częstotliwości: 432.500MHz - APRS (1200, 9600) 438.025MHz - D-STAR (lokalizacja DPRS) 437.6125MHz - RTTY
Kolejne dwa stary zaplanowane sa na 3-go maja. Miejsce startu - Bulwary Politechniki Wrocławskiej
* Trzeci balon - start planowany jest na godzinę 11:00 czasu lokalnego. To kolejny eksperyment dotyczący badań nad komórkami nowotworowymi przygotowany przez studentów Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu pod kierownictwem Dawida Przystupskiego. Tym razem oprócz oceny wpływu subkosmicznego środowiska stratosferycznego na ludzkie komórki studenci sprawdzą to, jak ekstremalne warunki wpłyną na trwałość i aktywność wybranych leków. Dodatkowe wyposażenie telemetryczne do badań wykonywanych w tej misji przygotowało koło naukowe WSAG Politechniki Wrocławskiej pod kierownictwem Jędrzeja Górskiego.
Krótkofalowcy z klubu SP6ZWR zabezpieczają telemetrię lotu oraz jedną z kamer rejestrujących przebieg lotu. Częstotliwości: 432.500MHz - APRS (1200, 9600) 438.025MHz - D-STAR (lokalizacja DPRS) 437.6125MHz - RTTY
* Czwarty balon - start zaplanowany na godzinę 12:00 czasu lokalnego. Tym razem kolejny eksperyment radiowy. Krótkofalowcy z klubu SP6ZWR przygotowali dwa zupełnie nowe rozwiązania. Pierwsze z nich to projekt Tomasza Salwacha SQ6QV który zbudował analogowy nadajnik SSTV który podczas misji będzie przesyłał na Ziemie zdjęcia. Dodatkowo, jako jedni z pierwszych w Polsce i nieliczni w Europie amatorzy, przeprowadzimy próby nadawania ze stratosfery na falach krótkich. Nadajnik pomysłu Roberta Pol'a SP6VWX zrealizowany wspólnie z Tomaszem Brolem SP9UOB będzie nadawał transmisję RRTY w pasmie 14MHz za pomocą anteny typu dipol (pionowy) z niewielką mocą około 200mW. Mamy nadzieję, że próby przebiegną pomyślnie. Oczywiście przebieg lotu będzie rejestrowała dołączona kamera. 144,500 MHz - SSTV 432.500MHz - APRS (1200, 9600) 438.025MHz - D-STAR (lokalizacja DPRS) 437.600MHz - RTTY 14,????MHz - RTTY - dokładna częstotliwość dla fal krótkich podamy w najbliższym terminie
Bardzo dziękujemy za wsparcie przygotowania wszystkich misji Dolnośląskiemu Oddziałowi Polskiego Związku Krótkofalowców, Politechnice Wrocławskiej, Uniwersytetowi Medycznemu we Wrocławiu oraz firmie BUS BROTHERS ul. Opolska 7, Siechnice która zabezpieczyła część materiałów potrzebnych do lotów.
Zapraszamy do odbioru sygnału i pomoc w odszukaniu ładunków po wylądowaniu.
Miejsce startu - Bulwary Politechniki Wrocławskiej ( Wybrzeże Wyspiańskiego Wrocław )
misja fajna,,, ale dlaczego balony jeden za drogim co godzina-to słaby pomysł,,, dlaczego taki mały odstęp czasowy....możne nie być szansy śledzenia 2 misji.. _________________ 1-primo sluchać 2-primo sluchać 3-primo zawolać
DGTRX cos słabo się odpala pod win 7 64 ? ( Pod lamusem XP działa ) wersja z linku już wcześniej miałem z tym problem na kilku siódemkach 64 kod błędu 0xc0000005 ? _________________ Piotrek - SP5MG
Pierwszy materiał z naszego wspólnego lotu realizowanego przez klub SP6ZWR wspólnie z Politechniką Wrocławską oraz Uniwersytetem Medycznym we Wrocławiu.
Kolejny przykład współpracy krótkofalowców, którzy przygotowali misję balonową oraz całą telemetrię lotu, Koła Naukowego Politechniki, które przygotowało rejestrację parametrów próbek, oraz studentów Uniwersytetu Medycznego, którzy przygotowali eksperyment z komórkami rakowymi człowieka. Komórki, po udanym locie do wysokości około 30,5km zostały dostarczone do laboratorium gdzie zostaną przebadane. Mamy nadzieję, że takie wspólne działania pokazują jak wiele dziedzin nauki i techniki można ze sobą łączyć, a współdziałanie ludzi jest ważne dla rozwoju i dobra nas wszystkich. We czwartek, 03-05-2018 kolejna wspólna misja, a już niedługo zdjęcia i filmy z kamery VR360 z dzisiejszego lotu.
materiał filmowy przygotowany przez Pawła Paweł Gomułka SQ6POG, info Włodek Tarnowski SQ6NLN _________________ Włodel SQ6NLN JO81LB
Przy każdej misji kosmicznej lub takiej pawie kosmicznej jak nasza, pojawiają się korekty chwilę przed startem. :-)
Tym zmieni się godzina drugiego startu z 12:00 na 13:00 !!!
Zmieni się też zawartość ładunku. W pierwszym, jutrzejszym locie nie polecą próbki komórek :-( termin wysłania próbek musi zostać przesunięty ponieważ dostarczony materiał z wczoraj jest tak interesujący, że jest ciągle analizowany i nie udało się przygotować kolejnych próbek na jutro.
Ale...... Wyślemy kolejna konstrukcję, pomysłu Piotra SP6VWH do transmisji SSTV. Podobnie jak wczoraj będzie wykonywała zdjęcia podczas lotu i przesyłała je na Ziemię. Częstotliwość 144.700MHz mode : Scootie1 godzina startu:: 11:00 (local time)
EI2KK z jakiego qth odbierasz ? W naszym wozie poscigowym odbieramy na 14.315.5 Usb 50 baud rtty shift 100 Hz brak parzystosci 1.5 bit stopu 7 bitów na znak (ascii) _________________ 73,Kuba https://ot01.pzk.org.pl/
EI2KK z jakiego qth odbierasz ? W naszym wozie poscigowym odbieramy na 14.315.5 Usb 50 baud rtty shift 100 Hz brak parzystosci 1.5 bit stopu 7 bitów na znak (ascii)
W IO65ca... ale tylko włączyłem rx i musiałem 'się oddalić'..
Jak to 'shift 100'? wcześniej podane było że 120.. może dlategontak słabo mi dekoduje.. _________________ Alles hat ein Ende, nur die Wurst hat zwei.
W IV locie brak uploadu zebranych ramek do statystyk na http://habitat.habhub.org/stats/ Dziwne, bo kilka stacji wrzucało, ale z jakiś przyczyn lista była ograniczona... Może rejestrowane były tylko ramki z odbioru na 20m? _________________ 73! Michał, SQ5KTM.