zostałem obdarowany Siostra moja wraz ze sobą ))) Przywiozła mi z U.K butternut'a hf-9v ( fajna siostra) Pytanie do kolegów grzmi....czy ktoś z forum używa tego wynalazku? Opinie w sieci bardzo ok, ale co forum to forum, więc pytam. W londyńskim sklepie dla Ham'ów polecono jej właśnie tę antenę jako rzekomo pracującą na wszystkich od 80m do 6m. ....jak sukeczność tego stwora na 80m?
Mam taka antenę ale leży wdomu nie na dachu. Tylko polska robota GP-7 od Waldka. Była wklubie SP1 KRF nie mogli się jej nachwalić. Aż zrewał się odciąg i się połamała ale juz naprawiona. Zestrojona wpasmie DX na każdym z zakresów - brzytwa!!! Poczekaj na wiosnę i stawiaj,będzie super. Vy73! SP3SUZ _________________ Pijmy piwo jedzmy śledzie , będziem silni jak niedzwiedzie!
Przede wszystkim HF9 to nie to samo co GP-7. GP-7 to kopia Cushcrafta R-7. HF9V używałem przez 3-4 lata jako jedynej anteny w moim "arsenale". Stała bezpośrednio na ziemi i miała ok. 20 przeciwwag różnej długości zakopanych w ziemi. Najdłuższa przeciwwaga nie miała więcej jak 15m. Na 80m antena stroi się bardzo wąsko, ale pracuje bez problemów. Zrobiłem na niej 2x KL7, kilka VK, JA LU, CE0 na CW, a na SSB T88, ZS6, YB0 o innych "prostych" DX-ach nie wspomnę - używałem mocy ok. 300W. Mocą 100W zrobiłem na niej ok. 250-260 krajów DXCC zanim dorobiłem się anteny kierunkowej. Na 80 jest bardzo łatwo i szybko przestroić ją na dowolny odcinek pasma, jeżeli ma się łatwy dostęp do anteny. Ta antena jest jednym z najskuteczniejszych wielopasmowych verticali długości 6-7m. Właśnie te "dziwne" powietrzne małostratne trapy są jej głównym atutem. Dosyć trudno się stroi na 17m, nie ma wyraźnego punktu rezonansu w tym pasmie, ale mimo tego pracuje poprawnie. Na pozostałych pasmach jej zestrojenie jest bezproblemowe Świetnie chodzi na 40/30m. Moja leży w tej chwili częściowo zdemontowana, ale zamierzam ją "reaktywować" i używać jako drugiej anteny do pracy SO2R w zawodach. Jak na początek to bardzo dobra wielopasmowa antena.
...a jak jest z ustawieniem tej anteny na jakimś maszcie c.a 3-5m. Producent dołączył rurę do wbicia w ziemię. Ma ona 67cm. U mnie jest ten problem ze jak nawieje śniegu to 67 cm nie wystarczy. Wymyśliłem żeby postawić ją na maszcie 3m - a ) w lecie lepiej do podejścia z kosiarką, w zimie wiadomo jak nawieje śniegu z okolicznych pół nie ma zmiłuj będzie więcej niż wspomniane 67cm. Producent zaleca albo przeciwwagi zakopywane w ziemię , albo zmyślną parasolkę tzw sztuczna ziemia obydwa kity mam z anteną. Biorąc pod uwagę stosowanie kitu do przeciwwag gdy postawimy antenę na maszcie - jak zejść tymi notabene miernej jakości kabelkami do ziemi - wzdłuż masztu?? Czy odpalić jednak opcję z tą parasolką ( CPK - przeciwwaga pojemnościowa )
...tak na marginesie , właśnie zerknąłem - cena tej anteny w PL to skandal
Paweł, wszystko zależy jakim dysponujesz terenem. ja wybrałem przeciwwagi zakopane w ziemi ze względu na szczupłość terenu. Jeżeli chcesz ja postawić na 3-4m maszcie to będziesz musiał dać po min. 4 szt. przeciwwag o długości 1/4 fali na każde pasmo co zrobi niezłą "pajęczynę" w promieniu 10m od anteny + 4 przeciwwagi dł. 20m na 80. Przy verticalach dobrze jest jak przeciwwagi są pod kątem 45 stopni w stosunku do anteny (dopasowanie). Tak więc, tak czy inaczej, przy końcach będą się zbliżały do ziemi powodując problemy przy koszeniu. Jeżeli wczesną wiosną położysz na ziemi max. ile się da przeciwwag i "przyszpilisz" je kawałkami drutu 2-3mm kw. wygiętego w kształt litery "U", to w połowie lata trawa już te tak przerośnie że nie będzie ich widać. Ja stosowałem drut 2mm kw w igelicie, ale można dać każdy nawet taki nawojowy odzyskany z uszkodzonych transformatorów. Pamiętaj o zasadzie lepiej więcej krótszych niż mniej długich, a najlepiej dużo długich Od przeciwwag zależy skuteczna praca tej anteny, jak zresztą każdego verticala. Ja swoja antenę przywiozłem z USA. Też kupiłem ten counterpoise kit (CPK), ale nigdy go nie zmontowałem i używałem. Sam producent zastrzega, że z tą "sztuczna ziemią" antena sporo traci na efektywności. Z tego co piszesz to masz warunki więc idź w przeciwwagi czy to zakopane czy też elewated radials. BTW, przeciwwagi zakopane nie muszą mieć długości rezonansowej 1/4 fali, ale to chyba wiesz
....montowałeś na tej róże dołączonej do zestawu czy na jakimś swoim maszcie? W sieci znalazłem zdjęcie zamontowanej na 2m HF9V gdzie wraz z odciągami schodziły do ziemi przeciwwagi , następnie już na ziemi zostały przymocowane do gruntu i rozłożone. II opcja to standardowy montaż jaki zaleca producent rura w ziemię i rozłożone, następnie przysypane ziemią przeciwwagi. Ja obawiam się jedynie o okres zimy gdzie zawsze nawiewa mi na działkę śniegu nawet do 1,5m. Zastanawiałem się w miejscu ustawienia anteny postawienie płotu z paneli drewnianych, ale to głupia opcja względem 2 czy 3 metrowej rury. Co do CPK ludzie na zagranicznych forach piszą ze porażka, także ten kit odpuszczę. Najprawdopodobniej zostanę przy takim montażu:
lecz opcja masztu kusi niezmiernie....
W przypadku montażu na glebie jak zaleca producent, jak zabezpieczyć Twoim zadaniem fider? O ile z schacku do anteny będzie w peszelu to rozizolowany fragment podłączany do anteny będzie narażony na warunki atmosferyczne. Mniemam ze po jednej zimie szlag go trafi. Jakieś termokurcze, taśmy itd? Moim zdanie kiepsko jest wymyślone w tej antenie podłączanie fidera. ....dziś zagłębię się w instrukcję montażu ....może coś przeoczyłem.
Paweł, O ile pamiętam, montowałem tą antenę 15 lat temu, to ja obciąłem kawałek tego "masztu" dołączonego do anteny tak aby punkt zasilania był ok. 15-20 cm nad ziemią. W ziemię wbiłem ok. 1m dł. kątownika 50x50mm i do niego metalowymi opaskami zaciskowymi (takimi jak do węży) przymocowałem antenę. Całość na dole osłoniłem plastikową rurą kanalizacyjną (chyba 150mm). Miejsce przyłączenia fidera owinąłem taśmą samowulkanizującą, a przyłączenie radiali zostawiłem odsłonięte. Dziś zrobiłbym to trochę inaczej tzn. do przyłączenia radiali zrobiłbym płytę - coś takiego:
bo podłączając "wiązkę" 20 przewodów bezpośrednio do anteny musiałem kombinować. Przy takim postawieniu antena przetrwała kilka lat, bez dodatkowych odciągów, nawet przy bardzo silnych wiatrach. W moim rejonie rzadko bywa duża pokrywa śniegu więc nie miałem z tym kłopotu.
dziękuje, wszystko jasne ..... Czytam zagraniczne fora i z tego co piszą koledzy to naprawdę dobra antena....! Więc jak tylko zima do morza to rozpoczynam montaż .... Oczywiście fotorelacja na forum będzie
Witam. Antene posiadam od około 10 lat !! przyjechała prosto z US-ej --- dla mnie wyrob mierny - ot taki typowo garazowy przez marnego fachowca !!!! . ale ! porownanie do GP 7 - Najwcześnejsze jakie produkowal nasz kolega --- wyszło na plus do hf9 -- bez żalu sprzedałem GP7 ( ale najwcześniejszą !) Troche upierdliwa w strojeniu . Ale gdy zestroimy daje się lubić
Lekka , więc przy strojeniu możemy kłaść i stawiać wielokrotnie . żadnych odciągów ( jeśli orginał ) Pytanie do posiadaczy tej anteny ? Gdzieś przepiłem w pomroce dziejów dwa "kity na 17 i 24 Mhz czy ja mogę zrobić z miedzianych prętów ( orginał był z alumu ) Upierdliwa antena bo wymaga dużej ilości przeciwwag i to długich.
Witam. Antene posiadam od około 10 lat !! przyjechała prosto z US-ej --- dla mnie wyrob mierny - ot taki typowo garazowy przez marnego fachowca !!!! . ale ! porownanie do GP 7 - Najwcześnejsze jakie produkowal nasz kolega --- wyszło na plus do hf9 -- bez żalu sprzedałem GP7 ( ale najwcześniejszą !) Troche upierdliwa w strojeniu . Ale gdy zestroimy daje się lubić
Lekka , więc przy strojeniu możemy kłaść i stawiać wielokrotnie . żadnych odciągów ( jeśli orginał ) Pytanie do posiadaczy tej anteny ? Gdzieś przepiłem w pomroce dziejów dwa "kity na 17 i 24 Mhz czy ja mogę zrobić z miedzianych prętów ( orginał był z alumu ) Upierdliwa antena bo wymaga dużej ilości przeciwwag i to długich.
Tym opymistycznym akcentem Andrzej
co do wykonania , to najwidoczniej zmienili wykonanie. Jest naprawde solidnie zrobiona. Koledzy z innych krajów piszą że faktycznie pierwsze wersje tej anteny popełnione były z miernej jakości duraluminium . Teraz nie wiem co to za stop ale jest konkretnie.
Obecnie wraz z anteną otrzymujemy mocowanie odciągów c.a w połowie jej długości. + izolatory dla stalowych linek. Można też dokupić szpilki do odciągów z nierdzewki , ale moim zdaniem to przegięcie pały 8 funtów sztuka ))
Co do kitów śmiało możesz robić z miedzi. na jadnym z forów była fotka anteny potarganej przez wiatr , właściciel dorabiał z miedzianego drutu opinia że działa bez zarzutu.
... Co do CPK ludzie na zagranicznych forach piszą ze porażka, także ten kit odpuszczę...
Chciałem wrzucić dokładnie ten wątek na forum, ale bliżej wiosny. W rogu mojej działki stoi pionowy drut na wędce (12,7 m) podłączony do AH-4. Działka jest wielkości większego znaczka pocztowego, więc miejsce było tylko w rogu. W związku z tym radiale mam tylko na 90 stopniowym wycinku koła. Zacząłem się zastanawiać nad HF-9V.
i teraz: CO BĘDZIE MNIEJSZYM KOMPROMISEM?
Radiale na 90 stopniach, czy uniesienie anteny na 3m i firmowe przeciwwagi?
To jest mój problem. Jeśli więc oprócz własnych doświadczeń ktoś mógłby wrzucić linka, gdzie można poczytać o tej antenie, to poproszę. (eham i qrz znam).
Z góry dziekuję i pozdrawiam _________________ 73 Hubert
nie ma wolnej przestrzeni c.a 12m? - przeciwwagi zakopujesz w ziemi i niczemu nie przeszkadzają. Jesi chodzi o CPK to sam producent na swoich stronach pisze ze to mega kompromis. Wpisz w google radial plate i poczytaj. Drut przeciwwag hamsy zakopują na głębokość 20-30 cm nie ma bata zeby przeszkadzały
Nie potrafię wrzucić szkicu na forum, ale z każdej strony domu mam 4 m do płotu, więc w narożniku w narożniku jest 4 x pierwiastek z 2. Radiale mam właściwie w dwóch kierunkach - wzdłuż ogrodzeń. Stąd pytanie co mniejszym kompromisem. _________________ 73 Hubert
ja się w takim razie nie wypowiem, niech napiszą doświadczeni koledzy. Jak juz pisałem CPK to zdaniem użytkowników mocno kompromisowa sztuczka....ale może warto spróbować. Sam wiesz jak jest z antenami ...u jednego taka skuteczność, u drugiego inna.
Ogólnie HF9V ma bardzo pozytwyne i te zamontowane na dachu i te na poziomie gruntu
W moim przypadku antena stała blisko płotu z siatki ogrodzeniowej za którym rosły gęste chaszcze. Z trudem przeciągnąłem tam chyba 4 czy 5 radiali, reszta była zakopana na moim terenie, więc rozmieszczenie radiali nie było symetryczne wokół anteny. Nie zauważyłem aby to miało jakiś istotny wpływ na pracę anteny. Płot też był podłączony do systemu, podobnie jak na szkicu powyżej. Grunt był o stosunkowo dobrej przewodności z racji wysokich wód gruntowych.
Hubert SP5RE, Jeżeli uniesienie anteny pozwoli Ci na rozwinięcie rezonansowych radiali 1/4 fali wiszących w powietrzu (po 4 szt. na każde pasmo) symetrycznie wokół anteny, to będzie to skuteczniejsze niż radiale zakopane w ćwierćkolu 90 stopni, choć i w tym przypadku antena też powinna działać. _________________ 73, Mirek
Witam . Jeśli by ktoś potrzebował to mam w pdf-ie " prawie " dokładny opis tej anteny + uwagi kolesia ktory ją że, pobadał i roz..........ł totalnie . Za duży plik żeby tu wrzucać więc na prv. Aluminium zastosowane w mojej antenie było wprost skandaliczne ale, pozamieniałem na elementy z najdłuższej anteny CB- -- mam z tego powodu spokój .( śrubki ze zwykłej stali no i mocowania cewek z cieniutkich blaszek -- tak jak pisałem - marna garażowa robota -!) Mam marne miejsce na tę antene - woda podskórna dopiero na około 4 metrach --- mieszkam w terenie leśnym i są same "piochy ". Przeciwwagi mam po jednej na każde posiadane pasmo . Musze pokompinować z większą ilościa przeciwwag ale, niestety totalny brak miejsca
Witam . Jeśli by ktoś potrzebował to mam w pdf-ie " prawie " dokładny opis tej anteny + uwagi kolesia ktory ją że, pobadał i roz..........ł totalnie . Za duży plik żeby tu wrzucać więc na prv. Aluminium zastosowane w mojej antenie było wprost skandaliczne ale, pozamieniałem na elementy z najdłuższej anteny CB- -- mam z tego powodu spokój .( śrubki ze zwykłej stali no i mocowania cewek z cieniutkich blaszek -- tak jak pisałem - marna garażowa robota -!) Mam marne miejsce na tę antene - woda podskórna dopiero na około 4 metrach --- mieszkam w terenie leśnym i są same "piochy ". Przeciwwagi mam po jednej na każde posiadane pasmo . Musze pokompinować z większą ilościa przeciwwag ale, niestety totalny brak miejsca
tym optymistycznym akcentem Andrzej
jestem zainteresowany tym pdf'em,ja mam hf6 ale i tak prawie to samo, jak są jakieś uwagi kolesia to też proszę na priv sq5he@wp.pl