Po ponad 6 miesiącach używania przyszła pora na krótkie podsumowanie. Wcześniej korzystałem z MFJ-259B (jak chyba większość z nas). Do większości zastosowań wystarczający. Byłby idealny gdyby nie wielkość porównywalna z cegłą.
Następnie korzystałem z MiniMax-a wiadomej konstrukcji. Urządzenie naprawdę bardzo dobre, mające tylko jedną niedogodność i jedną poważną wadę. Niedogodność to stałe związanie z laptopem. W polu to naprawdę utrudnia życie. Wada to delikatnie mówiąc "olanie" przez autora, tych którzy w to weszli, zero jakiegokolwiek rozwoju i pomocy serwisowej. W tym czasie VNA Pro doczekał się wersji z BT, a YO3GXX stworzył fajne oprogramowanie pod Androida. Jednak podkreślam, że sam MiniMAX to bardzo dobre urządzenie.
Trochę z żalem rozstałem się z Minimaxem, ale żal ten zniknął bez śladu po pierwszych doświadczeniach z SARK-110. Mały, zgrabny, autonomiczny, stale aktualizowany firmware, możliwość zapisu plików i transmisji do komputera (wykorzystanie w ZPLOTS) wreszcie możliwość kontrolowania bezpośrednio z komputera. Solidna obudowa aluminiowa z dużym wyświetlaczem.
Możliwości: 0. Pracuje do 230 MHz 1. Dowolne definiowanie mierzonego pasma (można skorzystać z predefiniowanych) 2. Wybór dwóch wyświetlanych parametrów (SWR, Rl, Z, X, idt) 3. Wykres Smitha 4. Model anteny w funkcji RL szeregowo i równolegle dla wybranej częstotliwości 5. Zmiana koloru i kontrastu wyświetlania 6. Tryb polowy (wyświetla uproszczony wykres jednego parametru np SWR lub Z) 7. Funkcja generatora sygnałowego (także z regulacją poziomu sygnału) 8. Zapisywanie zrzutów ekranu oraz plików z wynikami pomiarów oraz transfer do komputera. 9. Szybka i prosta aktualizacja firmware oraz kalibracja
I wiele innych, przede wszystkim niezły support ze strony EA4FRB. Na jego stronie można znaleźć aktualizowany manual, historię wersji, a także zamierzenia i priorytet jaki mają poszczególne nowinki. Chętnie także odpowiada na maile.
Wady? 1. Najpoważniejsza czyli złącze MCX. Niestety jest to cena za miniaturyzację. SARK-110 jest mniejszy od wielu smartfonów 2. Trochę mała pojemność dysku wewnętrznego. 3. ... więcej na razie nie znalazłem
Nic by się nie stało gdyby był trochę większy, ale przyzwyczaiłem sie do operowania malutkimi przyciskami. Tu także przydałby się BT.
Cena? Bardzo akceptowalna 360 USD z przesyłką. Wychodzi taniej lub porównywalnie z jakimkolwiek innym urządzeniem. Przyrząd skonstruowany w Hiszpanii, produkowany jest i został zamówiony w Chinach. Przesyłka doszła do mnie ze Szwecji, natomiast adres do ewentualnego zwrotu podany był w Szwajcarii. Podsumowując: SARK-110 dotarł do mnie z UE. Reszty pisać już nie muszę.
Ponieważ idzie wiosna i zaczną się wypady w teren, będzie okazja wypróbowania analizatora w moim środowisku naturalnym. Może da się nakręcić jakiś film. Na razie tylko dla ilustracji fotka ze strony konstruktora.
Z dotychczasowych doświadczeń.
Największa frajda z używania? - precyzyjne strojenie anteny SM0VPO - pomiar czułości Flex-a 1500 Największe rozczarowanie? Gdy z moimi przewidywaniami okazało się, że klubowy dipol nie jest anteną .
Czy teraz gdy już go znam kupiłbym? Jak najbardziej tak Czy polecę go innym? TAK
Pozdrawiam Jurek SP1JPQ & SO1D
Edit: Zapomniałbym o bibliotece koncentryków, możliwości dopisywania własnych (parametry i długość fidera) oraz o możliwości testowania kabli (z tego jeszcze nie korzystałem) _________________ Nawet jeżeli się to komuś nie podoba to w moich postach jest napisane tylko to co jest napisane, a nie to co się komuś wydaje, że jest napisane.
możesz podać jakieś szczegóły gdzie i jak zamawiałeś? (może być na priv aby nie być posądzonym o reklamę ;-)). Oczywiście można znaleźć informację w necie, ale chodzi mi o Twoje konkretne (jak piszesz dobre) doświadczenie.
Zamówienie do niedawna było mozliwe tylko u producenta w Seedstudio. Tutaj masz link Tam też zamawiałem. Ostatnio gdzies czytałem, że kilka sklepów krótkofalarskich w DL i UK też oferuje SARK-110.
Pozdrawiam Jurek SP1JPQ & SO1D
P.S. Drobna uwaga techniczna. Do aktualizacji firmware potrzebny jest zestaw złaczek kalibracyjnych (Open, short, 50 om). Niedawno trafiłem na ciekawy materiał (postaram się odszukać) jaki wpływ mają rózne sposoby wykonania. _________________ Nawet jeżeli się to komuś nie podoba to w moich postach jest napisane tylko to co jest napisane, a nie to co się komuś wydaje, że jest napisane.
Dziękuję, z tego co znalazłem na necie, to w SeedStudio cena do przyjęcia, inne drożej ;-). Jak znajdziesz info o tych złączkach kalibracyjnych, to też chętnie się zapoznam.
P.S. Dla chcących tworzyć własne oprogramowanie, na stronie EA4FRB udostępniony jest także SDK _________________ Nawet jeżeli się to komuś nie podoba to w moich postach jest napisane tylko to co jest napisane, a nie to co się komuś wydaje, że jest napisane.
Włodek, kalibrowanie to jedno. Jak wspomniałem można wybrac dane katalogowe kabla podając typ i wprowadzić długość. Jeżeli dysponuje się kablem którego nie ma w katalogu to można wpisać parametry z ręki.
Na ile jest dokładny? Nie chcę się tutaj autorytatywnie wypowiadać nie dysponując laboratorium. Jedyne porównania robiłem krótko przed sprzedażą MiniMax-a. Wyniki były zbliżone (identyczne nie mogły być).
Dużą wartością dodaną jest możliwość korzystania z ZPlots.
Ale jest jeszcze coś. Wspracie techniczne. Bezcenne. za resztę płacisz w Seed Studio
Ostatnio Melchor EA4FRB opublikował m.in sposób rozszerzenia zakresu pomiarowego w dół. Był od 100 kHz, może być od 5 kHz, Pojawił się także film o pomiarze trapów.
Może ktoś powie, "Tak, to rewelacja". Ja powiem to fajne, solidne i poręczne urządzenie w przystępnej cenie. A pewnie nie rozgryzłem jeszcze nawet połowy możliwości.
Pozdrawiam Jurek SP1JPQ & SO1D
P.S. Jedną z przyjemniejszych funkcji jest MULTIBAND pokazujący charakterystykę anteny na wybranych pasmach (max 4) w osobnych okienkach _________________ Nawet jeżeli się to komuś nie podoba to w moich postach jest napisane tylko to co jest napisane, a nie to co się komuś wydaje, że jest napisane.
Melchor EA4FRB intensywnie pracuje nad wykorzystaniem możliwosci jakie daje mu konstrukcja analizatora i stale pojawiają się nowe wersje firmware (aktualnie stabilna 0.8.2 i beta 0.8.3x), a za tym pojawiają się noty aplikacyjne na stronie autora. Aktualnie opisał procedury pomiaru: - trapów - koncentryków z wykorzystaniem zestawu kalibratorów i najnowsza procedura wymagająca najnowszego oprogramowania - pomiar i wykres modelu rezonatorów kwarcowych Rozwija się także oprogramowanie SARKPlots. Co prawda ostatnia wersja nosi numer 1.0.0.16, ale już jest zapowiedziana wersja 1.0.2 z nowymi funkcjami.
Pozdrawiam Jurek SP1JPQ & SO1D _________________ Nawet jeżeli się to komuś nie podoba to w moich postach jest napisane tylko to co jest napisane, a nie to co się komuś wydaje, że jest napisane.
zwracałeś uwagę na wagę kalibracji trójpunktowej, więc myśle, że zaciekawi Ciebie, jak i wiele innych osób biegłych w temacie dzisiejsza informacja od Melchora EA4FRB. Trzeba przyznać, że nie zwalnia tempa Wczoraj krótko przed północą opublikował najnowszą wersję firmware: v0.8.3.10 beta Dwa tygodnie wcześniej wprowadził v0.8.3.9 beta w której dodał do katalogu kilka nowych koncentryków oraz profile kalibracji.
Teraz wprowadził kilka ciekawych nowości w zakresie kalibracji OSL. - możliwość kalibracji dla wybranego przedziału czestotliwości. Chyba nikomu nie trzeba mówić co oznacza możliwość kablibracji np. tylko dla zakresu np. 3.5 do 4 Mhz w porównaniu z kalibracją OSL od 100 kHz do 230 MHz. - liczba punktów kalibracji wzrosła z 256 do 400 - istnieje możliwość zapisu profili kalibracji (do 8 różnych) - Na wyświetlaczu pokazywana jest informacja o aktualnie używanym profilu kalibracji
Nie instalowałem jeszcze nowej wersji, więc o praktycznej stronie na razie nie wypowiem się.
Jest też mnniej przyjemna wiadomość. Od pewnego czasu na stronie producenta widnieje napis OUT OF STOCK.
Pozdrawiam Jurek SP1JPQ _________________ Nawet jeżeli się to komuś nie podoba to w moich postach jest napisane tylko to co jest napisane, a nie to co się komuś wydaje, że jest napisane.
Niecałą godzinę temu Melchor, EA4FRB opublikował kolejną wersję firmware do SARK-110. Beta v0.8.3.13.x Poza drobnymi kosmetycznymi poprawkami i zmianami, wprowadził nowy model pomiaru linii kablowej.
Pozdrawiam Jurek SP1JPQ & SO1D _________________ Nawet jeżeli się to komuś nie podoba to w moich postach jest napisane tylko to co jest napisane, a nie to co się komuś wydaje, że jest napisane.
I kolejna wersja firmware do SARK-110 Beta v0.8.3.14x tzw. relaese canditate for v0.8.4 Tym razem kilka drobiazgów ułatwiajacych pracę oraz modyfikacje polegająca umozliwiająca wybór dokładności zapisu plików do Zplots i skrócony czas kalibracji.
Pozdrawiam Jurek SP1JPQ & SO1D _________________ Nawet jeżeli się to komuś nie podoba to w moich postach jest napisane tylko to co jest napisane, a nie to co się komuś wydaje, że jest napisane.
A przy okazji firmware Beta v0.8.3.14x to już oficjalnie v.0.8.4
Pozdrawiam Jurek SP1JPQ & SO1D _________________ Nawet jeżeli się to komuś nie podoba to w moich postach jest napisane tylko to co jest napisane, a nie to co się komuś wydaje, że jest napisane.
@sq9krd - poczekaj cierpliwie 1-2 miesiące, zaglądając co jakiś czas na stronę. Będzie z powrotem. _________________ siemdiesiat tri de SQ6GIT 145.550 / SOTA http://sq6git.blogspot.com | http://twitter.com/sq6git
@sq9krd - poczekaj cierpliwie 1-2 miesiące, zaglądając co jakiś czas na stronę. Będzie z powrotem.
Konrad, ile czekałeś?
Pozdrawiam Jurek SP1JPQ & SO1D _________________ Nawet jeżeli się to komuś nie podoba to w moich postach jest napisane tylko to co jest napisane, a nie to co się komuś wydaje, że jest napisane.
Nie pamietam, ale jakos ok miesiaca od momentu jak sprawa wyszla ze sa "out of stock". Zapisalem sie na powiadomienie, ale nie przyszlo nic - to, ze sa dostepne, dowiedzialem sie stad, ze rutynowo zajrzalem na strone Seeed. _________________ siemdiesiat tri de SQ6GIT 145.550 / SOTA http://sq6git.blogspot.com | http://twitter.com/sq6git
Włodku masz rację ale z drugiej strony nie wymagajmy cudów od urządzenia za takie pieniądze i rozmiarach połowy paczki papierosów. Mój stary MFJ wymiękał już przy impedancji powyżej 600 ohm. Sark sprawdzi się w 99% przypadków. Ważne żeby rozumieć co się mierzy jak to zrobić oraz znać jego ograniczenia. Myślę że znacznej części ograniczeniem będą użytkownicy a nie Sark. Ale to dotyczy też innych analizatorów.
Posiadacze SARK-110 pewnie śledzą na bieżąco więc wiedzą, a dla zainteresowanych informacja o nowym firmware do analizatora. Aktualnie opublikowana jest wersja Beta.0.8.5.x Nie ma może rewolucyjnych zmian, ale jednak: - poprawa szybkosci pomiaru rezonatorów kwarcowych - bardzo przydatna (przynajmniej dla mnie) funkcja w trybie Field Mode - odczyt i wyświetlanie impedancji anteny na częstotliwości środkowej.
Pozdrawiam Jurek SP1JPQ & SO1D _________________ Nawet jeżeli się to komuś nie podoba to w moich postach jest napisane tylko to co jest napisane, a nie to co się komuś wydaje, że jest napisane.