NOWE POSTY | NOWE TEMATY | POPULARNE | STAT | RSS | KONTAKT | REJESTRACJA | Login: Hasło: rss dla

HOME » RADIA - TRANSCEIVERY - RADIOTELEFONY - ICOM, YAESU, KENWOOD » ZASILACZ ZS-20 I FT897

Przejdz do dołu strony<<<Strona: 3 / 3    strony: 12[3]

Zasilacz ZS-20 i FT897

Czy zasilacz nie wydala?
  
stasiek
30.11.2012 22:19:05
poziom 6

Grupa: Użytkownik

Posty: 1155 #1061037
Od: 2011-9-10


Ilość edycji wpisu: 3
jest zabezpieczenie -chciałbym zobaczyć schemat tego zasilacza serwisowy bo to co jest pokazane to można potraktować jako ogólny zarys schematu -diabeł tkwi w szczegółach - uruchamiając zasilacze do radarów
na strojeniu zawsze potrzebne było t/zwane wtrącenie 5 groszy najpierw
była selekcja uA723 których potem przynajmniej 50 % lądowało na
Wolumenie i były Motoroli- wykonanie militarne!
Układ zabezpieczenia tyrystorowego??? tam ma być szpilka otwierająca tyrystor a stała czasowa tych kondensatorów.Tu coś jest źle muszę odnaleźć stare notatki od radarów.Nie stosowałem nigdy tyrystorów patrząc na odchylanie radarów którego zasilanie tyrystor miał zabezpieczyć,brakuje dwóch diod jednej na wyjściu zasilacza i z wyjścia na wejście zabezpieczenie dla ładunków elektrostatycznych (to jest OBOWIĄZEK zastosowania w profesjonalnym zasilaczu!!!!) .Potencjometr regulacji napięcia brak kondensatora -wcz może się w tym miejscu pojawić -reszta wiadomo...Popatrzcie na profesjonalne wzmacniacze a nie te na których ktoś chce jak najwięcej zarobić
Tak więc o 723 raczej dobrego zdania nie mam ,gustuję w L200 ale to też
już zabytek ale zasilacz jak na razie nie do uwalenia. Tranzystorowy
stopień mocy był poddawany różnym nieprzemyślanym zachowaniom i
zabezpieczenie zawsze skutecznie reagowało,nigdy nie spaliłem
tranzystorów końcowych z wzmacniacza mocy. W komorze klimatycznej się
nad nim znęcaliśmy -do naprawy poszły zasilacze impulsowe z którego
układ zasilaliśmy żeby go zniszczyć -bezskutecznie a zasilacz na L200
się z nas śmiał.Publikacja w Praktycznym Elektroniku jest
błędna,wykonana w/w opisu pali L200 http://ep.com.pl/files/7588.pdf.Nigdy PE nie raczyła poprawić błędu.
http://pdf1.alldatasheet.pl/datasheet-pdf/view/22423/STMICROELECTRONICS/L200.html/ na tej aplikacji zrobiony zasilacz
Figure21. - HighCurrentVoltageRegulator with
  
Electra26.04.2024 16:25:02
poziom 5

oczka
  
SQ8NQS
30.11.2012 22:33:20
poziom 5

Grupa: Użytkownik

QTH: KO00UN

Posty: 434 #1061045
Od: 2011-6-3
Dziękuję bardzo za te informacje i pięknie proszę o odszukanie tych notatek. Zamieszczony schemat z podanymi przeze mnie poprawkami odpowiada wykonaniu zasilacza. Przejrzałem dzisiaj anglojęzyczne strony z różnymi wariantami i konfiguracjami dla 723. Może coś się z tego da wybrać.

Pozdrawiam,
_________________
Arek, sq8nqs



  
stasiek
30.11.2012 22:45:08
poziom 6

Grupa: Użytkownik

Posty: 1155 #1061066
Od: 2011-9-10


Ilość edycji wpisu: 2
SQ8NQS-daj na wstrzymanie mam ten sam problem po wykopkach porwana została bednarka między słupami energetycznymi i im większe obciążenie tym większe zakłócenia na falach długich - będzie to związane z prądami wyrównawczymi ???? ale może co innego-upierdliwy temat.Zauważyłem występowanie tego w blokach mieszkalnych w OR z falami długimi,wystarczy ze włączyła się lodówka/pralka a najbardziej dokuczało jak piekarnik (elektryczny)/terma- włączony im bliżej kaloryferów rur bardziej brumiło.
  
sq4jey
30.11.2012 23:20:54
poziom 5

Grupa: Użytkownik

Posty: 478 #1061105
Od: 2010-8-15
Potwierdzam świetne działanie L200. Za pomocą tego stabilizatora zreperowałem taki zasilacz Obrazek
W oryginale nie nadawał się do użycia. Zmieścił się tam też NE100 wersja 10A bardzo szczęśliwy
Gotowy układ był dostępny tu: http://darel.elektroda.eu/
Opis ich płytki niestety na moim ftp ( gdzie można uploadować łatwo piliki inne niż fotki?)
Login i hasło sp7pki

ftp://80.54.237.46/
  
SQ8NQS
01.12.2012 14:33:12
poziom 5

Grupa: Użytkownik

QTH: KO00UN

Posty: 434 #1061322
Od: 2011-6-3


Ilość edycji wpisu: 2
Witam Drogich Kolegów,

Żeby już nie katować Kolegów tym tematem, pragnę poinformować że wszelkie niedomagania zasilacza zostały usunięte.
Zasilacz pracuje stabilnie i wydajnie prądowo.
Jak wcześniej wspominałem zakłócenia przedostające się przez sieć zasilającą np. wyłączenie lutownicy transformatorowej powodowały zatrzymanie pracy. Napięcie spadało niemal do zera a rósł prąd do max wydajności, przez co tranzystory końcowe bardzo mocno się nagrzewały. Nie dochodziłem już, czy zadziaływało tak zabezpieczenie nadnapięciowe, czy tranzystor sterujący się nasycał. W każdym razie pomogło zablokowanie w LN723 pin 10 do potencjału zerowego pojemnością 100 nF. Teraz praca jest stabilna i układ nie jest wrażliwy na zakłócenia zewnętrzne.
Na wszelki wypadek (może na wyrost) zblokowałem dodatkowo pin 4 do pin 13 pojemnością 100 pF zgodnie z notą katalogową, bo pozostawienie tego pinu "gołego" było krytykowane przez Kolegę staśka.

Aby na przyszłość nie otwierać obudowy dla wymiany żaróweczki podświetlającej skalę amperomierza (była spalona, poza tym świeciła po oczach za bardzo) wstawiłem zieloną diodę LED z grupy jasnych poprzez szeregowy rezystor 5,6k tak dobrany, aby podświetlenie skali było łagodne.

Niebawem dodam jeszcze wentylatory do chłodzenia radiatorów z regulacją w funkcji temperatury, bo przy dłuższym obciążeniu zasilacza blisko nominału 20A ta końcówka się grzeje.

SQ9JXT znalazłem coś w sieci na temat ewentualnej przyczyny brumienia:

[quote] Astron seems to be the only power supply brand that routinely grounds the negative lead; none of my units made by DuraComm, Samlex, Astec, or Pyramid have this connection. The hum was caused by a ground loop injecting 60 Hz into the DC source feeding the repeater. Since the radio, duplexer, and antenna feedline is always solidly grounded for surge protection, that means that the DC power source is grounded in more than one place- a very bad idea. I have modified all my Astron power supplies- both linear and switching- to remove any internal connections to ground at the negative DC output terminal.

I had a similar problem several months ago on my 6m repeater, which had a recurring problem with controller lockup. After I swapped the Astron RS-35M power supply out and put in a DuraComm supply, the problems went away. As you might expect, the Astron RS-35M was causing a ground loop, but this time it didn't cause audible hum. It did, however, corrupt some of the data signals going to the controller.

I strongly suggest that owners of an Astron power supply make a simple test with a VOM. With the output connections open and the power supply unplugged, measure the resistance between the grounding prong of the AC plug and the negative DC output terminal. If the reading is in the megohms, fine. If it is a short, you know what to do...
[/quote]

I tłumaczenie by Tłumacz Google:

... Astron wydaje się być jedyną marką zasilanie, które rutynowo podstawy ujemny, żaden z moich jednostek wykonanych przez DuraComm, Samlex, Astec, lub piramidy mają tego połączenia. Szum spowodowany był pętli uziemienia iniekcji 60 Hz do źródła prądu zasilającego repeater. Ponieważ radio, moduł druku dwustronnego, a antena FEEDLINE zawsze solidnie uziemiony do ochrony przeciwprzepięciowej, co oznacza, że ​​źródło prądu stałego jest uziemione w więcej niż jednym miejscu, pomysł bardzo zły. I zostały zmodyfikowane wszystkie moje siły Astron dostaw-linearne i włączanie do usunięcia wewnętrznych połączeń do masy na zacisku ujemnego wyjściowego DC.

Miałem podobny problem kilka miesięcy temu na moim 6m repeatera, który miał problem z okresowego zablokowania kontrolera. Po zamieniłem Astron RS-35M moc dostarczyć i umieścić w świadczeniu DuraComm, problemy odszedł. Jak można się spodziewać, Astron RS-35M był przyczyną powstania pętli masy, ale tym razem to nie powoduje słyszalny szum. On jednak, uszkodzenie niektórych sygnałów danych bieżących do kontrolera.

Sugeruję, że właściciele doprowadzeniem zasilania Astron zrobić prosty test z ceny. Z połączeń wyjściowych otwartych oraz dostaw energii unplugged, zmierz rezystancję pomiędzy uziemienia z wtyczki zasilacza i ujemnego zacisku wyjściowego DC. Jeśli odczyt jest w megaomów, dobrze. Jeśli jest to krótki, wiesz co robić ...

Proponuję wyłączyć wszystkie inne urządzenia wpięte do sieci zasilającej i sprawdzić czy występuje brumienie, lub postąpić tak, jak zalecają Koledzy w cytowanym fragmencie.

Dziękuję uprzejmie Kolegom za cierpliwość i pomoc. Jeśli chodzi o mnie to temat został wyczerpany.

Pozdrawiam,
_________________
Arek, sq8nqs



  
SQ8NQS
02.12.2012 21:37:50
poziom 5

Grupa: Użytkownik

QTH: KO00UN

Posty: 434 #1062231
Od: 2011-6-3
Kolego Tomku SQ9JXT znalazłem dzisiaj w sieci art Mike Morris WA6ILQ odnośnie zasilaczy i ich usterek. Warto sobie przeczytać, a w moim poscie wyżej zaznaczyłem fragment tekstu na temat przyczyn występowania brumienia
i przydźwięków i sposoby walki z nimi.

http://www.repeater-builder.com/astron/astron-intro-stuff.html

Pozdrawiam,
_________________
Arek, sq8nqs



  
sp3drm
03.12.2012 02:14:06
poziom 3

Grupa: Użytkownik

QTH: JO82LK

Posty: 193 #1062370
Od: 2012-1-28
    SQ8NQS pisze:

    Jest jeszcze jedna niepokojąca rzecz w tym zasilaczu. Mianowicie, mam wpiętych kilka urządzeń do listwy zasilającej. Każde urządzenie mogę wyłączyć osobnym wyłącznikiem, w tym zasilacz. Kiedy wyłącze jakieś przy działającym zasilaczu, zasilacz wyłącza się i tranzystory końcowe bardzo mocno się grzeją. Impuls zakłócający powoduje nieprawidłowe działanie stabilizatora 723 lub... no i to właśnie muszę wyśledzić. Pierwsze spostrzeżenia pokazują, że dzieje się tak po odłączeniu obciążenia o charakterze indukcyjnym, nawet po wyłączeniu lutownicy transformatorowej.
    Wstępnie winię za to przestarzały już układ monolitycznego stabilizatora typu 723.


    sq4jey pisze:

    Czyli zabezpieczenie na tyrystorze to sredni pomysl? Ja bym sprawdzil ilosc kalafonii czy innego topnika miedzy sciezkami w okolicach tyrystora i ogolnie dzielnika na wyjsciu.


    sp3drm pisze:

      sq4jey pisze:

      Czyli zabezpieczenie na tyrystorze to sredni pomysl?

    Jeśli jest na wyjściu i zwierając powoduje grzanie się tranzystorów i do tego działa zbyt nerwowo to rzeczywiście "średni pomysł" Ale jeśli jest zainstalowany przed tranzystorami i w przypadku trwałego pojawienia się zbyt wysokiego napięcia na wyjściu przepala bezpiecznik zabezpieczając urządzenie - to dla czego nie?
    Andrzej



    SQ8NQS pisze:

    Żeby już nie katować Kolegów tym tematem, pragnę poinformować że wszelkie niedomagania zasilacza zostały usunięte.
    Zasilacz pracuje stabilnie i wydajnie prądowo.
    Jak wcześniej wspominałem zakłócenia przedostające się przez sieć zasilającą np. wyłączenie lutownicy transformatorowej powodowały zatrzymanie pracy. Napięcie spadało niemal do zera a rósł prąd do max wydajności, przez co tranzystory końcowe bardzo mocno się nagrzewały. Nie dochodziłem już, czy zadziaływało tak zabezpieczenie nadnapięciowe, czy tranzystor sterujący się nasycał. W każdym razie pomogło zablokowanie w LN723 pin 10 do potencjału zerowego pojemnością 100 nF. Teraz praca jest stabilna i układ nie jest wrażliwy na zakłócenia zewnętrzne.
    Na wszelki wypadek (może na wyrost) zblokowałem dodatkowo pin 4 do pin 13 pojemnością 100 pF zgodnie z notą katalogową, bo pozostawienie tego pinu "gołego" było krytykowane przez Kolegę staśka.


Wygląda na to, że zabezpieczenie na tyrystorze raczej nie było niczemu winne. A być może uratowało urządzenia podłączone do zasilacza w czasie gdy napięcie wyjściowe "fiksowało" z powodu niedopracowanego układu stabilizatora.
Wydaje mi się, że warto stosować zabezpieczenie na tyrystorze.
Ale warunkiem jego zastosowania jest skuteczne zabezpieczenie nadprądowe. W zasilaczu który wykonałem nie ma elektronicznego zabezpieczenia nadprądowego i dla tego tyrystor przepala bezpiecznik przed stabilizatorem. Energia zgromadzona w kondensatorze filtrującym jest wystarczająco duża aby przepalić bezpiecznik samochodowy.
Jeśli jednak zasilacz ma zabezpieczenie nadprądowe z "podcięciem charakterystyki" (ang. foldback current limiting) to można zastosować tyrystor na wyjściu zasilacza (tak jak w ZS20). Wtedy jeśli stabilizator pracuje, ale z jakiegoś powodu wzrośnie mu napięcie to tyrystor zewrze wyjście zabezpieczając urządzenia podpięte do zasilacza. Ograniczenie prądowe powinno utrzymać prąd na takim poziomie aby tranzystory regulacyjne nie odparowały. A w przypadku gdy uszkodzenie zasilacza polega na zwarciu tranzystora regulacyjnego i na wyjściu pojawiło by się pełne napięcie to tyrystor też ma zewrzeć i przepalić bezpiecznik pomiędzy kondensatorem filtrującym a stabilizatorem. I też zabezpieczy urządzenia.
Andrzej
  
SQ9JXT
12.12.2012 14:43:42
poziom 5



Grupa: Użytkownik

Posty: 725 #1070296
Od: 2011-5-10


Ilość edycji wpisu: 1
    SQ8NQS pisze:

    Kolego Tomku SQ9JXT znalazłem dzisiaj w sieci art Mike Morris WA6ILQ odnośnie zasilaczy i ich usterek. Warto sobie przeczytać, a w moim poscie wyżej zaznaczyłem fragment tekstu na temat przyczyn występowania brumienia
    i przydźwięków i sposoby walki z nimi.

    http://www.repeater-builder.com/astron/astron-intro-stuff.html

    Pozdrawiam,



Arku, dzięki za szerokie omówienie tematu.
Ja także już sobie z zasilaczem poradziłem. Wymieniłem to co podejrzewałem że ostatecznie może powodować problem. Zamówiłem u solidnego dostawcy oryginalne układy LM723 firmy National Semiconductor, wymieniłem i problem jak ręką odjął. Brak zakłóceń generowanych przez zasilacz. Teraz na zasilaczu radio może nawet stać i nie odbiera niczego poza fonią i szumem radiowym.
Zanim jednak wymieniłem ten scalak to sprawdziłem co jest na bramce tranzystora sterującego. Okazuje się że tam była dziwna piła zmodulowana przydzwiękiem sieciowym - przez co tranzystor pracował jako nadajnik AM modulowany brumem sieciowym. Ewidentnie była to wada układu stabilizatora 723 (wzbudzał się?) - co ciekawe mimo tej wady zasilacz pracował poprawnie. Dodatkowo, posiłkując się schematami podobnych, fabrycznych konstrukcji dodałem elementy, które powinny w nim być a producent ich nie dał. Między innymi rezystory wyrównawcze w tranzystorach wyjściowych zasilacza, kondensatory w mostku, itp.
Nadto zauważyłem, że polepszyła się stabilizacja napięcia. Teraz po załączeniu obciążenia napięcie na wyjściu nie spadnie nawet o 0,01V. Świadczy to b. dobrym działaniu samego stabilizatora 723. Na uszkodzonym egzemplarzu napięcie jednak siadało o te 0,1-0,2V po obciążeniu zasilacza.

Dziękuję wszystkim Kolegom za sugestie i mam nadzieję, że cały ten wątek jeszcze nie raz się przyda.
Pozdrawiam!
Tomek SQ9JXT
  
Electra26.04.2024 16:25:02
poziom 5

oczka

Przejdz do góry strony<<<Strona: 3 / 3    strony: 12[3]

  << Pierwsza     < Poprzednia      Następna >     Ostatnia >>  

HOME » RADIA - TRANSCEIVERY - RADIOTELEFONY - ICOM, YAESU, KENWOOD » ZASILACZ ZS-20 I FT897

Aby pisac na forum musisz sie zalogować !!!

TestHub.pl - opinie, testy, oceny