decal paper
sposób na opisy na płycie czołowej
To co pokazałem na zdjęciu jest tylko płynem, właściwie lakierem do zabezpieczania w tym przypadku kalkomanii po wydruku. Doskonale nadaje się również do wzmocnienia starych kalek, które mogą podczas nakładania popękać.
Ogólnie krok po kroku.
1. Projekt, wydruk na odpowiednim papierze.
2. Zabezpieczeniem Liqid Decal Film (musi wyschnąć!!!).
3. Powierzchnia, na którą kładziesz powinna być gładka.
4. Płyn pod kalkomanię. Ja używam takich jak na fotce.

Ten niebieski do grubych, starych i sztywnych kalkomanii, a ten zielony do delikatniejszych.
5. Kładziemy kalkomanię, a następnie chwilkę czekamy, aby płyny podziałały. Patyczkiem do uszu a najlepiej dobrym pędzlem wyciskamy wodę pęcherzyki powietrza, aby pod kalką było czysto. Można jeszcze od "zewnątrz" przelecieć płynem. I tutaj uwaga należy zachować zimną krew i nie usiłować na siłę rozprostować kalkomanii bo ona po płynach będzie lekko pomarszczona, ale jak dobrze wyschnie to będzie dobrze.
6 Po nałożeniu kalki odłożyć i poczekać aż się dobrze ułoży i wyschnie. Cały ten cyrk robimy aby kalki nie srebrzyły się. Efekt srebrzenia widać w drugiej minucie filmu - napisy są w delikatnie jaśniejszej ramce. jest to nic innego jak drobiny powietrza pod naklejkami. Płyny kalkomanie zmiękczają i wtedy bez problemu można ułożyć je nawet w zagłębieniach.
7 Dochodzimy do końca. Na filmie zabezpieczył wszystko matowym lakierem akrylowym. Do obudowy na moje lepszy jest półmat a nawet błyszczący. Matowy szybko łapie brud i ciężko się go potem pozbyć. Co do samego lakieru nie ma tutaj jakiś specjalnych ograniczeń. Kiedyś kładłem na kalkomanie błyszczący lakier, który kupiłem w Lidlu. Błyszczy się jak psu nos a powierzchnię z napisami bardzo dobrze zabezpieczył.

Mam nadzieję, że jakoś to wyjaśniłem i będzie to pomocne.
Tak na marginesie może was zaskoczę ale dobrym lakierem akrylowym jest wszystkim dobrze znany ...... Sidolux ale ten z czerwoną nakrętką. Modelarze często go wykorzystują jako lakier pod kalki aby wyrównać powierzchnie i bardzo dobrze do tego się nadaje. Sam też zabezpieczam dzieciakom ich niektóre prace plastyczne do szkoły.