jest wyraźnie jakiś problem po konkretnej sekwencji ustawień , tak to odbieram z tego co czytam , chyba zbyt mało testowane a testy na stole w fabryce to nie to co wydanie kilkudziesięciu urządzeń do testów grupie wytrawnych krótkofalowcu , lepiej by na tym wyszli i mniejsze wpadki choć i tak nie gwarantowało by zapewne wpadek ale na pewno było by to mniejszym złem . Ale każdy producent ma swoja politykę wdrażania nowego urządzenia na rynek _________________ Waldi SP7IDX
mimo tak dużej ściany ludzi narzekających na 7300 ( osobiście nie widzę w nim tej wady co Ci co tak narzekają ) cena nie spadła drastycznie jak to było opisywane na forach
Garść cytatów. Only had my 7610 for couple of days now, it came with 1.04 software. I have had the receiver go dead a couple of times now, I power cycled the radio and receive cane back.
I too have had the issue of the receiver going dead. It occurred 3 times in the last 4 days. And has always occurred when I stopped transmitting. I do have the 1.04 firmware installed.
Interesting, I have had mine for almost a month now, I have upgraded the firmware but I have had no issues like what is happening to seems many of you.
Hello same thing here while on 3.803. As soon as I unkeyed the mic the receive was dead. Had to recycle power 3 times to get the receive back. I just received the radio yesterday. It has the 1.04 firmware upgrade.
Mine is completely dead. It had been on for about an hour QSYed to 40 and the receive went dead tried multiple soft and full resets. No Joy the receive is still dead, all I have plugged in is power and one coax.
Właśnie przyjechał, nie co zmarznięty, więc najpierw musi się trochę ogrzać, zanim będzie nadawał się do wyciągnięcia z kartonu. Niestety już sprzedany. _________________ Pozdrawiam - Szymon SQ5SP (ex SQ5OVK) @ 438.625/145.575
Chcieliśmy więcej, ale na razie ilość IC7610 w dystrybucji jest mocno ograniczona, a wszyscy chcieliby mieć. Z IC7300 było tak samo. _________________ Pozdrawiam - Szymon SQ5SP (ex SQ5OVK) @ 438.625/145.575
mimo tak dużej ściany ludzi narzekających na 7300 ( osobiście nie widzę w nim tej wady co Ci co tak narzekają ) cena nie spadła drastycznie jak to było opisywane na forach
Najwięcej narzekają ci którzy nie mają tego trx i nie mili z nim styczności. Sam mam kolegę co czeka na 7310 (niby poprawiony), bo 7300 taki skopany. A tego trxa nawet nie miał w rekach. Jedyne co w nim chwali to RX bo jednak na listach wysoko a on lubi listy. Ale jak pokazuje życie wcale tak kolorowo na paśmie i w tłoku zawodów nie jest. Ale trx i tak fajny za ta kasę. _________________ Łukasz SQ3OGP http://www.qrz.com/db/sq3ogp
trudno mi cokolwiek powiedzieć bo On u mnie leży w kartonie i raz użyty był i ja nie stwierdziłem absolutnie żadnej wady ale druga sprawa ze tam gdzie nadawałem nie byly pasma zatłoczone , cel jego był inny ale zmiana planu i niebawem go sprzedam bo jest zbyteczny ale sorki za offtopic ale to jakby sie wszystko w jednym temacie toczy - nowych urządzeń Icom skąd komuś do glowy przyszło ze będzie niebawem 7310 tyle zainwestowane w linie produkcyjna i by mieli zrezygnować , nie sadze
wczesne Alfa dobre , tyle ze dość drogie dla "licznych testerów" którzy chyba nie do końca chcą być nimi i wiedzą że nimi zostali no i efekt końcowy nieznany _________________ Waldi SP7IDX
W pierwszym filmie jest źle przeprowadzony test, choć pokazuje niedobrą pracę AGC w IC-7610. Inżynierowie Icoma powinni chyba zmniejszyć wzmocnienia swych pętli AGC kosztem niewielkich wahań rzędu 1 dB na wyjściu m.cz. - te ich pętle ewidentnie są niestabilne (piki), dotyczy to też wielu modeli innych producentów. Co źle zrobiono na filmie? Przede wszystkim nierówno poustawiane progi AGC - w większości porównywanych modeli próg AGC jest powyżej szumów (popieram takie ustawianie), a chyba jedynie w Icomie i K3 są poniżej (tylko w tych przypadkach AGC pracuje na szumach, co jest podatne na piki). Miejsce progu ładnie widać na oscylogramach. Poza tym wyraźnie słychac, że w Icomie jest ustawiona najszybsza stała czasowa AGC, co też zwiększa piki. Na trzecim filmie od 13:10 widać jak ustawienia AGC potrafią zmienić obraz – IC-7610 wypada tu wyraźnie spokojniej od TS-590S.
Drugi film chyba porównuje dzwonienie filtra DSP. Na Icomie wychodzi to dużo gorzej, ale zapewne dlatego, że jest tam załączony stromy filtr Sharp, choć na filmie widać, że wciąż mniej stromy jak w SunSDR. Przy Soft kosztem nieznacznego pogorszenia wsp. kształtu brzmieniowo będzie tak samo jak porównywany SDR, przynajmniej tak to słyszę w moim IC-7410, gdzie przy Soft mam wsp. kształtu wciąż na dobrym poziomie 1.59 @ 500 Hz (1.4 przy Sharp). W zawodach używam filtra Soft.
Nawiasem mówiąc idealny porównawczy test to chyba taki, kiedy spotyka się dwóch właścicieli porównywanych modeli i każdy z nich nastawia swój tak, aby pokonać przeciwnika Cieszy jednak, że pojawiają się filmy z audio pobranym wprost z TRx-a, a nie przez głośnik
Poniżej zamieszczam spostrzeżenia i porównania z IC-7300 bazujące na Sherwood Engineering HF Test Results.
Filtry IF w obu modelach są bardzo dobre, wsp. kształtu 1.36 @ 2.4 kHz i 1.27 @ 500 Hz (w IC-7300 kolejno 1.48 i 1.29). Zasadnicza przewaga IC-7610 dotyczy tłumienia poza pasmem 110 (rewelacyjne) vs 85 dB (bardzo dobre).
Dalej mamy dynamikę 3-go rzędu, czyli DR3, który przy najkorzystniejszych nastawach radia jest na bardzo dobrym poziomie: 20 kHz: 98 vs 103 dB 5 kHz: 98 vs 95 dB 2 kHz: 98 vs 94 dB więc nieco lepiej niż w IC-7300.
Odporność na blokowanie, czyli BDR objawiane przez lampkę OVF jest na słabym poziomie 124 dB przy odstępie 100 kHz. W IC-7300 jest niewiele gorsze 123 dB. Po cichu liczyłem na to, że IC-7610 zbliży się do Flexa z serii 6000 mającego ok. 129 dB. Dla porównania klasyczne superheterodyny mają BDR, zdefiniowany jako blokowanie objawiające się 1 dB-ową kompresją sygnału użytecznego, na poziomie średnio 135 dB, a w skrajnych przypadkach 145 dB. Dodatkowo takie radia wchodzą w przester płynniej, nie tak dramatycznie jak zjawisko OVF w SDR-ach.
Różnica w BDR przekłada się bezpośrednio na poziom zakłócających stacji nie powodujących przesteru OVF odbiornika, szczególnie dotyczy to częstotliwościowo dalszych, ale silnych stacji radiofonicznych itp. Przykładowo, jeśli ustawimy we Flex 6000 taką samą czułość MDS jak w IC-7610, będzie on w stanie odbierać bez OVF w sąsiedztwie zakłócających stacji o 129 – 124 = 5 dB mocniejszych niż w Icomie. Mówimy tu o stacjach oddalonych o 100 kHz lub więcej, bo w takich warunkach podawana jest BDR w tych pomiarach. W przypadku IC-7300 lampka OVF zaświeci się „wcześniej”, dla stacji zakłócających słabszych, ale tylko o 1 dB w porównaniu do IC-7610. Reasumując, jeśli podany przez Sherwooda pomiar BDR dobrze odzwierciedla stan rzeczy, od czasu wydania IC-7300 Icom niewiele zrobił w temacie OVF. Warto jeszcze poczekać na pomiary ARRL Lab.
Dalej Sherwood podaje szum fazowy, który w IC-7610 jest lepszy (mniejszy) średnio o 10 dB.
Ostatnim ważnym parametrem w tym teście jest czułość odbiornika.
Czułość MDS obu Trx jest bardzo dobra i jednakowa, maksymalnie wynosi -142 dBm @ 14 MHz, BW 500 Hz, Pream2 = On. Bez Preamp w obu Trx MDS spada do ok. -130 dBm, co jest dużo czulej od Flexów, gdzie jest ustawione bardziej marketingowe ok. -120 dBm. Icom jakby ustawia standardową czułość (próg AGC) bez Preamp na warunki wiejskie bez tła, natomiast Flex robi to bardziej pod miejskie tło i… zapewne też pod kątem zmniejszenia OVF Ogólnie mówiąc normalnie przy RF GAIN = godz. 12 próg AGC jest na poziomie S0, bo w większości Trx-ów S-metr oparty jest o sygnał błędu AGC sterujący wzmocnieniem VCA, ale pokretłem RF GAIN można to zmienić. Osobiście w swoim IC-7410 zawsze ustawiam próg ok. 6-10 dB nad szumem tła (na S-metrze wskazanie w postaci wychyłu constans np. na S7 w pasmie 80 m), dzięki czemu próg ten spełnia swe zadanie - tło nie daje po uszach. Po to właśnie jest próg AGC, aby znajdował się między szumem, a sygnałem. Jesli ustawimy próg poniżej szumu tzn. szum podbija S-metr, to kasujemy próg (mamy AGC bez progu).
W IC-7300/7610 znaczenie RF GAIN jest podwójne, bo operuje też na w.cz. przed ADC (diody PIN), dzieki czemu potencjometrem tym można też podwyższyć poziom zadziałania OVF liczony w uV lub dBm. W IC-7410/7600 i wielu innych ta korzyść jest mniejsza, bo tam RF GAIN nie operuje na w.cz. przed mieszaczem, ale na p.cz. (ma to zalety związane z liczbą szumową radia, która pogarsza się w mniejszym stopniu przy skręcaniu RF GAIN), ale jak już, można tam użyć tłumika. Przykładowo jeśli w IC-7300/7610 ustawimy próg AGC o 6 dB wyżej od szumu, to w porównaniu do sytuacji bez progu otrzymamy: 1) Uspokojenie tła o 6 dB. 2) Możliwość pracy bez OVF przy zakłóceniach o 6 dB wyższych (2 razy w uV). Niestety na filmach wielu pracuje bez progu AGC.
Reasumując, mimo iż IC-7610 ma bardzo dobre i zasadniczo lepsze od IC-7300 parametry, to jednak nie dotyczy to kluczowego BDR przekładającego się na OVF, który jest wciąż na poziomie porównywalnym z IC-718 To niedobre wieści jak na sprzęt, który nie można już okreslać mianem „działkowego”. _________________ Krzysztof SQ8IJZ (QSO-wnik), kolisz.pl TRx: IC-7410/718/E208/T70E, Ant: Fenomenalny Drut 4 (FD4), X-50. Sugeruję, aby nie stosować powiedzenia "co jest do wszystkiego, jest do niczego". Twierdzenie to jest wewnętrznie sprzeczne, gdyż jest ogólne (do wszystkiego).