HOME » PORADNIKI DLA KRÓTKOFALOWCÓW » MATERIAŁY SZKOLENIOWE DLA ORGANIZACJI PRO OBRONNYCH I DO PEWNEGO STOPNIA DLA RADIOAMATORÓW

Przejdz do dołu stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

Materiały szkoleniowe dla organizacji pro obronnych i do pewnego stopnia dla radioamatorów

ebc41
18.02.2018 08:02:05

QTH: Bielsko-Biała

Posty: 2019 #2519144
Od: 2010-9-18

UŻYTKOWNIK ZABLOKOWANY

Linkuje tutaj prezentację, którą przygotowałem pół roku temu na okoliczność szkolenia z zakresu Łączności Radiowej, które prowadziłem dla pewnej organizacji paramilitarnej. Zakres dość ogólny:
=>, Co to jest radiotelefon,
=>, Podstawy teoretyczne (prąd i napięcie elektryczne, opór i moc, prąd stały a prąd przemienny, elektromagnetyzm i fale radiowe)
=>, Co to jest modulacja i jakie się najczęściej spotyka
=>, Co to jest szerokość kanału
=>, Jakie są tryby pracy w sieci radiowej (simpleks, duosimpleks, dupleks itp)
=>, Jak się posługiwać radiotelefonem, co to jest PTT itp itd.
=>, Jak prowadzić łączność aby była ona najbardziej efektywna i aby uzyskać jak największy zasięg
=>, Jak posługiwać się antenami i przy okazji nie uszkodzić sobie radiotelefonu
=>, Jakie zasięgi można osiągnąć. Fala przyziemna, propagacja troposferyczna, propagacja jonosferyczna i nieco o falach krótkich

Itp. Itd. Jeżeli ktoś chce wykorzystywać do swoich celów, w tym prowadzenia szkoleń to niech bierze, udzielam licencji wesoły Proszę tylko traktować to jako jedną i niezmienną całość i przede wszystkim pozostawić informacje o autorze.

Ponieważ sp7pki jest trochę forum specjalnej troski, to zwracam powtórnie uwagę na target tej prezentacji. To nie są materiały przewidziane dla krótkofalowców, a w zasadzie dla kandydatów na krótkofalowców. Dlatego nie ma tutaj ochów i achów na temat telegrafii i fal krótkich, zawodów i innych tym podobnych rzeczy.

Wprawdzie efekt końcowy będzie wiadomy, ale pomimo tego prosiłbym o powstrzymanie się od 5 stron komentarzy na temat dlaczego nie ma tu tego, czy tamtego i dlaczego jest tu w zasadzie sam UKF.
Mateusz Lubecki SP8EBC -- https://www.youtube.com/watch?v=HNZd2JIhYbE

Electra25.04.2024 14:16:26

sp3nyf
18.02.2018 13:36:22

QTH: JO72pr

Posty: 399 #2519237
Od: 2011-1-31
Dzięki Mateusz!
Kawał roboty zrobiłeś. Myślę, że przyda się u nas w klubie.
Zbyszek
SP3NYF

jfr
18.02.2018 14:39:50

QTH: JO90WA

Posty: 684 #2519255
Od: 2017-11-3
O, widzę, że autor z mojej Alma Mater się wywodzący ,)
Publikację chętnie przejrzę, dzięki.
Paweł
sierrapapaninepapaalphazulu

ebc41
18.02.2018 22:18:55

QTH: Bielsko-Biała

Posty: 2019 #2519457
Od: 2010-9-18

UŻYTKOWNIK ZABLOKOWANY
Był tu jeszcze jeden post, który zniknął (pewnie autor wywalił) a tyczył się samodzielnego poprawiania błędów w PDF. Ja wiem, że jest full Adobe Acrobat który umożliwia edycję PDFów ale wolałbym jednak sam to robić ,) Jeżeli ktoś wyłapał jakieś oczywiste błędy albo chciałby coś uzupełnić (ale bardzo niedużo, nie mam ostatnio dużo czasu) to niech mi da znać. Poprawiłem już ten nieszczęsny tytuł (po pół roku dopiero zauważyłem dzięki sugestii z FB)

A tamta uwaga o częstotliwości była w sumie słuszna, bo nie jest to tam stricte dokładnie wytłumaczone. Prezentacja zakłada jednak dużo uproszczeń, ponieważ była przygotowana dla ludzi z różnych wykształceniem, najczęściej kompletnie nie technicznym.
Mateusz Lubecki SP8EBC -- https://www.youtube.com/watch?v=HNZd2JIhYbE

Przejdz do góry stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]