Naukowo Radiowa Stratosferyczna majówka SP6ZWR 2018 - 4 balony krótkofalarskie
Badania nad rakiem, testy sprzętu komunikacyjnego i lot stratosferyczny - brzmi jak misja kosmiczna ?
Tak własnie będzie już 1-go i 3-go maja.

Klub krótkofalowców SP6ZWR wspólnie z kołem naukowym WSAG Politechniki Wrocławskiej pod kierownictwem Jędrzeja Górskiego, Uniwersytetem Medycznym we Wrocławiu oraz firmą BUS BROTHERS https://www.facebook.com/busbrothersofficial przygotował na nadchodzące dni 4 wspólne misje stratosferyczne.
Dzięki czterostronnej współpracy udało się przygotować aż cztery eksperymentalne misje z których dwie pierwsze wystartują już 1-go maja z Bulwarów Politechniki Wrocławskiej.

* Pierwszy balon wystartuje o godzinie 10:00 czasu lokalnego i wyniesie do stratosfery projekt nadajnika HAM DRM, SSTV opracowanego przez Pawła Gomułkę SQ6POG i przygotowany przez członków klubu SP6ZWR. Podczas lotu, wspomniane urządzenie będzie wykonywało zdjęcia i przesyłało je na Ziemię na dwa sposoby. Za pomocą analogowej transmisji SSTV oraz cyfrowo za pomocą transmisji DRM o której Paweł przygotował materiał: https://youtu.be/K0XtumwYf9Y , z którego dowiecie się w jaki sposób odbierać i dekodować obraz. Podczas całego lotu będziemy nadawać dane telemetryczne (tracking lotu) za pomocą przeprogramowanej sondy VAISALA RS41 z oprogramowaniem przygotowanym przez Tomasza Brola SP9UOB. Dodatkowo przebieg lotu zarejestruje kamera dołączona do ładunku.

Częstotliwości:
144,500 MHz - SSTV + DRM + zapowiedź słowna misji
432.500MHz - APRS (1200, 9600)
438.025MHz - D-STAR (lokalizacja DPRS)
437.600MHz - RTTY

*Drugi balon - start planowany jest godzinę po pierwszym starcie o godzinie 11:00 czasu lokalnego. Tym razem do stratosfery wyślemy zestaw próbek z ludzkimi komórkami (zdrowymi i nowotworowymi) przygotowanych przez studentów z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu (Studenckie Koło Naukowe Biologii Komórki Nowotworowej) pod kierownictwem Dawida Przystupskiego. Eksperyment dotyczyć będzie ochrony komórek przed wysokimi dawkami promieniowania UV w stratosferze dzięki zastosowaniu odpowiednich substancji. Dodatkowe wyposażenie telemetryczne do badań wykonywanych w tej misji przygotowało koło naukowe WSAG Politechniki Wrocławskiej pod kierownictwem Jędrzeja Górskiego.

Krótkofalowcy z klubu SP6ZWR zabezpieczają telemetrię lotu oraz jedną z kamer rejestrujących przebieg lotu.
Częstotliwości:
432.500MHz - APRS (1200, 9600)
438.025MHz - D-STAR (lokalizacja DPRS)
437.6125MHz - RTTY

Kolejne dwa stary zaplanowane sa na 3-go maja. Miejsce startu - Bulwary Politechniki Wrocławskiej

* Trzeci balon - start planowany jest na godzinę 11:00 czasu lokalnego. To kolejny eksperyment dotyczący badań nad komórkami nowotworowymi przygotowany przez studentów Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu pod kierownictwem Dawida Przystupskiego. Tym razem oprócz oceny wpływu subkosmicznego środowiska stratosferycznego na ludzkie komórki studenci sprawdzą to, jak ekstremalne warunki wpłyną na trwałość i aktywność wybranych leków. Dodatkowe wyposażenie telemetryczne do badań wykonywanych w tej misji przygotowało koło naukowe WSAG Politechniki Wrocławskiej pod kierownictwem Jędrzeja Górskiego.

Krótkofalowcy z klubu SP6ZWR zabezpieczają telemetrię lotu oraz jedną z kamer rejestrujących przebieg lotu.
Częstotliwości:
432.500MHz - APRS (1200, 9600)
438.025MHz - D-STAR (lokalizacja DPRS)
437.6125MHz - RTTY

* Czwarty balon - start zaplanowany na godzinę 12:00 czasu lokalnego. Tym razem kolejny eksperyment radiowy. Krótkofalowcy z klubu SP6ZWR przygotowali dwa zupełnie nowe rozwiązania. Pierwsze z nich to projekt Tomasza Salwacha SQ6QV który zbudował analogowy nadajnik SSTV który podczas misji będzie przesyłał na Ziemie zdjęcia.
Dodatkowo, jako jedni z pierwszych w Polsce i nieliczni w Europie amatorzy, przeprowadzimy próby nadawania ze stratosfery na falach krótkich. Nadajnik pomysłu Roberta Pol'a SP6VWX zrealizowany wspólnie z Tomaszem Brolem SP9UOB będzie nadawał transmisję RRTY w pasmie 14MHz za pomocą anteny typu dipol (pionowy) z niewielką mocą około 200mW. Mamy nadzieję, że próby przebiegną pomyślnie.
Oczywiście przebieg lotu będzie rejestrowała dołączona kamera.
144,500 MHz - SSTV
432.500MHz - APRS (1200, 9600)
438.025MHz - D-STAR (lokalizacja DPRS)
437.600MHz - RTTY
14,????MHz - RTTY - dokładna częstotliwość dla fal krótkich podamy w najbliższym terminie

Bardzo dziękujemy za wsparcie przygotowania wszystkich misji Dolnośląskiemu Oddziałowi Polskiego Związku Krótkofalowców, Politechnice Wrocławskiej, Uniwersytetowi Medycznemu we Wrocławiu oraz firmie BUS BROTHERS ul. Opolska 7, Siechnice która zabezpieczyła część materiałów potrzebnych do lotów.

Zapraszamy do odbioru sygnału i pomoc w odszukaniu ładunków po wylądowaniu.

Miejsce startu - Bulwary Politechniki Wrocławskiej ( Wybrzeże Wyspiańskiego Wrocław )


Włodek SQ6NLN


  PRZEJDŹ NA FORUM