Witam wszystkich Chce w tym roku postawić na dachu antenę kierunkową 3el. tribander konstrukcji Waldka SP7GXP. Antenę do tej pory używałem w terenie na 8 metrowym maszcie, z dobrym rezultatem (ZL9HR,NH8S,7O6T,JD1,PY0F), nadszedł więc czas aby zainstalować ją na stałe. Dach jest płaski, około 8x8m , z lekkim kilkustopniowym spadem. Chce zastosować maszt rurowy o wysokości 7,5 metra, z rotorem umieszczonym przy podstawie.Jak można się domyślić w takim układzie cały maszt byłby obracany i dzięki temu mógłbym poniżej w przyszłości umieścić anteny na 6m i 2m. Rotor jaki posiadam to żyrardowski RAK. Antena jest stosunkowo lekka i waży 15kg. Problem na jaki się natknąłem dotyczy łożyska oporowego z uchwytami na odciągi. Oczywiście widziałem fabryczne łożyska Yaesu GS-050 oraz 060 ale powiem szczerze nie wzbudzają mojego zaufania. Mam na myśli uchwyty w nich do mocowania odciągów. Myślałem też o oprawie do łożyska (z kwadratowym kołnierzem) i wymienić w niej łożysko na stożkowe. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość dopasowania do większej gamy średnicy rur (masztu) a i cena była by niższa niż yaesu. Nie zależnie od rozwiązania zastanawiam się czy nie będzie problemu z zamarzaniem łożyska zimą wówczas gdy do środka dostanie się woda? Łożysk oporowych teflonowych do moich celów nigdzie nie znalazłem. Pytanie też co do samego masztu. Czy rura stalowa bezszwowa 50mm *3mm będzie odpowiednia? Przeszukałem forum ale nie znalazłem odpowiedzi na nurtujące mnie pytania.
A czy nie prosciej byly by wytoczyc na tokarce tuleje mosiezne, osadzic je w obudowach i nie martwic sie o nic? Mosiadz nie zardzewieje, jest tanszy niz teflon, lepiej znosi obciazenia i w ogole jest trwalszy bo sie tak nie odksztalca. Marcin SP4BHD M0GLV _________________ M0GLV http://hfdxarc.co.uk
Mirku Wybij sobie z głowy ten pomysł. Nie ma szans na ustabilizowanie takiej rury fi 50-65mm z tak potężną anteną. Nie masz szans nawet tego postawić na dachu. Na gruncie stawia się to inaczej bo nie spadniesz niżej niż jesteś. Ja stawiałem na dachu A4S, na zawiasie i 10m maszcie rurowym fi 110mm i wiem co to znaczy jak antena podczas stawiania masztu zacznie się "majtać". Proponuję poczekać, dozbierać kasy i kupić kratownicę ALU, np 3x1,8 z łamaną podstawą. Metr od wierzchołka montujesz rotor a na samej górze kraty łożysko GS-050/065. Powyżej kratownicy dajesz jeszcze 2,5m rury bez szfu fi 50-65. Antenę na 2m dajesz na cieńszej 1,5 cala rurze 1-1,5m na samym wierzchołku. Kratownicę stabilizujsz dwoma poziomami odciągów i nie dygoczesz przy każdym podmuchu wiatru. _________________ Vy 73 Andrzej SP8LBK
Mirku Wybij sobie z głowy ten pomysł. Nie ma szans na ustabilizowanie takiej rury fi 50-65mm z tak potężną anteną. Nie masz szans nawet tego postawić na dachu. Na gruncie stawia się to inaczej bo nie spadniesz niżej niż jesteś. Ja stawiałem na dachu A4S, na zawiasie i 10m maszcie rurowym fi 110mm i wiem co to znaczy jak antena podczas stawiania masztu zacznie się "majtać". Proponuję poczekać, dozbierać kasy i kupić kratownicę ALU, np 3x1,8 z łamaną podstawą. Metr od wierzchołka montujesz rotor a na samej górze kraty łożysko GS-050/065. Powyżej kratownicy dajesz jeszcze 2,5m rury bez szfu fi 50-65. Antenę na 2m dajesz na cieńszej 1,5 cala rurze 1-1,5m na samym wierzchołku. Kratownicę stabilizujsz dwoma poziomami odciągów i nie dygoczesz przy każdym podmuchu wiatru.
a gdzie można kupić taką kratownicę? pozdrawiam Henryk
Mirku Wybij sobie z głowy ten pomysł. Nie ma szans na ustabilizowanie takiej rury fi 50-65mm z tak potężną anteną. Nie masz szans nawet tego postawić na dachu. Na gruncie stawia się to inaczej bo nie spadniesz niżej niż jesteś. Ja stawiałem na dachu A4S, na zawiasie i 10m maszcie rurowym fi 110mm i wiem co to znaczy jak antena podczas stawiania masztu zacznie się "majtać". Proponuję poczekać, dozbierać kasy i kupić kratownicę ALU, np 3x1,8 z łamaną podstawą. Metr od wierzchołka montujesz rotor a na samej górze kraty łożysko GS-050/065. Powyżej kratownicy dajesz jeszcze 2,5m rury bez szfu fi 50-65. Antenę na 2m dajesz na cieńszej 1,5 cala rurze 1-1,5m na samym wierzchołku. Kratownicę stabilizujsz dwoma poziomami odciągów i nie dygoczesz przy każdym podmuchu wiatru.
Witam Andrzej czy Twoim zdaniem rura o fi 50 ścianka 4 mm i długości 2,5 m da rade utrzymać coś takiego jak na filmie z tym że antena to GP7DX http://www.youtube.com/watch?v=m06d21SHCN0?? Cała konstrukcja 2,5m + 1 krzyżaka + 8m anteny !! Jeśli nie to jaka powinna być średnica rury - oczywiście zakładam że bezszwowa.
Mirku Wybij sobie z głowy ten pomysł. Nie ma szans na ustabilizowanie takiej rury fi 50-65mm z tak potężną anteną. Nie masz szans nawet tego postawić na dachu. Na gruncie stawia się to inaczej bo nie spadniesz niżej niż jesteś. Ja stawiałem na dachu A4S, na zawiasie i 10m maszcie rurowym fi 110mm i wiem co to znaczy jak antena podczas stawiania masztu zacznie się "majtać".
Będąc w zeszłym roku w Bydgoszczy odwiedziłem siedzibę PZK. Tam na dachu zainstalowana jest antena jeszcze "potężniejsza" od mojej, na dłuższym maszcie (niewiele) niż ja chcę, i tylko z jednym poziomem odciągów na samej górze. Maszt to rura o średnicy bodajże 65mm wyposażony w stopnie do wchodzenia na maszt i konserwacji anteny. Rotor Rak na samym dole z przegubem Cardana między nim i masztem.Jak mi wiadomo stoi to bez problemu już wiele lat i niejedną wichurę przetrwało.
Przemyśl może wykonanie takiego masztu z kwadratowego profilu stalowego. Nakładasz na niego odcinek profilu o szereg większy i masz maszt 6m z wózkiem + rura nad rotorem. Dajesz jedno piętro odciągów do wózka a drugie około 1,5m od podstawy. Po opuszczeniu anteny masz do niej i rotora dostęp z krótkiej drabiny. Z tym rozwiązaniem jest trochę więcej pracy niż z rurą i raczej trzeba wykonanie zlecić warsztatowi ślusarsko-spawalniczemu ale korzyści są duże. Tak maszt z powodzeniem "dźwiga" sporą antenę KF (TH6DX) u Jarka SP1MHZ. Tu kilka zdjęć: https://picasaweb.google.com/102948521637133104606/Maszt
U mnie mam zwykłą rurę fi 65mm i od 5 lat daje radę. Z tym że rotor mam na górze, a wszelkie ewentualne prace wykonuje z podnośnika który, w moim przypadku, może podjechać pod sam budynek.
Niemniej po ostatnich wiatrach ponad 100 km/h myślę o zrobieniu solidniejszej konstrukcji właśnie z profilu kwadratowego.
Albo jak sugeruje Andrzej SP8LBK pomyśl nad kratownicą alu. Jest kilka firm robiących takie rzeczy - łatwo znaleźć w necie.
Odpowiadam po kolei. Maszty kratownicowe ALU mozna kupić w wielu sklepach zajmujących się sprzedażą sprzętu radiokomunikacyjnego np http://www.avanti-radio.pl/go/_category/?idc=id_26 Marku SQ8MXS. Ja zastosowałem rurę fi110, bo taką miałem za darmo. Leżała u kuzyna "pod płotem" po wymianie w studni głębinowej. Czytacie Koledzy nie dokładnie albo wybiórczo. Marek chce na jednym maszcie zamocować trzy anteny, przy minimalnej odległości 2,5m między nimi. Czyli wszystkie one muszą być poza strefą odciągów. Policzcie sobie jakie siły poprzeczne zadziałają na maszt przy wietrze 60km/h, powierchni anten minimum 1,5m2 i ramieniu 7m. To co prezentujecie na zdjęciach to jest całkiem inne rozwiązanie bo dotyczy tylko jednej anteny, z czym nie ma problemu konstrukcyjnego. Nie zapominajcie, że mamy wykonać konstrukcję stałą, na zasadzie, zrób i zapomnij. Nie mieszajcie także faktu stawiania takich masztów jako tymczasowe na gruncie, które w każdej chwili możemy zdemontować a jak "poleci" to wielkich szkód nie narobi w porównaniu ze stawianiem jak pisze Marek Dach jest płaski, około 8x8m , z lekkim kilkustopniowym spadem, gdzie za placami mamy aż 4m skośnego dachu.
Cały problem w pomysle Marka polega na tym, że wszystkie anteny muszą być powyżej odciągów. Dlatego nie widzę szansy powodzenia tego projektu. _________________ Vy 73 Andrzej SP8LBK
Kolego SP9DML U mnie podobny vertical stoi w ogrodzie na 4m rurze ALu. Sam to kładę i sam stawiam. W ziemię wbita jest "szpilka" z zawiasem. Pokazane na filmie rozwiązanie jest super, szczególnie, gdy chcemy taką antenę postawić na dachu i mamy problem z zamocowaniem odciągów. Nie mieszajmy tematów.
Cały problem w pomysle Marka polega na tym, że wszystkie anteny muszą być powyżej odciągów. Dlatego nie widzę szansy powodzenia tego projektu.
Andrzeju - NIE! Antena jest popularnym tribanderem jakich jest wiele na świecie (A3S,Mosley, TH3). Aby optymalnie pracowała nie może być niżej niż 7 metrów od powierzchni dachu (u mnie żelbet). W zamyśle widziałem to tak: podstawa + rotor +przegub (razem 70cm)+ 7m rury. na szczycie tribander zaraz pod nim łożysko i odciągi. Drugi poziom odciągów : około 2-3m od powierzchni dachu (do policzenia) Nie jestem miłośnikiem UKF więc anteny skromne .Albo dwupasmowa 2m 6m albo tylko 3 -4 el. na 6m UMIESZCZONA POMIĘDZY POZIOMAMI ODCIĄGÓW. Odciągi oczywiście podzielona izolatorami. W takim układzie (obrotowy masz) myślałem o umiejscowieniu anten dodatkowych pod górnymi odciągami.
Ale jak pisałem UKF do dodatek i jak miałbym wybierać między dołożeniem czwartego elementu (dipola) na WARCe a antenami 2m 6m wybiorę pierwsze rozwiązanie.
Myślę że wielu kolegów ma taką antenę zainstalowaną bez potrzeby budowy kratownicy. Zresztą biorąc pod uwagę że anteny muszą być w pewnej odległości aby nie miały wpływ na siebie (2,5 m jak wspomniał Andrzej)to jaki z kratownicą układ musiałby być : krata 3m + odciągi, w kracie rotor i wsunięta rura-maszt, który to z kolei wystaje na 5m poza kratę a na niej anteny gdzie na szczycie tribander ??? To w ogóle nie ma racji bytu, moim zdaniem.
Sorki za mieszanie tematów Ja zamierzam ominąć odciągi i z stąd moje pytanie o wasze doświadczenie w tej kwestii. Wiem że GP7DX nie wejdzie na fi 50, na prezentowanym filmiku jest pokazana przejściówka. _________________ Pozdrawiam Darek SP9DLM http://qrz.com/db/SP9DLM
Marku SP2QOT. Jak widzisz obracanie anteny jeśli jeden z poziomów odciągów będzie powyżej anteny. Jeśli dasz ich poziomo to ja zrozumię. Inaczej jej nie obrócisz!!! Druga sprawa. Powyżej kratownicy potrzeba jest nie 5m a 2,5-3m rury 50-65mm + ewentualnie 1-1,5m cieńczej rurki dla anteny na 2m. _________________ Vy 73 Andrzej SP8LBK
Andrzej czy Twoim zdaniem rura o fi 50 ścianka 4 mm i długości 2,5 m da rade utrzymać coś takiego jak na filmie z tym że antena to GP7DX http://www.youtube.com/watch?v=m06d21SHCN0?? Cała konstrukcja 2,5m + 1 krzyżaka + 8m anteny !! Jeśli nie to jaka powinna być średnica rury - oczywiście zakładam że bezszwowa. [/quote]
Czy rura jest ze szwem czy bez ma znaczenie w przypadku kiędy jest przewidziana przez konstruktora jej praca czyli odchylanie się od pionu przy sztywnej podstawie istnieje obawa ze szew puści.W Twoim przypadku 2,5m rury fi 50x4mm nie zachodzi taka obawa,rura będzie sztywna.Rzeczona rura da radę utrzymać GP7DX.Jeżeli chcesz wykorzystać tylko wysokość 2,5m to pomyśl o rurze alu. ___________ Greg SP2LIG
Dokładnie tak jak pisze Marek. Postaram się wieczorem zrobić jakiś szkic i go zamieszczę.
Łożysko teflonowe jest samosmarujące. Mosiężne wymagać będzie częstszej konserwacji. No i zadam ponownie to pytanie: Czy i ewentualnie co zrobić aby zimą nie zamarzło ?
Kolego Pozdro SP95094. Piszemy o stałej konstrukcji Poliamid nie nadaje się bo nie jest odporny na UV i tak duże zmiany temperatury. _________________ Vy 73 Andrzej SP8LBK