NOWE POSTY | NOWE TEMATY | POPULARNE | STAT | RSS | KONTAKT | REJESTRACJA | Login: Hasło: rss dla

HOME » TECHNIKA, KONSTRUKCJE AMATORSKIE » PYTANIE. ANTENA NIEDOPASOWANA ZE SKŁADOWĄ REAKTANCYJNĄ

Przejdz do dołu strony<<<Strona: 2 / 2    strony: 1[2]

Pytanie. Antena niedopasowana ze składową reaktancyjną

czy energia będzie wypromieniowana?
  
sq9mda
23.10.2022 11:58:27
poziom 6



Grupa: Użytkownik

Posty: 1549 #8017068
Od: 2008-12-1
    antek pisze:



    Co to za program, w którym robisz symulacje?


Ten to akurat Simnec 1.2 http://www.ae6ty.com/smith_charts.html
Jest też Simsmith tego samego autora.

Robert
_________________
Pozdrawiam
Sq9mda Robert
  
Electra03.05.2024 00:31:51
poziom 5

oczka
  
RV12P2000
23.10.2022 21:26:29
poziom 6

Grupa: Użytkownik

Posty: 861 #8017192
Od: 2019-5-24
    sq9mda pisze:

    ...ja nie umiem tego wyjaśnić za pomocą prostego schemaciku...

A to chętnie podpowiem. Mierzysz impedancję anteny. Zakładasz ogólna strukturę układu dopasowania, powiedzmy Pi lub T, zawierającego trzy nieznane reaktancje. Następnie obliczasz impedancję na wejściu układu dopasowania z dołączoną anteną. Najczęściej chcesz, żeby część rzeczywista wynosiła 50 omów, a urojona zero. W ten sposób otrzymujesz dwa równania algebraiczne w dziedzinie rzeczywistej z trzema niewiadomymi reaktancjami układu dopasowania. Teraz możesz założyć wartość jednej wybranej reaktancji i obliczyć dwie pozostałe. Możesz też wyznaczyć zależność funkcyjną dwóch wybranych reaktancji od trzeciej i zobaczyć w których punktach reaktancje przyjmują wartości zero czy nieskończoność - to znaczy brak danego elementu. To wszystko załatwiasz prostym programikiem albo znajdujesz w necie stosowny kalkulator. Z takiego postępowania otrzymasz pełna gamę możliwości dopasowania. Wniosek jest taki - dowolną impedancję anteny dopasujesz za pomocą dwóch elementów. Są też szczególne przypadki gdy wystarczy jeden element, oraz bardzo szczególny przypadek, gdzie nie potrzeba elementów dopasowujących. Możesz też użyć większej ilości elementów np w celu filtracji. Proste?
I teraz uwaga! Watek dotyczy dopasowania anteny dla jednej częstotliowści. Wykres Smitha to przebieg impedancji w funkcji częstotliwości. Nie bardzo rozumiem, po co w ogóle używasz tego narzędzia dla jednej częstotliwości. Przy okazji taki wykres nie wnosi nic nowego do fizyki zagadnienia. To tylko narzędzie, wizualizacji, równie dobrze możesz narysować w układzie prostokątnym. Ma pewne praktyczne właściwości, ale w dzisiejszych czasach komputery mogą wizualizować impedancje jak tylko zapragniesz, więc pomysł z okresu zapewne II WŚ ma znaczenie w pewnym sensie historyczne. Nie mówię żeby nie używać, ale nie należy doszukiwać się cudownych właściwości. Tablice logarytmiczne kiedyś były ważnym narzędziem, a teraz...
Ważna sprawą na którą zwróciłem uwagę, to że cewki nie są czysta reaktancją, ale mają też rezystancję. Więc kompensacja składowej pojemnościowej za pomocą cewki wniesie do układu dodatkową rezystancję i antena która miała część rzeczywista 50 omów będzie mniej lub bardziej niedopasowana. Co zależy od multum czynników.

Na koniec: niedopasowane anteny dopasowuje się skrzynkami antenowymi, które mają z kolei generalnie dwa lub więcej regulowanych parametrów, ze względów fizycznych opisanych skrótowo powyżej. Argumenty typu "poczytaj", WIELKIE LITERY, formy quasi - grzecznościowe etc. tego nie zmienią. Pozdro i sukcesów w konstrukcji anten! Z pełnym szacunkiem!
  
sp9fys
23.10.2022 22:35:58
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)

Grupa: Użytkownik

QTH: JN99MT

Posty: 1668 #8017219
Od: 2010-11-28


Ilość edycji wpisu: 1
    RV12P2000 pisze:

      sq9mda pisze:

      ...ja nie umiem tego wyjaśnić za pomocą prostego schemaciku...

    A to chętnie podpowiem. Mierzysz impedancję anteny. Zakładasz ogólna strukturę układu dopasowania, powiedzmy Pi lub T, zawierającego trzy nieznane reaktancje. Następnie obliczasz impedancję na wejściu układu dopasowania z dołączoną anteną. Najczęściej chcesz, żeby część rzeczywista wynosiła 50 omów, a urojona zero. W ten sposób otrzymujesz dwa równania algebraiczne w dziedzinie rzeczywistej z trzema niewiadomymi reaktancjami układu dopasowania. Teraz możesz założyć wartość jednej wybranej reaktancji i obliczyć dwie pozostałe. Możesz też wyznaczyć zależność funkcyjną dwóch wybranych reaktancji od trzeciej i zobaczyć w których punktach reaktancje przyjmują wartości zero czy nieskończoność - to znaczy brak danego elementu. To wszystko załatwiasz prostym programikiem albo znajdujesz w necie stosowny kalkulator. Z takiego postępowania otrzymasz pełna gamę możliwości dopasowania. Wniosek jest taki - dowolną impedancję anteny dopasujesz za pomocą dwóch elementów. Są też szczególne przypadki gdy wystarczy jeden element, oraz bardzo szczególny przypadek, gdzie nie potrzeba elementów dopasowujących. Możesz też użyć większej ilości elementów np w celu filtracji. Proste?...


Nie to nie takie proste. Tą metodą uzyskujesz rodzinę rozwiązań dla różnych wartości L do C które nie są równo warte.
Tę "przypadłość" łatwo zaobserwować używając skrzynki antenowej typu T dla dopasowania anteny, gdzie dopasowanie uzyskuje się dla różnych wartości L i C gdy optymalne jest jedno! Posiadacze nadajników lampowych z PI-filtrem też znają ten efekt.

    RV12P2000 pisze:

    ....
    Wykres Smitha to przebieg impedancji w funkcji częstotliwości. Nie bardzo rozumiem, po co w ogóle używasz tego narzędzia dla jednej częstotliwości. Przy okazji taki wyktores nie wnosi nic nowego do fizyki zagadnienia. To tylko narzędzie, wizualizacji, równie dobrze możesz narysować w układzie prostokątnym. Ma pewne praktyczne właściwości, ale w dzisiejszych czasach komputery mogą wizualizować impedancje jak tylko zapragniesz, więc pomysł z okresu zapewne II WŚ ma znaczenie w pewnym sensie historyczne. Nie mówię żeby nie używać, ale nie należy doszukiwać się cudownych właściwości. Tablice logarytmiczne kiedyś były ważnym narzędziem, a teraz...
    !


Wykres Smitha to potężne narzędzie które doceni ten kto potrafi się nim posługiwać i dotyczy to nie tylko techniki antenowej.
Sądząc z wpisu nie korzystałeś z niego albo nie wisz jak z niego korzystać. Dużo łatwiej uzyskać wartościowy wynik niemalże na piechotę korzystając z wykresu niż grzebać się w Math-Cadzie i podobnym oprogramowaniu. Sprowadzając rzecz do absurdu, żeby przemnożyć dwie liczby przez siebie nie musisz używać kalkulatora, wystarczy kartka papieru i ołówek.
_________________
R.



Try not. Do. Or do not. There is no try.
Yoda

  
RV12P2000
23.10.2022 23:07:53
poziom 6

Grupa: Użytkownik

Posty: 861 #8017227
Od: 2019-5-24
    sp9fys pisze:

    Sądząc z wpisu nie korzystałeś z niego albo nie wisz jak z niego korzystać.

Ja bym się wstydził używać takich argumentów. Podaj przykład problemu, który rozwiązuję wykres Smitha, a nie można go rozwiązać na przykład modelowaniem komputerowym, podyskutujemy. I nie użyję argumentu, ze nie wiesz jak korzystać z komputera, słowo. Nie napisałem, że to bezużyteczne narzędzie, ale czy nadaje się do dowodzenia, że skrzynki antenowe nie potrzebują regulacji co najmniej dwóch parametrów?
Pytając czy proste chodziło mi o mój uproszczony opis problemu, a nie o samo zjawisko. W przedstawionym modelu teoretycznym z trzema reaktancjami rozwiązań optymalnych ze względu na dopasowanie jest nieskończenie wiele. A w rzeczywistym układzie, to zależy od układu. Chyba że potrafisz udowodnić, że zawsze tylko jedno to proszę śmiało.
  
Bladawiec
24.10.2022 07:03:30
poziom 5

Grupa: Użytkownik

Posty: 747 #8017266
Od: 2021-6-27



UŻYTKOWNIK ZABLOKOWANY
    RV12P2000 pisze:

    Na koniec: niedopasowane anteny dopasowuje się skrzynkami antenowymi, które mają z kolei generalnie dwa lub więcej regulowanych parametrów, ze względów fizycznych opisanych skrótowo powyżej. Argumenty typu "poczytaj", WIELKIE LITERY, formy quasi - grzecznościowe etc. tego nie zmienią. Pozdro i sukcesów w konstrukcji anten! Z pełnym szacunkiem!


Dziękując za mądry wywód należy wspomnieć o trzeciej możliwości rozwiązania problemu czyli zbudowaniu wzmacniacza o impedancji wyjściowej równej impedancji anteny. 50 czy 75 Om wynika ze standaryzacji kabli, są oczywiście kable o innej impedancji ale trudna do pozyskania przez amatorów, więc konstruując samemu układ wzmacniacz + antena możemy określić parametry i anteny i wzmacniacza aby jak najefektywniej korzystać z systemu antenowego.
_________________
"wpis opatrzony znakiem
źródłem prawdy objawionej"
  
Electra03.05.2024 00:31:51
poziom 5

oczka

Przejdz do góry strony<<<Strona: 2 / 2    strony: 1[2]

  << Pierwsza     < Poprzednia      Następna >     Ostatnia >>  

HOME » TECHNIKA, KONSTRUKCJE AMATORSKIE » PYTANIE. ANTENA NIEDOPASOWANA ZE SKŁADOWĄ REAKTANCYJNĄ

Aby pisac na forum musisz sie zalogować !!!

TestHub.pl - opinie, testy, oceny