Za moich "młodych" lat to sie to nazywało kalkomania i to był hit. _________________ Petroniusz 3el- beam Yagi 20m by SQ7PGO, Delta 12/15/17m by SQ7PGO FD4 Fritzel / 10-80m GL VY 73! SQ7PGO / SO7B SPDXC #0908
Jest on dostępny w dwóch odmianach - dla drukarek laserowych i atramentowych. Ponadto jest czysty lub biały. Po druku trzeba go zabezpieczyć. Przy nakładaniu warto wspomóc się płynami pod kalkomanie. Wszystkie specyfiki są bez problemu dostępne. Możesz jeszcze zajrzeć na forum modelarskie bo tam to są na 100 % specjaliści od tego typu rzeczy.
Dzięki, o to mi chodziło. Oczywiście tak, po wydruku należy zabezpieczyć spray'em akrylowym. Zresztą tak samo należy postąpić po naklejeniu. Zabezpiecza to przed ścieraniem napisu. _________________ http://www.qrz.com/db/sq1res
Dzięki, o to mi chodziło. Oczywiście tak, po wydruku należy zabezpieczyć spray'em akrylowym. Zresztą tak samo należy postąpić po naklejeniu. Zabezpiecza to przed ścieraniem napisu.
Ze sprayami to ja bym uważał. Potrafią zniszczyć wydruk, a i później nie za dobrze się układają na choćby delikatnie nierównej powierzchni. Do zabezpieczania takich wydrukowanych kalek służy to:
Sprawdzone i bezpieczne.
Nie zapomnij płynów pod kalki - minimalizują efekt "srebrzenia" a sama kalkomania wręcz się "wtapia" w podłoże.
Powodzenia, może też łykniesz bakcyla modelarskiego.
he he, kto wie ? Mariusz, widzę że jesteś w temacie dobrze zorientowany więc pozwól że Cię jeszcze podpytam. W instrukcji montażu tego TRX'a PFR-3a podają że po naklejeniu wszystkich nalepek należy je zabezpieczyć razem już z obudową dwukrotnie pryskając takim sprayem co się zwie KRYLON. Na poniższym filmiku pokazany jest w 2 minucie i 37 sekundzie:
Moje pytanie jest następujące. Czy ten Liquid Decal Film, który pokazałeś na zdjęciu, może spełnić zadanie tak jak KRYLON, co to pewnie znów jakimś jest specyficznym produktem dostępnym w USA. Czyli chodzi o preparat co zabezpieczy całość, napisy wraz z obudową.
To co pokazałem na zdjęciu jest tylko płynem, właściwie lakierem do zabezpieczania w tym przypadku kalkomanii po wydruku. Doskonale nadaje się również do wzmocnienia starych kalek, które mogą podczas nakładania popękać. Ogólnie krok po kroku. 1. Projekt, wydruk na odpowiednim papierze. 2. Zabezpieczeniem Liqid Decal Film (musi wyschnąć!!!). 3. Powierzchnia, na którą kładziesz powinna być gładka. 4. Płyn pod kalkomanię. Ja używam takich jak na fotce.
Ten niebieski do grubych, starych i sztywnych kalkomanii, a ten zielony do delikatniejszych. 5. Kładziemy kalkomanię, a następnie chwilkę czekamy, aby płyny podziałały. Patyczkiem do uszu a najlepiej dobrym pędzlem wyciskamy wodę pęcherzyki powietrza, aby pod kalką było czysto. Można jeszcze od "zewnątrz" przelecieć płynem. I tutaj uwaga należy zachować zimną krew i nie usiłować na siłę rozprostować kalkomanii bo ona po płynach będzie lekko pomarszczona, ale jak dobrze wyschnie to będzie dobrze. 6 Po nałożeniu kalki odłożyć i poczekać aż się dobrze ułoży i wyschnie. Cały ten cyrk robimy aby kalki nie srebrzyły się. Efekt srebrzenia widać w drugiej minucie filmu - napisy są w delikatnie jaśniejszej ramce. jest to nic innego jak drobiny powietrza pod naklejkami. Płyny kalkomanie zmiękczają i wtedy bez problemu można ułożyć je nawet w zagłębieniach. 7 Dochodzimy do końca. Na filmie zabezpieczył wszystko matowym lakierem akrylowym. Do obudowy na moje lepszy jest półmat a nawet błyszczący. Matowy szybko łapie brud i ciężko się go potem pozbyć. Co do samego lakieru nie ma tutaj jakiś specjalnych ograniczeń. Kiedyś kładłem na kalkomanie błyszczący lakier, który kupiłem w Lidlu. Błyszczy się jak psu nos a powierzchnię z napisami bardzo dobrze zabezpieczył.
Mam nadzieję, że jakoś to wyjaśniłem i będzie to pomocne. Tak na marginesie może was zaskoczę ale dobrym lakierem akrylowym jest wszystkim dobrze znany ...... Sidolux ale ten z czerwoną nakrętką. Modelarze często go wykorzystują jako lakier pod kalki aby wyrównać powierzchnie i bardzo dobrze do tego się nadaje. Sam też zabezpieczam dzieciakom ich niektóre prace plastyczne do szkoły.
Dzięki, to się nazywa solidny pakiet praktycznych informacji. Skopiowałem sobie do pliku. Szczególnie ten patent z płynem pod kalkomanie. Z tym akrylem na wierzch to zrobię najpierw próbę na jakiejś innej, podobnej powierzchni metalowej. Na razie użyję takiego lakieru którego akurat mam, czyli to (prawie to bo mój jest bezbarwny): http://sklep.motip.pl/lakieru-uniwersalne/88-motip-lakier-akrylowy-czarny-mat-150ml.html Zobaczymy jak wyjdzie. _________________ http://www.qrz.com/db/sq1res
Dzięki, to się nazywa solidny pakiet praktycznych informacji. Skopiowałem sobie do pliku. Szczególnie ten patent z płynem pod kalkomanie. Z tym akrylem na wierzch to zrobię najpierw próbę na jakiejś innej, podobnej powierzchni metalowej. Na razie użyję takiego lakieru którego akurat mam, czyli to (prawie to bo mój jest bezbarwny): http://sklep.motip.pl/lakieru-uniwersalne/88-motip-lakier-akrylowy-czarny-mat-150ml.html Zobaczymy jak wyjdzie.
Trochę to drogie rozwiązanie i pracochłonne. Przy takich kosztach, to można by się już było zastanowić nad grawerką...
Ja mam nieco inny patent.
W każdym papierniczym można kupić arkusze A4 papieru samoprzylepnego do drukarek, zarówno laserowych jak i atramentowych. Koszt to około 1,50 zł. Są w różnych kolorach - co kto lubi...
Na to przyklejam jeszcze folię przezroczystą...
Pozdrawiam _________________ Mariusz SQ3MVE http://sq3mve.marph.pl ----------------------------------- Dobrze jest gdy satysfakcja mówiącego nie przewyższa znacznie satysfakcji słuchających. Jerzy Bralczyk ----------------------------------- Najlepszy hosting w Polsce już od 100 zł.