NOWE POSTY | NOWE TEMATY | POPULARNE | STAT | RSS | KONTAKT | REJESTRACJA | Login: Hasło: rss dla

HOME » OBWIESZCZENIA, INFORMACJE DLA KRÓTKOFALOWCÓW » ĆWICZENIA ŁĄCZNOŚCI KRYZYSOWEJ EMCOM "ŚNIEŻYCA 2017"

Przejdz do dołu strony<<<Strona: 4 / 4    strony: 123[4]

Ćwiczenia łączności kryzysowej EmCom "Śnieżyca 2017"

  
SWL_SP5
29.01.2017 10:12:15
poziom 5

Grupa: Użytkownik

Posty: 649 #2389543
Od: 2015-9-7
    rad_n pisze:

      SWL_SP5 pisze:


      Celem ćwiczeń amatorskich łączności kryzysowych jest - praca na jak najmniejszej mocy oraz zasilaniu radiostacji z akumulatora lub generatora.


    Co do mocy, to nie do końca bym się zgodził. Tzn. oczywiście zwykłe stacje końcowe powinny pracować z racjonalną mocą, aby w razie czego móc pracować jak najdłużej na akumulatorach czy pozostałym paliwie do agregatu, więc zabawki typu OM4000HF nie są optymalną opcją, ale z drugiej strony łączność awaryjna musi być PEWNA (to nie łowy DX-ów) i co najmniej siec szkieletowa (stacje centralna, stacje regionalne, stacje pomocnicze itd.) powinna pracować na dużej mocy i z dobrymi antenami aby po pierwsze łączność między nimi była pewna i bezawaryjna (i aby inne stacje z sąsiednich krajów ich nie przykrywały) a po drugie aby stacje polowe z improwizowanymi antenami nie miały problemów z ich odbiorem (i w drugą stronę, stacje sieci szkieletowej muszą mieć dobre anteny aby te stacje polowe mniejszej mocy odbierać). Dlatego sieć szkieletowa nie może być oparta o doktrynę minimalizacji mocy, tylko wręcz przeciwnie, powinny organizować zasilanie tak, aby móc spokojnie pracować mocą co najmniej 50-100W cały czas (i z dobrych anten, aby stacje polowe z improwizowanymi antenami bez problemu odbierały komunikaty od sieci szkieletowej oraz aby stacje sieci szkieletowej były w stanie odbierać komunikaty od stacji polowych niższej mocy z improwizowanymi antenami). QRP jest fajne, ale do poważnego EmCom się moim zdaniem nie nadaje, to powinna być ostateczność a nie generalna zasada - w EmCom w pierwszej kolejności liczy się skuteczność przekazywania informacji (każda konieczność powtórzenia fragmentu bądź całego komunikatu to marnowanie czasu i przepustowości sieci).
    Oczywiście co innego stacje z ręczniakami na UKF pracującymi z terenu, tam małe moce są ok, bo sprawę niezawodności załatwia przemiennik, ale na KF jednak z małymi mocami i mało skutecznymi antenami może być problem.



Witam!

Co do pracy z niską mocą to taki był cel choćby ostatnich ćwiczeń "Śnieżyca 2017":

- Cele:
ocena skuteczności prowadzenia łączności kryzysowej przy jak najmniejszej mocy wyjściowej oraz zasilaniu awaryjnym.


Piotrek - zgadzam się z tym, że stacje sztabowe powinny tak organizować zasilanie, aby móc spokojnie pracować z mocą co najmniej 50-100W przez kilka godzin, ale choćby jednorazowe ograniczenie mocy na każdej ze stron daje po ćwiczeniach sporo wniosków które można wdrożyć przy kolejnych ćwiczeniach.

Jeśli założysz, że na każdych ćwiczeniach masz dostęp do sieci energetycznej 230V, działającego internetu z dekodera, działającej komórce to możesz nieźle się zdziwić, gdy w czasie realnego zdarzenia dostęp do publicznego zasilania oraz łączności cywilnej zostanie odcięty a przemienniki UKF z niewyjaśnionej przyczyny nie działają!!


Nie mam złej woli w stosunku do ludzi pracujących w SP EmCom, ale jak czytam cele każdych ćwiczeń a potem ich podsumowanie to zawsze zadaję sobie pytanie - jak długo trwało uruchomienie poszczególnych stacji do pracy (na ogół nie wozimy sprzętu i druciarstwa w normalny dzień samochodem), jak sprawowało się zasilanie rezerwowe (nie zawsze 230V w gniazdku jest), jak stacje pracujące w terenie działające w ramach sieci SP EmCom zabezpieczyły się na wypadek utraty zasilania głównego itd..

Owszem - można w trakcie ćwiczeń wydać komunikat drogą radiową, że potrzebne jest paliwo do agregatu prądotwórczego dla stacji terenowej, ale "czas antenowy" powinno się przeznaczać na bardziej potrzebne sprawy np. przejazd karetki przez uszkodzony most..

  
Electra22.11.2024 08:30:33
poziom 5

oczka
  
Dziki_Waldek
02.02.2017 21:49:05
poziom 4

Grupa: Użytkownik

QTH: Warszawa

Posty: 262 #2391614
Od: 2011-10-21
    canis_lupus pisze:

      EI2KK pisze:

      Czy jest ustalony i znany powszechnie komunikat oznaczajacy koniec cwiczen i przejscie w tryb realnego zagrozenia? Ile minut zajmie uswiadomienie wszystkim na pasmie, ze to juz nie cwiczenia? No bo przeciez warunki sa trudne i w kazdej chwili moze byc tak, ze juz sie nie cwiczy, ze juz dziala sie w realu...


    Nie ma, nie ma opracowanych żadnych procedur a to one powinny być podstawą działania emcomu. Dlatego powtarzam: śmieszne wydają mi się ćwiczenia z przekazywania raportów bez organizacji całości od podstaw. Czyli ćwiczy się to, co każdy krótkofalowiec znakomicie potrafi.


Świeta prawda. Nie ma nawet procedur lost com.
_________________
SQ5TDN

Przejdz do góry strony<<<Strona: 4 / 4    strony: 123[4]

  << Pierwsza     < Poprzednia      Następna >     Ostatnia >>  

HOME » OBWIESZCZENIA, INFORMACJE DLA KRÓTKOFALOWCÓW » ĆWICZENIA ŁĄCZNOŚCI KRYZYSOWEJ EMCOM "ŚNIEŻYCA 2017"

Aby pisac na forum musisz sie zalogować !!!

TestHub.pl - opinie, testy, oceny