NOWE POSTY | NOWE TEMATY | POPULARNE | STAT | RSS | KONTAKT | REJESTRACJA | Login: Hasło: rss dla

HOME » TECHNIKA, KONSTRUKCJE AMATORSKIE » UZIOM - BUDYNEK WIELO LOKALOWY

Przejdz do dołu stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

Uziom - budynek wielo lokalowy

  
sq5nwx
16.05.2011 22:06:27
poziom 2

Grupa: Użytkownik

QTH: Pruszków

Posty: 93 #699409
Od: 2009-4-2
Witam Kolegów i Koleżanki oczko

Ostatnio odżyły nadzieje na zakup radia KF.
Juz kiedyś robiłem próbę i po wszystkim został mi w3dzz na dachu jaki inverted V. Z tego co pamietam poziom tła był na S-8/9.
Obecnie, spróbuję podejść drugi raz do tematu - poprzez lepsze uziemienie skrzynki antenowej.

Obejrzałem dokładnie instalację uziemieniową w budynku - i cos sobie chyba wymysliłem. Teraz pytanie - czy ma to sens?

A więc:
zaczynamy od ground -1 , czyli garaż podziemny. Tam mamy wykonany uziom(z bednarki) który jest wyprowadzony przez scianę zewnętrzną, zakładam, że do ziemi. Do tego "obwodu" podpięte są:
-instalacja gazowa,
-instalacja wodna(w kotłowniach),
-i elektryczna budynku.

Teraz tak, zasilanie lokalu biegnie przewodem 5 żyłowym z szafy znajdujacej sie na klatce(poziom garazu), od licznika. Sama szafa licznikowa jest uziemiona - uziomem z rozdzielni, czyli miejscu skąd przewody napięciowe rozchodzą sie na poszczególne klatki. Uziom ten to pewnie jedna z żył grubego, czarnego przewodu( fi 3-4cm). Tam, tzn w głównej szafie jest zrobiony styk z uziomem, doprowadzona bednarka, o kórej piszę na wstępie.

Mój pomysł:
Z głównego uziomu(bednarki), przewodem i opaską zrobić styk z rurą zimnej wody na wysokosci mojej klatki. Na 2 piętrze - z tej samej rury - zrobić styk z przewodem uziomowym (w kablu zasilającym mój lokal - 5 żyłowy,3fazy, zero,ziemia), który wchodzi do skrzynki elektrycznej już w moim lokum. w skrzynce jest oddzielna szyna uziomowa, skad wyprowadzone są uziomy na wszystkie obwody w mieszkaniu. W ten sposób skracam odcinek między moim lokalem a pkt styku z uziomem w głównej szafie na budynku, znajdujacej w odl ok 140 metrów od szafy licznikowej na klatce. Przypomnę, że główna rozdzielnia(szafa z której rozchodzi się zasilanie do szaf na katkach) uziemiona jest z tej samej "bednarki" do której chcę się przypiąć.

Czyli na końcu uzyskuję dosć pewny uziom w skrzynce elektrycznej w mieszkaniu. Stąd, istniejącym przewodem 2.5mm do gniazdek, z gniazdka do radia/skrzynki antenowej.
Niestety, ale nie jestem w stanie pociągnac ze skrzynki oddzielnego przewodu do radia smutny

No, to jeśli ktoś doczytał do tego miejsca( nie liczę, że wielu dotrwałowesoły, to tutaj mam pytanie - warto czy totalnie nie ma sensu?
Może mieć wpływ na zmiejszenie szumów, pracę radia?

za wszelkie rady i wymiane doswiadczeń - z góry dziekuje, bardzo dziękuje jęzor jęzor jęzor
  
Electra22.09.2019 10:16:51
poziom 5

oczka
  
SP6IX
16.05.2011 23:02:41
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)Grupa: Użytkownik

Posty: 6546 #699436
Od: 2008-3-18
Poprostu trzeba spróbować choć można się zawieść jak szum przychodzi z zewnątrz przez antene do radia.
_________________
http://sp6ix.pl.tl poczta sp6ix@interia.pl

W pieniaczej ziemi jest miasto Pysków. Tam jęzorami robi się wszystko, męstwo - w jęzorze, siła - w jęzorze, jęzor tam miele, piele i orze.

Nie znoszę nieuków i arogantów.
  
SP8LBK
16.05.2011 23:43:46
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)

Grupa: Użytkownik

QTH: Kraśnik KO10CX

Posty: 5104 #699455
Od: 2010-8-3
W instalacji 5-przewodowej mamy przewody fazowe RST + N + PE.
Przewód N jest koloru niebieskiego a przewód PE zawsze zielono-żółty.
Przewód w kolorze czarnym powinien być przewodem fazowym i pomiędzy nim a niebieskim jest 230V!!!!
Raczej nie dam wiary, że elektrycy dali przewód czarny w obwodzie N lub PE a inspektor nadzoru to dopuścił. Podobno kiedyś tak się robiło i wystarczyło na jego końcu założyć opaskę niebieską lub zielono-żółtą ale obecnie tego nie wolno robić.
Nic nie piszesz o instalacji w pokoju, gdzie masz zamontowane swoje radio.
W pokojach mieszkalnych wykonywane są instalacje 2-przewodowe, bo nie ma takiej potrzeby. Sprzęt RTV i odkurzacze nie wymagają uziemienia wesoły
Instalacje 3-przewodowe muszą być wykonane w łazienkach i kuchniach bo używany tam sprzęt wymaga uzienienia i zabezpieczenia wyłącznikiem różnicowo-prądowym o nominale 30mA.

Czy w pokoju jest tam instalacja 2 czy 3-przewodowa czyli do gniazdek dochodzą 2 przewody np czarny i niebieski czy masz do bolca podłączony jeszcze trzeci, tzn. zielono-żółty. To jest bardzo ważne, bo nie znając na 200% istniejącej instalacji przez Twoje próbowanie może odparować radio.
Jest takie coś jak różnica potencjałów.
Najlepiej poproś na "kawę" elektryka, który obsługuje Twój blok a sam nie kombinuj.
_________________
Vy 73
Andrzej SP8LBK
  
sq5nwx
16.05.2011 23:49:30
poziom 2

Grupa: Użytkownik

QTH: Pruszków

Posty: 93 #699457
Od: 2009-4-2


Ilość edycji wpisu: 1
W instalacji 5-przewodowej mamy przewody fazowe RST + N + PE.
Przewód N jest koloru niebieskiego a przewód PE zawsze zielono-żółty.

dokładnie tak jest.

W pokojach mieszkalnych wykonywane są instalacje 2-przewodowe, bo nie ma takiej potrzeby.
cała instalacja jest trójprzewodowa - L,N,PE

elektrykę budynku a tym bardziej mieszkania znam. jeśli o czyms jeszcze nie napisałem a stanowi to clue calej sprawy - to proszę o dalsze pytania pomocnicze.

BTW,
postawie sobie kawę jutro ranowesoły na stół.

bardzo szczęśliwy
  
SP8LBK
17.05.2011 00:31:30
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)

Grupa: Użytkownik

QTH: Kraśnik KO10CX

Posty: 5104 #699466
Od: 2010-8-3


Ilość edycji wpisu: 1
Jeśli masz gniazdka podłączonę 3 przewodami L+N+PE to jaki przewód chciałbyć jeszcze podłączyć albo ja czegoś nie rozumiem?
Jeśli w budynku jest zrobiona instalacja przepięciowa a wynika z tego, ze jest to w gniazdu masz szukany przez Ciebie uziom.
Tym sposobem nie unikniesz szumu tła odbieranego w radiu bo to "idzie" z anteny a nie z sieci zasilającej i nawet żadne filtry sieciowe na to nie pomogą.
Wystarczy uszkodzona latarnia w okolicy albo termostat w akwarium i jesteś załatwiony na amen.
Mnie na jakiś czas, nim trafiłem na to przypadkiem "załatwił" warystor w... listwie antyprzepięciowej.

Dobrą metodą szczególnie na dolnych pasmach i dobrej propagacji jest włączenie tłumika w radiu. Sygnał spadnie ale bardzo często jest lepiej czytelny niż bez tłumika.
Przynajmniej dla mnie ważna jest jego czytelność a później dopiero siła.
Można spróbować zastosować preselektor np taki: http://www.bavarian-contest-club.de/projects/presel/list.htm albo zastosować kilkustopniowe filtry pasmowe np wg W3LPL http://www.k1ttt.net/technote/w3lplfil.html
_________________
Vy 73
Andrzej SP8LBK
  
VK3TFE
17.05.2011 02:53:58
poziom 3

Grupa: Użytkownik

Posty: 124 #699469
Od: 2009-3-6


Ilość edycji wpisu: 1
Szanowny Kolego SQ5NWX........

pomijam te wszystkie madre nazwy, bednarki, czarne grube na 4 cm druty, szafy elektryczne , uziomy, lokale, i inne...........Jesli Kolaga pozwoli to ja bym zrobil tak:
Biore radio na parter jak najblizej pewnego-solidnego uziemienia. Oczywiscie musze miec tez zasilanie radia. Przedluzam swoja antene ( kabel koncentryczny ) na parter, i podlaczam wszystko dokladnie tak jak u Kolegi w mieszkaniu. Wlaczam radio nastawiam jakas czestotliwosc, zapisuje na kartce poziom szumow oraz poziom S-metra na jakiejsc dalekiej brodkastingowej stacji i rozlaczam wszystko, i biegiem do mieszkania i podlaczam to wszystko identycznie jak na parterze. Nie skracam koncentryka antenowego. Dbam o to aby tylko JEDEN PARAMETR ulegl zmianie. Czyli moje podlaczenie radia do UZIEMIENIA! Szybkosc przebiegu z parteru do swojego mieszkania jest po to, aby wykluczyc zmiane propagacji. Nastawiam dokladnie ta sama czestotliwosc i zapisuje wskazanie S-metra.
Wynik jest jak na dloni. Jesli jest identyczny jak na parterze,to znaczy, ze UZIEMIENIE w Kolegi mieszkaniu jest super. Jesli wyniki sa gorsze to znaczy, ze UZIEMIENIE u Kolegi w mieszkaniu jest gorsze. Natomiast jesli wyniki sa lepsze niz na parterze, to mamy do czynienie z CUDEM.
Przepraszam za zart.
Z mojego doswiadczenia w zabawy z odbiornikami komunikacyjnymi, uziemienie odbiornika nie ma znaczacego wplywu na poziom szumow "TLA", jak Kolega to ladnie nazwal. Jesli w eterze sa SZUMY, to dobry odbiornik komunikacyjny je uslyszy i odbierze.Co znajduje sie w eterze,to jest wlasnie to co odbiera Twoj odbiornik. Jedynym sposobem aby usunac szumy, to filtry, jesli odbiornik takie posiada, moj KENWOOD 2000 ma takie i wspaniale filtruja szumy.
Juz mi sie gembusia smieje na te testy, nie zapomne jak bedac jeszcze NASLUCHOWCEM, zakladalem sobie bardzo dlugie anteny, z miedzianego drutu, rozwieszone pomiedzy dwoma budynkami na wysokosci 4tego pietra, po dwa porcelanowe jajeczka na kazdym koncu. Doprowadzenie do radia bylo jednym drutem miedzianym gietkim, a na framudze okna przez ktore antena wchodzila do sypialni, bylo przykrecone ebonitowe czarne ustrojstwo, ktore mialo taki HEBELEK i gdy zblizala sie buza, musialem pamietac aby przelaczyc HEBELEK w strone styku z uziemieniem.
Napewno starsi Koledzy pamietaja to SZPEJO.
Zycze powodzenia w zabawie.
73!
Henryk
P.S.
Prosze nas informowac o postepach i swoich krokach. Na tym wlasnie polega nasze HOBBY. Czesc
  
VK3TFE
17.05.2011 03:25:05
poziom 3

Grupa: Użytkownik

Posty: 124 #699470
Od: 2009-3-6
  VK3TFE pisze:

  Szanowny Kolego SQ5NWX........

  pomijam te wszystkie madre nazwy, bednarki, czarne grube na 4 cm druty, szafy elektryczne , uziomy, lokale, i inne...........Jesli Kolaga pozwoli to ja bym zrobil tak:
  Biore radio na parter jak najblizej pewnego-solidnego uziemienia. Oczywiscie musze miec tez zasilanie radia. Przedluzam swoja antene ( kabel koncentryczny ) na parter, i podlaczam wszystko dokladnie tak jak u Kolegi w mieszkaniu. Wlaczam radio nastawiam jakas czestotliwosc, zapisuje na kartce poziom szumow oraz poziom S-metra na jakiejsc dalekiej brodkastingowej stacji i rozlaczam wszystko, i biegiem do mieszkania i podlaczam to wszystko identycznie jak na parterze. Nie skracam koncentryka antenowego. Dbam o to aby tylko JEDEN PARAMETR ulegl zmianie. Czyli moje podlaczenie radia do UZIEMIENIA! Szybkosc przebiegu z parteru do swojego mieszkania jest po to, aby wykluczyc zmiane propagacji. Nastawiam dokladnie ta sama czestotliwosc i zapisuje wskazanie S-metra.
  Wynik jest jak na dloni. Jesli jest identyczny jak na parterze,to znaczy, ze UZIEMIENIE w Kolegi mieszkaniu jest super. Jesli wyniki sa gorsze to znaczy, ze UZIEMIENIE u Kolegi w mieszkaniu jest gorsze. Natomiast jesli wyniki sa lepsze niz na parterze, to mamy do czynienie z CUDEM.
  Przepraszam za zart.
  Z mojego doswiadczenia w zabawy z odbiornikami komunikacyjnymi, uziemienie odbiornika nie ma znaczacego wplywu na poziom szumow "TLA", jak Kolega to ladnie nazwal. Jesli w eterze sa SZUMY, to dobry odbiornik komunikacyjny je uslyszy i odbierze.Co znajduje sie w eterze,to jest wlasnie to co odbiera Twoj odbiornik. Jedynym sposobem aby usunac szumy, to filtry, jesli odbiornik takie posiada, moj KENWOOD 2000 ma takie i wspaniale filtruja szumy.
  Juz mi sie gembusia smieje na te testy,ktore bedziesz robil. Nie zapomne jak bedac jeszcze NASLUCHOWCEM, zakladalem sobie bardzo dlugie anteny, z miedzianego drutu, rozwieszone pomiedzy dwoma budynkami na wysokosci 4tego pietra, po dwa porcelanowe jajeczka na kazdym koncu. Doprowadzenie do radia bylo jednym drutem miedzianym gietkim, a na framudze okna przez ktore antena wchodzila do sypialni, bylo przykrecone ebonitowe czarne ustrojstwo, ktore mialo taki HEBELEK i gdy zblizala sie buza, musialem pamietac aby przelaczyc HEBELEK w strone styku z uziemieniem.
  Napewno starsi Koledzy pamietaja to SZPEJO. Antena moja odbierala absolutnie WSZYSTKO! Fryzjer dwie kamienice dalej i jego elektryczne maszynki do strzyzenia, wiertarka elektryczna gdzies w okolicy, mlynek do kawy mojej Mamy, suszarka do wlosow, nawet tramwaj na sasiedniej ulicy, ze nie wspomne o motocyklach.
  Acha jeszcze jedno....zblizajaca sie buza na wiele, wiele kilometrow, tez byla u mnie slyszana. Odbiornik radiowy to byl niemiecki komunikacyjny, lampowy w aluminiowej skrzyni ( odlew ) z bembnowym przelacznikiem zakresow.
  Cudo jak na Tamte czasy.
  Zmiana zakresow, to byl bardzo glosny mechaniczny lomot.

  Wspomnialem o tym wszystkim , bo "klopoty" Kolegi przypomnialy mi te cudne momenty gdy czlowiek bawil sie w ANTENY RADIOWE.

  Zycze powodzenia w zabawie.
  73!
  Henryk
  P.S.
  Prosze nas informowac o postepach i swoich krokach. Na tym wlasnie polega nasze HOBBY. Czesc
  
sq8ijn
17.05.2011 16:46:15
poziom 3Grupa: Użytkownik

QTH: KN09VP

Posty: 148 #699747
Od: 2010-2-19
NIE WOLNO wykorzystywać rur wodnych jako przedłużenia uziomu !,pomyśl co się stanie gdy na obudowie twojego trx-a pojawi się napięcie a sąsiad będzie brał prysznic/mył łapki .
_________________
Maciek SQ8IJN

www.maciej.gadzala.net
www.gadzala.net
  
SP8LBK
17.05.2011 18:44:11
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)

Grupa: Użytkownik

QTH: Kraśnik KO10CX

Posty: 5104 #699813
Od: 2010-8-3
Jeśli ma w domu zamontowany sprawny wył różnicowo-prądowy o nominale 30mA jest szansa, że go trochę prąd poszczypie w łapki ale przeżyje. Ale jeśli sie dowie komu zawdzięcza to przeżycie to nie wiem co może uczynić. Aż strach się bać wesoły
_________________
Vy 73
Andrzej SP8LBK
  
sq5nwx
17.05.2011 19:04:35
poziom 2

Grupa: Użytkownik

QTH: Pruszków

Posty: 93 #699824
Od: 2009-4-2


Ilość edycji wpisu: 2
no, no, w kolejnym wpisie usłyszę, że mieszkańcy klatki to już praktycznie mogą testamenty spisywać a jeszcze w kolejnym, że własciwie to już za późno bo i tak już ulegli spaleniu podczas myciawesoły

może nie dopisałem więc spiesze z wytłumaczeniem:
-instalacja wodna - piony są z rur metalowych, natomiast od pionu znajdujacego się w szachcie przyłącza do lokali to już rury pcv.
Dodatkowo, ta sama instalacja wodna jest spieta z uziomem w innej cześci budyku, jakieś 100m dalej.
Tak wiec moje działanie ma na celu poprawę uziemienia, prościej mówiąc, skracam drogę od lokalu do uziomu(bednarki). I to dość sporo bo ok 100m blizej bedzie zrobiony styk.

Najgorsze jest to, że nie moge podciagnąć grubszego przewodu od skrzynki w moim mieszkaniu do radia, tylko poprostu wykorzystam uziom z gniazdka. Odległosc od skrzynki ok 12 m, przewodem 2.5mm2.

Jesli chodzi o wyłacznik rożnicowo-prądowy, to tak, jest taki w skrzunce(w mieszkaniu) i działa  
SP8LBK
17.05.2011 21:04:18
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)

Grupa: Użytkownik

QTH: Kraśnik KO10CX

Posty: 5104 #699884
Od: 2010-8-3
o 00.31 napisałem
Jeśli masz gniazdka podłączonę 3 przewodami L+N+PE to jaki przewód chciałbyć jeszcze podłączyć albo ja czegoś nie rozumiem?
Jeśli w budynku jest zrobiona instalacja przepięciowa a wynika z tego, ze jest to w gniazdu masz szukany przez Ciebie uziom

Nie skomentowałeś tego.

To, że gdzieś zauważyłeś przypięte przewody, zakładam, że zielono-żółte do instalacji wod-kan-co oraz do innych urządzeń i konstrukcji metalowych w budynku to świadczy, że jest tam zrobiona instalacja przeciwprzepięciowa a w ten sposób zostało wykonane wyrównanie potencjałów a wszystko do kupy, łącznie z instalacją odgromową podpięte jest do głównej szyny wyrównawczej w głównej rozdzielni budynku.
Pozostało nam tylko pozazdrościć Ci takiej instalacji, bo to jest marzeniem większości mieszkańców starych bloków i domków jednorodzinnych.
_________________
Vy 73
Andrzej SP8LBK
  
Electra22.09.2019 10:16:51
poziom 5

oczka
  
RAMA
07.06.2011 18:22:02
Grupa: Użytkownik

Posty: 3 #710505
Od: 2010-2-3
  sq5nwx pisze:


  może nie dopisałem więc spiesze z wytłumaczeniem:
  -instalacja wodna - piony są z rur metalowych, natomiast od pionu znajdujacego się w szachcie przyłącza do lokali to już rury pcv.


Mimo wszystko w środku PCV jest woda a na końcu metalowe krany. Zasady to zasady.
Spięcie z uziomem ma załatwić problemy z pralką, suszarką w wannie itp.
Raczej nie po to żeby można było wystawiać kawał druta na dachu :-)
  
SP8LBK
07.06.2011 19:16:49
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)

Grupa: Użytkownik

QTH: Kraśnik KO10CX

Posty: 5104 #710541
Od: 2010-8-3
Rama, masz rację ale pod warunkiem, że w instalacji jest mokra woda i wszystkie krany zamiast na pakuły konopne czy taśmę PCV skręcane są na margarynę, najlepiej Ramę wesoły
_________________
Vy 73
Andrzej SP8LBK

Przejdz do góry stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

  << Pierwsza      < Poprzednia      Następna >     Ostatnia >>  

HOME » TECHNIKA, KONSTRUKCJE AMATORSKIE » UZIOM - BUDYNEK WIELO LOKALOWY

Aby pisac na forum musisz sie zalogować !!!

randki | własny sklep internetowy | promocje | CyberCiekawostki | darmowe forum | sklepy
opinie, testy, oceny | katalog stron | toplsta