HOME » OBWIESZCZENIA, INFORMACJE DLA KRÓTKOFALOWCÓW » MASZT NA POŁONINIE WETLIŃSKIEJ Z PIERWSZĄ WARSTWĄ NAWIERCHNIOWĄ :)

Maszt na Połoninie Wetlińskiej z pierwszą warstwą nawierchniową :)

ebc41
14.10.2016 09:42:57

QTH: Bielsko-Biała

Posty: 2019 #2344641
Od: 2010-9-18

UŻYTKOWNIK ZABLOKOWANY
    sp8rht pisze:

Ja mam wielki szacunek dla 32812 Radmora (krótkich pałek). Praktycznie niezniszczalne, uziemione dla prądów DC i pracują szeroko z niezłym WFS (nawet na 430 MHz)

Nie wiem o które dokładnie wykonanie Ci chodzi Darek ale jeżeli o 32812/1 i jego pracę na UHF to temat przećwiczyłem. Pała stroi się bardzo stromo od 434MHz. Poniżej tej frekwencji SWR wynosi > 3, powyżej spada miejscami do 1.0 ale silnie wacha się od 1.0 do 2.0 wraz ze wzrostem frekwencji... Problem polega na tym, że praca tej anteny na UHF kończy się na dobrym SWR... Charakterystyki promieniowania na 3 harmonicznej są mocno zniekształcone i prawdopodobnie antena "dmycha" większość mocy w powietrze. Gadaczka na SR9NSK pracuje w ten sposób i pomimo dość dużej mocy doprowadzonej do anteny jest słyszalna kiepsko. Przykładowo w Krakowie i Wadowicach ledwo 2s podczas gdy nawet D*, który chodzi z tego samego miejsca ale z anteny GP1 ma kilka S przewagi...

SO5AGV pisze:

...tu znalazłem nie wiem czy nie Twoje fotki pewnie przed demontażem - widzę że dwa wzmocnienia z plexi dalej trzymają antenę mimo 14 lat:
    Kliknij link

I Lutek chyba gazika na zielono przemalował chyba ze to nowy:
    Kliknij link

Tu antenka po uwolnieniu kabla - pewnie tuz przed zdjęciem:
    Kliknij link

Tu o ile dobrze pamiętam drugi Procom na 4m w oddali:
    Kliknij link

Tu widzę demontaż wzmocnień z plexi które kiedyś przykręcałem i zabezpieczałem silikonem:
    Kliknij Link

A to chyba była budka z generatorem prądu:
    Kliknij link

Tak. To są wszystko moje zdjęcia wesoły Mam dość spora kolekcję fotek z tego miejsca, to nie są wszystkie. Generalnie plany wobec Połoniny jak zwykle mamy bardzo ambitne. Na przeszkodzie stoją przede wszystkim pieniądze, brak rąk do pracy, ludzie rzucający kłody pod nogi i pewne kwestie formalne. Od lat marzy mi się tam przemiennik VHF. Niestety ale peszel w którym położony był kabel pomiędzy masztem a chatką..... został odcięty równo przy ziemii!!!!!! To skrajne barbarzyństwo popełniła pewna osoba a ja o dziwo jeszcze się temu wtedy przyglądałem i w tym pomagałem diabeł . Niestety w 2011 roku nie przyszło mi do głowy, że może to być kiedyś potrzebne. Wykopanie tego peszla i położenie nowego pewnie nie będzie możliwe ze względu na park narodowy. Wyciągnięcie tego starego kabla i zaciągnięcie nowego może być również niemożliwe ponieważ jest on gruby i sztywny. Jak się domyślam zakopywaliście peszel z już przeprowadzonym okablowaniem?

Problemem są też kwestie własnościowe. Niestety czas płynie a Lutek jest coraz starszy. On zapewne zgodził by się na instalacje aparatury w schronisku ale nie wiadomo co będzie gdy zmieni się właściciel.
Mateusz Lubecki SP8EBC -- https://www.youtube.com/watch?v=HNZd2JIhYbE

Electra26.04.2024 15:30:16

sp8rht
14.10.2016 11:02:38

QTH: Krosno

Od: 2011-3-27
Mateusz pisałem "dla niewymagających" czyli zawodników którzy nie dręczą każdego przewodnika reflektometrem.
Polecam z tego powodu że, pałka która przez około 15 lat była zainstalowana na grani Połoniny obecnie jest u mnie i pomimo wieku i swoich zimowo huraganowych przejść dalej świetnie się trzyma i pracuje. Została zdemontowana z powodu opuszczenia przez służby w Polsce pasma 300 MHz co skutkowało zmianą urządzeń i systemu antenowego.

Na podsumowanie tematu fotografia masztu o którym jest wątek wykonana osobiście około roku 1994:
Obrazek
Na maszcie zainstalowane są dwie anteny RADMOR 3282. Parkowy przemiennik pracujący na tych antenach wykonany był na radiotelefonach ALINCO DR130 i DR12. Sterownik repeatera był w obudowie po jakimś tunerze czy wzmacniaczu UNITR-y, w środku był mikroprocesor. To były czasy gdy dyżurka znajdowała się po stronie wschodniej. Anteny PROCOMA zainstalowane z były dużo później na schronisku i grani w związku z przejściem GOPR-u z pasma 40 MHz na 76-82 MHz. Wcześniej na szczycie Połoniny pracował ćwierćfalowy zasilany w środku dipol na 40 MHz w obudowie anteny 3282 Radmor. Jego resztki odkręciłem dwa lata temu przy okazji wymiany na grani uszkodzonej anteny yagi.
Darek SP8RHT
www.facebook.com/sp8kbn