NOWE POSTY | NOWE TEMATY | POPULARNE | STAT | RSS | KONTAKT | REJESTRACJA | Login: Hasło: rss dla

HOME » TECHNIKA, KONSTRUKCJE AMATORSKIE » ZAPROGRAMOWANIE RADIA PHILIPS FM1100 VTM12 70CM

Przejdz do dołu stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

zaprogramowanie radia philips fm1100 vtm12 70cm

  
sp8mar
19.06.2026 10:08:26
Grupa: Użytkownik

QTH: ko11ew

Posty: 16 #8385651
Od: 2019-12-21
W radiu które nabyłem nie ma możliwości zaprogramowania eepromu 24c16 (14nóżek).Programator do eepromu 8 nóżek potrzebuje wyjęcia z płyty. Przylutowany na stałe. Pytanie w jaki sposób wgrać lstę kanałów. Program qfm1000.
  
Electra22.06.2026 05:05:26
poziom 5

oczka
  
VSS
19.06.2026 12:43:28
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)



Grupa: Użytkownik

QTH: POZnan*

Posty: 4203 #8385684
Od: 2009-12-24


Ilość edycji wpisu: 1
    sp8mar pisze:

    W radiu które nabyłem nie ma możliwości zaprogramowania eepromu 24c16 (14nóżek).Programator do eepromu 8 nóżek potrzebuje wyjęcia z płyty. Przylutowany na stałe. Pytanie w jaki sposób wgrać lstę kanałów. Program qfm1000.


a jakim problemem jest go wylutować? potem wstawić podstawkę i można wtedy robić z nim cokolwiek.

https://www.iw1axr.eu/articoliEF/FM1000.pdf

poza tym widzę, że on jest w obudowie DIP8, nie spotkałem eeproma w obudowie DIP14 typu 24c16
_________________
Artur VSS
https://sp3vss.eu
PZK - Piraci Z Karaibów

Udostępniający link nie odpowiada z automatu za treść:
https://tiny.pl/tqrng
http://hudoc.echr.coe.int/eng?i=001-187930
  
sp8mar
19.06.2026 14:05:33
Grupa: Użytkownik

QTH: ko11ew

Posty: 16 #8385689
Od: 2019-12-21
    VSS pisze:

      sp8mar pisze:

      W radiu które nabyłem nie ma możliwości zaprogramowania eepromu 24c16 (14nóżek).Programator do eepromu 8 nóżek potrzebuje wyjęcia z płyty. Przylutowany na stałe. Pytanie w jaki sposób wgrać lstę kanałów. Program qfm1000.


    a jakim problemem jest go wylutować? potem wstawić podstawkę i można wtedy robić z nim cokolwiek.

    https://www.iw1axr.eu/articoliEF/FM1000.pdf

    poza tym widzę, że on jest w obudowie DIP8, nie spotkałem eeproma w obudowie DIP14 typu 24c16
  
sp8mar
19.06.2026 14:17:16
Grupa: Użytkownik

QTH: ko11ew

Posty: 16 #8385693
Od: 2019-12-21
Na pewno eeprom to ATMEL523 24C16 .SI B DIP14.Nie umiem wstawić zdjęcia, ale na pewno.
  
SQ9PDJ
19.06.2026 15:32:33
poziom 2



Grupa: Użytkownik

QTH: Dankowice JN99NW

Posty: 96 #8385698
Od: 2014-4-13
Service manual: Str.41-45.
https://elektrotanya.com/philips_fm-1000_fm-1200_fm-1300_sm.pdf/download.html
IC 311 - 2404. Obudowa DIP8.
Tutaj masz 2416 ale to nic nie zmienia. Po prostu większa kość włożona.
Przykładowo w Kenwood TK-730 czy Motorola MC Micro, miały właśnie 2404 na pamięć kanałów. Oficjalny upgrade polegał na wymianie na 2416.
Tak jak powiedział Artur, rozebrać radio, wylutować kość, wlutować podstawkę i po problemie.
_________________
SQ9PDJ
Jakub

  
sp8mar
19.06.2026 17:32:43
Grupa: Użytkownik

QTH: ko11ew

Posty: 16 #8385723
Od: 2019-12-21
    SQ9PDJ pisze:

    Service manual: Str.41-45.
    https://elektrotanya.com/philips_fm-1000_fm-1200_fm-1300_sm.pdf/download.html
    IC 311 - 2404. Obudowa DIP8.
    Tutaj masz 2416 ale to nic nie zmienia. Po prostu większa kość włożona.
    Przykładowo w Kenwood TK-730 czy Motorola MC Micro, miały właśnie 2404 na pamięć kanałów. Oficjalny upgrade polegał na wymianie na 2416.
    Tak jak powiedział Artur, rozebrać radio, wylutować kość, wlutować podstawkę i po problemie.
  
sp8mar
19.06.2026 17:40:11
Grupa: Użytkownik

QTH: ko11ew

Posty: 16 #8385726
Od: 2019-12-21
Jak wymienić jeżeli układ ma 14 nóżek 24C16-CMLI EEPROM SMD na 8 nóżek nie znam się PB0,PB1,MODE/WC a w smd A1,A2,AD/WP
  
T_C_E
19.06.2026 22:32:27
poziom 4

Grupa: Użytkownik

Posty: 303 #8385762
Od: 2014-4-22


Ilość edycji wpisu: 1
    VSS pisze:

    poza tym widzę, że on jest w obudowie DIP8, nie spotkałem eeproma w obudowie DIP14 typu 24c16


Też miałem takie WTF co to za cudak. Real foto oryginalnego eeproma co siedział w moim FM1000

Obrazek
Obrazek


    sp8mar pisze:

    Jak wymienić jeżeli układ ma 14 nóżek 24C16-CMLI EEPROM SMD na 8 nóżek


W dwóch sztukach z powodzeniem dosztukowaliśmy zwykłą podstawkę THT na scalaka z 8 nóżkami. Tak to wygląda po dolutowaniu do płytki

Obrazek

Nóżki podstawki są szersze niż pady SMD na płycie radia ale to nie jest problem, bo jest dużo pinów nie podłączonych do niczego (NC), więc jak któraś nożka wypadnie między padami na płycie to lutujesz się do dwóch (właściwego i jakiegoś NC). Przy okazji podstawka się mocniej trzyma. Jak ktoś nie wyciąga tej kości co chwila to nawet nie ma co kleić podstawki do płyty. Czy jest to rzeźba i wygląda trochę głupio? - tak. Czy działa? - tak działa
Oczywiście programowanie odbywa się poprzez wyjęcie z podstawki i włożenie do niezależnego programatora
_________________
500 — Wewnętrzny błąd serwera.
Wystąpił problem z szukanym zasobem i nie można go wyświetlić.
  
SQ9PDJ
19.06.2026 23:15:47
poziom 2



Grupa: Użytkownik

QTH: Dankowice JN99NW

Posty: 96 #8385767
Od: 2014-4-13
Bez wylutu można spróbować zaprogramować łapiąc klipsem SOIC16 - o ile pozwoli miejsce przy krawędzi na prawidłowe chwycenie układu. Trzeba pamiętać że jeden rząd styków klipsa zostaje wolny - wisi w powietrzu.
Teraz albo trzeba by mieć taki gdzie masz luźne piny na końcu przewodów i wkładasz odpowiednio w programator dopasowując sygnały jak dla SOIC8. Niestety widzę że te są niedostępne na AliExpress. Albo sam klips i lutujesz przewody do niego dopiero, albo ten z taśmą IDC. Wtedy przewodami męski-męski łączysz odpowiednio wyprowadzenia z klipsa na IDC z miejscami w podstawce programatora.

Inna opcja łapiesz normalnie klipsem SOIC16 z adapterem DIP do złącza ZIF w programatorze. Tylko programator musi obsługiwać ten układ w takiej obudowie żeby wyprowadzenia się zgadzały.
Albo po prostu lutujesz się do nóżek scalaka przewodami i w programator.

Pytanie finalne czy radio pozwoli na zaprogramowanie układu na płycie urządzenia, czy nie będzie chciało zasilać pół radia z programatora eh
Ten układ w tej obudowie to jakiś bardzo dziwny twór. Sprawdziłem wszystkie układy 24C16 wspierane przez programator XGecu T56 i wszystkie są 8pin ogólnie.

Ale wszystko wskazuje na to że czeka rzeźba. Trzeba przyznać że trafiliście na wyjątkowe okazy w tych obudowach.
_________________
SQ9PDJ
Jakub

  
sq3llh
20.06.2026 07:38:56
poziom 4



Grupa: Użytkownik

QTH: jo71st

Posty: 263 #8385778
Od: 2014-12-21
A nie lepiej poszukać kabla do programowania i programu ? Programowanie samej kości i grzebaniew hex nie jest dobrym pomysłem
_________________
swl sp332139
  
T_C_E
20.06.2026 08:14:01
poziom 4

Grupa: Użytkownik

Posty: 303 #8385795
Od: 2014-4-22


Ilość edycji wpisu: 1
    sq3llh pisze:

    A nie lepiej poszukać kabla do programowania i programu ?


Jedno i drugie zupełnie niedostępne ale jak znajdziesz i nie będzie kosztowało tyle co nowe radio fabryczne to daj linka

    sq3llh pisze:

    Programowanie samej kości i grzebaniew hex nie jest dobrym pomysłem


Dlaczego niby? To jest 10 minut roboty
_________________
500 — Wewnętrzny błąd serwera.
Wystąpił problem z szukanym zasobem i nie można go wyświetlić.
  
Electra22.06.2026 05:05:26
poziom 5

oczka
  
sp8mar
20.06.2026 13:57:19
Grupa: Użytkownik

QTH: ko11ew

Posty: 16 #8385828
Od: 2019-12-21
Dziękuję wszystkim za podpowiedzi w programowaniu radia. Wiem, że niektóre radia można programować poprzez mikrofon albo port com. W goglach nie znalazłem innego sposobu na programowanie radia pchilips FM1100 70cm jak poprzez przeprogramowanie eepromu. Temat uważam za zakonczony czas na próby. 73!
  
sq6ade
20.06.2026 20:56:21
moc !!!
wydawało się ze wiecej już sie nie da ale jednak !



Grupa: Użytkownik

QTH: Wrocław (Breslau) Party-n

Posty: 15536 #8385858
Od: 2008-3-21
"Grzebanie" w Hex jest pouczające .
Bez wylutowania czipa można się podpiąć GND,SCL,SDA i próbować rozwikłać metodę zapisu frq na konkretnym kanale.


A sorka. Kiedyś tak było wesoły
_________________
"Panta rej" jak mawiał Demokles z Akwirynu

SR6MA w mobilku


Obrazek

  
sq3llh
21.06.2026 10:22:04
poziom 4



Grupa: Użytkownik

QTH: jo71st

Posty: 263 #8385917
Od: 2014-12-21
    T_C_E pisze:

      sq3llh pisze:

      A nie lepiej poszukać kabla do programowania i programu ?


    Jedno i drugie zupełnie niedostępne ale jak znajdziesz i nie będzie kosztowało tyle co nowe radio fabryczne to daj linka

      sq3llh pisze:

      Programowanie samej kości i grzebaniew hex nie jest dobrym pomysłem


    Dlaczego niby? To jest 10 minut roboty


Ależ oczywiście że dostępne, trzeba tylko chcieć poszukać i chcieć znaleźć. Do tego modelu jest. Zarówno schemat programatora, gotowe rozwiązania i program pod dos.

Dlaczego nie jest bezpieczne. To dokonaj zmian. Sprawdź sumy kontrone i zobacz czy będzie działać. Bo sama zmiana kilku parametrów w hexie to może nie być wszystko.

Ja nie mam zamiaru tracić czas na szukanie za kogos bo ktoś nie umie lub mu się nie chce. Sam potrzbuje ,szukam tracę czasami i miesiąc na poszukiwania, wiem ile na to trzeba czasu . Pewne rzeczy do starych radii idzie znaleźć ot tak. Na inne trzeba siedzieć i siedzieć i siedzieć. Naprostrze w nich są same programatory . Często oparte na rs232 ttl etc.to nie motorola gdzie miała swoje rozwiązania by utrudnić grzebalstwo.

Tylko ze tak.
Dla starych sprzętów, trzeba mieć czesto drugi dużo słabszy sprzęt. Siedzieć szukać programów, testować lutować, szukać, testować litości. Do tej chwili spotkałem się tylko z jednym radiem do którego faktycznie nie można wiele znaleźć. A jest nim emperor 9410i jest to radio teunkigowe 70cm .I tu nie ma wiele. Ani w kwestii programowania ani programatorów.

Do twmtycznego philipsa można znaleźć.
_________________
swl sp332139
  
T_C_E
21.06.2026 10:45:36
poziom 4

Grupa: Użytkownik

Posty: 303 #8385919
Od: 2014-4-22
    sq3llh pisze:

    Dlaczego nie jest bezpieczne. To dokonaj zmian. Sprawdź sumy kontrone i zobacz czy będzie działać. Bo sama zmiana kilku parametrów w hexie to może nie być wszystko.


Wersja 70cm śmigała bez problemu https://github.com/sardylan/qfm1000



    sq3llh pisze:


    Ja nie mam zamiaru tracić czas na szukanie za kogos bo ktoś nie umie lub mu się nie chce. Sam potrzbuje ,szukam tracę czasami i miesiąc na poszukiwania, wiem ile na to trzeba czasu . Pewne rzeczy do starych radii idzie znaleźć ot tak. Na inne trzeba siedzieć i siedzieć i siedzieć. Naprostrze w nich są same programatory . Często oparte na rs232 ttl etc.to nie motorola gdzie miała swoje rozwiązania by utrudnić grzebalstwo.

    Tylko ze tak.
    Dla starych sprzętów, trzeba mieć czesto drugi dużo słabszy sprzęt. Siedzieć szukać programów, testować lutować, szukać, testować litości. Do tej chwili spotkałem się tylko z jednym radiem do którego faktycznie nie można wiele znaleźć. A jest nim emperor 9410i jest to radio teunkigowe 70cm .I tu nie ma wiele. Ani w kwestii programowania ani programatorów.

    Do twmtycznego philipsa można znaleźć.



pan zielonypan zielonypan zielonypan zielonypan zielonypan zielony
_________________
500 — Wewnętrzny błąd serwera.
Wystąpił problem z szukanym zasobem i nie można go wyświetlić.
  
Electra22.06.2026 05:05:26
poziom 5

oczka

Przejdz do góry stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

  << Pierwsza      < Poprzednia      Następna >     Ostatnia >>  

HOME » TECHNIKA, KONSTRUKCJE AMATORSKIE » ZAPROGRAMOWANIE RADIA PHILIPS FM1100 VTM12 70CM

Aby pisac na forum musisz sie zalogować !!!

TestHub.pl - opinie, testy, oceny